Справа № 521/22347/23
Провадження № 3в/521/36/25
3 лютого 2025 року м.Одеса
Суддя Малиновського районного суду м. Одеси Маркарова С.В.,
розглянувши адміністративні матеріали про притягнення до відповідальності
ОСОБА_1 за ч. 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення
3.10.2023 постановою Малиновського районного суду м.Одеси ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП.
Постанова набрала законної сили, виконується в порядку Закону України «Про виконавче провадження».
Дружина ОСОБА_1 ОСОБА_2 звернулась до Малиновського районного суду м.Одеси із клопотанням про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами (вх. 4973/25).
Так, вказаною обставиною заявник визначила смерть водія на час винесення судом постанови.
При розгляді клопотання остання просила суд застосувати аналогію КПК України, надавши суду свідоцтво про смерть водія серії НОМЕР_1 .
Як вбачається з матеріалів справи відомості про смерть ОСОБА_1 у суду на час вирішення справи були відсутні.
Разом із тим, відповідно до статті 2 КУпАП законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України.
Закони України про адміністративні правопорушення до включення їх у встановленому порядку до цього Кодексу застосовуються безпосередньо.
Положення цього Кодексу поширюються і на адміністративні правопорушення, відповідальність за вчинення яких передбачена законами, ще не включеними до Кодексу.
Зміни до законодавства України про адміністративні правопорушення можуть вноситися виключно законами про внесення змін до цього Кодексу та інших законів України, що встановлюють адміністративну відповідальність, та/або до законодавства України про кримінальну відповідальність, та/або до кримінального процесуального законодавства України.
В порядку статті 294 КУпАП постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена лише в апеляційному порядку.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Відповідно до ст. 124 Конституцій України, Закону України «Про судоустрій і статус суддів» рішення суду, що набрали законної сили є обов'язковими для всіх органів, підприємств, установ та організацій, службових осіб та громадян, і підлягають виконанню на всій території України.
Практика Європейського суду з прав людини включає низку рішень, що вказують на значення та необхідність виконання судового рішення, як невід'ємну частину судового розгляду (зокрема, рішення по справі «Горнсбі проти Греції» від 19.03.1997 року).
Главою 24-1 КУпАП передбачений порядок перегляду постанов по справі про адміністративне правопорушення.
Так, за заявою особи, якщо на користь такої особи постановлено рішення міжнародної судової установи, юрисдикція якої визнана Україною, постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути переглянута. (ст. 297-1).
Повноваженнями перегляду в такому випадку наділений виключно Верховний Суд (ст. 297-4).
Іншого порядку перегляду судових рішень по справах про адміністративні правопорушення (касаційного, за нововиявленими, виключними обставинами) чинним законодавством не передбачено.
Повноваженнями переглядати судові рішення, які набрали законної сили по вказаній категорії справ, місцевий загальний суд не наділений.
За таких обставин, враховуючи наявний, виключний порядок перегляду постанов по справах про адміністративні правопорушення Верховним Судом, посилання заявника на застосування норм КПК України виходячи з аналогії закону є безпідставними.
При виниклих обставинах, виконавче провадження у відношенні водія підлягає в порядку ст.39 Закону України «Про виконавче провадження» закінченню із застосуванням відповідних наслідків, визначених ст. 40 зазначеного закону.
Керуючись статтею 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Клопотання - повернути заявнику без розгляду.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Світлана МАРКАРОВА
03.02.25