Ухвала від 10.02.2025 по справі 140/7261/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду

10 лютого 2025 року ЛуцькСправа № 140/7261/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника заявника Сацик Тетяни Терентіївни про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 у даній справі, яке набрало законної сили 02.01.2025, позов задоволено; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 пенсії згідно з вимогами Рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року №1-р(ІІ)/2021, статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 06 червня 1996 року №230/96-ВР; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_1 за період з 12 січня 2024 року перерахунок основної пенсії відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року №1-р(ІІ)/2021, статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 06 червня 1996 року №230/96-ВР у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та виплачувати ОСОБА_1 основну пенсію у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком.

22.01.2025 до суду надійшла заява представника заявника про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі на підставі статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Вказана заява обґрунтована тим, що на адвокатський запит щодо виконання рішення суду ГУ ПФУ у Волинській області 21.01.2025 повідомило, що програмно-технологічний комплекс з призначення пенсій розроблено відповідно до законодавства. Оскільки рішення суду виходить за межі розробленого програмного забезпечення, на даний час проводиться робота щодо можливості технічного опрацювання даного рішення, зокрема, надіслано запит до Пенсійного фонду України. Після вирішення технічних моментів рішення суду буде відразу опрацьоване.

Представник заявник звертає увагу, що рішення Конституційного Суду України щодо статті 54 Закону №796-ХІІ було прийняте ще у 2021 році. Рішення Верховного Суду, які вказували на необхідність призначення пенсій по інвалідності внаслідок аварії на ЧАЕС по 2 групі інвалідності у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, були ухвалені ще у травні 2024 року. Рішення Волинського окружного адміністративного суду по таким справах, де позов було задоволено, були прийняті починаючи від серпня 2024 року. Перші рішення по даній категорії справ у Волинській області набрали законної сили ще у листопаді 2024 року.

З огляду на викладене вважає, що ГУ ПФУ у Волинській області ще у листопаді мало би вчинити усі можливі дії, щоб виконувати рішення суду відразу після набрання ним законної сили.

Крім того, зауважує, що позивачем у справі є особа з інвалідністю 2-ї групи внаслідок аварії на ЧАЕС, якій 77 років. І позивач має право очікувати виконання рішення суду відразу після набрання ним законної сили або ж у встановлені судом строки.

З наведених підстав просить заяву задовольнити.

У письмових поясненнях щодо заяви про встановлення судового контролю відповідач, ГУ ПФУ у Волинській області, зазначив, що виконання рішення засобами програмного забезпечення потребує дозволу органу вищого рівня - Пенсійного фонду України на втручання в електронну пенсійну справу через макетну обробку даних. З цією метою Головним управлінням надіслано лист від 10.01.2025 №0300-0307-5/1981 до Пенсійного фонду України про надання дозволу на втручання в електронну пенсійну справу через макетну обробку даних. Однак відповідь до ГУ ПФУ у Волинській області ще не надійшла. Отже, відповідачем здійснено всі залежні від нього дії для забезпечення виконання судового рішення від 23.09.2024 у справі №140/7261/24.

З урахуванням наведеного просив у задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконання судового рішення відмовити.

28.01.2025 представник заявника подала додаткові пояснення, в яких зазначила, що органи Пенсійного фонду України мають технічну можливість змінювати програмно-технологічний комплекс з призначення пенсій за досить швидкий період часу. На користь зазначеного свідчить та обставина, що позивачу 07.01.2025 на виконання статті 45 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» проведено перерахунок пенсії відповідно до рішення 907080116079 про перерахунок пенсії.

За таких обставин вважає, що ГУ ПФУ у Волинській області має намір свідомо тривалий час ухилятись від виконання рішення суду у справі №140/7261/24 року, а тому просить не брати до уваги твердження відповідача/боржника про те, що рішення суду не може бути виконане через відсутність програмного забезпечення.

Заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду розглянуто судом в письмовому провадженні.

При розгляді заяви суд враховує наступне.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Європейський суд з прав людини у своїй сталій практиці зазначає, що виконання судових рішень є невід'ємною частиною судового процесу, оскільки без цієї стадії судового процесу сам факт прийняття будь якого рішення суду втрачає сенс. Саме на цій стадії судового процесу завершується відновлення порушених прав особи.

Наведене означає, що учасник справи, якому належить виконати судовий акт, повинен здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 у цій справі суд не зобов'язував відповідача подати звіт про виконання судового рішення.

Проте вказана обставина не позбавляє позивача права звернутися до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду після його ухвалення.

За приписами частин першої, другої статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

Згідно із частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до частин першої, другої, п'ятої статті 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Ухвалу суду про відмову у задоволенні заяви може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції.

За правилами частини десятої статті 382-3 КАС України у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Отже, наведені процесуальні норми мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень.

Як вбачається з матеріалів справи, рішення Волинського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 у справі №140/7261/24, яке набрало законної сили 02.01.2025, станом на день розгляду заяви не виконане.

Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 становить 7983,00 грн, тобто без врахування рішення суду від 23.09.2024 у справі №140/7261/24, яким зобов'язано провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату основної пенсії у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

У своїх поясненнях ГУ ПФУ у Волинській області покликається на неможливість виконання рішення, оскільки таке виходить за межі розробленого програмного забезпечення.

Разом з тим суд погоджується з доводами представника заявника про те, що відповідач не підтвердив належними та допустимими доказами відсутність технічної можливості виконати рішення суду.

Враховуючи, що в матеріалах справи відсутні докази виконання ГУ ПФУ у Волинській області рішення Волинського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 у справі №140/7261/24, суд вважає за необхідне встановити судовий контроль за виконанням вказаного судового рішення та в порядку частини третьої статті 382-1 КАС України зобов'язати відповідача (боржника) ГУ ПФУ у Волинській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання цього судового рішення.

Керуючись статтями 248, 256, 382, 382-1 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Зобов'язати відповідача (боржника) Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська обл., м.Луцьк, Київський м-н, 6, код ЄДРПОУ 13358826) в строк тридцять днів з дня отримання цієї ухвали подати до Волинського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 у справі №140/7261/24 разом з доказами надіслання копії звіту позивачу.

Роз'яснити, що звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на зазначену ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 КАС України.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій