Постанова від 04.02.2025 по справі 280/5709/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2025 року м. Дніпросправа № 280/5709/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Ясенової Т.І. (доповідач),

суддів: Суховарова А.В., Головко О.В.,

розглянувши в письмовому провадженні в м. Дніпрі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 липня 2024 року (суддя Калашник Ю.В.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа без самостійних вимог на предмет спору - ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому позивач просить:

визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу в обчисленні та надання до Пенсійного фонду документів, які підтверджують надбання (наявність) страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років та 6 місяців становить військова служба в Збройних силах України станом на 12.05.2023, для здійснення обчислення та перерахунку розміру за віком з 12.05.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XIІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії;

зобов'язати відповідача підготувати відносно позивача та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких, інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», документи, які підтверджують надбання (наявність) страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років та 6 місяців становить військова служба в Збройних силах України станом на 12.05.2023 для здійснення обчислення та перерахунку розміру за віком з 12.05.2023, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки) доплати, підвищення) та премії, для проведення з 12.05.2023 перерахунку основного розміру пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач, є пенсіонером за віком, перебуває на обліку у Токмацькому об'єднаному управлінні ПФУ в Запорізькій області з 03.03.2020, позивач має надбання страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба в Збройних силах України. У зв'язку з збройною агресією російської федерації, у ході якої м.Пологи було окуповано, та з метою мінімізації витоку інформації, щодо військовозобов'язаних, які перебували на обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 , особова справа відносно офіцера ОСОБА_1 разом із іншими була знищена. Для відновлення особової справи офіцера ОСОБА_1 подані до ІНФОРМАЦІЯ_3 в Запорізькій області відповідні документи, які наразі дають можливість здійснити підготовку та надання органу ПФУ довідки про розмір грошового забезпечення у відповідності до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення, осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та. деяких, інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 12.05.2023 перерахунку основного розміру пенсії. Позивач неодноразово звертався до відповідача із відповідними заявами та скаргами про обчислення та надання до Пенсійного фонду документів, які підтверджують надбання (наявність страхового стажу) 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років та 6 місяців становить військова служба в Збройних силах України станом на 12.05.2023 для здійснення обчислення та перерахунку розміру за віком з 12.05.2023. Для відновлення послужного списку з метою обчислення вислуги років, надавав відповідачу копії документів. Подавав скарги на бездіяльність до третьої особи у зв'язку з ігноруванням відповідачем заяв Позивача. У відповідь на заяви та скарги позивача отримав листи-повідомлення, що особова справа Позивача на стадії поновлення, після знищення у зв'язку з збройною агресією російської федерації. Відповідач направив довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії та довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, остання відповідь сформована 29.05.2024. Позивач зазначає, що відповідач не вчинив жодних дій щодо підготовки та надання документів в інтересах позивача до пенсійного органу, які підтверджують надбання (наявність страхового стажу) 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років та 6 місяців становить військова служба в Збройних силах України станом на 12.05.2023 задля здійснення обчислення та перерахунку розміру за віком з 12.05.2023. Не погоджуючись з позицією та бездіяльністю відповідача, яку вважає фактично відмовою та такою, що звужує право позивача на отримання пенсії відповідно до чинного законодавства та ставить його у нерівне становище з особами, пенсія яких виплачується відповідно до наведених у позовній заяві норм, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 26 липня 2024 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, його оскаржив позивач, подавши апеляційну скаргу, та з наведених в ній підстав, покликаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове судове рішення, яким адміністративний позов задоволено.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що відповідач не вчинив жодних дій щодо підготовки та надання документів в інтересах позивача до пенсійного органу: дії щодо обчислення та надання до Пенсійного фонду документів, які підтверджують надбання (наявність страхового стажу) 25 років і більше ) з яких не менше 12 календарних років та 6 місяців становить військова служба в Збройних силах України станом на 12.05.2023 задля здійснення обчислення та перерахунку розміру за віком з 12.05.2023. На переконання скаржника позиція відповідача є бездіяльністю, яку вважає фактично відмовою та яка звужує право позивача на отримання пенсії відповідно до чинного законодавства та ставить його у нерівне становище з особами, пенсія яких виплачується відповідно до наведених у позовній заяві норм, позиція суду і інстанції є порушення прав та інтересів позивача.

