07 лютого 2025 року ЛуцькСправа № 140/11074/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Костюкевича С.Ф., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання дій протиправними щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням заробітної плати відповідно до довідки про заробітну плату № 988 від 06.12.1994, виданої Плодоворозсадницьким радгоспом «Луцький»; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», враховуючи заробітну плату за 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 01.07.2000 відповідно до довідки №988 від 06.12.1994, виданої Плодоворозсадницьким радгоспом «Луцький» з дати подання заяви - 23.05.2024.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 02.05.2022 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
Вказала, що 23.05.2024 звернулася до пенсійного органу із заявою про перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», враховуючи заробітну плату за 60 календарних місяців безперервного страхового стажу по 01.07.2000, долучивши до такої довідку про заробітну плату №988 від 06.12.1994, видану Плодоворозсадницьким радгоспом «Луцький», однак листом ГУ ПФУ у Волинській області від 17.06.2024 повідомлено про відсутність підстав для перерахунку її пенсії.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, ОСОБА_1 звернулась до суду з цим позовом.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 12.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві на позов представник відповідача позовних вимог не визнав, вважає позов необґрунтованим і безпідставним та просить відмовити в його задоволенні. Свою позицію обґрунтовує тим, що перерахований розмір пенсії ОСОБА_1 з урахуванням середньомісячного заробітку 9 108,82грн, обчисленого за періоди роботи з 01.01.1988 року по 31.12.1991 та з 01.09.1992 року по 31.08.1993 із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні 7 994,47 грн (індивідуальний коефіцієнт заробітку - 1,13939) на даний час становить 4 324,65 грн, з них: 3499,34 грн - розмір пенсії за віком; 188,88 грн - доплата за 8 років понаднормативного стажу; 66,43 грн - підвищення дітям війни; 570,00 грн -компенсаційна виплата 80-ти річним.
Вказав, що позивач звернулась до пенсійного органу із заявою від 23.05.2024 про перерахунок пенсії із урахуванням довідки про заробітну плату за 60 календарних місяців підряд до 1 липня 2000 року долучивши, зокрема, довідку про заробітну плату № 988 від 06.12.1994, видану Плодоворозсадницьким радгоспом «Луцький» за період з листопада 1986 року по жовтень 1991 року. Копій первинних документів, на підставі яких була видана спірна довідка ОСОБА_1 не надавались.
Вважає, що надана довідка про заробітну плату не відповідає вимогам пункту 2.9, абзацу 2 підпункту 3 пункту 2.1 розділу II Порядку №22-1 та не підтверджена первинними документами, тому не може вважатися документом, який може бути підставою для перерахунку пенсії позивачу, оскільки вона не відповідає вимогам чинного законодавства, врахувати її для розрахунку немає законних підстав.
Суд, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
З 02.05.2022 ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах ПФУ як одержувач дострокової пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
23.05.2024 позивач звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії, долучивши до такої довідку про заробітну плату № 988 від 06.12.1994, видану Плодоворозсадницьким радгоспом «Луцький», де просила здійснити перерахунок її пенсії, обчисливши її із заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 01.07.2000, як передбачено статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
17.06.2024 листом ГУ ПФУ у Волинській області повідомило ОСОБА_1 про відсутність підстав для перерахунку її пенсії з врахуванням довідки про заробітну плату № 988 від 06.12.1994, виданої Плодоворозсадницьким радгоспом «Луцький» за період з листопада 1986 року по жовтень 1991 року, оскільки така не відповідає вимогам пункту 2.9, абзацу 2 підпункту 3 пункту 2.1 розділу II Порядку №22-1 та не підтверджена первинними документами.
Вважаючи такі дії ГУ ПФУ у Волинській області протиправними, ОСОБА_1 звернулась до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно із преамбулою Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії визначений статтею 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Частиною 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1).
Згідно з пунктом 2.1 Порядку №22-1до заяви про призначення (перерахунок) пенсії за віком додаються, зокрема, документи про стаж та довідка про заробітну плату особи за період страхового стажу до 1 липня 2000 року, а, починаючи з 1 липня 2000 року, індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку.
Розділом ІІ Порядку № 22-1 передбачено види документів, необхідних для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший.
Згідно з абзацом 2 підпункту 3 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно абзацу 3 підпункту 3 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 у разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).
Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (пункт 2.10 розділу ІІ Порядку № 22-1).
Порядком визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 919 від 05 липня 2006 року (далі Порядок № 919), запроваджено механізм визначення заробітної плати для обчислення пенсії у разі втрати первинних документів про нарахування та підприємствами заробітної плати за основним місцем роботи застрахованої особи та страхового стажу.
Так, відповідно до Порядку № 919 за період роботи до 01 січня 1998 року заробітна плата (дохід) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні, визначається за наявності підприємства, де працювала особа, або його правонаступника - виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на такому підприємстві, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати (доходу).
