Справа № 159/344/25
Провадження № 3/159/331/25
12 лютого 2025 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Смалюх Р.Я., за участю прокурора Нивчика О.М., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань у Волинській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, що надійшла від Ковельського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України (РНОКПП: НОМЕР_1 ), зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 працюючого у ФОП ОСОБА_2 , за вчинення адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
28.10.2024, ОСОБА_1 , перебуваючи за місцем свого проживання - АДРЕСА_2 , будучи суб'єктом декларування, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (щорічна декларація (продовжується діяльність)), чим порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», вчинивши тим самим адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
Крім цього, 19.11.2024, ОСОБА_1 , перебуваючи за місцем свого проживання - АДРЕСА_2 , будучи суб'єктом декларування, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (щорічна декларація (після звільнення)), чим порушив вимоги ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», вчинивши тим самим адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім цього, 21.03.2024, ОСОБА_1 , перебуваючи за місцем свого проживання - АДРЕСА_2 , будучи суб'єктом декларування, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні», чим порушив вимоги ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», вчинивши тим самим адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно з ст. 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Отже, справи про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, слід розглядати одночасно.
Суддя роз'яснив особі яка притягується до адміністративної відповідальності положення ст. 63 Конституції України, права передбачені ст. 268 КУпАП, будь якими з роз'яснених прав вона скористатись не бажала.
Прокурор у судовому засіданні зазначив, що обставини викладені у протоколах про адміністративні правопорушення доводяться доказами які до них додаються, вважав доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, просив суд накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаних правопорушень не визнав. Повідомив що під час звільнення 31.08.2023 йому повідомили, що декларації потрібно буде подавати, але коли ще не відомо, тому йому повідомлять пізніше. Після звільнення - 29.09.2023 він був призваний на військову службу під час мобілізації з якої звільнився 29.12.2023. Повідомлення, яке йому надсилали у грудні 2023 на електронну адресу, про необхідність подання декларацій, він не побачив, за законодавством він не слідкував, ніколи раніше декларацій не подавав. Після того, як йому у березні 2024 подзвонили з його попередньої роботи він відразу подав декларацію «при звільненні», а коли отримав у жовтні 2024 лист від НАЗК - подав декларацію за 2022 рік, після дзвінка з НАЗК у листопаді 2024 він подав декларацію за 2023 рік. Вважає що неподання декларацій відбулося у зв'язку з його необізнаністю в законодавстві та поганою організацією на попередній роботі щодо його повідомлення про необхідність подати декларації. Враховуючи зазначені обставини, просив суд до адміністративної відповідальності не притягувати.
Відповідно до наказу №1440-К від 24.10.2022 «Про призначення ОСОБА_3 », ОСОБА_1 з 24.10.2022 призначено на посаду старшого державного інспектора відділу надання адміністративних послуг у Закарпатській області Департаменту надання адміністративних послуг на наземному транспорті Державної служби України з безпеки на транспорті.
Згідно наказу №313-К від 27.03.2023 «Про звільнення ОСОБА_3 » ОСОБА_1 , старшого державного інспектора відділу надання адміністративних послуг у Закарпатській області Департаменту надання адміністративних послуг на наземному транспорті Державної служби України з безпеки на транспорті звільнено із займаної посади 31.03.2023, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 36 Кодексу законів про працю України, у зв'язку із закінченням строку трудового договору.
В подальшому відповідно до наказу №340-К від 31.03.2023 «Про призначення ОСОБА_3 », ОСОБА_1 з 01.04.2023 призначено на посаду старшого державного інспектора відділу організації безпекових заходів Управління організації безпеки та розслідування аварій і подій на наземному транспорті Державної служби України з безпеки на транспорті.
Згідно наказу №1051-К від 24.08.2023 «Про звільнення ОСОБА_3 », ОСОБА_1 , старшого державного інспектора відділу організації безпекових заходів Управління організації безпеки та розслідування аварій і подій на наземному транспорті Державної служби України з безпеки на транспорті звільнено із займаної посади 31.08.2023, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 36 Кодексу законів про працю України, у зв'язку із закінченням строку трудового договору.
Згідно з пп. «и» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» дія цього закону поширюється на посадових та службових осіб інших державних органів, у тому числі Фонду соціального страхування України та Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим.
