10 лютого 2025 рокуСправа №160/32019/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
03.12.2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі- відповідачі), в якому просив:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», викладені у рішенні про відмову у призначенні пенсії від 24.09.2024 року № 046350017326 протиправними та скасувати рішення про відмови у призначенні пенсії від 24.09.2024 року № 046350017326;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального та пільгового стажу роботи за провідною професією «прохідник підземний» з повним робочим днем у шахті, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» період служби під час мобілізації один місяць служби за три місяці періоди безпосередньої участі в бойових діях з 08.08.2022 року по 13.08.2022 року, з 28.08.2022 року по 26.09.2022 року, з 24.03.2023 року по 15.09.2023 року, з 01.10.2023 року по 05.12.2023 року, з 12.12.2023 року по 26.01.2024 року, з 10.02.2024 року по 16.03.2024 року та з 29.04.2024 року по 14.05.2024 року з урахуванням роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 та до пільгового стажу роботи за провідною професією з 11.05.2012 року по 26.07.2012 року - «учень прохідника підземного» з повним робочим днем у шахті, та з 25.01.2013 року по 17.09.2024 року - «прохідник підземний» з повним робочим днем у шахті з урахуванням Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.09.2024 року про призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням висновків суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду у Київській області від 24.09.2024 року № 046350017326 позивачу було відмовлено в призначені пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, передбаченого ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Так, відповідачем до пільгового стажу не зараховано у кратному обчисленні 1 рік роботи на провідних професіях як 1 рік 3 місяці відповідно до Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 періоди роботи з 11.05.2012 року по 31.12.2012 року - «учень прохідника підземного» з повним робочим днем у шахті та з 25.01.2013 року по 17.09.2024 року - «прохідник підземний» з повним робочим днем у шахті. При цьому, період з 01.06.2024 року по 17.09.2024 року (до часу звернення із заявою про призначення пенсії) не зараховано як до пільгового так і до страхового стажу роботи у зв'язку із відсутністю відомостей про сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Також не зараховано до пільгового стажу роботи період безпосередньої участі в бойових діях з 08.08.2022 року по 13.08.2022 року, з 28.08.2022 року по 26.09.2022 року, з 24.03.2023 року по 15.09.2023 року, з 01.10.2023 року по 05.12.2023 року, з 12.12.2023 року по 26.01.2024 року, з 10.02.2024 року по 16.03.2024 року та з 29.04.2024 року по 14.05.2024 року (до дати видачі довідки) з розрахунку один місяць служби за три місяці на посаді «прохідник підземний» з повним робочим днем у шахті з урахуванням Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8. Позивач 30.09.2024 року звернувся до відповідачів щодо перегляду питання про призначення пенсії на пільгових умовах та листом від 01.11.2024 року ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зазначив, що період військової служби в особливий період з 08.06.2022 року по 17.09.2024 року зараховано до страхового стажу на загальних умовах. Вважаючи такі дії та рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах протиправними, позивач звернувся до суду за захистом порушених прав та законних інтересів.
09.12.2024 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду було відкрито провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами з 24.12.2024 року, відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Цією ж ухвалою відповідачам було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі та у ГУ ПФУ в Дніпропетровській області витребувано матеріали, що були на розгляді при прийнятті спірного рішення.
27.12.2024р. та повторно 31.12.2024р. в системі «Електронний суд» надійшов відзив, в якому представник ГУ ПФУ у Київській області просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що на момент звернення позивачу виповнилося повних 44 роки та його страховий стаж з урахуванням пільгового стажу роботи становить 43 роки 2 місяці 11 днів, в тому числі пільговий стаж: роботи підземні, провідні професії (20) - 9 років 7 місяців, роботи підземні, професії за пост. № 202 (25) - 9 років 11 місяців 1 день, навчання за фахом - 1 місяць 21 день, військова служба в особливий період - 1 рік 11 місяців 24 дні, що дає право на зниження пенсійного віку на 10 років. За результатами розгляду документів, доданих до заяви: до страхового стажу не зараховано період навчання з 01.09.1995 року по 07.05.1997 року згідно трудової книжки НОМЕР_1 , оскільки не зазначено дату видачі диплома. Оскільки у позивача відсутній необхідний пільговий стаж роботи, не має підстав для призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах.
