Рішення від 10.02.2025 по справі 200/8510/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2025 року Справа№200/8510/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

У грудні 2024 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - ВЧ НОМЕР_2 , відповідач), в якому просить: - визнати протиправними дії щодо оподаткування військовим збором грошового забезпечення за періоди з 09.07.2022 по 29.11.2022, з 05.12.2022 по 14.01.2023, з 08.03.2023 по 20.03.2023, з 02.04.2023 по 04.04.2023, з 08.05.2023 по 12.05.2023, 19.01.2024 по 27.03.2024, з 15.04.2024 по 30.09.2024 включно; - зобов'язати нарахувати і виплатити суму утриманого військового збору за періоди з 09.07.2022 по 29.11.2022, з 05.12.2022 по 14.01.2023, з 08.03.2023 по 20.03.2023, з 02.04.2023 по 04.04.2023, з 08.05.2023 по 12.05.2023, 19.01.2024 по 27.03.2024, з 15.04.2024 по 30.09.2024 включно.

На обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на те, що Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування військовим збором грошового забезпечення військовослужбовців та інших осіб, які беруть безпосередню участь у бойових діях в умовах воєнного стану» від 19.06.2022 № 2308-ІХ, який набрав чинності 09.07.2022, визначено, що звільняється від оподаткування військовим збором грошове забезпечення військовослужбовців на період їх безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що додаткова винагорода була запроваджена лише на період дії воєнного стану в Україні, носить виключно тимчасовий характер та не може входити до складу грошового забезпечення військовослужбовців. Спірні періоди проходження військової служби до 24.03.2023 у будь-якому випадку не можуть підпадати під звільнення від утримання військового збору, оскільки зміни, внесені згідно з Постановою КМУ №244, відбулися лише 24.03.2023. Після внесених змін згідно з Постановою КМУ №244 від 17.03.2023 та до самого звільнення з військової служби позивач отримував грошове забезпечення та додаткову винагороду без врахування військового збору (у розрахунку кількості днів отримання додаткової винагороди, збільшеної до 100 000,00 грн).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 грудня 2024 року відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, витребувані докази.

Ухвалою суду від 10 лютого 2025 року відмовлено в задоволенні клопотання Військової частини НОМЕР_1 про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені обставини, дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту громадянина України НОМЕР_3 , виданого 01.10.2014.

Відповідно до копії військового квитка серія НОМЕР_4 , виданого 19.09.2017, позивач у період з 26.02.2022 по 31.10.2024 проходив військову службу в Військовій частині НОМЕР_1 .

До суду надана копія витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 26.02.2022 № 41 відповідно до якого, солдата запасу ОСОБА_1 , який прибув із ІНФОРМАЦІЯ_2 , вирішено зарахувати до списків особового складу військової частини, на всі види забезпечення та призначити на посаду оператора - радіотелефоніста 1 відділення спостереження взводу спостереження розвідувальної роти і вважати таким, що 26 лютого 2022 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків.

Відповідно до копії витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 31.10.2024 № 328 позивача, звільненого наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 30 жовтня 2024 року № 252-РС, з військової служби в запас, відповідно до підпункту «б» (за станом здоров'я, (за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу), пункту два частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», вирішено вважати таким, що 31 жовтня 2024 року справи та посаду здав і направлений для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_3 . З 31 жовтня 2024 року виключений із списків особового складу військової частини, з 1 листопада 2024 року з усіх видів забезпечення військової частини.

Позивач надав до суду копії довідок ВЧ НОМЕР_1 №№ 7544, 7545 від 26 листопада 2024 року про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України відповідно до яких, солдат ОСОБА_1 у період з 13.03.2022 по 06.04.2022, з 30.04.2022 по 29.11.2022, з 05.12.2022 по 14.01.2023, з 08.03.2023 по 20.03.2023, з 02.04.2023 по 04.04.2023, з 08.05.2023 по 12.05.2023, з 19.01.2024 по 27.03.2024, з 15.04.2024 по 30.09.2024 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в н.п. Олександрівка Херсонського району Херсонської області; АДРЕСА_1 .

Відповідач надав до суду копії витягів з наказів командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) щодо виплати позивачу за спірні періоди додаткової винагороди, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», а саме (у межах спірних періодів):

- за період з 09.07.2022 до 29.11.2022 включно позивачу нараховувалася додаткова винагорода, передбачена Постановою КМУ №168, у розмірі до 100000,00 грн (накази № 1701 від 01.09.2022, № 2035 від 01.10.2022, № 2424 від 01.11.2022, № 2806 від 01.12.2022);

- за період з 05.12.2022 до 14.01.2023 включно позивачу нараховувалася додаткова винагорода, передбачена Постановою КМУ №168, у розмірі до 100000,00 грн (накази № 15 від 02.01.2023; № 493 від 01.02.2023);

