з питань розгляду звіту про виконання судового рішення
07 лютого 2025 року Справа № 480/6127/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши у приміщенні суду в м. Суми звіт про виконання судового рішення у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області як ВП (код ЄДРПОУ 43995469), Головного управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43144399) про стягнення матеріальної допомоги,
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 21.12.2021 у справі №480/6127/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ ВП 43995469, далі - відповідач-1), Головного управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43144399 (далі - відповідач-2) про стягнення матеріальної допомоги позовні вимоги було задоволено частково (т.1 а.с.44-47), зокрема, зобов'язано Головне управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43144399) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі середньомісячної заробітної плати за 2021 рік. У задоволенні інших позовних вимог було відмовлено.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 10.05.2023 у справі №480/6127/21 рішення Сумського окружного адміністративного суду від 21.12.2021 залишено без змін (т.1 а.с.163-166).
Вказане рішення суду набрало законної сили та 24.11.2022 Сумським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист про зобов'язання Головного управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43144399) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі середньомісячної заробітної плати за 2021 рік (т.1 а.с.175, 216).
Ухвалою суду від 06.10.2023 за заявою позивача встановлено судовий контроль та зобов'язано Головне управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43144399) подати звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.04.2022 у адміністративній справі №480/6127/21 - на один місяць з дня отримання копії цієї ухвали (т.2 а.с.47-48), яка була залишена без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 18.03.2024 вказана ухвала Сумського окружного адміністративного суду про встановлення судового контролю залишена без змін (т.2 а.с.89-93), а справа до суду першої інстанції повернута 10.05.2024 (т.2 а.с.97).
Ухвалами суду від 29.05.2024 та від 18.09.2024 у прийнятті звіту судом відмовлено та встановлювався новий строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.04.2022 в адміністративній справі №480/6207/21 - на три місяці з дня отримання копії ухвали суду (т.2 а.с.148-149, 169-170).
Так, Головним управлінням ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43144399) подано звіт про виконання рішення (т.2 а.с.174-175), в якому представник Головного управління ДПС у Сумській області вказав, що для виконання рішення у цій справі вжито всіх вичерпних заходів. Зокрема, нарахована позивачу грошова допомога складає 13201,45грн. Вказує, що згідно ст.ст.23,116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що виплата грошової допомоги до основної щорічної відпустки за рішенням суду здійснюється, зокрема, коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Втім, згідно довідки Головного управління Державного казначейської служби України у Сумській області від 26.03.2024 № 06.1-09-06 по ГУ ДПС у Сумській області код ЄДРПОУ 43144399 у 2022-2024 роках кошторис на утримання установи відсутній та фінансування з Державного бюджету України не здійснювалось.
При цьому, згідно п.3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року №845, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства.
Відмітив, що правонаступником ГУ ДПС у Сумській області код ЄДРПОУ 43144399 є Головне управління ДПС у Сумській області як територіальний орган утворений на правах відокремленого підрозділу ДПС код ЄДРПОУ 43995469 та останнім неодноразово надсилалися листи про додаткову потребу в кошторисних призначеннях на 2023 рік по КПКВ 3507090 «Виконання судових рішень на користь фізичних та юридичних осіб».
Згідно ч.1 ст.382-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Суд, перевіривши матеріали справи та звіту про виконання рішення суду у порядку письмового провадження, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що підстави для прийняття звіту відсутні виходячи з наступного.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення ухвалюється судом іменем України та є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст.ст. 14, 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Згідно частини 2 статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VІІІ судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування (частина четверта та сьома статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів»).
Обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, а також статтями 14 та 370 КАС України.
Судом встановлено, що на виконання рішення суду у цій справі виконано в частині нарахування грошової допомоги Головним управлінням ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43144399) позивачу нараховано матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі середньомісячної заробітної плати за 2021 рік у розмірі 13201,45грн.
При цьому, представник Головного управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43144399) не заперечує того факту, що позивачу на виконання рішенні суду у цій справі не виплачено таку матеріальну допомогу.
