01010, м. Київ, вул. Князів Острозьких, 8, корп. 30. тел/факс 254-21-99, e-mail: inbox@6aa.court.gov.ua
Головуючий у першій інстанції: Бабич А.М. Суддя-доповідач: Епель О.В.
05 лютого 2025 року Справа № 580/7601/24
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Епель О.В.,
суддів: Карпушової О.В., Мєзєнцева Є.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження в залі суду в м. Києві апеляційні скарги Міністерства оборони України на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2024 року у справі
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства оборони України
про визнання протиправним і скасування рішення
та зобов'язання вчинити дії,
Історія справи.
1. ОСОБА_1 (далі - Позивачка) звернулася до суду з позовом до Міністерства оборони України (далі - Відповідач), в якому просила:
- визнати протиправним і скасування рішення, оформленого протоколом від 09.02.2024 №4/в, у частині відмови їй у призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013;
- зобов'язати відповідача повторно розглянути її заяву із вказаного питання з урахуванням усіх документів про причину смерті загиблого її чоловіка та прийняти рішення про призначення та виплату одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013.
2. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2024 року позов задоволено частково, а саме:
- визнано протиправним і скасовано рішення Міністерства оборони України (03168, місто Київ, проспект Повітрофлотський, будинок 6; код ЄДРПОУ 00034022), оформлене протоколом комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 09.02.2024 №4/в у частині відмови ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві»;
- зобов'язано Міністерство оборони України у порядку, межах, спосіб і строки, визначені законом, повторно розглянути заяви ОСОБА_1 від 24.08.2023 та від 24.07.2024 щодо призначення і виплати їй одноразової грошової допомоги з урахуванням усіх документів про причину смерті загиблого її чоловіка та за наслідками їх розгляду прийняти обґрунтоване рішення з урахуванням висновків суду в цьому рішенні.
У задоволенні позовних вимог у іншій частині - відмовлено.
Ухвалюючи зазначене рішення, суд першої інстанції виходив з того, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть) військовослужбовця, є наслідком, зокрема вчинення ним кримінального або адміністративного правопорушення.
При цьому суд відзначив, що сторони не надали чинної постанови про притягнення чоловіка Позивачки до адміністративної відповідальності. Кримінальне провадження закрито. Натомість матеріали службового розслідування свідчать про отримання ним травми та подальшої загибелі під час виконання військового обов'язку внаслідок нещасного випадку.
Також суд першої інстанції зазначив, що відсутність в спірному рішенні оцінки причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця свідчить про передчасність позовної вимоги щодо зобов'язання Відповідача прийняти рішення, яким призначити та виплатити одноразову грошову допомогу позивачці відповідно до Порядку №975.
3. Не погоджуючись з таким рішенням суду, Відповідач подав апеляційну скаргу в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог - відмовити повністю, стверджуючи, що призначення та виплата спірної допомоги не здійснюється, якщо загибель військовослужбовця є наслідком вчинення ним адміністративного правопорушення.
При цьому, Апелянт зазначає, що в ході проведення досудового розслідування встановлено, що в діях водія автомобіля ОСОБА_2 вбачаються порушення п.12.1 Правил дорожнього руху, що свідчить про наявність достатніх до допустимих доказів факту вчинення ОСОБА_3 адміністративного правопорушення.
Міністерство оборони України наполягає на тому, що закриття кримінального провадження та неможливість розпочати провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв?язку зі смертю ОСОБА_2 , не може породжувати у Відповідача обов?язку нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу та не скасовує встановлених обставин скоєного ним адміністративного правопорушення та їх наслідків.
Також Апелянт посилається на правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 06.04.2021 у справі №120/4628/18-а та від 22.05.2018 у справі №760/9519/17.
Окремо Міноборони України стверджує про відсутність правових підстав для застосування ст. 15 КУпАП до спірних правовідносин.
З цих та інших підстав Апелянт вважає, що оскаржуване ним рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення спору в цілому.
4. Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 09.12.2024 було відкрито апеляційне провадження, встановлено строк для подання відзиву на апеляційну скаргу та призначено справу до судового розгляду.
5. Позивачкою подано відзив на апеляційну скаргу у якому вона просить у її задоволенні відмовити, а рішення суду - залишити без змін.
У відзиві ОСОБА_1 зокрема зазначає, що з ініціативи структурного підрозділу Міністерства оборони України повторно переглянула причинний зв?язок між отриманою травмою, одержаною ОСОБА_4 у результаті ДТП, та встановила, що причина смерті останнього, ТАК, пов?язана з проходженням військової служби.
6. Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, а рішення суду - скасуванню в частині з наступних підстав.
7. Обставини справи, встановлені судом.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, 29.08.2022 відповідно до наказу №109 Військової частини НОМЕР_1 прапорщика ОСОБА_2 призначено на посаду сержанта із матеріального забезпечення 1 стрілецької роти вказаної військової частини, який прибув із ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 від 15.04.2023 №2-02/2394 військовослужбовець ОСОБА_2 у період з 29.08.2022 до ІНФОРМАЦІЯ_2 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Згідно з посвідчення серії НОМЕР_2 військовослужбовець ОСОБА_2 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
Зі сповіщення сім'ї №7 суд установив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 під час виконання обов'язків військової служби, керуючи автомобілем Nissan, рухаючись в н.п. Михайлівка Покровського району Донецької області потрапив у ДТП, отримав травми, не сумісні з життям.
Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть від 22.02.2023 №45, виданого Селидівським відділенням Донецьким обласним бюро СМЕ, смерть ОСОБА_2 настала ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок розтрощення голови. Тому наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_2 №201 призначено провести службове розслідування щодо ДТП штаб-сержанта ОСОБА_2 .
За результатом проведення службового розслідування складено акт від 20.03.2023 (далі - Акт). У підп.5.1 п.5 Акту вказано, що неправомірних дій військовослужбовця не встановлено. Смерть трапилася внаслідок нещасного випадку ІНФОРМАЦІЯ_2. Вина військовослужбовця не встановлена. На момент смерті військовослужбовець у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння не перебував (підп.5.2 п.5 Акту). У підп.5.3 п.5 Акту зазначено, що причинами та умовами, що сприяли настанню наслідків події, є нещасний випадок. У резолютивній частині Акту запропоновано вважати смерть сержанта з матеріального забезпечення 1 стрілецької роти Військової частини НОМЕР_1 штаб-сержанта ОСОБА_2 такою, що настала ІНФОРМАЦІЯ_2 в результаті нещасного випадку під час виконання обов'язків військової служби в населеному пункті АДРЕСА_1 .
Також командир Військової частини НОМЕР_1 видав наказ від 20.03.2023 №196, яким завершив службове розслідування та наказав вважати смерть сержанта з матеріального забезпечення 1 стрілецької роти Військової частини НОМЕР_1 штаб-сержанта ОСОБА_2 такою, що настала ІНФОРМАЦІЯ_2 в результаті нещасного випадку під час виконання обов'язків військової служби в населеному пункті Михайлівка Покровського району Донецької області.
За вказаним фактом ДТП ІНФОРМАЦІЯ_2 СУ ГУНП в Донецькій області внесено відомості до ЄРДР та зареєстровано кримінальне провадження №12023050000000106 згідно з ч.2 ст.286 Кримінального кодексу України.
30.03.2023 постановою СУ ГУНП в Донецькій області закрито кримінальне провадження №12023050000000106 від ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі п.2 ч.1 ст.284 Кримінально процесуального кодексу України за відсутністю в діях ОСОБА_2 складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.286 Кримінального кодексу України.
Відповідно до витягу з протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 05.08.2023 №2483 травма отримана військовослужбовцем ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, а причини смерті пов'язані з захистом Батьківщини.
Свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 від 23.09.2021 підтверджується, що позивачка є дружиною загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 . Згідно з посвідченням серії НОМЕР_4 вона має право на пільги, встановлені законодавством України для членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли) чи пропали безвісти під час проходження військової служби.
24.08.2023 Позивачка звернулась до начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю її чоловіка військовослужбовця ОСОБА_2 . До заяви додала копії: свідоцтва про смерть, свідоцтва про шлюб, реквізити банку, витягу з протоколу ЦВЛК, паспорту, ідентифікаційного коду.
14.09.2023 ІНФОРМАЦІЯ_4 подав директору Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України висновок №6/8/6/5189, в якому зазначив, що мати ОСОБА_5 та Позивачка не має права на одержання одноразової грошової допомоги, оскільки смерть ОСОБА_2 є наслідком скоєння ним адміністративного правопорушення (порушення правил дорожнього руху).
Витягом з протоколу від 09.02.2024 №4/в засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (далі - Комісія), затвердженим заступником Міністра оборони України Юрієм ДЖИГИРОМ від 15.02.2024, підтверджується, що за результатом розгляду поданих позивачкою документів прийнято рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги їй та матері загиблого військовослужбовця (далі - Спірне рішення). У ньому зазначили, що смерть ОСОБА_2 є наслідком ДТП. Як встановлено під час проведення досудового розслідування, у діях водія автомобіля ОСОБА_2 наявні порушення п.12.1 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 №1306. Отже, аварія сталася внаслідок адміністративного правопорушення. Норми статті 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачають адміністративну відповідальність за порушення правил дорожнього руху. Згідно зі ст.16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть) військовослужбовця є наслідком вчинення адміністративного правопорушення або наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного сп'яніння.
Відповідно до листа ГУНП в Донецькій області від 28.02.2024 №1аз/24/01-2024 громадянин ОСОБА_2 у період з ІНФОРМАЦІЯ_2 року до 22.02.2024 до адміністративної відповідальності не притягувався. Також згідно з листом Департаменту інформатизації МВС України від 04.03.2024 №432/16-2024 він у період з ІНФОРМАЦІЯ_2 до 22.02.2024 до кримінальної відповідальності не притягувався.
Відповідно до витягу з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 09.03.2024 №1611 травма військовослужбовця ОСОБА_2 одержана в результаті нещасного випадку (дорожньо-транспортна пригода на дорогах (шляхах) загального користування), яка призвела до смерті, та причина смерті пов'язані з проходженням військової служби.
24.07.2024 Позивачка повторно звернулась заявою до ІНФОРМАЦІЯ_5 , в якій просила направити заяву з додатками Відповідачу з метою подальшого вирішення питання щодо призначення і виплати їй одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку №975.
Листом від 29.07.2024 №1021/8/5/6010 ІНФОРМАЦІЯ_4 повідомив, що документи направлені на розгляд Комісії та за результатами їх розгляду прийнято вмотивоване рішення про відмову у призначенні їй одноразової грошової допомоги, оформлене протоколом від 09.02.2024 №4/в.
8. Нормативно-правове обґрунтування.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII), «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII), Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, який набрав чинності з 24.01.2014 (далі - Порядок №975).
Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом №2011-XII.
Статтею 16 Закону №2011-XII передбачено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Відповідно до підп.2 п.4 Порядку № 975 одноразова грошова допомога призначається у разі смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних із проходженням військової служби.
При цьому згідно з п.9. Порядку № 975 до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 4 цього Порядку, належать:
діти, зокрема усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав;
вдова (вдівець);
батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їх батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті);
онуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли);
жінка (чоловік), з якою (яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили;
утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до абз.3 п.11 Порядку № 975 одноразова грошова допомога у зв'язку із загибеллю (смертю) призначається і виплачується: у разі смерті військовослужбовця або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби у випадку, передбаченому підпунктом 2 пункту 4 цього Порядку, - у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала смерть.
