Рішення від 12.02.2025 по справі 601/197/25

Справа №601/197/25

Провадження № 2-а/601/36/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2025 року

Кременецький районний суд Тернопільської області в складі:

Головуючої судді Шульгач Н.М.,

за участю секретаря судового засідання Радчук І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Кременець за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі.

В обґрунтування вимог вказує, що 10 січня 2025 року відносно нього була винесена постанова №30 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу 17 000 грн. З данною постановою не згідний, вважає її незаконною, оскільки повістки ІНФОРМАЦІЯ_2 він не отримував. Всі необхідні дані військового обліку ним уточнено вчасно. Крім того, він має право на відстрочку, передбачене ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та відповідно наміру ухилятись від відповідача він не мав. Просить постанову по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП скасувати.

Ухвалою судді Кременецького районного суду Тернопільської області від 20.01.2025 року відкрито провадження у вказаній адміністративній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, однак подав заяву про розгляд справи у його відсутності. Позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, однак у поданому відзиві на позовну заяву зазначив про розгляд справи у їх відсутності.

03.02.2025 року представник ІНФОРМАЦІЯ_2 подав відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що 07.01.2025 позивач близько 15:30 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 у зв'язку з зняттям з розшуку. ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку «Укрпошта» направлявся рекомендаційний лист з повідомленням, який містив у собі повістку №1459785 про його виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 07.12.2024. Лист повернувся з відміткою «Адресат відсутній за вказаною адресою». На визначену в повістці дату і час ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 не прибув та будь яких підтверджувальних документів, які б засвідчували поважність причин неприбуття у визначений у повістці строк не надав. Таким чином, ОСОБА_1 своїми діями порушив вимоги ст.22 ч.1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме не з'явився за викликом. ІНФОРМАЦІЯ_3 діяв в межах наданих повноважень, не порушуючи права та законні інтереси позивача та у спосіб визначений законодавством.

Суд, дослідивши докази по справі, дійшов висновку, що позов слід задовольнити з огляду на наступне.

ОСОБА_1 27.11.2024 засобами поштового зв'язку «Укрпошта» направлявся рекомендований лист з повідомленням, який містив у собі повістку №1459785 про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно повістки №1459785 ОСОБА_1 необхідно було з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_2 07.12.2024 о 09 год. 00 хв для уточнення даних.

Лист повернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 з відміткою «Адресат відсутній за вказаною адресою».

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №25 від 07 січня 2025 року, вбачається, що 07.01.2025 близько 15 год. 30 хв ОСОБА_1 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 у зв'язку з зняттям розшуку. ОСОБА_1 27.11.2024 у відповідності до вимог ПКМ України №560 від 18.05.2024 за допомогою поштового зв'язку «Укрпошта» направлявся рекомендаційний лист з повідомленням, який містив у собі повістку №1459785 про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 07.12.2024. Поштове відправлення повернулося до ІНФОРМАЦІЯ_2 з відміткою про відсутність адресата за вказаною адресою. На визначену дату і час ОСОБА_1 не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 , будь яких підтверджуючих документів, які б засвідчували поважність неприбуття у визначений строк визначений у повістці не надав, чим порушив правила військового обліку, затвердженні Постановою КМУ від 07.12.2016 року №921 та віж 30.12.2022 року №1487 .

Згідно постанови №30 по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення від 10.01.2025 визнано виним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУаАП та накладено штраф у розмірі 17000 грн.

Згідно довідки Резерв + сформованої 09.01.2025, ОСОБА_1 має відстрочку до 07.02.2025 та підставі п.1 ч.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».Дані уточнено 07.01.2025.

Згідно довідки №311 від 12.12.2024, ОСОБА_1 навчається в Державному навчальному закладі «Шумське ПТУ» по спеціальності «Тракторист-машиніст с/г виробництва, водій АТЗ». Форма навчання денна. Термін навчання (з 01.09.2024 по 03.06.2025).

Згідно довідки військово-лікарської комісії №2534/8 від 16.10.2024 р., ОСОБА_1 проведено медичний огляд ВЛК 16.10.2024 р. та визнано придатним до військової служби.

