Справа № 598/137/25
провадження № 3/598/95/2025
"07" лютого 2025 р. Суддя Збаразького районного суду Тернопільської області Олещук Б.Т., з участю захисника Никитюка Г.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Збаражі Тернопільської області матеріали, які надійшли від відділення поліції №4 (м.Збараж) Тернопільського районного управління ГУНП в Тернопільській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП,
встановив:
До провадження Збаразького районного суду Тернопільської області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП.
Статтею 256 КУпАП та Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року №1376 передбачені вимоги до протоколу про адміністративне правопорушення та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції.
Частиною 2 ст.251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує зокрема такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Відповідно до вимог ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний зокрема з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суд не вправі самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Крім того, за вимогами ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Від захисника особи яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Никитюка Г.І. на адресу суду надійшло клопотання про закриття провадження у даній справі, в якому він посилається на те, що в матеріалах справи відсутні відеозаписи проходження ОСОБА_1 огляду на стан алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я. А також вважає, що проведений огляд на стан алкогольного спяніння в закладі охорони здоров'я відбулось з грубим порушенням Інструкці про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого спяніння або перебування пі впливом лікарських припаратів, що знижують увагу та швидкість, яка затверджена спільним наказом МВС України, МОЗ України 09.112015 за №1452/735.
Суддею встановлено, що згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР №213895 від 06.01.2025 року встановлено, що «06 січня 2025 року о 08 годині 50 хвилин на дорозі М19 302км+100м водій ОСОБА_1 керував автомобілем Опель Віваро днз НОМЕР_1 перебуваючи в стані алкогольного спяніння. На місці дорожньо транспортної пригоди огляд спяніння не проводився. Водій був згідний проїхати в КНП Збаразька ЦРЛ. Висновок номер 000002 від 06.01.2025, чим порушив п.2.9.а.ПДР».
Разом з тим, при оформлені адміністративного матеріалу поліцейський зобов'язаний дотримуватися вимог п.5 розділу ІІ Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 18 грудня 2018 року №1026, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 січня 2019 р. за №28/32999, згідно вимог якої включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо).
Судею встановлено, що відеоматеріали, які долучені до матріалів справи не містять інформації щодо проходження ОСОБА_1 огляду на стан алкогольного спяніння в КНП «Збаразька центральна лікарня» Збаразької міської ради, а також, відео є неповним та містить лише один обмінний файл тривалістю 21 хв 04 сек. Разом з тим, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР №213895 від 06.01.2025 зазначено, що до протоколу додається відео з нк 857321, 857269.
Також до матеріалів справи не долучено відомості та докази реєстраційного номера облікової картки платника податків та характеристики ОСОБА_1 .
Отже, по даній справі не в повній мірі з'ясовані обставини, які мають значення для прийняття рішення по суті, не правильно складено матеріали справи про адміністративне правопорушення та не витребувано необхідні додаткові матеріали, а тому не можливо прийняти об'єктивне та справедливе рішення по суті справи в розумні строки.
За таких обставин вважаю, що матеріали даної справи необхідно направити в відділення поліції №4 (м.Збараж) Тернопільського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області, для додаткового оформлення.
При додатковому оформленні поліцейському відділення поліції №4 (м.Збараж) Тернопільського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області, необхідно зібрати та долучити до матеріалів справивідеозаписи з місця події, складенні відповідно до вимог чинного законодавства,відомості та докази реєстраційного номера облікової картки платника податків, а також характеристику ОСОБА_1 ..
Керуючись ст.ст.256, 268, 277, 278, 280 КУпАП, суддя,-
постановив:
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП, направити в відділення поліції №4 (м.Збараж) Тернопільського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області для додаткового оформлення.
Дана постанова оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Богдан Олещук