- 08.03.2023 до 20.03.2023 включно позивачу нараховувалася додаткова винагорода, передбачена Постановою КМУ №168, у розмірі до 100000,00 грн (наказ № 1225 від 01.04.2023);

- 02.04.2023 до 04.04.2023 включно позивачу нараховувалася додаткова винагорода, передбачена Постановою КМУ №168, у розмірі до 100000,00 грн (наказ № 1586 від 01.05.2023);

- 08.05.2023 до 12.05.2023 включно (з урахуванням внесених змін) позивачу нараховувалася додаткова винагорода, передбачена Постановою КМУ №168, у розмірі до 100000,00 грн (наказ № 2024 від 01.06.2023);

- за період з 03.02.2024 до 27.03.2024 включно позивачу нараховувалася додаткова винагорода, передбачена Постановою КМУ №168, у розмірі до 100000,00 грн (накази № 68 від 02.03.2024; № 104 від 05.04.2024);

- за 15.04.2024 до 30.09.2024 включно позивачу нараховувалася додаткова винагорода, передбачена Постановою КМУ №168, у розмірі до 100000,00 грн (накази № 137 від 02.05.2024; № 172 від 04.06.2024; № 202 від 04.07.2024; № 235 від 02.08.2024; № 268 від 02.09.2024; № 298 від 02.10.2024).

Водночас зад звертає увагу на те, що в спірному періоді з 19.01.2024 до 02.02.2024 включно позивачу нараховувалася додаткова винагорода, передбачена Постановою КМУ №168, у розмірі до 30000,00 грн (накази № 439 від 01.02.2024, № 68 від 02.03.2024).

До суду надані картки особового рахунку військовослужбовця ОСОБА_1 за 2022, 2023, 2024 роки.

З указаних карток особового рахунку випливає, що у 2022 році та до 20 березня 2023 року відповідач утримував військовий збір з грошового забезпечення позивача. З квітня 2023 року відповідач не утримував військовий збір з грошового забезпечення позивача пропорційно періоду його безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, окрім вересня 2024 року. У вересні 2024 року відповідач утримав 1,73 грн військового збору, нарахованого на виплачену суму індексації грошового забезпечення (115,06 грн індексації грошового забезпечення х 1,5% ставка військового збору).

Спірні правовідносини виникли щодо оподаткування військовим збором доходів у вигляді грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 31 частини 11 статті 85 Конституції України та статті 5 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».

Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».

Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».

Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 17 травня 2022 року № 341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Законом України від 15 серпня 2022 року № 2500-IX «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" затверджено Указ Президента України від 12 серпня 2022 року № 573/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Законом України від 16 листопада 2022 року № 2738-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 7 листопада 2022 року № 757/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Законом України від 7 лютого 2023 року № 2915-IX «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 6 лютого 2023 року № 58/2023 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.

Законом України від 2 травня 2023 року № 3057-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 1 травня 2023 року № 254/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.

Законом України від 27 липня 2023 року № 3275-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 26 липня 2023 року № 451/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.

Законом України від 8 листопада 2023 року № 3429-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 6 листопада 2023 року № 734/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб.

Законом України від 6 лютого 2024 року № 3564-IX «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 5 лютого 2024 року № 49/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.

Законом України від 8 травня 2024 року № 3684-IX «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні"» затверджено Указ Президента України від 6 травня 2024 року № 271/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб.

Законом України від 23 липня 2024 року № 3891-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 23 липня 2024 року № 469/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб.

Законом України від 29 жовтня 2024 року № 4024-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 28 жовтня 2024 року № 740/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 10 листопада 2024 року строком на 90 діб.

Частинами 2 і 4 ст. 9Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) установлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Згідно з п. 2 розділу І Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 7 червня 2018 року № 260, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 року за № 745/32197 (далі - Порядок № 260), передбачено, що грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Також відповідно до п. 2 розділу І Порядку № 260, у редакції Наказу Міністерства оборони № 44 від 25.01.2023 (застосовується з 1 лютого 2023 року) передбачено, що до одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать, зокрема додаткова винагорода на період дії воєнного стану.

Постановою Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2023 року № 836 внесені зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова № 168), зокрема, доповнено п. 1-2, за яким нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення.

Указані зміни в частині виплати додаткової винагороди застосовуються з 1 червня 2023 року.

Зі змісту п. 1 Постанови № 168 випливає, що додаткова винагорода в розмірі до 100000,00 грн виплачується, зокрема військовослужбовцям ЗСУ, за безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (безпосередню участь у бойових діях або забезпенні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів) пропорційно часу участі у таких діях та заходах

Відповідно до пп. 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, у редакції Закону України № 2308-IX від 19.06.2022, який набрав чинності 09.07.2022, установлено, що в період дії правового режиму воєнного стану не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації

Також у пп. 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, у редакції Закону України № 548-VIII від 18.06.2015, зазначено, що порядок підтвердження статусу зазначених осіб з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором визначається Кабінетом Міністрів України.

