Рішення від 05.02.2025 по справі 460/8912/24

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2025 року м. РівнеСправа №460/8912/24

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом:

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - ГУ ПФУ в Рівненській області, відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - ГУ ПФУ в Запорізькій області, відповідач-2), у якому просить:

визнати протиправними дії відповідачів щодо відмови позивачу у проведенні індексації пенсії відповідно до вимог ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

зобов'язати відповідача-1 здійснити індексацію пенсії позивача з 01.03.2024 здійснивши перерахунок раніше призначеної пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, та який був врахований для обчислення її пенсії у 2020 році.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області та з 18.06.2020 отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 16.05.2024 позивач звернулася до ГУ ПФУ в Рівненській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахування до стажу для нарахування пенсії серпень 2020 року та індексацію пенсії. Проте, рішенням ГУ ПФУ в Запорізькій області від 23.05.2024 № 309 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії та зазначено, що перерахунок був здійснений з 01.04.2023 з урахуванням стажу по 31.08.2020, тому наступний перерахунок має бути здійснений не раніше ніж через 24 місяці після попереднього перерахунку, відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивачка вважає таке рішення безпідставним, так як вона з вересня 2020 року є непрацюючим пенсіонером, а тому посилання ГУ ПФУ в Запорізькій області на ч. 4 ст. 42 Закону № 1058, як на підставу відмови у здійсненні індексації пенсії, є безпідставним.

Крім цього, 13.06.2024 позивач повторно звернулася до ГУ ПФУ в Рівненській області з заявою, в якій просила уточнити, чи врахований серпень 2020 року у розрахунок розміру її пенсії, чи проводилась індексація її пенсії у 2021, 2022, 2023 і 2024 роках, та просила провести індексацію. Листом від 17.07.2024 позивачу було відмовлено в індексації пенсії, при цьому повідомлено, що з 01.04.2023 для обчислення пенсії позивачки враховано заробітну плату за всі періоди страхового стажу починаючи з 01.07.2000 по 31.07.2020 - за даними системи персоніфікованого обліку. Відповідно до даних персоніфікованого обліку Форми ОК-5 від 27.07.2023 Індивідуальні відомості про застраховану особу, за звітний 2020 рік містяться відомості, що за серпень 2020 року страховий стаж склав 31 день, була нарахована заробітна плата та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду за цей місяць. Позивач вказує, що починаючи з вересня 2020 року вона за станом здоров'я працювати не могла, так як була інвалідом І групи. Незважаючи на це Пенсійний фонд безпідставно вважає її працюючим пенсіонером та не провів індексації пенсії. Крім того, її пенсія не була проіндексована на підставі постанов Кабінету Міністрів України № 118, № 168 та № 185.

Позивач зазначила, що рішенням № 309 від 23.05.2024 ГУ ПФУ в Запорізькій області та листом від 17.07.2024 ГУ ПФУ в Рівненській області їй відмовлено у проведенні перерахунку пенсії. Крім того, листом від 17.07.2024 ГУ ПФУ в Рівненській області повідомило, що здійснена доплата до пенсії в розмірі 100,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 185. Покликаючись до положень ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постанов Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124, від 16.02.2022 № 118, від 24.02.2023 № 168 та від 23.02.2024 № 185, позивач зазначила, що основний розмір її пенсії не може бути меншим 6391,30 грн, а до нього повинні бути додані доплата за 14 років понаднормового стажу 330,52 грн, а також доплата відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 в сумі 58,62 грн, всього - 6780,44 грн.

Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідачів щодо непроведення перерахунку (індексації) її пенсії, внаслідок чого порушено гарантоване державою право на пенсійне забезпечення.

Ухвалою від 13.08.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено строк для подання відповідачами відзиву.