Суд відмічає, що здійснення нарахування матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі середньомісячної заробітної плати за 2021 рік у розмірі 13201,45грн. є лише передумовою її виплати, однак не свідчить про повне виконання рішення суду, оскільки рішенням суд зобов'язав відповідача не лише провести нарахування, але й виплату позивачеві такої матеріальної допомоги. Втім доказів про виплату цієї суми відповідачем суду не надано.
Основним призначенням стадії виконання судового рішення є фактичне втілення судових присуджень у певні матеріальні блага, яких особа була протиправно позбавлена до отримання судового захисту, а здійснення лише перерахунку пенсії, та не здійснення її виплати не свідчить про повне виконання рішення суду.
В адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів, а тому адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов'язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов'язковості судового рішення.
Зазначені висновки Суду узгоджуються із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 1 лютого 2022 року у справі №420/177/20 та ухвалах від 26 січня 2021 року у справі №611/26/17, від 7 лютого 2022 року у справі №200/3958/19-а, від 10 лютого 2022 року у справі № 160/13013/19, від 24 липня 2023 року у справі №420/6671/18.
При цьому, не беруться до уваги посилання представника Головного управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43144399) у звіті на те, що правонаступником Головного управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43144399) є Головне управління ДПС у Сумській області як територіальний орган утворений на правах відокремленого підрозділу ДПС (код ЄДРПОУ 43995469), який у свою чергу неодноразово надсилав листи до ДПС України про додаткову потребу в кошторисних призначеннях по КПКВ 3507090 «Виконання судових рішень на користь фізичних та юридичних осіб», оскільки судом у цій справі не приймалося процесуального рішення про заміну сторони виконавчого провадження - боржника ГУ ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43144399), на Головне управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43995469).
Згідно ч.ч.1,2 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Так, згідно п.2 ч.3 ст.382-2 КАС України до звіту додаються докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Всупереч п.2 ч.3 ст.382-2 КАС України, доказів направлення позивачу поданого суду звіту про виконання рішення суду представником Головного управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43144399) не додано до такого звіту.
З огляду на вищевикладене, враховуючи, що рішення суду від 21.12.2021 на момент розгляду звіту у повному обсязі не виконано, виплату позивачу нарахованої матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі середньомісячної заробітної плати за 2021 рік у розмірі 13201,45грн. проведено не було, а також з огляду на не дотримання відповідачем п.2 ч.3 ст.382-2 КАС України, суд дійшов висновку, що відсутні підстави для прийняття звіту Головного управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43144399) про виконання рішення суду.
Крім того, згідно ч.ч.3,4 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Враховуючи не прийняття судом звіту Головного управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43144399) про виконання рішення суду у цій справі, а також тривале невиконання рішення суду без поважних причин, оскільки саме Головне управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43144399) не надано доказів на вжиття заходів на виконання рішення у цій справі, суд вважає за необхідне на підставі ч.ч.3,4 ст.382-3 КАС України накласти на керівника суб'єкта владних повноважень - голову комісії з ліквідації Головного управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43144399) ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) штраф у сумі 60560грн. (двадцять розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб), з яких 30280грн. стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) та 30280грн. до Державного бюджету України, а також встановити Головному управлінню ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43144399) новий строк для подання звіту про виконання рішення у цій справі - на три місяці з дня отримання ним копії повного тексту цієї ухвали суду.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити у прийнятті звіту Головного управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43144399) про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 21.12.2021 в адміністративній справі №480/6127/21.
Накласти на керівника суб'єкта владних повноважень - голову комісії з ліквідації Головного управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43144399, м. Суми, вул. Іллінська, 13) Мазуренка Олексія Володимировича штраф у сумі 60560грн., з яких 30280грн. стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) та 30280грн. до Державного бюджету України.
Встановити Головному управлінню ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43144399) новий строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 21.12.2021 в адміністративній справі №480/6127/21 - на три місяці з дня отримання копії повного тексту цієї ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня прийняття ухвали.
Суддя І.Г. Шевченко