Справа № 159/8061/24
Провадження № 2-а/159/29/25
11 лютого 2025 року Ковельський міськрайонний суд Волинської області
в складі: головуючого судді Грідяєвої М.В.
при секретарі Шокот С.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Ковель адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, закриття провадження по справі,
ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Ткачук О.В., звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, закриття провадження по справі, вказуючи на те, що постановою тво начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №2135 від 11.11.2024 року його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпроАП у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн. Копію постанови отримав засобами поштового зв'язку 30.11.2024 року. Із змісту постанови про адміністративне правопорушення від 11.11.2024 року вбачається, 01.11.2024 року о 11 год. 44 хвл. у ІНФОРМАЦІЯ_3 під час дії особливого періоду було встановлено через електронний кабінет призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року не уточнив адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти та інші персональні дані, шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, на виконання абз.4 п.1 ч.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», абзацу 6 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Вина підтверджується протоколом, відео, поясненням та копією військово-облікового документа. Постанову вважає незаконною.29.01.2024 року висновком ВЛК його визнано придатним до військової служби. 09.02.2024 року за наслідком уточнення військово-облікових даних, начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 йому видано тимчасово посвідчення військовозоб'язаного № НОМЕР_1 . За арезультатом розгляду його заяви, було надано довідку від 12.02.2024 року про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації до 30.01.2025 року. 31.10.2024 року відкривши свій мобільний додаток Резерв+, ним виявлено повідомлення про необхідність з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_2 для уточнення військово-облікових даних. 01.11.2024 року він прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 , де йому повідомили, що його відстрочка недійсна та запропонували подати нову заяву про відстрочку, на що він погодився. Під час прийому документів на відстрочку, працівник ІНФОРМАЦІЯ_2 звірила його облікові дані, які були записані в особовій картці, змін до картки не вносила, так як всі облікові дані про нього були актуальні. Після прийняття документів на відстрочку, до нього надійшов інший працівник ІНФОРМАЦІЯ_2 та повідомив, що буде складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП. 01.11.2024 року йому було вручено протокол від 01.11.2024 року №2135 та повідомлено, що його розгляд відбудеться 11.11.2024 року о 14 год. в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 . Прибувши до ІНФОРМАЦІЯ_2 11.11.2024 року для розгляду протоколу, до приміщення він не зайшов, так як було багато інших людей, які теж прибули на розгляд адмінпротоколів. Оріентовано біля 17 год. 55 хвл. вийшов представник РТЦК та повідомив, що сьогодні не буде розгляду справ, а про дату розгляду повідомять додатково. 14.11.2024 року він прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 де отримав нову довідку про надання відстрочки від призову №17560 від 08.11.2024 року, а на його питання чому не викликають на розгляд протоколу його повідомили, що постанова прийнята 14.11.2024 року і буде надіслана йому поштою. Подія та склад правопорушення, його вина у вчиненні правопорушення не доведені. Посилається на ст.ст.245, 256, 268, 280 КУАП, ст.ст.77, 286 КАС України, Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період. Обов'язок збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення. Просить скасувати постанову тво начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП від 11.11.2024 року. провадження по справі закрити, вирішити питання розподілу судових витрат.
Позивач та представник позивача в судове засідання не з'явились, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, згідно письмової заяви представника позивача, просить розглянути справу без їх участі, позов підтримують, просять його задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання повторно не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Відповідно до ч.3 ст.268 КАС України, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанції, в зв'язку з чим суд вважає можливим розглянути справу без участі представника відповідача повідомленого про дату, час і місце розгляду справи належним чином.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, закриття провадження по справі, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП від 01.11.2024 року, 01.11.2024 року о 11 год. 44 хвл. у ІНФОРМАЦІЯ_3 під час дії особливого періоду було встановлено через електронний кабінет призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року не уточнив адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти та інші персональні дані, шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, на виконання абз.4 п.1 ч.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», абзацу 6 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст.210-1 КУпроАП. ОСОБА_1 роз'яснені ст.63 Конституції України, права та обв'язки, передбачені ст.268 КУпроАП, та повідомлено, що розгляд справи відбудеться о 14 год. 00 хвл. 11.11.2024 року в ІНФОРМАЦІЯ_3 . Копія протоколу вручена під підпис ОСОБА_1 .