У відзиві на апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_4 просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Відповідно до вимог статті 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву, колегія суддів дійшла таких висновків.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 29.10.2019 (а.с.10).

Наказом т.в.о. командира Військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 12.05.2023 №138, ОСОБА_1 з 12.05.2023 виключено зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_2 та всіх видів забезпечення, а з 13.05.2023 знято з котлового забезпечення (а.с.17).

31.05.2023 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про вчинення дій щодо обчислення та надання до ГУ ПФУ в Запорізькій області документів, які підтверджують надбання (наявність) у позивача страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба в Збройних силах України, станом на 12 травня 2023 року задля здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії за віком з 12.05.2023 (а.с.12).

У зв'язку із ненаданням відповіді на зазначене звернення, позивач неодноразово звертався до ІНФОРМАЦІЯ_5 зі скаргами про поновлення порушених прав (а.с.13-16).

Листом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 12.06.2023 № 3110/с позивача повідомлено, що особова справи позивача не знаходиться на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 , тому обчислення та надання до ГУ ПФУ в Запорізькій області вмотивованої відповіді не має можливості (а.с.18).

Листом ІНФОРМАЦІЯ_3 від 21.07.2023 №К/4506 позивачу на заяву (вх. №1279/К від 01.06.2023) повідомлено, що з метою збереження життя та недопущення потрапляння в полон особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 під час виходу з оточення, недопущення захоплення інформації з грифом обмеженого доступу «Для службового користування» окупаційними військами російської федерації та їх використання, що могло спричинити значну шкоду інтересам держави в умовах воєнних дій, особові справи військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_3 були знищенні шляхом спалювання. Станом на 20.07.2023 особова справа позивача в стадії поновлення. За результатами відновлення особової справи позивача буде додатково повідомлено (а.с.19).

Листом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 24.07.2023 № 4054/с позивача повідомлено, що про результати розгляду заяви позивача на дання відповіді ІНФОРМАЦІЯ_6 від 21.07.2023 №К/4506 (а.с.20).

Листами ІНФОРМАЦІЯ_5 від 23.08.2023 №3730, від 31.08.2023 №5004/с, від 31.08.2023 №5056/с позивача повідомлено, що на теперішній час ІНФОРМАЦІЯ_6 здійснюється заходи щодо відновлення особової справи позивача. Особова справа ОСОБА_1 знаходиться на контролі у начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.21,22).

Листом ІНФОРМАЦІЯ_3 від 19.06.2023 №К/5482 позивачу надано Довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії та Довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (а.с.26-28).

Вважаючи дії відповідача щодо відмови в обчисленні та наданні до Пенсійного фонду документів, які підтверджують надбання (наявність) страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років та 6 місяців становить військова служба в Збройних силах України станом на 12.05.2023, для здійснення обчислення та перерахунку розміру за віком з 12.05.2023 протиправними, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Надаючи оцінку спірним відносинам, суд апеляційної інстанції зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення, визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 року (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до абз. 1 п. «б» ст. 12 Закону №2262-ХІІ, пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «з» статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Частиною четвертою статті 17 Закону №2262-XII визначено, що при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

Статтею 17-1Закону № 2262-XII обумовлено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України прийняв постанову №393 від 17.07.1992 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (далі - Порядок №393).

Відповідно до пункту 3 Постанови №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:

а) один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

б) один місяць служби за два місяці на льотній роботі у реактивній та турбогвинтовій авіації - на умовах, що визначаються відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ та Адміністрацією Державної прикордонної служби України.

Наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 затверджене Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення №530).

Відповідно до пп. 1) пункту 2.1 розділу ІІ Положення №530 особам, звільненим з військової служби, які мають право на пенсію відповідно до Закону, до вислуги років для призначення пенсії зараховується військова служба.