10.01.2025 року в системі «Електронний суд» надійшов відзив, в якому представник ГУ ПФУ в Дніпропетровській області просив відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування, представник відповідача посилався на те, що період безпосередньої участі в бойових діях з 08.08.2022 року по 13.08.2022 року, з 28.08.2022 року по 26.09.2022 року, з 24.03.2023 року по 15.09.2023 року, з 01.10.2023 року по 05.12.2023 року, з 12.12.2023 року по 26.01.2024 року, з 10.02.2024 року по 16.03.2024 року та з 29.04.2024 року по 14.05.2024 року та період мобілізації з 07.06.2022р. по час звернення зараховані позивачу до спеціального та пільгового стажу роботи по Списку № 1 в одинарному розмірі, оскільки кратність визначається при призначенні пенсії за вислугу років військовослужбовцям. Також представник відповідача посилався на те, що умовою застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 є наявність роботи не менше 10 років на провідних професіях, а з огляду на те, що пільговий стаж роботи позивача на провідних професіях становить 09 років 07 місяців, відсутні підстави для застосування роз'яснення № 8.
Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Згідно із ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 17.09.2024 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За принципом екстериторіальності, рішенням № 046350017326 від 24.09.2024 року, яке було прийнято Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області, позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону № 1058 у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.
Відповідачем проведений розрахунок стажу позивача, який становить: страховий стаж з урахуванням пільгового стажу роботи - 43 роки 2 місяці 11 днів, в тому числі пільговий стаж: роботи підземні, провідні професії (20) - 9 років 7 місяців, роботи підземні, професії за пост. № 202 (25) - 9 років 11 місяців 1 день, навчання за фахом - 1 місяць 21 день, військова служба в особливий період - 1 рік 11 місяців 24 дні, що дає право на зниження пенсійного віку на 10 років.
За результатами розгляду документів, доданих до заяви до страхового стажу не зараховано період навчання з 01.09.1995 року по 07.05.1997 року згідно трудової книжки НОМЕР_1 , оскільки не зазначено дату видачі диплома.
30.09.2024 року позивач подав заяву до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, в якій просив зарахувати до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи в ПрАТ «ДТЕК «Павлоградвугілля» - В «Шахтоуправління Дніпровське» з 08.06.2022 року по 17.09.2024 року на провідній професії «прохідник підземний» з повним робочим днем у шахті з урахуванням Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8. А також просив застосувати кратність один місяць служби за три місці для періоду безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації.
Листом від 01.11.2024 року № 59293-42958/Ш-01/8-040024 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомила позивача, що в довідці № 1979 від 14.05.2024 року відсутня інформація про період безпосередньої участі у бойових діях, який необхідно зарахувати у трикратному розмірі. Період військової служби в особливий період з 08.06.2022 року по 17.09.2024 року зараховано до страхового стажу на загальних умовах. В зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу (25 років) Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії від 24.09.2024 року № 046350017326, про що повідомлено позивачу листом від 25.09.2024року № 0400-010226-8/192842.
Отже спір між сторонами виник з приводу не зарахування певних періодів страхового стажу до спеціального та пільгового стажу, у зв'язку з чим відповідач відмовив у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Далі - Закон 1058-ІV) працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
В розділі І Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 року № 202 зазначено, що право на пенсію незалежно від віку мають підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).
Відповідно до Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбаченим статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», працівникам, зайнятим на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювали повного стажу, передбаченого зазначеною статтею, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної роботи та роботи у металургії із зарахуванням до стажу: кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату за 1 рік 3 місяці.
Таким чином, роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України № 8 від 20.01.1992 року «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» може бути застосовано при призначенні пенсії позивачу за ч. 3 ст. 114 Закону №1058-IV в частині додаткового зарахування періоду роботи за провідними професіями за кожний повний рік роботи за провідною професією додатково зарахувавши три місяці.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. (далі Порядок № 383)
Відповідно до п. 2 Порядку № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач просить зарахувати до пільгового стажу роботи за провідною професією період з 11.05.2012 року по 26.07.2012 року - «учень прохідника підземного» з повним робочим днем у шахті, та період з 25.01.2013 року по 17.09.2024 року - «прохідник підземний» з повним робочим днем у шахті з урахуванням Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8.
