Рішення від 11.02.2025 по справі 750/16498/24

Провадження № 2/748/280/25

Єдиний унікальний № 750/16498/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2025 рокум. Чернігів

Чернігівський районний суд Чернігівської області

в складі:

головуючої судді Меженнікової С.П.,

при секретарі Орішко К.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру перерахованої компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі,-

УСТАНОВИВ:

22 листопада 2024 року Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради звернувся до Деснянського районного суду м. Чернігова з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру перерахованої компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі у розмірі 6361 грн 44 коп., а також понесених судових витрат.

Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що позивачем було прийнято заяву відповідача про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та заяву ОСОБА_2 про згоду отримувати соціальні послуги. На підставі цих заяв та поданих документів відповідачу призначено щомісячну компенсаційну виплату з 01.01.2023 року по 31.12.2023 рік.

З листа Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 29.12.2023 року № 21/16683 встановлено, що ОСОБА_1 виїхав з території України 08.07.2023 через пункт пропуску "Шегині".

Відділ моніторингу соціальних виплат Департаменту запропонував припинити виплату допомоги ОСОБА_1 з вересня 2023 року у зв'язку із перебуванням фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за межами України понад 30 календарних днів. Розпорядженням управління адресних соціальних допомог Департаменту № 1716 від 15.02.2024 р. згідно вищезгаданої пропозиції, виплату компенсації ОСОБА_1 припинили з вересня 2023 року. Внаслідок чого було здійснено розрахунок суми надміру виплаченої компенсації ОСОБА_1 за період з вересня 2023 року по грудень 2023 року, яка склала 6361,44 грн.

Відповідача було повідомлено про суму надміру виплачених бюджетних коштів та запропоновано повернути їх, однак він добровільно їх не повернув, а тому позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою судді Деснянського районного суду м. Чернігова від 25.11.2024 справу за позовом Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру перерахованої компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі передано за підсудністю до Чернігівського районного суду Чернігівської області.

Ухвалою Чернігівського районного суду Чернігівської області від 23 грудня 2024 року справа прийнята до провадження суду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

У встановлений судом строк відповідач відзив на позовну заяву та клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не подав, у зв'язку з чим згідно ч. 5 ст. 279 ЦПК України, справа розглянута у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України передбачено, що, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно із ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Судом встановлено, що 30.01.2023 ОСОБА_2 подала заяву, в якій надала згоду на отримання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі від ОСОБА_1 , а ОСОБА_1 подав заяву про згоду надавати послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_2 ( а.с.15-19).

На підставі вказаних заяв та поданих документів управлінням соціального захисту населення Деснянського районну Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради було прийнято рішення про призначення компенсації від 10.02.2023, яким відповідачу ОСОБА_1 призначено компенсаційну виплату з 01.01.2023 по 31.12.2023 року в розмірі 1590,36 грн (а.с. 31).

Рішення про призначення компенсаційної виплати було прийнято відповідно до Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 859 (далі - Порядку №859), який встановлює механізм призначення і виплати компенсації за догляд (далі-компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг (далі-фізична особа, яка надає соціальні послуги) особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки (далі-соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі) та є: особами з інвалідністю I групи; дітьми з інвалідністю; громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися; дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги відповідно до переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 року № 1161.

Згідно п.10 Порядку №859 компенсація призначається на 12 місяців і виплачується щомісяця.

З листа Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 29.12.2023 року встановлено, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 виїхали з території України 08.07.2023 через пункт пропуску "Шегині" (а.с.35-36).

Відповідно до пункту 11 Порядку № 859, виплата компенсації припиняється в разі зміни місця проживання/перебування особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, чи фізичної особи, яка надає соціальні послуги (підпункт 1); перебування фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за межами України понад 30 календарних днів (підпункту 5).

До 30-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні перебування фізичної особи, яка надає соціальні послуги, разом з особою, яка потребує надання соціальних послуг, на лікуванні за кордоном, що підтверджується відповідними документами.

Слід зазначити, що матеріали справи не містять документів, які б підтверджували, що відповідач разом з особою, яка потребує надання соціальних послуг, перебуває на лікуванні за кордоном.

Згідно пункту 11 Порядку № 859, у разі виникнення обставин, визначених у підпунктах 1, 4-6 цього пункту, внаслідок яких припиняється надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, фізична особа, яка надає соціальні послуги, особа/законний представник особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, зобов'язані в десятиденний строк письмово повідомити про припинення надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі уповноваженому органу, що здійснює виплату компенсації. Її виплата припиняється з місяця, наступного за місяцем, у якому сталися зміни.

Таким чином, відповідач у десятиденний строк зобов'язаний був письмово повідомити позивача про те, що він понад 30 календарних днів перебуває за кордоном, оскільки такі відомості впливають на призначення компенсаційних виплат.

Рішенням Управління адресних соціальних допомог Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради № 1716 від 15.02.2024, відповідачу ОСОБА_1 припинено виплату компенсаційної послуги з вересня 2023 року в зв'язку зі зміною місця проживання/перебування особи, яка надає соціальні послуги та перебування фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за межами України понад 30 календарних днів (а.с.38,39), та здійснено перерахунок компенсації відповідно до якого сума надміру виплачених коштів за період з 01.09.2023 по 31.12.2023 року склала 6 361,44 грн (а.с.40).

Частиною першою та третьою пункту 19 вказаного Порядку №859 передбачено, що суми компенсації, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку фізичної особи, яка надає соціальні послуги, через подання документів із завідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату компенсації тощо, стягуються відповідно до законодавства.

Якщо фізична особа, яка надає соціальні послуги, не повернула добровільно надміру виплачені їй суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви уповноваженого органу, що призначив компенсацію.

Уповноважені органи, що призначають та виплачують компенсацію, здійснюють контроль за наданням соціальних послуг фізичними особами, які надають соціальні послуги (п.20 Порядку №859).

За положеннями ч.1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Статтею 1215 ЦК України встановлено, що не підлягають поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Згідно з частиною першою статті 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідачем не надано суду жодних належних та допустимих доказів, які б спростовували докази, надані позивачем щодо наявності правових підстав для набуття та збереження спірних грошових коштів.

Враховуючи вищевикладене, аналізуючи надані докази та даючи їм правову оцінку, враховуючи встановлені судом і наведені вище обставини, підтверджених доказами, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, оскільки одержані кошти відповідачем в рахунок компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі були надмірно перераховані у зв'язку з недобросовісними діями відповідача, а також те, що на вимогу органу, що призначив допомогу, відповідач не повернув в повному обсязі відповідну надміру виплачену суму коштів, а тому сума залишку надміру перерахованої компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі має бути повернута відповідачем у примусовому порядку, як така, що одержана без належної правової підстави.

Позивачем понесені та документально підтверджені (а.с.1,2) витрати по сплаті судового збору в сумі 3028 грн. 00 коп., які згідно ст. 141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.10, 12, 81, 141, 264, 265, 273, 280, 281, 284, 352, 354 ЦПК України,ст. 1212 ЦК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру перерахованої компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради суму надміру перерахованої компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі у розмірі 6361 (шість тисяч триста шістдесят одна) грн 44 (сорок чотири) коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну і резолютивну частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:

Позивач: Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради: місцезнаходження: м. Чернігів, вул. Івана Мазепи, буд. 19, код ЄДРПОУ: 43649464.

Відповідач: ОСОБА_1 : зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Повний текст рішення складено 11.02.2024 року.

Суддя:С.П. Меженнікова