Справа № 352/283/25
Провадження № 3/352/224/25
"07" лютого 2025 р.м. Івано-Франківськ
Суддя Тисменицького районного суду Івано-Франківської області Кузьменко С.В., розглянувши матеріали, що надійшли з військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про притягнення
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , солдат, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1
до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
1.Зміст протоколу про адміністративне правопорушення:
Т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 04 лютого 2025 року складено протокол про адміністративне правопорушення за наступних обставин:
03 лютого 2025 року о 13.20 годині солдат ОСОБА_1 виявлений в нетверезому стані на території НЦ ПП НГУ (військової частини НОМЕР_1 ) з явними ознаками алкогольного сп'яніння. Від огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці відмовився, що підтверджується актом від 03 лютого 2025 року, вчинивши це в умовах особливого періоду.
Згідно протоколу про адміністративні правопорушення дії ОСОБА_1 кваліфіковано за частиною третьою статті 172-20 кодексу України про адміністративні правопорушення.
2.Рух провадження
06 лютого 2025 року протокол про адміністративне правопорушення із доданими матеріалами надійшов до Тисменицького районного суду Івано-Франківської області та призначений для розгляду по суті на 06 лютого 2025 року.
3.Докази, досліджені під час судового розгляду:
3.1 Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 підтвердив фактичні обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення. Пояснив, що дійсно напередодні вживав алкоголь, а на наступний день йому було запропоновано пройти огляд на території військової частини. Він відмовився, оскільки вважав, що не перебував в стані сп'яніння. До медичного закладу його не направляли та він в медичному закладі не був.
3.2 Письмові докази:
Протокол про адміністративне правопорушення:
Згідно із текстом протоколу, 03 лютого 2025 року о 13.20 годині солдат ОСОБА_1 виявлений в нетверезому стані на території НЦ ПП НГУ (військової частини НОМЕР_1 ) з явними ознаками алкогольного сп'яніння. Від огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці відмовився, що підтверджується актом від 03 лютого 2025 року, вчинивши це в умовах особливого періоду.
Із протоколом про адміністративне правопорушення ОСОБА_3 ознайомився про, що свідчить його підпис.
Протокол складено у присутності свідків ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .
Акт № 29/25 огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу
Згідно із текстом акту, 03 лютого 2025 року в медичному пункті Навчального центру НГУ ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою засобу «Алкофор». огляд проведено у зв'язку з виявленими ознаками: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови, поведінка, що не відповідає обстановці.
Огляд проводився у присутності свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_7 .
Копія сертифікату перевірки типу
Згідно із текстом сертифікату зазначено, що він виданий 28 листопада 2017 року та чинний до 28 листопада 2027 року. Сертифікат видано за результатами дослідження технічного проєкту засобу вимірювальної техніки, яким підтверджено відповідальність застосованим вимогам Технічного регламенту та підтверджує позитивні результати перевірки.
Копія свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки
Згідно із текстом, свідоцтво чинне до 23 квітня 2025 року. За результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам ДСТУ 8950:2019.
Витяг з Наказу начальника навчального центру підготовки підрозділів НГУ
Згідно із текстом витягу від 22 грудня 2024 року ОСОБА_1 з 22 грудня 2024 року року прибув до Навчального центру підготовки підрозділів у службове відрядження.
Копія військового квитка ОСОБА_1 .
Рапорт командира навчальної роти.
Згідно із рапортом, 03 лютого 2025 року ОСОБА_1 було виявлено з явними ознаками алкогольного сп'яніння та доставлено до медичного пункту Навчального центру підготовки підрозділів.
