07 лютого 2025 року ЛуцькСправа № 140/13439/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Димарчук Т.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо належного розгляду по суті заяви ОСОБА_1 від 30.09.2024 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації; зобов'язання розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.09.2024 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з прийняттям відповідного рішення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є викладачем навчально-методичного центру, у зв'язку з чим 30.09.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_3 засобами поштового зв'язку ним була направлена заява про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та оформлення у порядку, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 2 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». До заяви долучено нотаріально завірені копії: паспорта та ІПН; диплома магістра та додатку до диплома магістра; довідку, що підтверджує працевлаштування викладачем на 0,75 ставки; військово-обліковий документ від 13.08.2024 з системи “Резерв+».
Заява про відстрочку отримана ІНФОРМАЦІЯ_2 03.10.2024.
У листі-відповіді від 09.10.2024 за №15374, відповідач зазначив, що для внесення змін у військово-обліковий документ військовозобов'язаного позивач має особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідно до статті 58 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, оскільки ОСОБА_1 перебуває у розшуку та до заяви про надання відстрочки від призову не додано копію військово-облікового документа.
Позивач не погоджується з бездіяльністю відповідача щодо нерозгляду його заяви від 30.09.2024 про надання відстрочки від призову під час мобілізації та зазначає, що вказана заява ним подана особисто поштовим відправленням, а доданих до такої заяви документів було достатньо для розгляду відповідачем заяви по суті.
Крім того, твердження відповідача про ненадання позивачем копії військово-облікового документу не відповідає дійсності, оскільки до заяви про надання відстрочки від 30.09.2024 позивачем був наданий військово-обліковий документ від 13.08.2024 з системи “Резерв+».
Відтак, відповідач фактично не розглянув заяву позивача про надання відстрочки та не ухвалив рішення про надання або відмову у наданні відстрочки від призову під час мобілізації, що є протиправною бездіяльністю відповідача, а тому позивач змушений звернутися за захистом своїх прав до суду.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач, отримавши копію ухвали про відкриття провадження 26.11.2024 (про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення), відзив на позов не подав.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є викладачем Комп'ютерно-інформаційного навчально-методичного центру Національної академії статистики, обліку та аудиту Фахового коледжу економіки та управління Національної академії статистики, обліку та аудиту за основним місцем роботи на 0,75 ставки з 23.09.2024 (наказ №138-к від 20.09.2024), про що свідчить довідка Фахового коледжу економіки та управління Національної академії статистики, обліку та аудиту від 23.09.2024 №1664 (а.с.20).
30.09.2024 ОСОБА_1 поштовим зв'язком надіслав ІНФОРМАЦІЯ_5 заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 2 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». До заяви додав копії нотаріально завірених: паспорта серії НОМЕР_1 ; ІПН; диплома магістра НОМЕР_2 від 31.01.2017 з додатком №5017467 від 31.01.2017; довідку Фахового коледжу економіки та управління Національної академії статистики, обліку та аудиту від 23.09.2024 №1664; роздрукований військово-обліковий документ в електронній формі від 13.08.2024, сформований за допомогою мобільному застосунку “Резерв+» (а.с.15 зворот-25 зворот).
Надіслання позивачем вказаних документів відповідачу підтверджується описом поштового відправлення (а.с.26).
Відповідно до трек-номеру 0100198438612 заява позивача про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації отримана ІНФОРМАЦІЯ_2 03.10.2024 (а.с.26 зворот-27).
Так, листом від 09.10.2024 за №15374 (вручений позивачу 13.11.2024) відповідач повідомив ОСОБА_1 , що для внесення змін у військово-обліковий документ військовозобов'язаного по його заяві необхідна обов'язкова присутність ОСОБА_1 в ІНФОРМАЦІЯ_5 відповідно до пункту 58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі - Порядок №560), оскільки ОСОБА_1 перебуває у розшуку та до заяви про надання відстрочки від призову не додано копію військово-облікового документа (а.с.27 зворот).
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо неналежного розгляду по суті заяви від 20.09.2024 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації протиправною, позивач звернуся до суду з даним позовом.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України “Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон №2232-ХІІ).
Згідно з частинами першою, третьою статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України “Про оборону України», “Про Збройні Сили України», “Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (частина перша статті 3 Закону №2232-XII).
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» (затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ) введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово було продовжено.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 “Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
На момент розгляду цієї адміністративної справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а тому застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу під час мобілізації в умовах воєнного стану.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон №3543-XII (далі - в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
У розумінні статті 1 Закону №3543-XII мобілізацією вважається комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Статтею 22 Закону №3543-ХІІ визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до частин першої, третьої статті 22 Закону №3543-ХІІ громадяни зобов'язані, зокрема, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися, зокрема, військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях.
Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Як передбачено частиною п'ятою статті 22 Закону №3543-ХІІ, призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.