Водночас суд звертає увагу на те, що згідно з п. 2 розділу ІІ Закону України № 2308-IX від 19.06.2022 Кабінет Міністрів України повинен був невідкладно привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом та забезпечити перегляд і приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їхніх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1161 «Про порядок підтвердження статусу осіб, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС), та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором» (далі - Постанова № 1161), у редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 244 від 17.03.2023 (набрання чинності 24.03.2023), установлено, що підтвердження статусу осіб, які беруть безпосередню участь: у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором здійснюється на підставі витягів з наказів (копій наказів) командирів (начальників) про виплату додаткової винагороди, передбаченої абзацом першим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», особам, які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Подальші зміни до Постанови № 1161 не змінили документи для підтвердження статусу особи з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором (у межах спірних у цій справі правовідносин).

За своєю правовою природою, додаткова винагорода, запроваджена Постановою КМУ №168, є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення, яку законодавець відніс до категорії винагород, виплату якої запроваджено під час воєнного стану. Відтак ця додаткова винагорода є складовою грошового забезпечення військовослужбовця.

Підпунктом 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, у редакції Закону України № 2308-IX від 19.06.2022, у редакції, чинній з 09.07.2022, передбачено, що в період дії правового режиму воєнного стану не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення, зокрема військовослужбовців Збройних Сил України, на період їх безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Безпосередня участь позивача в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в спірні періоди підтверджується витягами з наказів командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) щодо виплати позивачу додаткової винагороди до 100000,00 грн, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

Указана обставина також не спростовується відповідачем.

Отже, грошове забезпечення позивача, у тому числі додаткова винагорода, запроваджена Постановою КМУ №168, за спірні періоди з 09.07.2022 до 29.11.2022 включно, з 05.12.2022 до 14.01.2023 включно, з 08.03.2023 до 20.03.2023 включно не підлягає оподаткуванню військовим збором.

Бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо не приведення своїх нормативно-правових актів (Постанови № 1161) у відповідність із Законом України № 2308-IX від 19.06.2022 (до прийняття № 244 від 17.03.2023) не може бути підставою для утримання з грошового забезпечення позивача військового збору, оскільки це прямо суперечить абзацу третьому пп. 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України.

Відтак відповідач протиправно утримав військовий збір з грошового забезпечення позивача за періоди з 09.07.2022 до 29.11.2022 включно, з 05.12.2022 до 14.01.2023 включно, з 08.03.2023 до 20.03.2023 включно, а тому позов у цій частині підлягає задоволенню.

Позовні вимоги щодо періоду з 19.01.2024 до 02.02.2024 включно не підлягають задоволенню, оскільки позивачу нараховувалася додаткова винагорода, передбачена Постановою КМУ №168, у розмірі до 30000,00 грн, тобто не за безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Суд звертає увагу на те, що довідки ВЧ НОМЕР_1 №№ 7544, 7545 від 26 листопада 2024 року підтверджують те, що позивач «брав участь у заходах», необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а не тільки безпосередню участь, як це передбачено пп. 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України.

Позовні вимоги за спірні періоди з 03.02.2024 не підлягають задоволенню (окрім утриманого військового збору 1,73 грн у вересні 2024 року), оскільки відповідач не утримував військовий збір.

Абзацом другим ч. 3 ст. 9 Закону № 2011-XII установлено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Як зазначив Конституційний Суд України в рішенні від 15.10.2013 р. № 9-рп/2013, індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

Отже, індексація грошового забезпечення має розглядатися як складова грошового забезпечення військовослужбовців, що підтверджується практикою Верховного суду, зокрема в постанові від 19 червня 2019 року у справі № 825/1987/17.

Відтак відповідач протиправно утримав 1,73 грн військового збору у вересні 2024 року.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Судовий збір позивачем не сплачувався.

Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 80, 90, 132-139, 143, 241-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 ; АДРЕСА_2 ) до Військової частини НОМЕР_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_6 ) про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії - частково.

Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо оподаткування військовим збором грошового забезпечення ОСОБА_1 за періоди з 09.07.2022 до 29.11.2022 включно, з 05.12.2022 до 14.01.2023 включно, з 08.03.2023 до 20.03.2023 включно, а також у вересні 2024 року (1,73 грн військового збору).

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати і виплатити ОСОБА_1 суму утриманого військового збору за періоди з 09.07.2022 до 29.11.2022 включно, з 05.12.2022 до 14.01.2023 включно, з 08.03.2023 до 20.03.2023 включно, а також за вересень 2024 року (1,73 грн військового збору).

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Повне рішення суду складено 10 лютого 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Куденков