Згідно з п.20 Порядку № 975 особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), у паперовій або електронній формі засобами електронної пошти заяву кожної повнолітньої особи, яка має право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги.
У разі подання заяви в паперовій формі до неї додаються копії документів разом з оригіналами (для посвідчення цих копій), а у разі подання заяви засобами електронної пошти заява та копії документів подаються з дотриманням законодавства у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг.
До заяви додаються завірені копії:
свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного, резервіста або особи, звільненої з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення її з військової служби;
постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства;
висновку судово-медичної експертизи за результатами токсикологічного дослідження про неперебування/перебування загиблої (померлої) особи в стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння або документа, виданого закладами судово-медичної експертизи, органами Національної поліції та/або закладом охорони здоров'я, в якому настала смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного, резервіста або особи, звільненої з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення її з військової служби, що таке дослідження не здійснювалося;
документа (відповідних сторінок за наявності), що посвідчує особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, та засвідчений в установленому законодавством порядку переклад українською мовою, сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), якій призначається та виплачується одноразова грошова допомога, з даними про прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, або довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені);
реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім іноземців та осіб без громадянства) (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідному контролюючому органу та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою);
свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного, резервіста або особи, звільненої з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення її з військової служби, - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого);
рішення суду про усиновлення дитини, яке набрало законної сили, засвідченого у встановленому порядку, та витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про внесення відомостей до актового запису про усиновлення - для виплати одноразової грошової допомоги усиновлювачам загиблої (померлої) особи;
свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);
свідоцтва про народження дитини або рішення суду про усиновлення цієї дитини загиблим (померлим), яке набрало законної сили, засвідченого у встановленому порядку, та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про внесення відомостей до актового запису про усиновлення - для виплати одноразової грошової допомоги дитині;
довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності або пенсійного посвідчення особи, якій призначено пенсію по інвалідності, - для виплати грошової допомоги непрацездатним дітям, вдові (вдівцю) та батькам загиблої (померлої) особи;
рішення суду про встановлення факту проживання однією сім'єю загиблої (померлої) особи з жінкою (чоловіком) без реєстрації шлюбу, яке набрало законної сили, засвідченого у встановленому порядку, - для виплати одноразової грошової допомоги чоловіку (жінці), який (яка) проживав (проживала) однією сім'єю із загиблою (померлою) особою;
медичного документа, що підтверджує вагітність, виданого відповідним закладом охорони здоров'я, - подається вагітними жінками для визначення кола осіб, які мають право на допомогу та визначення часток на отримання ними допомоги;
свідоцтва про народження онуків, свідоцтва про народження та смерть їх батьків - для виплати одноразової грошової допомоги онукам загиблої (померлої) особи;
рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі державної адміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного, резервіста або особи, звільненої з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення з військової служби);
рішення суду, що підтверджує факт перебування заявника, який є членом сім'ї загиблого (померлого), на його утриманні, який визначається відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", або іншого документа, що є підставою для встановлення факту перебування на утриманні та призначення пенсії в разі втрати годувальника відповідно до зазначеного Закону;
витягу з інформаційно-аналітичної системи "Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості" - для визначення, що заявник не позбавив життя чи не вчиняв замах на особу (осіб), яка (які) має (мають) відповідно право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, а також, що заявник не притягався до адміністративної чи кримінальної відповідальності за вчинення правопорушення щодо загиблої (померлої) особи.
У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги особи, яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога у зв'язку із загибеллю (смертю) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, або особи, звільненої з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення з військової служби, подають уповноваженому органові заяву про виплату одноразової грошової допомоги, документи, копії документів, зазначених в абзацах четвертому - двадцятому цього пункту, та копію відповідного рішення суду, засвідченого у встановленому порядку.
Так, згідно з п. «а» ч.1 ст. 16-4 Закону №2011-XII вказаної статті призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання, інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком вчинення ним кримінального або адміністративного правопорушення.