Відповідач-1 подав відзив, у якому заперечив проти заявлених позовних вимог. Зазначив, що згідно з електронною пенсійною справою з 18.06.2020 позивачу призначено пенсію по інвалідності І групи, розмір якої визначено відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Для обчислення пенсії по інвалідності враховано заробітну плату за всі періоди страхового стажу починаючи з 01.07.2000 по 31.07.2020 - за даними системи персоніфікованого обліку. Коефіцієнт зазначеної заробітної плати (тобто співвідношення заробітної плати та середньої заробітної плати по країні за період, з якого обчислюється пенсія), становить 1,71048. Розмір заробітної плати для обчислення пенсії становив 13278,75 грн (7763,17 - середня заробітна плата по країні за 2017-2019 роки, тобто за три попередні роки, що передують року звернення, відповідно до статті 40 Закону х 1,71048 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Основний розмір пенсії за віком, з якого обчислюється пенсія по інвалідності, визначений з урахуванням страхового стажу та заробітної плати відповідно до статті 27 Закону, становить 5920,07 грн (13278,75 грн - заробітна плата х 0,44583 - індивідуальний коефіцієнт страхового стажу). Розмір пенсії за віком, з якої обчислюється пенсія по інвалідності, з 18.06.2020 становив 6149,39 грн, в тому числі: 5920,07 грн - розмір пенсії, визначений з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, + 229,32 грн - доплата за 14 років понаднормового стажу відповідно до статей 28, 42 Закону (1638,00 грн х 14%). Відтак, розмір пенсії позивача по інвалідності І групи з 18.06.2020 становив 6149,39 грн. Порядок проведення перерахунку пенсій особам, які після призначення (перерахунку) пенсії продовжують працювати, визначено частиною четвертою статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З 01.04.2023, без додаткового звернення, пенсію перераховано автоматизованим способом на умовах абзацу 5 частини четвертої статті 42 вищевказаного Закону, з додаванням страхового стажу по 31.08.2020 - згідно з даними, наявними в системі персоніфікованого обліку, та із заробітної плати, з якої попередньо обчислено пенсію. Після проведеного перерахунку страховий стаж для обчислення пенсії по інвалідності становить 44 роки 7 місяців 22 дні, в тому числі: 32 роки 11 місяців 18 днів - наявний страховий стаж (зараховано по 31.08.2020 згідно з даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування на дату проведення перерахунку) + 11 років 8 місяців 4 дні -перерахований додатковий стаж (тобто період з дня встановлення інвалідності до досягнення пенсійного віку). Враховуючи вимоги частини другої статті 40 вказаного Закону, пенсію позивачу призначено з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017-2019 роки - 7763,17 грн (тобто за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії). Зазначив, що згідно із частиною четвертою статті 42 Закону та Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 10-1 від 18.05.2018, перерахунок пенсії із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії. При цьому при перерахунку пенсії застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Оскільки станом на 01.04.2023 позивач мала менш як 24 місяців страхового стажу з дати призначення пенсії, то підстави для обчислення пенсії по інвалідності з урахуванням заробітної плати за період з 01.08.2020 по 31.08.2020 відсутні.

Для забезпечення індексації пенсії, відповідно до статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Покликаючись до положень постанов Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124, від 01.04.2020 № 251, від 22.02.2021 № 127, від 16.02.2022 № 118, від 24.02.2023 № 168, відповідач-1 зазначив, що органами Пенсійного фонду України автоматизованим способом проведено перерахунок пенсій, в тому числі і пенсії позивача, шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнт: 1,17 - у 2019 році; 1,11 - з 01.05.2020; 1,11 - з 01.03.2021; 1,14 - з 01.03.2022; 1,197 - з 01.03.2023. Таким чином, збільшений відповідно до Порядку № 124 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, становить: з 01.03.2021 - 5426,60 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11); з 01.03.2022 - 6186,32 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14); з 01.03.2023 - 7405,03 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197). Оскільки пенсію позивачу призначено з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017-2019 роки - 7763,17 грн, то підстав для індексації пенсії шляхом збільшення на відповідні зазначені коефіцієнти показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, яка врахована для призначення пенсії, не було. Водночас, на виконання вищезазначених постанов Уряду, до пенсії встановлено: з 01.03.2022 - 135,00 грн (доплата до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118); з 01.03.2023 - 100,00 грн (доплата до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168). Крім того, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 збільшений відповідно до Порядку № 124 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 01.03.2024 становить 7994,47 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796). На підставі вищевикладеного, підстави для проведення позивачу індексації пенсії, проведення перерахунку та виплати пенсії починаючи з 01.03.2024 та збільшення показника заробітної плати, з якої сплачені страхову внески, відсутні, оскільки це суперечить нормам чинного законодавства.