Статтею 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту» передбачено, що час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, в тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Верховний Суд у постанові від 09.08.2021 року по справі № 200/1453/21-а зазначив, що період навчання у навчальному закладі зараховується до пільгового стажу, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Так, в довідці про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відсутніх записів в ній № 366 від 25.04.2024 року зазначено, що в період з 11.05.2012 року по 26.07.2012 року позивач виконував в гірничому виробництві проведення гірничих робіт з метою видобутку вугілля, підземним способом за професією учень прохідника підземного дільниці підготовчих робіт з повним робочим днем у шахті.
Також в довідці зазначено, що позивача прийнято та направлено на навчання в СПТУ № 41 для набуття професії прохідника. Оплату проведено із розрахунку присвоєної ставки підземного робітника і дана професія дає право виходу на пенсію на пільгових умовах, передбачених ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За період з 11.05.2012 року по 26.07.2012 року стаж роботи позивача становить 02 місяця 16 днів.
З форми РС-право також вбачається, що період з 11.05.2012 року по 26.07.2012 року врахований позивача як пільговий стаж та кратність вказана як «1».
Приймаючи до уваги, що в дні навчання позивач виконував гірничі та інші види робіт з метою видобутку вугілля підземним способом, отримував оплату із розрахунку присвоєної тарифної ставки підземного робітника, період з 11.05.2012 року по 26.07.2012 року має бути зарахований позивачу до пільгового стажу з урахуванням кратності, вказаної у роз'ясненнях Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8.
Що стосується вимог в частині кратного зарахування періоду служби під час мобілізації та зарахування до пільгового стажу роботи за провідною професією періоду з 25.01.2013 року по 17.09.2024 року - «прохідник підземний» з повним робочим днем у шахті з урахуванням Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8, суд вважає необхідним зазначити наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною шостою ст. 2 Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Відповідно до п. 2 Порядку № 413, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року, статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним, добровольцям Сил територіальної оборони) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Пунктом 4 Порядку № 413 визначено, що підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. Перелік цих документів міститься також в пункті 4.
Згідно статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року №3551-XII, до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України..
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії у період бойових дій, та встановлює, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
Відповідно до абзацу 7 підпункту 1 пункту 2.3 розділу II «Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей» затвердженого наказом Міноборони України від 14.08.2014 року № 530, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Отже, час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
В свою чергу, час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в антитерористичній операції в особливий період, зараховується до страхового стажу на пільгових умовах одного місяця служби за три.
Аналогічна правова позиція наведена Верховним Судом в постанові від 05.06.2018 року у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 року у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 року у справі № 185/4140/17, 16.06.2020 року у справі № 185/7049/16-а.
Також, статтею 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.
З копії військового квитка серія НОМЕР_2 вбачається, що позивач з 01.07.2022 року проходить службу у військовій частині НОМЕР_3 .
За інформацією, що вказана у довідці № 1979 від 14.05.2024р. позивач ОСОБА_1 безпосередньо брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони, захисту безпеки населення та інтересів держав у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та дійсно в період з: 08.08.2022 року по 13.08.2022року; 28.08.2022 року по 26.09.2022 року; 24.03.2023 року по 15.09.2023 року; 01.10.2023 року по 05.12.2023 року; 12.12.2023 року по 26.01.2024 року; 10.02.2024 року по 16.03.2024 року та з 29.04.2024 року по 14.05.2024 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держав у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Відповідно до наказу № 110/бк від 08.06.2022р. ВСП «Шахтоуправління Дніпровське» ПрАТ «ДТЕК Павлогралвугілля» позивач увільнений від основної роботи на час призову на військову службу за мобілізацією, зі збереженням місця роботи і середньої заробітної плати.
За інформацією, що міститься в індивідуальних відомостях про застраховану особу форми ОК-5з липня 2022 року по травень 2024 року за місцем проходження служби у Військовій частині НОМЕР_3 містяться відомості про сплату позивачем страхових внесків.
Окрім того, позивачем до позовної заяви додана копія посвідчення учасника бойових дій серія НОМЕР_4 .