За відсутності на підприємстві або в його правонаступника відповідної професії (посади) заробітна плата визначається, виходячи з розміру середньої заробітної плати за аналогічною професією (посадою) на такому підприємстві або в його правонаступника. Довідка про середню заробітну плату за відповідною або аналогічною їй професією (посадою) надається підприємством, де працює (працювала) особа, або його правонаступником.
Із системного аналізу наведених вище норм слідує, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено. При цьому визначальним критерієм для включення відповідного заробітку до суми доходу, з якого обчислюється пенсія, є нарахування внесків на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Подібні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 29 липня 2020 року у справі № 341/1132/17.
Крім того, суд зауважує, що відповідно до правових висновків Верховного Суду, наведених у постанові від 12 квітня 2021 року у справі № 219/4550/17 посилання відповідача на неможливість врахування заробітної плати в зв'язку з неможливістю проведення перевірки обґрунтованості її видачі є безпідставним і висновки суду не спростовує, оскільки надана позивачем довідка містила посилання на особові рахунки як на первинні документи, на підставі яких вона видана, підприємство яке її видало на той час перебувало на обліку, а тому підстави для проведення перевірки поданої довідки у відповідача були відсутні.
Як слідує з матеріалів справи, 23.05.2024 ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 01.07.2000, долучивши до такої довідку про заробітну плату № 988 від 06.12.1994, видану Плодоворозсадницьким радгоспом «Луцький» за період з листопада 1986 року по жовтень 1991 року. З дослідженої судом довідки вбачається, що така завірена печаткою вказаного товариства та містить відомості про фактичну суму заробітної плати позивача за період з листопада 1986 року по жовтень 1991 року.
Відповідно до частини третьої статті 44 Закону №1058-ІV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Разом з тим, неможливість ГУ ПФУ у Волинській області провести перевірку відповідності даних довідки про заробітну плату за періоди з 1986 по 1991 роки первинними документам, не повинно покладати надмірного тягаря та обов'язку на позивача, оскільки вищевказана довідка видана належним органом та містять усі необхідні відомості щодо розміру заробітної плати позивача.
При цьому суд враховує, що ні Порядком №22-1, ні іншим нормативним документом не визначено вичерпного переліку тих первинних документів, якими повинна підтверджуватись довідка про заробітну плату для обчислення пенсії.
У постанові від 21.02.2020 у справі № 291/99/17 Верховний Суд дійшов висновку, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.
Суд зазначає, що відповідачем не було надано належних доказів про скасування спірної довідки, або того, що записи в ній є такими, що не відповідають дійсності чи зроблені з порушенням закону.
На переконання суду право особи на пенсійне забезпечення не може ставитись в залежність від існування конкретного документу, оскільки збереження таких відомостей не може контролюватися пенсіонером, а значить на нього не може покладатись відповідальність за їх відсутність.
Крім того суд вважає, що позивач не може бути позбавлений свого права на нарахування пенсії згідно з вказаної довідки через неможливість перевірки їх достовірності органом Пенсійного фонду у зв'язку з обставинами, що виникли не з вини позивача, та на які він не міг жодним чином впливати. Зі свого боку, позивач вчинив всі необхідні для перерахунку розміру пенсії дії, а відтак, не може нести тягар відповідальності за формування роботодавцем відповідних первинних документів.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.09.2024 у справі № 300/287/24.
Відтак позовні вимоги щодо визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області, які полягають у відмові здійснити перерахунок пенсії позивача відповідно до довідки про заробітну плату № 988 від 06.12.1994, виданої Плодоворозсадницьким радгоспом «Луцький», є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно абз.1, 2 ч.4 ст.45 Закону №1058, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
ОСОБА_1 звернулася до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії 23.05.2024, тобто після 15 числа місяця. Таким чином, перерахунок пенсії позивачу мав бути проведений з першого числа наступного місяця, тобто з 01.06.2024.
З огляду на те, що суд дійшов висновку щодо протиправності дій відповідача в частині відмови у перерахунку позивачу пенсії відповідно до довідки про розмір заробітної плати, а тому задоволенню підлягає також і позовна вимога щодо зобов'язання відповідача здійснити з 01.06.2024 перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», враховуючи заробітну плату за 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 01.07.2000 відповідно до довідки №988 від 06.12.1994, виданої Плодоворозсадницьким радгоспом «Луцький».
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги підлягають задоволенню.
Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору, а витрат, пов'язаних з розглядом справи, не встановлено, питання про розподіл судових витрат не вирішується.
Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням заробітної плати відповідно до довідки про заробітну плату № 988 від 06.12.1994, виданої Плодоворозсадницьким радгоспом «Луцький».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити з 01.06.2024 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», враховуючи заробітну плату за 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 01.07.2000 відповідно до довідки №988 від 06.12.1994, виданої Плодоворозсадницьким радгоспом «Луцький».
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська обл., м. Луцьк, Київський майдан, 6; код ЄДРПОУ 13358826).
Суддя С.Ф. Костюкевич