Відповідач-1 вважає, що діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Відповідач-2 подав відзив, у якому заперечив проти заявлених позовних вимог. Зазначив, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області та з 18.06.2020 отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 16.05.2024 позивач звернулася до ГУ ПФУ в Рівненській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 вказаного Закону. Рішенням ГУ ПФУ в Запорізькій області від 23.05.2024 № 309, яким опрацьовано заяву за принципом екстериторіальності, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії. За матеріалами електронної пенсійної справи встановлено, що позивачу було проведено масовий перерахунок згідно ч. 4 ст. 42 вищевказаного Закону з 01.04.2023 з урахуванням стажу по 31.08.2020. Страховий стаж після перерахунку склав 32 роки 11 місяців 18 днів, коефіцієнт заробітної плати становить 1,71048. Оскільки після попереднього перерахунку пенсії не набуто 24 місяці страхового стажу, а також не минуло два роки після попереднього перерахунку, права на проведення перерахунку відповідно до ч. 4 ст. 42 зазначеного Закону позивач не має. Після винесення оскаржуваного рішення воно було направлено до ГУ ПФУ в Рівненській області для долучення до матеріалів електронної пенсійної справи позивача. Вважає, що дії ГУ ПФУ в Запорізькій області не суперечать чинному законодавству України, тому підстави для задоволення вимог позивачки відсутні. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

З'ясувавши доводи та аргументи сторін, на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив такі обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до виписки з акта огляду МСЕК від 30.06.2021 до довідки серії 12 ААБ №816708 (а.с.57-58) та довідки до акта огляду МСЕК від 20.07.2023 серії 12 ААГ №283375 (а.с. 26) є особою з інвалідністю І-Б групи.

Перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області та з 18.09.2020 отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.59-60) на підставі її зави від 26.08.2020 (а.с. 55-56).

16.05.2024 ОСОБА_1 звернулася до органу Пенсійного фонду із заявою за призначенням/перерахунком пенсії, якою просила перерахувати розмір пенсії по інвалідності з урахуванням заробітної плати за серпень 2020 року (а.с. 52-53).

До заяви було долучено паспорт та відомості форми ОК-5, що підтверджується розпискою-повідомленням від 16.05.2024 (а.с. 54).

За змістом абз. 1 п. 4.1, абз. 14 п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

23.05.2024 ГУ ПФУ в Запорізькій області прийнято рішення №309, згідно з яким відповідач-2 розглянув заяву позивача від 16.05.2024 щодо перерахунку пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та за матеріалами електронної пенсійної справи встановив, що позивачу було проведено масовий перерахунок пенсії згідно з ч. 4 ст. 42 вказаного Закону з 01.04.2023 з урахуванням стажу по 31.08.2020. Страховий стаж після перерахунку склав 32 роки 11 місяців 18 днів, коефіцієнт заробітної плати становить 1,71048. У зв'язку з чим, прийнято рішення відмовити у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки минуло менше як 24 місяці після попереднього перерахунку (а.с.45).

13.06.2024 ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Рівненській області із заявою, в якій просила надати відомості щодо місяців, за які було взято заробітну плату для розрахунку її пенсії; якщо під-час розрахунку не було враховано заробітну плату за серпень 2020 року, просила врахувати його та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням такого місяця; в разі не проведення індексації пенсії в 2021, 2022, 2023 і 2024 роках просила провести індексацію пенсії (а.с. 25).

