про заміну боржника у виконавчому листі
10 лютого 2025 року № 640/20954/19
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді - Діски А. Б.,
за участі секретаря судового засідання - Колодуба О. С.,
представника заявника - Турки-Романюк А. С.,
представника заінтересованої особи - Бромберг О., Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Києві заяву представника позивача про заміну боржника у виконавчому листі у справі за позовом Приватного акціонерного товариства "Галіція дистилері" до Офісу великих платників податків Державної податкової служби, заінтересована особа - Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.05.2021 було задоволено адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Галіція дистилері" до Офісу великих платників податків Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків ДФС від 09.07.2019 №0006654811.
Стягнуто на користь позивача понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 13246,65 грн за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДПС.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.10.2021 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.05.2021 було залишено без змін.
03.10.2022 позивачу видано виконавчий лист про стягнення з відповідача судового збору.
05.12.2022 представник позивача звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з заявою про заміну боржника у виконавчому листі.
Вказана заява не була розглянута Окружним адміністративним судом міста Києва.
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13 грудня 2022 року №2825-ІХ було постановлено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва. Крім того установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом. Окружний адміністративний суд міста Києва невідкладно, протягом десяти робочих днів, передає судові справи, які перебувають у його володінні, до Київського окружного адміністративного суду.
Відповідно до вимог пункту 5 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо ліквідовано або з визначених законом підстав припинено роботу адміністративного суду, який розглядав справу.
Згідно з частиною 3 статті 29 КАС України у разі ліквідації або припинення роботи адміністративного суду справи, що перебували у його провадженні, невідкладно передаються до суду, визначеного відповідним законом або рішенням про припинення роботи адміністративного суду, а якщо такий суд не визначено - до суду, що найбільш територіально наближений до суду, який ліквідовано або роботу якого припинено.
У квітні 2024 року представник позивача звернувся до Київського окружного адміністративного суду з заявою про заміну боржника у виконавчому листі Офісу великих платників податків Державної податкової служби на його правонаступника - Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.04.2024 вказана заява розподілена судді Дісці А. Б. та, згідно акту від 09.01.2025, через надмірне навантаження в канцелярії суду, фактично була передана судді 09.01.2025.
Ухвалою суду від 10.01.2025 вищевказана заява призначена до розгляду у відкритому судовому засіданні на 20.01.2025.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.01.2025 було відкладено розгляд справи на 10.02.2025.
Представник Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків подала до суду письмові пояснення, в яких зазначила, що заміна Офісу великих платників податків ДПС, як боржника за вказаним рішенням у справі, може мати місце виключно у випадку його фактичного вибуття внаслідок припинення, а згідно відомостей в Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Офіс великих платників податків ДПС із 22.10.2020 знаходиться в стані припинення.
У запереченнях на відповідь Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків представниця позивача зазначила, що обов'язок боржника, що випливає з рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.05.2021, стосується публічно-владних функцій у сфері реалізації державної податкової політики, здійснення контролю за надходженням до бюджетів та державних цільових фондів податків та застосування до платників податків передбачених законом фінансових (штрафних) санкцій (штрафів) за порушення вимог податкового законодавства.
З 01 січня 2021 року Державна податкова служба України розпочала роботу, як єдина юридична особа. Відтак, підстави для правонаступництва відповідача (і, відповідно, боржника) у цій справі виникли з моменту вибуття Відповідача з правовідносин, щодо яких виник спір, унаслідок, зокрема, передачі постановою Кабінету Міністрів України № 893 від 30.09.2020 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" та Положенням про Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, затвердженим наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 № 643, адміністративної компетенції Офісу великих платників податків ДПС - Західному міжрегіональному управлінню ДПС по роботі з великими платниками податків.
У судовому засіданні представник Приватного акціонерного товариства "Галіція дистилері" подану заяву підтримала.
Представник Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків проти задоволення вказаної заяви заперечувала та просила відмовити в заміні боржника у виконавчому листі.
Дослідивши матеріали справи та поданої представником позивача заяви, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з частинами першою та другою статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.
Відповідно до абзацу першого частини п'ятої статті 15 зазначеного Закону у разі вибуття однієї зі сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Цим нормам кореспондують положення частини першої статті 379 КАС України, згідно з якими у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
За приписами статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Отже, процесуальне правонаступництво передбачено не лише у зв'язку зі смертю (оголошенням померлою) фізичної особи та реорганізацією суб'єкта господарювання, а й в інших передбачених законом випадках, у тому числі в разі заміни кредитора або боржника в зобов'язанні. Процесуальне правонаступництво в розумінні статті 52 КАС України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.
Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Така позиція неодноразово висловлювалася Верховним Судом у постановах Верховного Суду від 06.10.2020 (справа №804/958/17), від 03.12.2020 (справа №805/2173/16-а), від 30.12.2020 (справа №805/4361/17-а).
Суд зазначає, що публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України постановлено утворити Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Пунктом 2 вказаної Постанови встановлено, зокрема те, що Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Відповідно до інформації, що є в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 17.05.2019 зареєстровано юридичну особу Державну податкову службу України (запис № 10741350000085321).
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 затверджено положення про Державну податкову службу України, згідно з пунктом 1 якого Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до пунктів 1 - 4 постанови Кабінету Міністрів України Про утворення територіальних органів Державної податкової служби від 19.06.2019 № 537 утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1.
Реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2.
Установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Визначено територіальні органи Державної податкової служби правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.
Згідно з додатком 1 до вказаної Постанови утворено Офіс великих платників податків ДПС.