Як передбачено в абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Внесеними змінами до Закону України «Про запобігання корупції» на час дії воєнного стану встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подавали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування зазначені у частинах сьомій-чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою-чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Отже, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді старшого державного інспектора відділу надання адміністративних послуг у Закарпатській області Департаменту надання адміністративних послуг на наземному транспорті Державної служби України з безпеки на транспорті у 2022 році та на посаді старшого державного інспектора відділу організації безпекових заходів Управління організації безпеки та розслідування аварій і подій на наземному транспорті Державної служби України з безпеки на транспорті у 2023 році та після звільнення з цієї посади зобов'язаний був подати до 00.00 год 01.02.2024 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022, «при звільнені», а декларацію за 2023 рік - до 01.04.2024.
Роздруківкою щорічної декларації за 2022 рік суб'єкта декларування ОСОБА_1 підтверджується, що вона була подана 28.10.2024; роздруківкою щорічної декларації за 2023 рік суб'єкта декларування ОСОБА_1 підтверджується, що вона була подана 19.11.2024; роздруківкою декларації поданої «при звільненні» (за період з 01.01.2023 по 31.01.2023) суб'єкта декларування ОСОБА_1 підтверджується, що вона була подана 21.03.2024.
Отже, зазначені декларації були подані з порушенням строку, зазначеного у вказаному вище Законі.
З наданої Національним агентством роздруківки послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 видно, що ним неодноразово здійснювалися входи до системи із заповненням окремих розділів декларації без її подання.
З інформації Національного агентства вбачається, що через збої в системі, відбувалася некоректна робота Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що впливало на можливість коректного заповнення користувачами декларацій: з 23.10.2023 по 14.11.2023, 23.11.2023, 15.12.2023, 02.01.2024, 18.01.2024, 29.01.2024, 31.01.2024.
Отже, суддя встановив, що щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022, 2023 роки та декларацію при звільненні за період з 01.01.2023 по 31.08.2023 ОСОБА_1 подав несвоєчасно за відсутності поважних причин до цього, зокрема, у вигляді технічних обмежень, пов'язаних з веденням відповідного реєстру.
Перебування ОСОБА_1 на військовій службі у період з 21.09.2023 по 29.12.2023 не може бути поважною причиною неподання декларацій, оскільки у нього було вдосталь часу для їх подання поза межами періоду проходження служби - з 30.12.2023 по 31.01.22024.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
У зв'язку з чим, суд не може визнати необізнаність ОСОБА_4 в законодавстві поважною причиною пропуску строку подання декларацій.
Диспозиція ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаних адміністративних правопорушень доводиться протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №16 від 10.01.2025, протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №17 від 10.01.2025, протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №18 від 10.01.2025, які складені уповноваженою на те особою та відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 16.12.2024, наказом № 1440-К від 24.10.2022, наказом № 1660-К від 20.12.2022, наказом № 313-К від 27.03.2023, наказом № 340-К від 31.03.2023, наказом № 693-К від 09.06.2023, наказом № 1051-К від 24.08.2023, листом-ознайомлення від 24.10.2022, листом-ознайомлення щодо необхідності подання декларацій при звільненні та після звільнення від 24.10.2022, роздруківкою послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларування осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 , повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 19.02.2024 та іншими матеріалами справи.
Визначаючи вид та міру адміністративного стягнення, яке слід накласти на ОСОБА_1 суддя враховує фактичні обставини справи, характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, його майновий стан, ступінь його вини, відсутність обтяжуючих обставин та обставин, які пом'якшують покарання, вимоги санкції статті за якою останній притягується до відповідальності.
Враховуючи вимог ст. 36 КУпАП, суддя вважає, що ОСОБА_1 слід обрати адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
На думку судді таке стягнення буде необхідним і достатнім для виховання правопорушника в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно з п. 5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн, які стягуються на користь держави.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 35, 36, 221, 280, 283, 284, 287, 294 КУпАП, Законом України «Про судовий збір», суддя
Об'єднати в одне провадження справи №159/344/25 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, №159/345/25 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, №159/346/25 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, присвоївши справі єдиний унікальний номер 159/344/25.
ОСОБА_1 визнати винуватим, у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та на підставі ст. 36 КУпАП накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Штраф має бути сплачений добровільно протягом 15 днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу. У разі несплати штрафу у строк, встановлений частиною першою статті 307 КУпАП, відповідно до частини другої статті 308 КУпАП, штраф стягується у порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок на рахунок UA908999980313111256000026001 Код класифікації доходів бюджету 22030106, призначенняплатежу - Судовий збір в дохід держави (адмінправопорушення).
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення, при цьому строк давності призупиняється на час розгляду скарги у разі оскарження постанови або на період відстрочки її виконання згідно зі статтею 301 КУпАП.
СуддяР. Я. Смалюх