Пунктом 2.3 розділу ІІ Положення №530 визначено, що при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу):

- один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

- один місяць служби за два місяці - на льотній роботі в реактивній і турбогвинтовій авіації - на умовах, передбачених підпунктом 1 пункту 2.5 цього розділу.

Відповідно до норм Положення №530:

2.8. При призначенні пенсій військовослужбовцям ураховуються тільки повні роки вислуги років або загального страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги чи страхового стажу в бік збільшення.

2.9. Обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється за послужним списком з особової справи військовослужбовця.

2.10. Перед представленням військовослужбовців до звільнення з військової служби управління (відділ) персоналу уточнює дані про проходження ними служби, а в необхідних випадках і дані про навчання в цивільних вищих (або колишніх середніх) навчальних закладах до прийняття (призову) на військову службу, підтверджує в послужних списках з їх особових справ періоди служби та іншої діяльності, що підлягає зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні, і окремо - на умовах, передбачених пунктом 2.2 цього розділу, або на пільгових умовах, після чого разом з відповідними підрозділами персоналу.

2.12. Обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення пенсій здійснюється: Департаментом фінансів Міністерства оборони України за поданням відповідних підрозділів персоналу - особам офіцерського складу, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу в апаратах Міністерства оборони України, Головнокомандувача Збройних Сил України, у Генеральному штабі Збройних Сил України та військових частинах, військових навчальних закладах, установах і організаціях, органах військового управління, які їм безпосередньо підпорядковані, у командуваннях видів Збройних Сил України; - фінансово-економічними управліннями командувань видів Збройних Сил України за поданням відповідних підрозділів персоналу - особам офіцерського складу, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу управлінь (відділів) оперативних (повітряних) командувань, з'єднань і військових частин, що належать до їх складу, а також офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу військових частин, підпорядкованих Міністерству оборони України, що займають посади, призначення на які здійснюються наказами командувачів військ оперативних командувань, командирів повітряних командувань (по особовому складу), їм відповідних і нижче.

2.13. При обчисленні вислуги років на пенсію військовослужбовцям, які підлягають звільненню з військової служби, складається розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію (додаток 3). У розрахунку зазначаються всі календарні періоди військової служби і окремо періоди, що зараховуються до вислуги років на пільгових умовах, а також загальна вислуга років на пенсію.

2.15. Попередній розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію складається відповідним управлінням (відділом) персоналу та передається разом з особовою справою до фінансового органу (пункт 2.12 цього розділу), який складає основний розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію і повертає його в управління (відділ) персоналу для долучення до особової справи військовослужбовця.

Вислуга років розраховується не пізніше ніж за два місяці до дати, на яку планується звільнення військовослужбовця. Розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію не складається для військовослужбовців, щодо яких на дату запланованого звільнення не дотримуються умови призначення пенсії, зазначені у статті 12 Закону.

Після звільнення військовослужбовця з військової служби зазначений примірник особової справи разом з основним розрахунком вислуги років надсилається в обласний ТЦКСП за обраним військовослужбовцем місцем проживання, а попередній розрахунок залишається у справах фінансового органу та зберігається протягом трьох років.

2.18. ІНФОРМАЦІЯ_7 при призначенні пенсій перевіряє розрахунки вислуги років і додатково включає період неврахованої служби військовослужбовців з дня складення розрахунку вислуги років по день звільнення з військової служби. При цьому невраховані періоди служби, передбаченої підпунктами 2 і 3 пункту 2.3 цього розділу, зараховуються до вислуги років на відповідних пільгових умовах. Підставою для зарахування цих періодів є підтвердження управління (відділу) персоналу або військової частини про те, що військовослужбовець у відповідний період мав право на таку пільгу, а для зарахування служби у високогірних місцевостях України - витяг з наказу командира військової частини.

2.20. Обчислена в установленому порядку вислуга років (календарна та окремо на пільгових умовах) зазначається в наказах про звільнення військовослужбовців з військової служби і є підставою для призначення їм пенсії за вислугу років.

3.1. Оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними ТЦК та СП згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій).

