Постанова від 12.02.2025 по справі 583/392/25

Справа № 583/392/25

3/583/269/25

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 лютого 2025 року м. Охтирка

Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючої судді Семенової О.С.,

за участі секретаря

судового засідання Гайдейчук К.В.,

прокурора Пащенка Є.М.,

особи, яка притягається до

адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Охтирка адміністративний матеріал, що надійшов від Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, працюючої головним спеціалістом відділу молоді та спорту Охтирської міської ради Сумської області, зареєстрованої та фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , виданий 17 липня 2019 року ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 несвоєчасно подала декларацію, будучи уповноваженою особою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим порушила вимоги фінансового контролю, тим самим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Адміністративне правопорушення вчинене за таких обставин.

Розпорядженням в.о. Охтирського міського голови від 03 серпня 2016 року № 169-ОC «Про призначення на посаду ОСОБА_2 » призначено ОСОБА_2 з 04 серпня 2016 року на посаду головного спеціаліста відділу молоді та спорту Охтирської міської ради.

Розпорядженням тимчасово виконуючого обов'язки Охтирського міського голови від 29 липня 2019 року № 136-ОС «Про зміну прізвища ОСОБА_2 » змінено прізвище « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 » головного спеціаліста відділу молоді та спорту ОСОБА_2 .

Розпорядженням тимчасово виконуючого обов'язки Охтирського міського голови від 12 серпня 2020 року № 161-ОС «Про присвоєння чергового рангу ОСОБА_1 » присвоєно головному спеціалісту відділу молоді та спорту ОСОБА_1 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах шостої категорії посад з 04 серпня 2020 року.

Розпорядженням Охтирського міського голови від 15 березня 2023 року № 40-Відп «Про надання відпустки по догляду за дитиною ОСОБА_1 » надано головному спеціалісту відділу молоді та спорту ОСОБА_1 соціальну відпустку по догляду за дитиною з 22 березня 2023 до досягнення нею трирічного віку.

Таким чином головний спеціаліст відділу молоді та спорту Охтирської міської ради Сумської області ОСОБА_1 , є посадовою особою місцевого самоврядування, та є суб?єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, згідно з підпунктом "в" пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» /далі - Закон/.

Відповідно до частини 1 статті 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.

Згідно із статтею 13 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порядку, встановленому Законом України "Про запобігання корупції"

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-IХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», яким відновлено подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 Закону.

Таким чином головний спеціаліст відділу молоді та спорту Охтирської міської ради Сумської області ОСОБА_1 повинна була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування /далі - Декларація/ за 2023 рік не пізніше 31 березня 2024 року.

Відповідно до публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи "Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" ОСОБА_1 подала Декларацію за 2023 рік 08 квітня 2024 року о 15 год. 59 хв., тобто вчинила адміністративне правопорушення 08 квітня 2024 року.

Додатком до листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 09 грудня 2024 року № 47-07/94112-24, послідовність дій користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" які вчинила ОСОБА_1 за період з 01 січня 2024 року по 08 квітня 2024 року, встановлено, що остання протягом зазначеного періоду виконувала дії в реєстрі 25 січня 2024 року та 29 січня 2024 року в результаті чого 29 січня 2024 року о 13 год. 33 хв. та 13 год. 58 хв. подала Декларації за 2021 та 2022 роки відповідно, також 28 березня 2024 року ОСОБА_1 було здійснено вхід до системи, але при цьому жодних дій не виконувалося і вже під час наступного входу до системи 08 квітня 2024 року виконавши всі необхідні дії та перейшовши на сторінку накладання кваліфікованого електронного підпису о 15 год. 59 хв. подала Декларацію за 2023 рік.

Про технічну справність реєстру та можливість подання Декларації за 2023 рік ОСОБА_1 свідчіть лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 04 червня 2024 року № 47-07/40246-24.

Тому ОСОБА_1 , маючи рівні можливості з іншими декларантами (які за таких же умов подали Декларації своєчасно) не була позбавлена можливості заповнити та подати Декларацію за 2023 рік в будь-який із місяців, що передував квітню 2024 року, що могло б бути виправданням з урахуванням вказаних обставин.

Пропуск строку на подачу Декларації ОСОБА_1 , не є поважною причиною так, як вона мала реальну можливість подати Декларацію за 2023 рік на рівні з іншими декларантами. Проте Декларація за 2023 рік подана з пропуском строку і не спростовує наявність в її діях ознак зазначеного адміністративного правопорушення.

Таким чином, головний спеціаліст відділу молоді та спорту Охтирської міської ради Сумської області ОСОБА_1 , несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Початком обчислення строку виявлення адміністративного правопорушення є момент, коли зібрано докази, проаналізовано зібрані фактичні дані та зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення. Процесуально такий висновок оформлюється у вигляді протоколу про адміністративне правопорушення. Дії уповноваженої особи, що має право складати протоколи, до моменту його складання можуть свідчити лише про виявлені окремі ознаки правопорушення, але факт, що виявлення діяння містить склад адміністративного правопорушення, зазначаються при складанні протоколу про адміністративне правопорушення.

