08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua
2/381/97/25
381/4971/24
07 лютого 2025 року Фастівський міськрайонний суд Київської області у складі: головуючого судді Ковалевської Л.М.,
за участі секретаря Омельчук С.А.,
розглянувши в м. Фастові Київської області в порядку спрощеного позовного провадження в цивільну справу за позовом Київського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
21.10.2024 Київський обласний центр зайнятості звернувся до суду з позовом доОСОБА_1 про стягнення заборгованості, мотивуючи вимоги тим, що 17.03.2021 року на підставі заяви про надання (поновлення) статусу безробітного від 17.03.2021 року ОСОБА_1 (далі - відповідач) був зареєстрований та отримав статус безробітного у Фастівській філії Київського обласного центру зайнятості (далі - позивач/Фастівська філія КОЦЗ). При здійснені обміну даними про особу з Пенсійним фондом України були виявлені порушення умов перебування ОСОБА_1 на обліку як безробітного в Фастівській філії КОЦЗ, оскільки відповідач перебував у трудових відносинах з ТОВ «Комфортна оселя» з 28.04.2021 по 14.05.2021, що підтверджується Договором надання послуг б/н від 28.04.2021 та Актом прийому-передачі наданих послуг б/н від 14.05.2021, про що складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 25.01.2022 №152. Відповідачеві була надіслана претензія №456/34.02/34.01-33 від 04.11.2022 з вимогою добровільно повернути нараховане та виплачене матеріальне забезпечення на випадок безробіття, яке відповідачем було залишено без задоволення.
Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 30.10.2024 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін в судове засідання.
Учасникам справи було роз'яснено, що відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Відповідач, який належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження шляхом оголошення на офіційному веб-сайті Судова влада України, не скористався своїм правом подати відзив на позовну заяву, тому в силу ч. 8 ст. 178 ЦПК України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права,бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно з статтями 12, 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи доказів.
Відповідно до ст. ст. 7, 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» допомога по безробіттю здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом.
Згідно з п. 18 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про зайнятість населення» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань проводить розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Відповідно до заяви ОСОБА_1 17.03.2021 року звернувся до Фастівської міськрайонної філії Київського обласного центру зайнятості про надання (поновлення) статусу безробітного та про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю /а.с.9/.
На підставі чого ОСОБА_1 був зареєстрований та отримав статус безробітного на підставі ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про зайнятість населення».
Згідно висновку Акта № 152 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 25.01.2022 Фастівської міськрайонної філії Київського обласного центру зайнятості вбачається, що ОСОБА_1 перебував у трудових відносинах з ТОВ «Комфортна оселя» з 28.04.2021 року по 12.05.2021 року, тобто на час реєстрації як безробітного /а.с.5/.
Даний факт підтверджено Договором надання послуг б/н від 28.04.2021 укладеним між ТОВ «Комфортна оселя» та ОСОБА_1 та Актом прийому-передачі наданих послуг б/н від 14.05.2021 /а.с.6-8/.
Згідно з Витягом із наказів про прийняті рішення по особі - ОСОБА_1 розмір нарахованого та виплаченого матеріального забезпечення на випадок безробіття становить 4422,84 грн. /а.с.10/.
Відповідачу направлено претензію №456/34.02/34.01-33 від 04.11.2022 року про повернення коштів протягом 15 календарних днів від дня отримання листа, проте вимога була залишена без належного реагування /а.с.11/.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Зазначене вище свідчить про те, що відповідач під час перебування на обліку як безробітний згідно п. 1 ч. 4 Закону України «Про зайнятість населення» належав до зайнятого населення.
Відповідачем було порушено п. 4 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення», що встановлює обов'язок безробітного інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.
Згідно ч. 3 ст. 44 ЗУ «Про зайнятість населення» відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач порушив приписи Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», перебуваючи у статусі безробітної особи, яка отримує соціальну допомогу на випадок безробіття, не повідомив орган, який здійснює управління у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування України, про факт перебування у трудових відносинах з ТОВ «Комфортна оселя» з 28.04.2021 по 14.05.2021 року, що призвело до виплати матеріального забезпечення у розмірі 4 422,84 гривень.
За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3 028,00 грн. покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Законом України «Про зайнятість населення», статтями 2, 10, 49, 76-81, 89, 141, 264-265, 274, 284, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
Позов Київського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 на користь Київського обласного центру зайнятості, місцезнаходження: м. Київ, пров. Будівельників, 5-А (р/р IBAN UA338201720355469000100706415 в ГУ ДКСУ у Київській області, МФО 820172, ЄДРПОУ 03491085) неправомірну отриману допомогу по безробіттю в розмірі 4 422,84 грн. (чотири тисячі чотириста двадцять дві гривні 84 копійки) та судовий збір в розмірі 3028,00 (три тисячі двадцять вісім грн.).
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Ковалевська