3.2. Заяви про призначення/перерахунок пенсій за формою, передбаченою додатком 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», подаються до головних управлінь Пенсійного фонду України за місцем проживання заявника через відділи соціального забезпечення (відділи оформлення допомог, військових пенсій та пільг сектору соціальних виплат) обласних ТЦК та СП.

Указані заяви разом з необхідними документами, зазначеними в пунктах 3.3 - 3.6 цього розділу, реєструються в книзі обліку пенсійних документів (додаток 5).

Органи Пенсійного фонду України на підставі документів, що надійшли з обласних військових комісаріатів (ТЦК та СП), визначають право заявників на пенсію за вислугу років, по інвалідності та в разі втрати годувальника, а також розміри та терміни призначення цих пенсій згідно зі статтями 12 - 42 Закону.

3.8. ІНФОРМАЦІЯ_7 ) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії:

- приймає від заявника необхідні документи, до нараховує вислугу років до дня звільнення військовослужбовця з військової служби та оформлює подання про призначення пенсії за формою, встановленою додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій;

- передає перший примірник подання та документи, зазначені в пунктах 3.3 - 3.6 цього розділу, до головного управління Пенсійного фонду України за місцем реєстрації особи;

- копію подання долучає до особової справи колишнього військовослужбовця, яка зберігається в обласному військовому комісаріаті (ТЦК та СП);

- організовує ознайомлення з поданням особи, якій оформлюється пенсія.

Подання складається посадовою особою відділу соціального забезпечення (відділу оформлення допомог, військових пенсій та пільг сектору соціальних виплат) обласного військового комісаріату (ТЦК та СП), перевіряється та підписується начальником цього відділу, обласним військовим комісаром та завіряється гербовою печаткою.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (2262-12), крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління ПФУ від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 1 Порядку 3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом (2262-12), та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи, серед інших, Міністерства оборони України.

Відповідно до пункту 12 Порядку 3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.

У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Пунктом 14 Порядку 3-1 визначено, що орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Так, матеріли справи встановлено, що 31.05.2023 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про вчинення дій щодо обчислення та надання до ГУ ПФУ в Запорізькій області документів, які підтверджують надбання (наявність) у позивача страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба в Збройних силах України, станом на 12 травня 2023 року задля здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії за віком з 12.05.2023 (а.с.12).

У зв'язку із ненаданням відповіді на зазначене звернення, позивач неодноразово звертався до ІНФОРМАЦІЯ_5 зі скаргами про поновлення порушених прав (а.с.13-16).

Листом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 12.06.2023 № 3110/с позивача повідомлено, що особова справи позивача не знаходиться на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 , тому обчислення та надання до ГУ ПФУ в Запорізькій області вмотивованої відповіді не має можливості (а.с.18).

Листом ІНФОРМАЦІЯ_3 від 21.07.2023 №К/4506 позивачу на заяву (вх. №1279/К від 01.06.2023) повідомлено, що з метою збереження життя та недопущення потрапляння в полон особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 під час виходу з оточення, недопущення захоплення інформації з грифом обмеженого доступу «Для службового користування» окупаційними військами російської федерації та їх використання, що могло спричинити значну шкоду інтересам держави в умовах воєнних дій, особові справи військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_3 були знищенні шляхом спалювання. Станом на 20.07.2023 особова справа позивача в стадії поновлення. За результатами відновлення особової справи позивача буде додатково повідомлено (а.с.19).

Листом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 24.07.2023 № 4054/с позивача повідомлено, що про результати розгляду заяви позивача на дання відповіді ІНФОРМАЦІЯ_6 від 21.07.2023 №К/4506 (а.с.20).

Листами ІНФОРМАЦІЯ_5 від 23.08.2023 №3730, від 31.08.2023 №5004/с, від 31.08.2023 №5056/с позивача повідомлено, що на теперішній час ІНФОРМАЦІЯ_6 здійснюється заходи щодо відновлення особової справи позивача. Особова справа ОСОБА_1 знаходиться на контролі у начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.21,22).