ОСОБА_1 в судовому засіданні винуватість у вчиненні адміністративного правопорушення визнала в повному обсязі, щиро розкаялася та пояснила, що вона з березня 2023 року перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в кінці березня у дитини погіршився стан здоров'я, почалося прорізування зубів, що супроводжувалося підвищенням температури тіла, порушення сну, як мати вона була змушена приділяти всю уваги здоров'ю дитини, що унеможливило вчасне заповнення та подання щорічної декларації за 2023 рік. Одразу після одужання дитини вона заповнила та подала щорічну декларацію за 2023 рік, раніше випадків несвоєчасного подання декларації у неї не було, просить звільнити її від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення.

Прокурор Пащенка Є.М. в судовому засіданні просив суд визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на неї стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно із ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративні правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлюють наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність цієї особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням,що ґрунтується на всебічному,повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами, а саме:

-протоколом № 021/2025 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, від 21 січня 2025 року;

-її письмовими пояснення до протоколу, які вона підтвердила в судовому засіданні;

-копією розпорядження міського голови від 03 серпня 2016 року № 169-ОС «Про призначення на посаду ОСОБА_2 »;

-копією розпорядження міського голови від 03 серпня 2018 року №163-ОС «Про присвоєння чергового рангу ОСОБА_2 »;

-копією розпорядження міського голови від 12 серпня 2020 року № 161-ОС «Про присвоєння чергового рангу ОСОБА_1 »;

-копією розпорядження міського голови від 29 липня 2019 року № 136-ОС «Про зміну прізвища ОСОБА_2 »,

-копією свідоцтва про шлюб від 21 червня 2019 року серія НОМЕР_2 ;

-копією розпорядження міського голови від 15 березня 2023 року № 40-Відп «Про надання відпустки по догляду за дитиною ОСОБА_1 »;

-копією свідоцтва про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

-копією особової картки П2-ДС;

-копією листка ознайомлення з попередженнями про обмеження, пов'язаних з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та з вимогами ЗУ «Про запобігання корупції»;

-копією табелю обліку використання робочого часу працівниками виконавчого комітету Охтирської міської ради Сумської області за березень 2024 року;

-копією табелю обліку використання робочого часу працівниками виконавчого комітету Охтирської міської ради Сумської області за квітень 2024 року;

-послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» за період 01 січня 2024 року до 08 квітня 2024 року, та іншими матеріалами справи /а.с. 5-11, 16-21, 23-31, 36-44/.

При цьому суд вважає за необхідне зауважити, що адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 176-2КпАП України є правопорушенням з формальним складом, для встановлення наявності якого в діях особи настання суспільно-небезпечних наслідків не вимагається, i суб'єктивна сторона якого може виявлятися як в умисній, так i в необережній формі вини.

Конструктивною ознакою правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КпАП України, є несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин, тобто за наявності останніх відповідальність за даною статтею виключається.

Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.

Водночас, вирішуючи питання щодо можливості накладення стягнення на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, суд приймає до уваги положення ст. 22 КУпАП, які вказують, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення суд може звільнити порушника від адміністративної відповідальності та обмежитися усним зауваженням.

При цьому, у кожному конкретному випадку суд має вирішувати питання про визнання діяння малозначним, виходячи з того, що його наслідки не представляють суспільної небезпеки, не завдали або не здатні завдати значної шкоди суспільним або державним інтересам, правам та свободам інших осіб.

Будь-яких обмежень щодо неможливості застосування положень ст. 22 КУпАП до правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, примітка до ст. 22 КУпАП не містить.

Враховуючи особу порушниці, ступінь її винуватості, яка вперше притягається до адміністративної відповідальності, має на утриманні малолітню дитини, яка не досягла трьох років, перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення 3-х років, її матеріальний стан / отримання соціальних виплат в розмірі 850,00 грн щомісячно/, обставини, що пом'якшують відповідальність - щире каяття, та визнання винуватості, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, також, що сплив останнього дня, визначеного для подання декларації 31 березня 2024 року та датою фактичного подання ОСОБА_1 декларацій - 08 квітня 2024 року є відносно незначним, суд, вважає, що вчинене адміністративне правопорушення є малозначним та дійшов висновку про можливість звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності відповідно до ст. 22 КУпАП та обмеженням усним зауваженням.

Відповідно до ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття справи.

Керуючись ст. 22, ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 221, 268, 283, 287, 289 КУпАП,

УХВАЛИВ:

Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і обмежитись усним зауваженням.

Закрити провадження по справі відносно ОСОБА_1 .

Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня її винесення.

Постанова набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Охтирського міськрайонного суду

Сумської області О.С. Семенова