Постанова від 11.02.2025 по справі 710/148/25

Справа № 710/148/25 Провадження № 3/710/150/25

ПОСТАНОВА

11.02.2025 м. Шпола

Суддя Шполянського районного суду Черкаської області Сивокінь С.С., розглянувши матеріали, які надійшли 28.01.2025 від відділку поліцейської діяльності №2 Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області, щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання : АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм № НОМЕР_1 від 12.04.2018, орган, який видав - 7133, реєстраційний номер облікової картки платників податків - НОМЕР_2 , пенсіонер, інші відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, суду не відомі.

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАД 690223 від 26.01.2025 складеного ст ДОП СП ВПД №2 Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області старшим лейтенантом поліції Лупан Оленою Валеріївною, ОСОБА_1 23.12.2024 близько 14 години 59 хвилин, перебуваючи в магазині «АТБ» по вул.. Лозуватська , м. Шпола таємно викрала з полиці магазину : ікру лососеву зернисту горбуші (1 банку об'ємом 100 г., вартістю 388 грн 40 коп.). Дії особи кваліфіковані працівником поліції, за ч.1 ст. 51 КУпАП, як вчинення дрібної крадіжку , що не перевищує 0,5% неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

У суд ОСОБА_1 з'явилася, вини не визнала. У своїх поясненнях зазначила, що не викрадала ікру, а лише взявши з полиці у подальшому передумала і залишила її біля консервів.

Розглянувши адміністративні матеріали, суд встановив наступне.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Приписами ст. 278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення

Відповідно до ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Згідно із ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

Так, до матеріалів справи додані письмові пояснення ОСОБА_2 , проте не зрозумілий процесуальний статус цієї особи у справі.

У графі протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАД 690223 від 26.01.2025 «Свідки» - строчки не заповнені.

Відповідно до абз. 7 п.9 розділу ІІ згаданої Інструкції, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «до протоколу додається» - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення). У графі протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАД 690223 від 26.01.2025, до протоколу додається, зазначено : «адмінматеріали». Тобто цей запис не відповідає вимогам вищезгаданої Інструкції.

Частина 2 статті 251 КУпАП передбачає, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.

Відповідно до положень п.3 ч.1 ст.129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а тому покладення на суд обов'язків ініціювати збір доказів щодо доказу вини правопорушника суперечить принципам об'єктивності та неупередженості суду при розгляді справи.

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005року (зі змінами та доповненнями) визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

Відповідно до статей 245, 280 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.

За наведених обставин, виявлені недоліки не можуть бути усунуті в ході розгляду справи, суд уважає, що адміністративний матеріал потрібно повернути для доопрацювання відповідно до вимог чинного законодавства.

Керуючись, ст.ст. 173-2, 245, 278, 280, 283, 288 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 51 КУпАП щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повернути до відділку поліцейської діяльності №2 Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області для доопрацювання та усунення виявлених недоліків.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя С.С. Сивокінь