Листом ІНФОРМАЦІЯ_3 від 19.06.2023 №К/5482 позивачу надано Довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії та Довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (а.с.26-28).

Тобто, відповідач не відмовляв позивачу у наданні запитуваних документів, а лише повідомив про об'єктивну неможливість надати запитувані документи у зв'язку зі знищенням особової справи ОСОБА_1 задля збереження життя та недопущення потрапляння в полон особового складу військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_3 .

На підставі Закону України «Про оборону України», наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження Порядку забезпечення евакуації, зберігання та знищення документів в умовах особливого періоду» №3194/5 від 17.10.2019, наказу Генерального штабу Збройних Сил України «Про затвердження інструкції з діловодства у Збройних Силах України» №124 від 07.04.2017 (зі змінами) та з метою збереження життя та недопущення потрапляння в полон особового складу під час виходу з оточення, недопущення захоплення інформації з грифом обмеженого доступу «Для службового користування» окупаційними військами російської федерації та їх використання, що могло спричинити значну шкоду інтересам держави в умовах воєнних дій, особові справи військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_3 були знищенні шляхом спалювання, в тому числі і особова справа майора ОСОБА_1 ,

Зазначена обставина підтверджується Актом про екстрене знищення особових справ військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_3 № 222/4 від 06.03.2022 (а.с.46).

На відповідні звернення позивача щодо обчислення та надання до ГУ ПФУ в Запорізькій області документів, які підтверджують надбання (наявність) у позивача страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба в Збройних силах України, станом на 12.05.2023 відповідачем надано відповідь, що особова справа позивача знищена шляхом спалювання та особова справа позивача в стадії поновлення. За результатами відновлення особової справи позивача буде додатково повідомлено.

Крім того, колегія суддів зауважує, що позивачу неодноразово повідомлялось про те, що особова справа ОСОБА_1 знаходиться у стадії відновлення та проводяться дії по збору даних та інформації, які потребують певного часу в умовах заходів і повноважень, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки та населення інтересів держави. За результатами відновлення особової справи позивача, останнього буде повідомлено додатково.

Разом з тим, за правилами частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У пунктах 8 - 9 частини 1 статті 4 КАС України визначено позивача як особу, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, або адміністратора за випуском облігацій, який подає позов до адміністративного суду на захист прав, свобод та інтересів власників облігацій відповідно до положень Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки", а також суб'єкта владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду. При цьому відповідачем може бути суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Частиною 1 статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Згідно з частинами 1 - 2 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 6 КАС України встановлено право на судовий захист і передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Отже, обов'язковою ознакою дій суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і мають обов'язковий характер. Адміністративне судочинство спрямоване на справедливе вирішення судом спорів з метою захисту саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин. Обов'язковою умовою визнання протиправними рішень суб'єкта владних повноважень є доведеність позивачем порушення його прав та інтересів цим рішенням суб'єкта владних повноважень. Для відновлення порушеного права у зв'язку із прийняттям рішення суб'єктом владних повноважень особа повинна довести, яким чином відбулось порушення її прав.

Порушення вимог Закону рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень не є достатньою підставою для визнання їх судом протиправними, оскільки обов'язковою умовою визнання їх протиправними є доведеність позивачем порушення його прав та охоронюваних законом інтересів цими діями чи рішенням з боку відповідача, зокрема, наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов.

Відсутність спору, у свою чергу, виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту.

Аналогічний висновок, сформований у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі № 802/2474/17-а.

Таким чином, суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин. Визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень можливе лише за позовом особи, право якої порушені цим рішенням.

Звернення до суду є способом захисту порушених суб'єктивних прав, а не способом відновлення законності та правопорядку у публічних правовідносинах.

Відсутність у особи прав чи обов'язків у зв'язку із вчиненням оскаржуваних дій (прийняттям оскаржуваних рішень чи допущенням оскаржуваної бездіяльності) не породжує для останнього і права на захист, тобто права на звернення із таким адміністративним позовом. Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові. Також, якщо позивач не довів факту порушення особисто своїх прав чи інтересів, то навіть у разі, якщо дії суб'єкта владних повноважень є протиправними, підстав для задоволення позову немає.

