Справа № 420/35610/24
06 лютого 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Аракелян М.М.
Розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385; адреса: вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
18 листопада 2024 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якій представник позивача просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру базового ОСНП за 2022 та 2024 роки;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату індексації базового ОСНП за 2022 та 2024 роки у розмірі, що передував зменшенню, а саме у розмірі - 2144 (дві тисячі сто сорок чотири) гривні 33 копійки за 2022 рік та 1500 (одна тисяча п'ятсот) гривень за 2024 рік.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа розподілена на суддю Аракелян М.М.
Ухвалою суду від 25.11.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (ст.262 КАС України); витребувано у відповідача належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача, що стосуються предмету та підстав позову.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в ГУПФ України в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». ГУ ПФУ в Одеській області своїм листом від 09.05.2024 року надало копію перерахунку пенсії позивача станом на 01.03.2024 року. 20.07.2024 року ГУ ПФУ в Одеській області своїм листом надало новий перерахунок пенсії позивача від 01.03.2024 року, де були зменшені розміри індексації базового ОСНП за 2022 та 2024 роки. 15.09.2024р. позивач звернувся до відповідача з заявою про нарахування та виплату індексації за 2022 та 2024 року у розмірі, що передував зменшенню. Листом ГУ ПФУ в Одеській області від 10.10.2024 року позивачу було відмовлено і зазначено, що пенсія обчислена та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства. Такі дії відповідача на думку позивача є протиправними.
09.12.2024 року ГУ ПФ України в Одеській області подало суду відзив на позовну заяву, у якому просило відмовити у задоволенні позову та зазначило, що відповідно до ст. 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсій (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Зазначений Закон є чинним з 1 жовтня 2011 року та неконституційним не визнавався. Згідно Закону України “Про державний бюджет України на 2024 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01.03.2024 становить 2361,00 грн, максимальний розмір пенсії з 01.03.2024 -23610,00 грн. Відтак, законних підстав для виплати пенсії Позивачу в розмірах більших, ніж передбачено ст. 2 Закону № 3668 у Головного управління не має, оскільки це призведе до порушення норм чинного законодавства. Посилання Позивача на Рішення Конституційного суду України у справі № 7-рп/2016 від 20.12.2016 є безпідставним, оскільки ним визнано такими, що не відповідають статті 17 Конституції України положення першого речення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ саме в редакції Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911-VII, однак редакція Закону України від 08.07.2011 № 3668 “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» залишилась діючою.
16.12.2024 року ГУПФ України в Одеській області на виконання ухвали про відкриття провадження у справі подало суду лист, в якому зазначило, що у зв'язку із запровадженням воєнного стану на території України пенсійна справа позивача передана на зберігання за межі Одеської області, а тому надати суду копію пенсійної справи позивача у відповідача немає можливості; справа розглядається судом за наявними у ній доказами відповідно до ч.9 ст.80 КАС України.
Розглянувши наявні матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; основний розмір пенсії - 80% сум грошового забезпечення (а.с.10).
Згідно перерахунку пенсії позивача з 01.03.2024 року, здійсненого 08.05.2024 року, підстава проведення перерахунку - «ДБУ 2024 року+індедексація з 03.04» підсумок пенсії з надбавками 23455,29грн., пенсія складається з (а.с.10):
Основний розмір пенсії - 80 % грошового забезпечення складає 12253,25 грн.;
Індексація базового ОСНП 2022 (15316,56*0,140) - 2144,33 грн.;
Індексація базового ОСНП 2023 (17460,89*0,1970) - 1500,00 грн.;
Індексація базового ОСНП 2024 (18960,89*0,0796) - 1500,00 грн.;
Збільшення основного розміру пенсії (25% від суми 12253,25 грн.) - 3063,31 грн.;
Щомісячна доплата до 2000грнг. відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 (згідно рішення суду) - 2000 грн.;
Інвалід війни 2 групи/при виконанні обов'язків В/С - 944грн.
Інваліди війни 2 групи/при виконанні обов'язків В/С- 50грн.
Згідно перерахунку пенсії позивача з 01.03.2024 року, здійсненого 20.07.2024 року, підстава проведення перерахунку - «ПОСТ.1381 з 01.03.2023 (25%)» підсумок пенсії з надбавками 23869,43грн., пенсія обмежена до виплати максимальним розміром 23610грн. та складається з (а.с.12):
Основний розмір пенсії - 80 % грошового забезпечення складає 12253,25 грн. з урахуванням індексації 16700, з урахуванням доплати:
Індексація базового ОСНП 2022 (12253,25 *0,140) - 1715,46 грн.;
Індексація базового ОСНП 2023 (13968,71*0,1970) - 1500,00 грн.;
Індексація базового ОСНП 2024 (15468,71*0,0796) - 1231,31 грн.;
Збільшення основного розміру пенсії (25% від суми 16700 грн.) - 4175,01 грн.;
Щомісячна доплата до 2000грнг. відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 (згідно рішення суду) - 2000 грн.;
Інвалід війни 2 групи/при виконанні обов'язків В/С - 944грн.