Листом від 17.07.2024 ГУ ПФУ в Рівненській області повідомило позивача про те, що згідно з матеріалами справи, з 01.04.2023, без додаткового звернення, пенсію позивача перераховано автоматизованим способом на умовах абзацу 5 частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з додаванням страхового стажу по 31.08.2020 - згідно з даними, наявними в системі персоніфікованого обліку, та із заробітної плати, з якої попередньо обчислено пенсію. Проте, оскільки станом на 01.04.2023 позивач мала менш як 24 місяців страхового стажу з дати призначення пенсії, то підстави для обчислення пенсії по інвалідності з урахуванням заробітної плати за період з 01.08.2020 по 31.08.2020 відсутні. Після проведеного перерахунку страховий стаж для обчислення пенсії по інвалідності становить 44 роки 7 місяців 22 дні, в тому числі: 32 роки 11 місяців 18 днів - наявний страховий стаж (зараховано по 31.08.2020 згідно з даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування на дату проведення перерахунку) + 11 років 8 місяців 4 дні - перерахований додатковий стаж (тобто період з дня встановлення інвалідності до досягнення пенсійного віку). Крім того, з покликанням до положень постанов Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124, від 01.04.2020 № 251, від 22.02.2021 № 127, від 16.02.2022 № 118, від 24.02.2023 № 168, зазначено, що органами Пенсійного фонду України автоматизованим способом проведено перерахунок пенсій, в тому числі й пенсії позивача, шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнт: 1,17 - у 2019 році; 1,11 - з 01.05.2020; 1,11 - з 01.03.2021; 1,14 - з 01.03.2022; 1,197 - з 01.03.2023. Таким чином, збільшений відповідно до Порядку № 124 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, становить: з 01.03.2021 - 5426,60 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11); з 01.03.2022 - 6186,32 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14); з 01.03.2023 - 7405,03 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197). Оскільки пенсію позивачу призначено з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017-2019 роки - 7763,17 грн, то підстав для індексації пенсії шляхом збільшення на відповідні зазначені коефіцієнти показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, яка врахована для призначення пенсії, не було. Водночас, на виконання вищезазначених постанов Уряду, до пенсії встановлено: з 01.03.2022 - 135,00 грн (доплата до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118); з 01.03.2023 - 100,00 грн (доплата до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168). Крім того, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 збільшений відповідно до Порядку № 124 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 01.03.2024 становить 7994,47 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796). Основний розмір пенсії, визначений з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, становить 6096,45 грн (13674,38 грн - заробітна плата х 0,44583 коефіцієнт страхового стажу). Враховуючи зазначене та вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185, розмір пенсійної виплати позивача з 01.03.2024 становить 6585,61 грн, в тому числі: 6096,45 грн. - основний розмір пенсії, визначений відповідно до статті 27 Закону, + 330,54 грн - доплата за 14 років понаднормового стажу, обчислена від мінімального розміру пенсії відповідно до вимог статті 28 вищевказаного Закону (2361,00 грн х 14%) + 58,62 грн - перерахована (доплата до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 + 100,00 грн - доплата до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 (а.с. 17-23).

Вважаючи дії відповідачів щодо відмови у проведенні індексації пенсії відповідно до вимог ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» протиправними, ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03.05.1996, ратифікована Законом України від 14.09.2006 №137-V, яка набрала чинності з 01.02.2007 (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов'язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.

Отже, право особи на отримання пенсії, як складова частина права на соціальний захист, є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV, який набрав чинності 01.01.2004 (далі - Закон №1058-ІV).

Статтею 8 Закону №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Статтею 42 Закону №1058-ІV передбачено порядок індексації та перерахунку пенсій.

За змістом позовної заяви предметом судового розгляду у цій судовій справі є дії відповідачів щодо відмови позивачу у проведенні індексації пенсії відповідно до вимог ч. 2 ст. 42 Закону №1058-ІV.

Перевіряючи правомірність зазначеної поведінки відповідача-2, суд враховує таке.

Суд наголошує, що стаття 42 Закону № 1058-IV передбачає не лише порядок індексації (ч. 2 цієї статті), а й порядок перерахунку пенсії, який визначено в частині четвертій згаданої статті.

Згідно з ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія (абз. 1).

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії (абз. 2).

Частиною першою статті 40 Закону №1058-IV передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до частини другої статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

За змістом розрахунку страхового стажу, зарахованого позивачу при призначенні пенсії 18.06.2020, її страховий стаж зарахований по 31.07.2020 та складає 32 роки 10 місяців 18 днів (а.с. 61).