Вищенаведені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, що міститься, зокрема, в постановах від 15 серпня 2019 року в справі № 822/450/16, від 16 жовтня 2020 року в справі № 910/12787/17, від 10 лютого 2021 року в справі № 640/14623/20, від 18 березня 2021 року в справі № 826/3932/17, від 19 травня 2021 року в справі №826/13229/16, від 21 грудня 2021 року в справі № 370/2759/18, від 14 лютого 2022 року в справі № 210/3729/17 та від 28 липня 2022 року в справі № 640/31850/20, від 14 березня 2023 року в справі № 140/13065/21.

З огляду на зазначене, вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у належності особи, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу (наявність права на позов у матеріальному розумінні), встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення), а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

З цього слідує, що під час розгляду кожної справи суд повинен встановити чи має місце порушення прав та інтересів позивача, адже без цього не можна виконати завдання судочинства. Якщо позивач не довів факту порушення особисто своїх прав чи інтересів, то навіть у разі, якщо дії суб'єкта владних повноважень є протиправними, підстав для задоволення позову немає.

Статтею 6 Конвенції установлено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, ЄСПЛ у рішенні від 29 червня 2006 року у справі «Пантелеєнко проти України» зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.

Також у рішенні від 08 квітня 2010 року у справи «Меньшакова проти України» ЄСПЛ викладено конвенційні стандарти стосовно доступу до суду: «Суд повторює, що пункт 1 статті 6 гарантує кожному право на звернення до суду з позовом щодо його прав та обов'язків цивільного характеру. Таким чином, він втілює в собі «право на суд», яке, згідно з практикою Суду, включає в себе не тільки право ініціювати провадження, але й право розраховувати на «розгляд» спору судом (див., наприклад, рішення у справі «Кутіч проти Хорватії» (Kutic v. Croatia), заява № 48778/99, п. 25, ЕСПЛ 2002-ІІ)».

У рішенні Веііеі V. Ргапсе (Белле проти Франції) ЄСПЛ визнав порушення права на доступ до суду у ситуації, де заявнику було відмовлено у судовому захисті, попри те, що закон сформував у нього очікування щодо можливості такого захисту. ЄСПЛ обґрунтував порушення статті 6 Конвенції тим, що право на доступ до суду має «застосовуватися на практиці і бути ефективним», а для цього особа «повинна мати реальну можливість оскаржити дію, що порушує її права».

Тобто, адміністративне судочинство спрямоване на справедливе вирішення судом спорів з метою захисту порушених прав/законних інтересів осіб у сфері публічно-правових відносин. Саме по собі порушення вимог закону дією/рішенням суб'єкта владних повноважень не є достатньою підставою для визнання їх протиправними/скасування судом, оскільки обов'язковою умовою для цього є доведеність позивачем порушених його прав та охоронюваних законом інтересів цим рішенням чи дією з боку відповідача, зокрема, наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов. Відсутність у позивача прав чи обов'язків у зв'язку із вчиненням оскаржуваних дій не породжує для останнього і права на захист, тобто права на звернення з адміністративним позовом.

Обов'язковою ознакою дій суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і мають обов'язковий характер.

Колегія суддів погоджується із висновком суду про те, що такі дії, відповідача не є наслідком протиправних рішень його посадових осіб, а є результатом об'єктивних обставин, які унеможливлюють на цей час відповідача підготувати відносно позивача та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області документи для здійснення обчислення та перерахунку розміру за віком, а отже звернення позивача до суду є передчасним, оскільки відповідач не відмовляв позивачу у наданні запитуваних документів, а лише повідомив про об'єктивну неможливість надати запитувані документи та повідомив про вчинення дій, пов'язаних з їхнім наданням.

Отже колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

Решта доводів та заперечень учасників справи, висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та надано їм належну юридичну оцінку, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.

Керуючись статтями 241-245, 250, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 липня 2024 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повної постанови у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий - суддя Т.І. Ясенова

суддя А.В. Суховаров

суддя О.В. Головко