Таким чином, періоди безпосередньої участі позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони, захисту безпеки населення та інтересів держав у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з: 08.08.2022 року по 13.08.2022року; 28.08.2022 року по 26.09.2022 року; 24.03.2023 року по 15.09.2023 року; 01.10.2023 року по 05.12.2023 року; 12.12.2023 року по 26.01.2024 року; 10.02.2024 року по 16.03.2024 року та з 29.04.2024 року по 14.05.2024 року мають бути зараховані позивачу з розрахунку один місяць служби за три місяці.
Разом з тим, доказів того, що з червня 2024 року по 17.09.2024 року позивач перебуває на військовій службі у Військовій частині НОМЕР_3 суду не надано.
Так, довідка військової частини НОМЕР_3 містить посилання про проходження служби станом на дату її видачі - 14.05.2024 року, індивідуальні відомості про застраховану особу форма ОК-5 в період з червня 2024 року по грудень 2024 року не містять відомостей ані про нарахований позивачу дохід, ані про кількість трудових днів, ані про сплату страхових внесків, а тому підстав для зарахування періоду з 01 червня 2024 року по 17.09.2024 року до пільгового стажу не має, через недоведеність позивачем позовних вимог в цій частині.
Підводячи підсумок викладеному, суд вважає необхідним визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», викладені у рішенні про відмову у призначенні пенсії від 24.09.2024 року № 046350017326 протиправними та скасувати рішення про відмову у призначенні пенсії від 24.09.2024 року № 046350017326, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати ОСОБА_2 до спеціального та пільгового стажу роботи за провідною професією «прохідник підземний» з повним робочим днем у шахті, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» період служби під час мобілізації один місяць служби за три місяці періоди безпосередньої участі в бойових діях з 08.08.2022 року по 13.08.2022 року, з 28.08.2022 року по 26.09.2022 року, з 24.03.2023 року по 15.09.2023 року, з 01.10.2023 року по 05.12.2023 року, з 12.12.2023 року по 26.01.2024 року, з 10.02.2024 року по 16.03.2024 року та з 29.04.2024 року по 14.05.2024 року з урахуванням роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 та до пільгового стажу роботи за провідною професією з 11.05.2012 року по 26.07.2012 року - «учень прохідника підземного» з повним робочим днем у шахті, та з 25.01.2013 року по 31.05.2024 року - «прохідник підземний» з повним робочим днем у шахті з урахуванням Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.09.2024 року про призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням висновків суду.
Приймаючи до уваги, що оскаржуване рішення постановлено саме ГУ ПФУ у Київській області, підстав для зобов'язання вчиняти певні дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не має та в задоволенні позовних вимог до цього відповідача слід відмовити.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені у ході судового розгляду справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги таким, що підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судового збору у відповідності до вимог ст. 139 КАС України, за наслідками розгляду цієї справи не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, ЄДРПОУ 21910427), Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, Київська область, м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10, ЄДРПОУ 22933548) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», викладені у рішенні про відмову у призначенні пенсії від 24.09.2024 року № 046350017326 протиправними та скасувати рішення про відмову у призначенні пенсії від 24.09.2024 року № 046350017326.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати ОСОБА_2 до спеціального та пільгового стажу роботи за провідною професією «прохідник підземний» з повним робочим днем у шахті, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» період служби під час мобілізації один місяць служби за три місяці періоди безпосередньої участі в бойових діях з 08.08.2022 року по 13.08.2022 року, з 28.08.2022 року по 26.09.2022 року, з 24.03.2023 року по 15.09.2023 року, з 01.10.2023 року по 05.12.2023 року, з 12.12.2023 року по 26.01.2024 року, з 10.02.2024 року по 16.03.2024 року та з 29.04.2024 року по 14.05.2024 року з урахуванням роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 та до пільгового стажу роботи за провідною професією з 11.05.2012 року по 26.07.2012 року - «учень прохідника підземного» з повним робочим днем у шахті, та з 25.01.2013 року по 31.05.2024 року - «прохідник підземний» з повним робочим днем у шахті з урахуванням Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.09.2024 року про призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням висновків суду.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Є. Сліпець