ОСОБА_1 навчається у ДНЗ «Шумське професійно-технічне учмлище», рівень освіти: кваліфікований робітник, форма здобуття освіти: денна. Початок здобуття освіти 01.09.2024, дата завершення здобуття освіти 30.06.2025, що підтверджується довідкою про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти.

Згідно картки обстеження та медичного огляду від 16.10.2024р. ОСОБА_1 , за результатами проведення медичного огляду лікарями терапевтом, хірургом, невропатологом, офтальмологом, ЛОРом, психіатром визнано придатним до військової служби;

З врахування встановлених обставин, суд вважає, що до виниклих між сторонами правовідносин слід застосувати наступні норми матеріального права.

Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. (частина 1 ст. 7 КУпАП)

Частина 1 ст. 9 КУпАП визначає поняття адміністративного правопорушення, яким визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

За загальним правилом частини 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

У даному ж випадку спеціальною є інша правова норма частина 2 ст. 77 КАС України, а тому саме вона підлягає застосуванню. Нею визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Ця норма права по своїй юридичній природі повністю кореспондується та доповнює загальний принцип, визначений статтею 63 Конституції України, котрий декларує відсутність обов'язку в особи доводити свою невинуватість у правопорушенні та стверджує про те, що обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щододоведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Цим принципом повинен керуватись працівник ІНФОРМАЦІЯ_2 , коли розглядає справу про адміністративне правопорушення за результатами, якої приходить до переконання про винуватість особи.

На думку суду, цілком логічно та ґрунтується на нормах права, те, що у випадку якщо рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 буде оскаржено, то обов'язок довести його правомірність лежить саме на останньому, оскільки в протилежному випадку на особу котру визнано винним у вчиненні правопорушення фактично буде покладено обов'язок доводи свою невинуватість, щосуперечить вказанійвище статті Конституції України.

Однак, жодного доказу на підтвердження порушення позивачем ОСОБА_1 вимог ч.1 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» за обставин, що викладених в оскаржуваній постанові представником відповідача до суду не надано. Водночас в матеріалах справи відсутні будь-які інші докази, зокрема, які свідчили б про вчинення адміністративного правопорушення.

Згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення має бути складений не пізніше ніж через 24 години з моменту виявлення порушення.

Судом встановлено, що відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №25 від 07 січня 2025 року ОСОБА_1 згідно повістки мав прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 07.12.2024 року та на визначену дату не прибув, що підтверджує факт виявлення порушення. Строк у 24 години минув задовго до оформлення протоколу, який був складеним лише 07 січня 2025 року. Отже, складання протоколу є незаконним і суперечить вимогам ч. 1 ст. 256 КУпАП.

Крім того, суд вважає, що позивач 07.12.2024 не з'явився в ІНФОРМАЦІЯ_4 з поважної причини, оскільки не отримав повістки, яка йому була надіслана засобами поштового зв'язку.

В судовому засіданні встановлено, що позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 . ОСОБА_1 користується правом на відстрочку до 07.02.2025 на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що підтверджується довідкою Резерв+.

Таким чином, матеріали справи не містять належних доказів, які б підтверджували факт свідомого, умисного ухилення від виконання обов'язків військового обліку позивачем. Відсутні підтвердження факту вручення повістки ОСОБА_1 ,не враховано право на відстрочку, передбачене ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а складання протоколу поза межами строків, встановлених ст. 256 КУпАП, порушує принцип законності.

За даних обставин, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу зазначеного адміністративного правопорушення.

Згідно статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

З огляду на викладене оскаржувана постанова підлягає скасуванню, а провадження в адміністративній справі закриттю.

На підставі наведеного, керуючись статтями 73-77, 90, 132,139, 143, 205, 241-246, 255, 268, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі - задовольнити.

Постанову Т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника ОСОБА_2 № 30 від 10 січня 2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 гривень скасувати.

Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадженням закрити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_6 , адреса місцезнаходження: АДРЕСА_2 .

Головуючий: Н. М. Шульгач