Згідно постанови №2135 по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП від 11.11.2024 року, 01.11.2024 року о 11 год. 44 хвл. у ІНФОРМАЦІЯ_3 під час дії особливого періоду було встановлено через електронний кабінет призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року не уточнив адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти та інші персональні дані, шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, на виконання абз.4 п.1 ч.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», абзацу 6 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП. Вказаною постановою тво начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 притягнув ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та наклав адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн. Підпис ОСОБА_1 в постанові відсутній.
Згідно тимчасового посвідчення військовозобов'язаного від 09.02.2024 року, військовозобов'язаний ОСОБА_1 за результатами ВЛК від 29.01.2024 року визнаний придатним до вс, зарахований у запас.
Згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 09.11.2024 року, військовозобов'язаний ОСОБА_1 має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації до 08.11.2025 року.
Відповідно до ст.293 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обгрунтованість винесеної постанови і приймає одне з таких рішень: залишає постанову без зміни, а скаргу без задоволення; скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд; скасовує постанову і закриває справу; змінює захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Відповідно до ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена адміністративну відповідальність.
Частина 1 ст.210-1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Частина 2 ст.210-1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, частина 3 ст.210-1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за вчинення такого порушення в особливий період.
Вказана норма є бланкетною та відсилає до відповідного нормативного акту, який регулює процедуру мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Об'єктом правопорушення є суспільні відносини у сфері мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Об'єктивна сторона правопорушення полягає у порушенні законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а саме; нез'явлення за викликом до військових комісаріатів для постановки на військовий облік та визначення призначення на воєнний час; ненаданні в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, ЗСУ, іншим військовим формуванням з наступним відшкодуванням Державою їх вартості в порядку, встановленому законом. Відповідальність посадових осіб підприємств, установ, організацій наступає за невиконання покладених на них обов'язків передбачених ст.21 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності.
Судом встановлено, позивач ОСОБА_1 є військовозобов'язаним, має відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації до 08.11.2025 року, що підтверджується військово-обліковим документом, тобто позивач перебуває на військовому обліку, з'явився до ТЦК та СП виявивши сповіщення про необхідність явки, де відповідальною особою центру через єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, встановлено, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 на виконання абз.6 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не уточнив свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року, в зв'язку з чим відносно нього складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАп та повідомлено про розгляд справи 11.11.2024 року. 11.11.2024 року тво начальника РТЦК винесена оскаржувана постанова, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП до штрафу в розмірі 17000 грн. Позивача притягнуто до відповідальності за не уточнення персональних даних протягом встановленого законодавством терміну, тобто за порушення правил військового обліку, відповідальність за яке передбачена статтею 210 КУпАП. Згідно примітки положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи. Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не доведено не можливість отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами. Суд розглядає справу в межах позовних вимог і в межах досліджених доказів наданих сторонами. Відповідачем суду не надано доказів наявності в діях позивача складу адміністративного правопорушення. Таким чином склад адміністративного правопорушення в діях позивача у вигляді не уточнення своїх облікових даних не доведений належними доказами.
Крім того, суд звертає увагу, відповідачем не доведено розгляд справи про адміністративне правопорушення в присутності ОСОБА_1 , в зв'язку з чим право на подання заперечень, пояснень та право скористуватися правової допомогою, право приймати участь при розгляді справи порушено. Крім того, в постанові не зазначено обов'язкових даних, а саме місце час та спосіб вчинення адміністративного правопорушення, відсутність належних доказів прямого умислу або необережності в діях ОСОБА_1 суд вважає постанову по справі про адміністративне правопорушення необгрунтованою та незаконною в зв'язку з чим постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП підлягає скасуванню, а провадження по справі закриттю.
За змістом ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданим заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.268 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Особливості розгляду справ про адміністративні правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-8 цього Кодексу.
Згідно ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п.3 ч 3 ст.286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи).
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
В зв'язку з задоволенням позову, позивачу підлягає відшкодуванню сплачений при поданні позову судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.
Керуючись ст. ст.268, 284, 289, 292, 293 КУпАП, ст.ст.2, 9, 77, 90, 139, 241-246, 286 КАС України,
Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, закриття провадження по справі - задовольнити.
Постанову №2135 по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП від 11 листопада 2024 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 - скасувати.
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.210-1 КУпАП - закрити.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.
Рішення може бути оскаржено до Волинського окружного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення виготовлено в нарадчій кімнаті.
Суддя:М. В. ГРІДЯЄВА