У свою чергу, статтею 23 Закону №3543-ХІІ передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Так, відповідно до пункту 2 частини третьої статті 23 Закону №3543-ХІІ призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.
16.05.2024 Кабінетом Міністрів України постанову №560 “Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (набрала чинності 18.05.2024), якою затверджено Порядок №560 (далі - в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Як передбачено пунктом 1 Порядку №560, цей Порядок визначає, зокрема, процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Відповідно до пункту 56 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно з пунктом 57 Порядку №560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Як передбачено пунктом 58 Порядку №560, за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Пунктом 60 Порядку передбачено, що комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відстрочка посадовим (службовим) особам, зазначеним в підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, надається на строк їх перебування на відповідній посаді територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, зазначеним в абзаці другому пункту 58 цього Порядку. У разі звільнення зазначених посадових (службових) осіб чи переведення на посаду, не зазначену в підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, відповідний орган державної влади, інший державний орган в одноденний строк інформує шляхом надсилання листа відповідний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, який оформив військовозобов'язаному відстрочку, для її анулювання, а також територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління або регіональний орган СБУ або відповідний підрозділ розвідувальних органів, у яких така особа перебуває на військовому обліку.
Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста.
У разі неможливості провести перевірку у військовозобов'язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.
Отже, наведеними нормами визначено, що військовозобов'язаний має право на особисте подання на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяви за встановленою формою з доданими до неї документами, які підтверджують право на відстрочку, а комісії, утворені при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період зобов'язані, зокрема, вивчити отриману заяву та додані до неї документи, оцінити законність підстав для надання відстрочки, й фактично розглянути такі документи протягом семи днів з дати їх надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Така комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, що оформляються протоколом. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за встановленою формою.
Як встановлено судом вище, ОСОБА_1 30.09.2024 направив поштовим зв'язком ІНФОРМАЦІЯ_5 заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, до якої додав відповідний перелік документів, наведений судом вище.
При цьому, відповідно до трек-номеру 0100198438612, заява позивача про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації була отримана ІНФОРМАЦІЯ_2 03.10.2024 (а.с.26 зворот-27).
Однак, всупереч положень пункту 60 Порядку №560 Комісія ІНФОРМАЦІЯ_3 не вивчила отримані від позивача заяву та підтвердні документи, не оцінила законність підстав для надання відстрочки, та не прийняла жодного рішення про надання або відмову у наданні відстрочки.
У постанові Верховного Суду від 17.04.2019 у справі №342/158/17 суд касаційної інстанції зазначив, що протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Суд наголошує, що ІНФОРМАЦІЯ_6 , як суб'єкт владних повноважень, до повноважень якої належить вирішення питання наявності підстав для надання відстрочки від призову під час мобілізації, після отримання заяви позивача та документів на підтвердження цього права, зобов'язана була прийняти рішення за наслідком її розгляду - про надання або відмову у наданні відстрочки.
Натомість, за наслідком розгляду заяви позивача відповідне рішення, оформлене протоколом, про надання або відмову у наданні відстрочки прийнято не було, доказів протилежного матеріали справи не містять.
Лист відповідача від 09.10.2024 за №15374 не є рішенням суб'єкта владних повноважень, який породжує певні юридичні наслідки.
У даних правовідносинах суб'єкт владних повноважень не може утриматись від прийняття рішення, що входить до його виключної компетенції.
Отже, відсутність належним чином оформленого протоколом рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови у її наданні свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
З урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність відповідача щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 30.09.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
При цьому, суд критично оцінює посилання відповідача у листі від 09.10.2024 за №15374 на те, що для внесення змін у військово-обліковий документ військовозобов'язаного по заяві позивача необхідна обов'язкова присутність ОСОБА_1 в ІНФОРМАЦІЯ_5 , з огляду на наступне.
Додатком 5 до Порядку №560 визначено Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
За змістом Переліку документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» для наукових і науково-педагогічних працівників закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь, і педагогічних працівників закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти за умови, що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки, документом, що підтверджує право на відстрочку відповідно до пункту 2 частини третьої статті 23 Закону №3543-XII є: довідка закладу освіти або наукової установи (організації) про займану посаду за основним місцем роботи та розмір частки ставки під час оплати праці, диплом про науковий ступінь.
Вказаний перелік є вичерпним та не передбачає подання інших документів в обов'язковому порядку.
З опису поштового відправлення (а.с.26) вбачається, що позивач до заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 30.09.2024 долучив довідку Фахового коледжу економіки та управління Національної академії статистики, обліку та аудиту від 23.09.2024 №1664 (а.с.20) з якої слідує, що ОСОБА_1 є викладачем Комп'ютерно-інформаційного навчально-методичного центру Національної академії статистики, обліку та аудиту Фахового коледжу економіки та управління Національної академії статистики, обліку та аудиту за основним місцем роботи на 0,75 ставки з 23.09.2024 (наказ №138-к від 20.09.2024) (обов'язкове подання якої передбачено додатком 5 Порядку №560), а також долучив додатково інші документи (нотаріально завірені копії паспорта та ІПН, диплома магістра та додатку до диплома магістра, військово-обліковий документ від 13.08.2024 з системи “Резерв+»).
