Справа № 159/338/25
Провадження № 3/159/328/25
12 лютого 2025 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Смалюх Р.Я., за участю прокурора Нивчика О.М., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань у Волинській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, що надійшла від Ковельського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України (РНОКПП: НОМЕР_1 ), зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , офіційно не працевлаштованої, за вчинення адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
07.02.2024, ОСОБА_1 , перебуваючи за місцем свого проживання - АДРЕСА_1 , будучи суб'єктом декларування, несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (щорічна декларація (продовжується діяльність)), чим порушила вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», вчинивши тим самим адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
Крім цього, 01.04.2024, ОСОБА_1 , перебуваючи за місцем свого проживання - АДРЕСА_1 , будучи суб'єктом декларування, несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (щорічна декларація (після звільнення)), чим порушила вимоги ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», вчинивши тим самим адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім цього, 07.02.2024, ОСОБА_1 , перебуваючи за місцем свого проживання - АДРЕСА_1 , будучи суб'єктом декларування, несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні», (за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями), чим порушила вимоги ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», вчинивши тим самим адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно з ст. 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Отже, справи про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, слід розглядати одночасно.
Суддя роз'яснив особі яка притягується до адміністративної відповідальності положення ст. 63 Конституції України, права передбачені ст. 268 КУпАП, будь якими з роз'яснених прав вона скористатись не бажала.
Прокурор у судовому засіданні зазначив, що обставини викладені у протоколах про адміністративні правопорушення доводяться доказами які до них додаються, вважав доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, просив суд накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаного правопорушення визнала повністю, підтвердила обставини зазначені у протоколах про адміністративні правопорушення. Повідомила, що у грудні 2023 отримувала на електронну пошту повідомлення про необхідність подання декларації однак не змогла робити цього оскільки була закордоном і у неї поламався телефон. Після дзвінка з НАЗК у лютому 2024 вона за два дні заповнила та подала декларацію. Зауважила, що декларації за 2022 рік та декларацію «при звільнені» (за період з 01.01.2023 по 31.08.2023) подала із запізненням лише на 7 днів, а декларацію за 2023 рік - на 1 день. Враховуючи зазначені обставини, просила суд закрити справу за малозначністю.
Відповідно до наказу т.в.о. голови Державної служби України з безпеки на транспорті №1517-к від 17.11.2022 «Про призначення ОСОБА_2 », ОСОБА_1 з 21.11.2022 було призначено на посаду старшого державного інспектора відділу надання адміністративних послуг у Київській області Департаменту надання адміністративних послуг на наземному транспорті.
Наказом т.в.о. голови Державної служби України з безпеки на транспорті №302-к від 27.03.2023 «Про звільнення ОСОБА_2 », ОСОБА_1 було посади старшого державного інспектора відділу надання звільнено з адміністративних послуг у Київській області Департаменту надання адміністративних послуг на наземному транспорті 31.03.2023, у зв'язку із закінченням строку трудового договору.
В подальшому наказом голови Державної служби України з безпеки на транспорті №357-к від 31.03.2023 «Про призначення ОСОБА_2 », ОСОБА_1 з 02.04.2023 було призначено на посаду старшого державного інспектора відділу організації безпекових заходів Управління організації безпеки та розслідування аварій і подій на наземному транспорті Державної служби України з безпеки на транспорті.
Наказом голови Державної служби України з безпеки на транспорті №1054-к від 24.08.2023 «Про звільнення ОСОБА_2 », ОСОБА_1 було звільнено з посади старшого державного інспектора відділу організації безпекових заходів Управління організації безпеки та розслідування аварій і подій на наземному транспорті 31.08.2023, у зв'язку із закінченням строку трудового договору.
Згідно з пп. «и» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» дія цього закону поширюється на посадових та службових осіб інших державних органів, у тому числі Фонду соціального страхування України та Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим.
