про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
06 лютого 2025 р. № 400/992/25
м. Миколаїв
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Ярощук В.Г., ознайомившись з
адміністративним позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області, вул. 2 Екіпажна, 1, м. Миколаїв, Миколаївський район, Миколаївська область, 54003,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
03 лютого 2025 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області (далі - відповідач) про:
визнання протиправними дії відповідача щодо оформлення на ім'я позивача довідки від 25.12.2024 № 653 (лист № 59 05 8019/59 20.07 від 25.12.2024) про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 із зазначенням у ній премії в розмірі 13 %;
зобов'язання відповідача оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 із включенням до неї таких відомостей: посадовий оклад - 9660 грн, оклад за військовим званням (полковник) - 2250 грн, відсоткова надбавка за вислугу років (50 %) - 5955 грн, надбавка за особливості проходження служби (50 %) - 8932,50 грн, робота з таємними виробами (10 %) - 966 грн, премія - конкретний відсоток (при наданні інформації відповідачем) (у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії (станом на 01.01.2023) за відповідною посадою, у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суд встановив, що на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 у справі № 400/10252/24 відповідач підготував і надав позивачу довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 25.12.2024 № 653. У цій довідці відповідач зазначив премію в розмірі 13 %, або 1255,80 гривні. У листі від 24.01.2025 № 59 02 420/59 20.07 відповідач повідомив, що до довідки було включено додаткові види грошового забезпечення, які були встановлені за відповідною (аналогічною) посадою за нормами, чинними станом на 01.01.2023, у тому числі премію - 13 % посадового окладу. Розмір включеної у довідку премії визначався у межах визначених ДСНС граничних розмірів премії.
На переконання позивача відповідач протиправно зменшив відсоткове значення премії до 13 %, оскільки у таких довідках повинно бути вказано середній розмір відсотка премії, а не фактично виплаченого грошового забезпечення за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки пенсіонер звільнився на пенсію.
Отже, з вищенаведеного слідує, що спірні правовідносини виникли у зв'язку із неналежним, на думку позивача, виконанням рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 у справі № 400/10252/24, яке набрало законної сили.
Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Частиною другою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом (частина третя стаття 14 КАС України).
Згідно з частиною першою статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Виконання судового рішення може відбуватися у добровільному та примусовому порядку, а судовий контроль за виконанням рішення суду здійснює суд, що його ухвалив.
Як слідує із змісту позовної заяви, на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 у справі № 400/10252/24 відповідач позивачу довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 25.12.2024 № 653, зазначивши у ній розмір премії 13 %, або 1255,80 гривні.
Водночас суд встановив, що рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 у справі № 400/10252/24, окрім іншого, зобов'язано відповідача надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.
Відтак питання зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення позивача розміру премії охоплюється рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 у справі № 400/10252/24 та належить до предмета його виконання.
Однак позивач, не погоджуючись з повнотою виконання цього рішення, звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з новим позовом, підставою якого є незгода позивача з діями відповідача щодо виконання Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 у справі № 400/10252/24 в частині зазначення розміру премії.
Відповідно до частин другою та четвертої статті 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Згідно з частиною першою статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частиною першою статті 383 КАС України встановлено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень-відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Таким чином, КАС України встановлено порядок виконання судових рішень в адміністративних справах та визначено певну послідовність дій, які необхідно вчинити для того, щоб зобов'язати відповідача належним чином виконати рішення суду.
Вищезазначені норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Тому наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову.
Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС України, який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення.
Відповідно до статті 1291 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Отож судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.
З огляду на викладене суд вважає, що обраний позивачем спосіб захисту не усуває юридичний конфлікт та не відповідає об'єкту порушеного права, а тому в такий спосіб неможливо захистити чи відновити право у разі визнання його судом порушеним. При розгляді позовних вимог позивача стосовно невиконання окремого судового рішення у іншій справі, суд не може зобов'язувати виконувати рішення суду шляхом ухвалення нового судового рішення, оскільки виконавче провадження являє собою завершальну стадію судового провадження.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові в постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.01.2019 у справі № 686/23317/13-а.
Даний позов позивача фактично спрямований на виконання іншого судового рішення, а саме: Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 у справі № 400/10252/24.
Разом із тим, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження та КАС України. Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.
Як зазначив Верховний Суд у постанові від 11.12.2020 у справі № 826/13146/18, вирішуючи подібний спір пов'язаний із виконанням судового рішення, у цій справі поняття «спір, який не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства» слід тлумачити як поняття, що стосується спорів, які не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, а також спорів, які взагалі не підлягають судовому розгляду.
За вказаних обставин зазначаю, що ініційований позивачем спір не може бути вирішеним як адміністративним судом, так і в інших судових юрисдикціях, оскільки стосується вимог про зобов'язання відповідача виконати у бажаний для позивача спосіб чинну рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 у справі № 400/10252/24.
Натомість, якщо позивач вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача при виконанні рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 у справі № 400/10252/24 порушено його права, свободи чи інтереси, то він повинен звертатися до суду в порядку статей 382, 383 КАС України (тобто в порядку судового контролю за виконанням рішення), чи ініціювати питання про встановлення способу і порядку виконання судового рішення згідно зі статтю 378 КАС України, а не пред'являти новий адміністративний позов.
Відповідно до пункту 2 частини першої статі 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили, рішення або постанова суду, ухвала про закриття провадження в адміністративній справі.
З огляду на те, що обраний позивачем спосіб захисту у межах даного позову є способом виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 у справі № 400/10252/24, яке набрало законної сили 31.12.2024, та яким вирішено питання щодо спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
Суд також звертає увагу, що згідно з частиною другою статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі.
Таким чином, сплачений заявницею судовий збір за подання цієї заяви може бути повернутий позивачу за ухвалою суду в разі подання ним до Миколаївського окружного адміністративного суду відповідного клопотання.
Керуючись статтями 19, 132, 170, 171, 243, 248, 256, 293-295, 297 КАС України, суд
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами. Копію позовної заяви залишити в Миколаївському окружному адміністративному суді.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
4. Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на цю ухвалу подається безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя В.Г.Ярощук