3/381/83/25
381/5901/24
28 січня 2025 року місто Фастів
Суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області Зебелян Н.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Фастівського РУП ГУ НП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за скоєння правопорушення, передбаченого ст. 173-1 КУпАП,
17.12.2024 до Фастівського міськрайонного суду Київської області надійшов адміністративний протокол Серії ВАД № 650505 від 13.12.2024 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 173-1 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення 25.11.204 року ОСОБА_1 у соціальній мережі «Facebook» поширив у соціальних групах публікацію «Агенти в рясах: як фсб захоплює владу в громадах через релігійні установи» в якій викладено неправдиву інформацію щодо голови Томашівської сільської ради ОСОБА_2 , яка могла призвести до паніки серед населення та порушення громадського порядку, тим самим розповсюджував неправдиві чутки.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину не визнав та повідомив що 25 листопада 2024 року переглядав новини у мережі Інтернет на сторінці аканта «Київ-Київщина тайм» та натрапив на статтю «Агенти у рясах», зміст якої зацікавив його і він зробив репост вказаної статті, щоб читачі його сторінки у «Facebook» робили висновки та коментували статтю, яка стосується Томашівського чоловічого монастиря, який знаходиться на території Фастівського району.
Захисник Павленко В.Г., яка представляє інтереси ОСОБА_1 у судовому засіданні просила суду закрити провадження у справі, у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення у діях її підзахисного.
Відповідно до ст. 173-1 КУпАП поширювання неправдивих чуток, що можуть викликати паніку серед населення або порушення громадського порядку, тягне за собою накладення штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням двадцяти процентів заробітку.
Неправдивими чутками слід вважати будь-яке повідомлення переважно усного характеру про будь-кого та будь-що, що суперечить (не відповідає) дійсності (формальний склад).
обов'язковим елементом об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-1 КУпАП про адміністративні правопорушення, є наслідки у виді можливості викликати паніку серед населення або порушення громадського порядку.
Таким чином, для притягнення особи до відповідальності за вказаною статтею необхідно довести, що поширена інформація є неправдивими чутками, а також те, що це може викликати паніку серед населення чи порушення громадського порядку.
Крім того, в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази поширення ОСОБА_1 неправдивих чуток щодо голови Томашівської сільради ОСОБА_2 .
Оскільки вказаного вище не доведено, підстави для притягнення ОСОБА_1 до відповідальності відсутні.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративного правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушенні запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі статтею 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці данні встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, як притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експертаречовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, з огляду на матеріали адміністративного правопорушення, відсутність доказів, які б свідчили про вчинення поширення неправдивих чуток вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-1 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. 173-1, 279-280, 247, 283-285 Кодексу України про Адміністративні правопорушення, суддя
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 173-1 КУпАП, закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
На постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути подано апеляційну скаргу до Київського апеляційного суду через Фастівський міськрайонний суд Київської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Н.В.Зебелян