Інваліди війни 2 групи/при виконанні обов'язків В/С- 50грн.
15.09.2024 року представник позивача звернувся до ГУПФ України в Одеській області із заявою, якою просив здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату індексації базового ОСНП за 2022 та 2024 роки у розмірі, що передував зменшенню, а саме у розмірі 2144,33грн. за 2022 рік, та у розмірі 1500грн. за 2024 рік (а.с.13-14).
На цю заяву відповідачем наданий лист від 10.10.2024 року, у якому зазначено наступне. Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» установити, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статей 13 і 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, га деяких інших осіб", з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Мінісгрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків. Звертаємо увагу, що збільшення пенсії на 25 відсотків передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» проведено з урахуванням індексації пенсії. Оскільки в травні поточного року після доопрацювання програмного забезпечення проведено розмежування таких виплат, як індексація пенсії та розмір збільшення пенсії на 25 відсотків передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», розмір зазначених виплат у перерахунках пенсії прописується окремо; - відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 01.03.2023 ОСОБА_1 нарахована індексація пенсії в сумі 1500,00 грн;- відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільщ вразливих верств населення у 2024 році» з 01.03.2024 ОСОБА_1 нарахована індексація пенсії в сумі 1231,31 грн ((12253,25 грн + 1715,46 грн + 1500,00 грн) х 0,0796). Пенсія обчислена, перерахована та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства. (а.с.15-16).
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення базового ОСНП за 2022 та 2024 роки, позивач звернувся до суду з позовом.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є, зокрема Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон №2262-ХІІ).
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Згідно з абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118, установлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.
Підпунктом 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 р. № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» установлено, що з 1 березня 2024 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Згідно з пунктом постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 р. № 185 установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
З перерахунків пенсії позивача з 01.03.2024 року, здійснених відповідачем 08.05.2024 року та 20.07.2024 року вбачається, що під час індексації базового ОСНП 2022 відповідачем застосований коефіцієнт збільшення 1,14, що відповідає пунктам 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118.
Під час індексації базового ОСНП 2024 відповідачем застосований коефіцієнт збільшення 1,0796, що відповідає пунктам 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 р. № 185.
Відмінність розрахунку станом на 08.05.2024 року та перерахунку від 20.07.2024 року станом на 01.03.2024 року полягає у застосованому для обчислення індексації основному розмірі пенсії.
Таким чином, з урахуванням коефіцієнту збільшення 1,14, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118, індексація базового ОСНП 2022 складає 1715,46 грн. (12253,25х0,140).
З урахуванням коефіцієнту збільшення 1,0796, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 р. № 185, індексація базового ОСНП 2024 складає 1231,31 грн. (15468,71х0,0796), де 15468,71- це добуток основного розміру пенсії - 12253,25, ОСНП 2022 - 1715,46 грн. та ОСНП 2023- 1500,00 грн.).
Індексації, відповідно до умов, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 та від 23.02.2024 р. № 185, підлягають розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством). Водночас, з умовами постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 р. № 185, з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
Таким чином, відповідачем правомірно здійснено перерахунок пенсії позивача в частині нарахування та виплати індексації базового ОСНП за 2022 з розрахунку основного розміру пенсії - 12253,25 грн. та коефіцієнту збільшення 1,14. Відповідно нарахування та виплата індексації базового ОСНП за 2024 здійснено з розрахунку: основний розмір пенсії + ОСНП 2022, 2023 на коефіцієнт збільшення 1,0796.
Також відповідачем здійснено розрахунок збільшення основного розміру пенсії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України №1381, за формулою: основний розмір пенсії + ОСНП 2022 - 2024 х 25% = (12253,25+ 1715,46 + 1500 + 1231,31) х 25 % = 4175,01 грн.
Враховуючи викладене, відповідач діяв правомірно, оскільки індексації підлягає розмір пенсії, а не грошове забезпечення позивача, а тому його аргументи суд відхиляє.
Згідно з ч.ч. 1,2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем доведена законність оскаржуваних дій, отже у задоволенні позову слід відмовити.
Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.9 ч.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір», інших витрати для розподілу між сторонами відсутні.
Керуючись ст.ст. 143, 241-246, 250, 255, 260, 262, 295, 297 КАС України, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 293,295 КАС України, до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя М.М. Аракелян
.