Як передбачено в абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Внесеними змінами до Закону України «Про запобігання корупції» на час дії воєнного стану встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подавали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування зазначені у частинах сьомій-чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою-чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Отже, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді старшого державного інспектора відділу організації безпекових заходів Управління організації безпеки та розслідування аварій і подій на наземному транспорті, та після звільнення з цієї посади зобов'язана була подати до 00.00год 01.02.2024 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 та «при звільнені», а за 2023 рік - до 00.00 год 01.04.2024.
Роздруківкою щорічної декларації за 2022 рік суб'єкта декларування ОСОБА_1 підтверджується, що вона була подана 07.02.2024; роздруківкою щорічної декларації за 2023 рік суб'єкта декларування ОСОБА_1 підтверджується, що вона була подана 01.04.2024 о 17.30 год; роздруківкою декларації поданої «при звільненні» (за період з 01.01.2023 по 31.08.2023) суб'єкта декларування ОСОБА_1 підтверджується, що вона була подана 07.02.2024.
Отже, зазначені декларації були подані з порушенням строку, зазначеного у вказаному вище Законі.
З наданої Національним агентством роздруківки послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 видно, що нею неодноразово здійснювалися входи до системи із заповненням окремих розділів декларації без її подання.
З інформації Національного агентства вбачається, що через збої в системі, відбувалася некоректна робота Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що впливало на можливість коректного заповнення користувачами декларацій: з 23.10.2023 по 14.11.2023, 23.11.2023, 15.12.2023, 02.01.2024, 18.01.2024, 29.01.2024, 31.01.2024.
Отже, суддя встановив, що щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022, 2023 роки та декларацію при звільненні за період з 01.1.2023 по 31.08.2023 ОСОБА_1 подала несвоєчасно за відсутності поважних причин до цього, зокрема, у вигляді технічних обмежень, пов'язаних з веденням відповідного реєстру.
Диспозиція ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаних адміністративних правопорушень доводиться протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №20 від 13.01.2025, протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №21 від 13.01.2025, протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №22 від 13.01.2025, які складені уповноваженою на те особою та відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 16.12.2024, наказом № 1517-К від 17.11.2022, наказом № 1650-К від 19.12.2022, наказом № 302-К від 27.03.2023, наказом № 357-К від 31.03.2023, наказом № 696-К від 09.06.2023, наказом № 1054-К від 24.08.2023, листом-ознайомлення від 02.04.2023, роздруківкою послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларування осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 , повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 19.02.2024 та іншими матеріалами справи.
Визначаючи вид та міру адміністративного стягнення, яке слід накласти на ОСОБА_1 суддя враховує фактичні обставини справи, нетривалий термін прострочення подання декларацій, характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, його майновий стан, ступінь його вини, відсутність обтяжуючих обставин та обставин, які пом'якшують покарання, вимоги санкції статті за якою останній притягується до відповідальності.
Враховуючи вимог ст. 36 КУпАП, суддя вважає, що ОСОБА_1 слід обрати адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
На думку судді таке стягнення буде необхідним і достатнім для виховання правопорушника в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно з п. 5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн, які стягуються на користь держави.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 35, 36, 221, 280, 283, 284, 287, 294 КУпАП, Законом України «Про судовий збір», суддя
Об'єднати в одне провадження справи №159/338/25 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, №159/340/25 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, №159/342/25 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, присвоївши справі єдиний унікальний номер 159/338/25.
ОСОБА_1 визнати винуватою, у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та на підставі ст. 36 КУпАП накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Штраф має бути сплачений добровільно протягом 15 днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу. У разі несплати штрафу у строк, встановлений частиною першою статті 307 КУпАП, відповідно до частини другої статті 308 КУпАП, штраф стягується у порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок на рахунок UA908999980313111256000026001 Код класифікації доходів бюджету 22030106, призначенняплатежу - Судовий збір в дохід держави (адмінправопорушення).
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення, при цьому строк давності призупиняється на час розгляду скарги у разі оскарження постанови або на період відстрочки її виконання згідно зі статтею 301 КУпАП.
СуддяР. Я. Смалюх