Наказ «Про уповноваження відповідальних осіб медичної служби Навчального центру для проведення огляду на стан сп'яніння», яким, серед інших, уповноважено на проведення огляду, серед інших, фельдшера, яким складено акт № 29/25
4.Опис обставин, установлених під час розгляду справи та висновки суду
У відповідності до вимог статті 252 кодексу України про адміністративні правопорушення суддя оцінює докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
При цьому суддя вважає, що на особу, що притягається до адміністративної відповідальності, розповсюджуються такі ж гарантії, як і на осіб, що притягаються до кримінальної відповідальності, зокрема норми частин третьої статті 62 Конституції України та частини четвертої статті 17 Кримінального процесуального кодексу України, відповідно до яких усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Частиною першою статті 251 кодексу України про адміністративні правопорушення обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів по адміністративні правопорушення, в даному випадку на посадових осіб військової частини НОМЕР_1 НГУ.
За результатами дослідження доказів у справі у відповідності до вимог статті 252 кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя приходить до висновку, що особою, уповноваженою на збирання доказів, не надані докази, які б свідчили поза розумним сумнівом, що ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння відповідно до встановленого порядку, в зв'язку із чим в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП.
щодо відмови військовослужбовця від проходження огляду
Статтею 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за відмову військовослужбовця від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 266-1 КУпАП військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного сп'яніння, підлягають огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Відповідно до частини другої цієї статті такий огляд проводиться посадовою особою, уповноваженою на те командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Відповідно до частини четвертої цієї статті у разі незгоди військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Процедура направлення військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного сп'яніння та проведення огляду визначена Порядком направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду, затвердженого постановою кабінету Міністрів України № 32 від 12 січня 2024 року.
Відповідно до пунктів 8-12 цього Порядку військовослужбовець, який відмовився від проведення огляду уповноваженою посадовою особою з використанням спеціального технічного засобу і тесту або не висловив згоду з його результатами, направляється відповідним командиром (начальником) для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право на проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих держадміністрацій з урахуванням необхідності проведення такого огляду також і в районах ведення бойових дій. Уповноважена посадова особа забезпечує проведення огляду військовослужбовця у закладі охорони здоров'я. У разі відмови військовослужбовця/військовозобов'язаного від проведення огляду в закладі охорони здоров'я уповноважена посадова особа із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів - у присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, в якому зазначає ознаки сп'яніння і дії військовослужбовця/військовозобов'язаного щодо ухилення від огляду.
Таким чином, відповідно до визначеного законодавством порядку у разі відмови військовослужбовця від проходження огляду на стан сп'яніння на місці із застосуванням драгеру, його має бути направлено до медичного закладу, якому управлінням охорони здоров'я Івано-Франківської держадміністрації надано право на проведення такого огляду, а протокол про адміністративне правопорушення складається у випадку відмови від проходження від огляду на стан сп'яніння не тільки на місці виявлення, але й у вищевказаному медичному закладі.
Однак ОСОБА_1 після його відмови від проходження огляду на стан сп'яніння на території військової частини не пропонувалось пройти огляд на стан сп'яніння в медичному закладі, якому надано право на проведення такого огляду, та уповноважена посадова особа не забезпечила проведення огляду ОСОБА_1 , в такому медичному закладі.
В протоколі про адміністративне правопорушення також не зазначено, що ОСОБА_1 , пропонувалось пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі та те, що він відмовився від проходження відповідного огляду в медичному закладі.
Відповідно до частини дев'ятої статті 266-1 КУпАП огляд військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного сп'яніння проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
висновки суду щодо кваліфікації дій ОСОБА_1 .
Таким чином, суду не надані докази, які б свідчили поза розумним сумнівом, що працівниками поліції пропонувалось ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння відповідно до встановленого порядку, а саме в медичному закладі, якому надано право на проведення такого огляду, в зв'язку із чим в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 172-20 КУпАП за обставин, викладених в протоколі, що є підставою для закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення за відсутністю складу адміністративного правопорушення на підставі пункту 1 частини першої статті 247 кодексу України про адміністративні правопорушення.
В зв'язку із викладеним, керуючись статтями 247, 283, 284 кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 вимог частини третьої статті 172-20 кодексу України про адміністративні правопорушення закрити в зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Згідно статті 287 Кодексу про адміністративні правопорушення України Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено до Івано-Франківського апеляційного суду через Тисменицький районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Сергій КУЗЬМЕНКО