Суд зауважує, що заява позивача від 30.09.2024 стосувалася питання надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, а не внесення змін у військово-обліковий документ, оновлення військово-облікових даних тощо, тому, отримавши таку заяву, відповідач зобов'язаний був розглянути її по суті порушеного питання.
Більше того, відповідно до пункту 2 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559, військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється), зокрема, в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації).
Відповідно до пункту 6 Порядку №559 військово-обліковий документ в електронній формі формується засобами: Електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, зокрема з використанням його мобільного додатка; Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони; Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації).
Пунктом 9 Порядку №559 встановлено, що військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
Як встановлено судом вище, позивач до заяви від 30.09.2024 (серед інших) долучив роздрукований військово-обліковий документ в електронній формі, сформований 13.08.2024 за допомогою мобільному застосунку “Резерв+», який містив QR-код військово-облікового документа, був придатний для зчитування та у якому зазначено, що позивач перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.25 зворот).
Відтак посилання відповідача у листі від 09.10.2024 за №15374 на те, що до заяви від 30.09.2024 про надання відстрочки від призову не додано копію військово-облікового документа є безпідставним та необгрунтованим.
Відповідно до пункту 19 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487), призовники, військовозобов'язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно з пунктом 4 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку №1487) громадяни, які ухиляються від військового обліку, навчальних (перевірочних) або спеціальних зборів, від призову на базову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, несуть кримінальну відповідальність.
Таким чином, порушення військовозобов'язаними вимог правил військового обліку має наслідком настання відповідальності згідно із законом.
Тобто, порушення позивачем вимог правил військового обліку (відповідач у листі від 09.10.2024 за №15374 вказав, що позивач перебуває у розшуку) може мати наслідком настання відповідальності, однак це не може бути підставою для не розгляду по суті його заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Суд також вважає за необхідне зазначити, що положення частини одинадцятої статті 38 Закону №2232-ХІІ визначають обов'язок військовозобов'язаних, зокрема, особисто повідомити у разі змін їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади.
Тотожні норми містяться і у Порядку №1487, у тому числі в Правилах військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку), норми якого також вище наведені.
Суд наголошує, що Порядок №560 та Порядок №1487 не визначають конкретних способів надання документів, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації (власноручно, поштою тощо), як і не містить положень, відповідно до яких військовозобов'язаний повинен особисто прибути до органу, в якому він перебуває на військовому обліку, з метою подання відповідних документів.
Ні положеннями Закону №2232-ХІІ, ні Закону №3543-XII, ні Порядком №560 не передбачено обов'язку особистого відвідування особою територіального центру комплектування та соціальної підтримки для подання заяви та документів на відстрочку.
Передбачений пунктом 58 Порядку №560 обов'язок особисто подати заяву разом з документами (їх копіями), що підтверджують право на відстрочку, не означає особисто прибути.
У спірних правовідносинах відповідач не ставив під сумнів той факт, що заява про відстрочку була направлена позивачем особисто.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позивач, надіславши особисто поштовим зв'язком заяву та документи для вирішення питання про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, дотримався процедури особистого їх подання (направлення).
Заява позивача, незалежно від способу її подання, підлягала до розгляду по суті порушеного у ній питання (клопотання).
Підсумовуючи вище наведене, суд зазначає, що у межах спірних правовідносин відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо нерозгляду поданої позивачем заяви від 30.09.2024 про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі пункту 2 частини третьої статті 23 Закону №3543-XII, у зв'язку з чим таку бездіяльність слід визнати протиправною.
Крім того, в контексті спірних правовідносин з метою належного захисту прав позивача необхідно зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача від 30.09.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, з прийняттям відповідного рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, та надати позивачу відповідь у спосіб, визначений чинним законодавством.
Отже, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому позовні вимоги необхідно задовольнити у повному обсязі.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Звертаючись до суду, позивач сплатив судовий збір у сумі 968,96 грн (із застосуванням коефіцієнту 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору за подання позову до суду в електронній формі через систему “Електронний суд»), що підтверджується квитанцією від 18.11.2024 №7081-3343-9352-9290 (а.с.8).
З огляду на задоволення позову на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у сумі 968,96 грн.
Керуючись статтями 239, 243-246, 262 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 30.09.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 2 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Зобов'язати Комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.09.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 2 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» з прийняттям відповідного рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім грн 96 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ).
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_7 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_4 ).
Суддя Т.М. Димарчук