Відповідно до додатку 2 до вказаної Постанови Офіс великих платників податків ДФС реорганізовано шляхом приєднання до Офісу великих платників податків ДПС.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 30.07.2019 відбулася державна реєстрація юридичної особи - Офісу великих платників податків ДПС (код ЄДРПОУ 43141471), а 05.08.2019 - державна реєстрація припинення Офісу великих платників податків ДФС як юридичної особи в результаті реорганізації.
Наказом ДПС України від 12.07.2019 № 15 затверджено Положення про Офіс великих платників податків ДПС, за змістом п. 1 якого: Офіс великих платників податків ДПС є територіальним органом Державної податкової служби України, який підпорядковується ДПС. Офіс великих платників податків забезпечує реалізацію повноважень ДПС у взаємовідносинах з великими та іншими платниками і здійснює їх податкове супроводження. Крім того, Офіс великих платників податків є правонаступником майна, прав та обов'язків Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
21.08.2019 Кабінетом Міністрів України було прийнято розпорядження від № 682-р «Питання Державної податкової служби», яким передбачено погодитися з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
Згідно з наказом Державної податкової служби України від 28.08.2019 № 36 розпочато виконання Державної податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» (далі - Постанова № 893), ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з Додатком, зокрема, Офіс великих платників податків ДПС.
Пунктом 2 Постанови № 893 встановлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.
Відповідно до пункту 3 Постанови № 893 права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
30.09.2020 Державною податковою службою України прийнято наказ № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», яким утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з Додатком, а Департаменту правової роботи наказано подати державному реєстратору документи для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відповідної інформації про утворення територіальних органів Державної податкової служби як її відокремлених підрозділів.
Зокрема, з 01.01.2021 утворено як відокремлені підрозділи ДПС:
- Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків;
- Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків;
- Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків;
- Південне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків;
- Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
Абзацом третім пункту 64.7 статті 64 Податкового кодексу України передбачено, що після включення платника податків до Реєстру великих платників податків (далі Реєстр) та отримання повідомлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, про таке включення платник податків зобов'язаний стати на облік за основним місцем обліку в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який здійснює супроводження великих платників податків (далі ВПП), з початку податкового періоду (календарного року), на який сформовано Реєстр, та за неосновним місцем обліку в такому територіальному органі центрального органу виконавчої влади або його структурних підрозділах щодо наявних у межах населеного пункту за місцезнаходженням територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який здійснює супроводження ВПП, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням за переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, або через які провадиться діяльність такого ВПП.
А пунктом 63.3 статті 63 Податкового кодексу України передбачено, що з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
З огляду на зазначене, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, закріплює великих платників податків за міжрегіональними управліннями ДПС по роботі з великими платниками податків за основним місцем обліку.
Відповідно до наказу Державної податкової служби України від 24.12.2020 № 755 розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 Постанови № 893.
Тобто на час розгляду заяви відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 і наказу ДПС України від 30.09.2020 №529 правонаступником Офісу великих платників податків ДПС є Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків як відокремлений підрозділ ДПС України (код ЄДРПОУ ВП 44045187).
Як вбачається судом з матеріалів справи, станом на дату звернення з позовною заявою до суду ПАТ «Галіція дистилері» було зареєстроване за адресою: 48403, Тернопільська область, м. Бучач, вул. Бариська 8 А, та оскаржуване податкове повідомлення-рішення було винесено в.о. начальника Львівського управління Офісу великих платників податків ДФС.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.05.2021 було задоволено адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Галіція дистилері" до Офісу великих платників податків Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків ДФС від 09.07.2019 №0006654811.
Стягнуто на користь позивача понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 13246,65 грн за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДПС.
Рішення набрало законної сили 05.10.2021.
03.10.2022 позивачу видано виконавчий лист про стягнення з відповідача судового збору.
Суд зазначає, що згідно з відомостями із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 30.09.2020 відбулася державна реєстрація відокремленого підрозділу ДПС - Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ ВП 44045187).
Водночас, згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Офіс великих платників податків ДПС перебуває в стані припинення.
Наказом ДПС від 12 листопада 2020 року № 643 затверджено положення про Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, згідно з яким Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків є правонаступником Офісу великих платників податків ДПС у відповідних сферах діяльності.
Відповідно до п. 1 Положення про Західне Міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 №643, Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
Управління забезпечує реалізацію повноважень ДПС у взаємовідносинах з великими та іншими платниками, які перебувають на обліку в цьому управлінні, і здійснює їх податкове супроводження.
Управління є правонаступником майна, прав та обов'язків Офісу великих платників податків ДПС (код ЄДРПОУ 43141471) у відповідних сферах діяльності.
Таким чином, оскільки на час розгляду заяви відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 і наказу ДПС України від 30.09.2020 №529 правонаступником Офісу великих платників податків ДПС є Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків як відокремлений підрозділ ДПС України (код ЄДРПОУ ВП 44045187), то наявні передбачені ст. 379 КАС України підстави для заміни боржника у виконавчому листі Офісу великих платників податків Державної податкової служби на Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків як відокремлений підрозділ ДПС України.
Керуючись ст. 52, 248, 256, 379 КАС України,
Заяву представника Приватного акціонерного товариства "Галіція дистилері" про заміну боржника у виконавчому листі - задовольнити.
Замінити боржника у виконавчому листі щодо стягнення з Офісу великих платників податків Державної податкової служби судових витрат, виданому Окружним адміністративним судом міста Києва у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Галіція дистилері" до Офісу великих платників податків Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, з Офісу великих платників податків Державної податкової служби (вул. Дегтярівська, буд. 11 г, м. Київ, 04119, код ЄДРПОУ 43141471) на Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Стрийська, 35, м. Львів, Львівська обл., Львівський р-н, 79026, код ЄДРПОУ 44045187).
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Повний текст ухвали складено 11.02.2025.
Суддя Діска А.Б.