Висновки суду апеляційної інстанції.
9. Отже, законодавцем чітко визначено підстави, за наявності яких спірна одноразова грошова допомога не призначається та не виплачується, зокрема у випадку, якщо загибель (смерть) військовослужбовця є наслідком вчинення ним кримінального або адміністративного правопорушення.
10. Зі змісту спірного протоколу вбачається та сторонами не оспорюється, що смерть ОСОБА_2 є наслідком дорожньо-транспортної пригоди.
11. Усуваючи неповноту з'ясування судом першої інстанції обставин цієї справи, колегія суддів відзначає, що фактичні обставини загибелі ОСОБА_2 встановлені під час досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023050000000106 від 12.09.2022 за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 286 Кримінального кодексу України.
12. Так, зі змісту постанови слідчого відділу ГУНП в Донецькій обл. НП України від 30.03.2023 про закриття кримінального провадження вбачається, що дії водія «NISSAN X-TRAIL» з технічної точки зору невідповідні вимогам пункту 12.1 Правил дорожнього руху та знаходилися в причинному зв'язку з ДТП, що підтверджується результатами судової автотехнічної експертизи №СЕ-19/113-2/547-ІТ від 06.03.2023.
13. Тобто, в порушення пункту 12.1 Правил дорожнього руху, ОСОБА_2 під час вибору безпечної швидкості руху не врахував дорожню обстановку, особливості вантажу та стан транспортного засобу, що безпосередньо призвело до дорожньо-транспортної пригоди та смерті військовослужбовця.
14. З огляду на викладене вище, колегія суддів приходить до висновку про відсутність правових підстав для призначення та виплату Позивачці одноразової грошової допомоги, оскільки смерть військовослужбовця настала внаслідок вчинення ним адміністративного правопорушення.
15. Принагідно, судова колегія відзначає, що відомості про скасування зазначеної вище постанови про закриття кримінального провадження слідчого відділу ГУНП в Донецькій обл. НП України від 30.03.2023 у матеріалах справи відсутні.
16. Разом з тим, відсутність чинної постанови про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності не є визначальним в межах спірних правовідносин, оскільки нормами Кодексу України про адміністративні правопорушення не передбачено права складання протоколу про адміністративні правопорушення або провадження досудового розслідування відносно померлої особи.
17. Як обґрунтовано посилається Апелянт, відповідно до пункту 9 частини першої статті 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю внаслідок смерті особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.
18. Отже, факт притягнення чи не притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності на можливість призначення Позивачці спірної допомоги не впливає, оскільки визначальним в даному випадку є фактичні обставини його загибелі, а не сам факт притягнення його до відповідальності.
19. Посилання Позивачки на те, що травма, отримана військовослужбовцем ОСОБА_2 , яка стала причиною його смерті, була пов'язана із захистом Батьківщини, з проходженням військової служби, колегія суддів до уваги не приймає, оскільки вказані обставини не є спірними у межах справи, що розглядається та не спростовують викладених вище висновків суду.
20. Посилання ОСОБА_1 на акт службового розслідування колегія суддів до уваги також не приймає, оскільки у ході службового розслідування зазначені вище обставини Військовою частиною НОМЕР_1 не досліджувалися.
21. Аналізуючи всі доводи апеляційних скарг, колегія суддів також приймає до уваги висновки ЄСПЛ, викладені в рішенні у справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, в якому суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід.
22. Згідно зі ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
23. Враховуючи вищевикладене, апеляційна скарга Міністерства оборони України підлягає задоволенню частково, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2024 року - скасуванню в частині, а у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Міністерства оборони України - задовольнити частково.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2024 року - скасувати в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії та ухвалити постанову, якою у задоволенні адміністратвиного позову у цій частині - відмовити.
В іншій частині рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2024 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.
Судове рішення виготовлено 05 лютого 2025 року.
Головуючий суддя О.В. Епель
Судді: О.В. Карпушова
Є.І. Мєзєнцев