308/558/25
11 лютого 2025 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Логойда І.В., за участі особи, відносно якої складено протокол, розглянувши матеріали справи, які надійшли із ВП №1 Ужгородського районного управління поліції ГУНП в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тимчасово не працює, паспорт серії НОМЕР_1 виданий Чопським МВ Ужгородського РВ УМВС від 06.12.2011 року, місце проживання: АДРЕСА_1 , за ч. 2 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 247282 від 02.01.2025 за ч. 2 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Згідно з даними протоколу громадянка ОСОБА_1 неналежно виконувала свої батьківські обов'язки по вихованню малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який 01.01.2025 року близько о 04:00 год. пошкодив навісний замок підвального приміщення м. Чоп, вул. Загородня, 26, а також 09.12.2024 року близько о 19:00 год. в м. Чоп, вул. Загородня, 28, шляхом пошкодження замка гаражного приміщення вкрав 10 банок тушонки.
У судовому засіданні 11.02.2025 ОСОБА_1 повідомила, що сина примусив на вчинення цих дій ОСОБА_3 - переселенець, такий йому телефонує, потягнув сина за собою, зараз син зрозумів, що це таке. ОСОБА_3 постійно дзвонить сину, навіть директор не знає, що з цим робити. ОСОБА_1 повідомила, що має старшу доньку, яка має великі проблеми зі здоров'ям спини, вони ходять з нею по лікарях, вона не може спати ні вдень, ні вночі. Зазначила, що всі кошти йдуть на лікування доньки, грошей на сплату штрафу не має. До знайомства із Захаром син не мав проблем, підпав під його сплив.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши особу, суд прийшов до наступного висновку.
Вимогами ст.280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з положеннями ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною другою статті 184 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Вимогами ст. 150 Сімейного кодексу України передбачено, що батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
На доведення вини ОСОБА_1 у вчиненні вказаного правопорушення за ч. 2 ст. 184 КУпАП суд надано протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 247282 від 02.01.2025 року, рапорт ЄО від 01.01.2025, протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 01.01.2025, пояснення ОСОБА_4 про виявлення факту пошкодження навісного замка, пояснення ОСОБА_5 про виявлення факту пошкодження навісного замка, пояснення ОСОБА_2 про пропозицію друга пошкодити навісний замок ломом та викрадення 10 банок тушонки, пояснення ОСОБА_6 про пропозицію виламати зірвати навісний замок та викрасти деякі речі, копію паспорта, копію свідоцтва від 14.12.2011, рапорт працівника поліції від 02.01.2025. Постановою Ужгородського міськрайонного суду у справі № 308/12948/24 від 04.09.2024 ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП та накладено на неї адміністративне стягненн у виді попередження.
Таким чином, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковано за ч. 2 ст.184 КУпАП.
Відповідно до вимог ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно з вимогами ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Зазначена норма закону не містить будь-якого переліку умов або обставин, наявність яких дозволила би судити про малозначність правопорушення, а також застережень щодо неможливості її застосування до окремих складів адміністративних правопорушень.
Враховуючи характер та обставини адміністративного правопорушення, вчинення правопорушення сином під впливом іншої особи, наявність на утриманні дитини, що потребує лікування, суд повинен обговорювати питання про можливість звільнення особи від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю правопорушення на підставі ст.22 КУпАП України, згідно якої таке звільнення можливе за правопорушення, яке не становить великої суспільної небезпеки і не завдає значних збитків державним чи суспільним інтересам. Враховуючи наведені обставини та відсутність великої суспільної небезпеки і не завдає значних збитків державним чи суспільним інтересам у даному конкретному випадку, суд вважає за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження, виноситься постанова про закриття справи.
Керуючись ст. ст. 22, 184, 247, 256, 278 КУпАП,
Громадянку України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі ст. 22 КУпАП звільнити від адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 184 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 2 ст. 184 КУпАП - закрити.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Суддя Ужгородського міськрайонного суду
Закарпатської області І.В.Логойда