При цьому, згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) від 16.05.2024 (а.с. 131-136) останні відомості про застраховану особу ОСОБА_1 та сплату за неї страхових внесків відображено за серпень 2020 року (страховий стаж 31 день).

Таким чином, після призначення позивачу пенсії з 18.06.2020, на підставі її заяви від 26.08.2020 (а.с. 55-56), вона продовжувала працювати по 31.08.2020.

При цьому, заробітна плата за період страхового стажу з 01.08.2020 по 31.08.2020 не була врахована при призначенні позивачу пенсії.

Матеріалами справи стверджено, що позивач звернулася до органу Пенсійного фонду 16.05.2024 із заявою про перерахунок пенсії, в якій просила здійснити перерахунок розміру її пенсії по інвалідності з урахуванням заробітної плати за серпень 2020 року (а.с. 52-53).

Оскільки після призначення пенсії позивач продовжувала працювати, то вказана заява спрямована на перерахунок її пенсії відповідно до положень ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV для зарахування періоду роботи з 01.08.2020 по 31.08.2020 до страхового стажу, а також для врахування заробітної плати за такий період при обчисленні її пенсії.

За наслідками розгляду заяви позивача від 16.05.2024 відповідачем-2 прийнято рішення від 23.05.2024 №309 (а.с. 45), яким позивачу відмовлено у проведенні перерахунку її пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV.

При цьому, таким рішенням відповідач-2 не відмовляв позивачу у проведенні індексації її пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.

Як встановлено судом, за своїм змістом заява позивача від 16.05.2024 не містить інших вимог, крім вимоги щодо перерахунку розміру пенсії по інвалідності з урахуванням заробітної плати за серпень 2020 року. Щодо проведення індексації пенсії позивача вимоги відсутні, а тому покликання позивача у позовній заяві на те, що 16.05.2024 вона звернулася до органу Пенсійного фонду із заявою про індексацію пенсії, не відповідає фактичним обставинам справи.

Суд зазначає, що застосуванню судового захисту прав, свобод та інтересів особи передує встановленого судом факту їх порушення.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Враховуючи викладене, беручи до уваги те, що за наслідками розгляду заяви позивача від 16.05.2024 відповідачем-2 не розглядалося питання індексації пенсії, а також те, що відповідачем-2 будь-яких рішень з цього питання не приймалося, суд дійшов висновку про відсутність факту порушення відповідачем-2 права позивача на індексацію пенсії відповідно до вимог ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.

Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

При цьому, частина друга статті 9 КАС України передбачає, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Суд зауважує, що у тексті позовної заяви позивач зазначає, що вона вважає рішення ГУ ПФУ в Запорізькій області від 23.05.2024 №309 протиправним.

Разом з тим, вимог про визнання протиправним та скасування такого рішення у цьому позові заявлено не було.

Відтак, позовні вимоги до відповідача-2 задоволенню не підлягають.

Що стосується позовних вимог до відповідача-1 суд виходить з такого.

Як встановлено судом з матеріалів справи, 13.06.2024 ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Рівненській області із заявою, в якій просила надати відомості щодо місяців, за які було взято заробітну плату для розрахунку її пенсії; якщо під час розрахунку не було враховано заробітну плату за серпень 2020 року, просила врахувати його та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням такого місяця; в разі не проведення індексації пенсії в 2021, 2022, 2023 і 2024 роках просила провести індексацію пенсії (а.с. 25).

Листом від 17.07.2024 (а.с. 17-23) ГУ ПФУ в Рівненській області повідомило позивача про те, що згідно з матеріалами справи, з 01.04.2023, без додаткового звернення, пенсію позивача перераховано автоматизованим способом на умовах абзацу 5 частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV, з додаванням страхового стажу по 31.08.2020 - згідно з даними, наявними в системі персоніфікованого обліку, та із заробітної плати, з якої попередньо обчислено пенсію. Проте, оскільки станом на 01.04.2023 позивач мала менш як 24 місяців страхового стажу з дати призначення пенсії, то підстави для обчислення пенсії по інвалідності з урахуванням заробітної плати за період з 01.08.2020 по 31.08.2020 відсутні. Крім того, повідомлено, оскільки пенсію їй призначено з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017-2019 роки - 7763,17 грн, то підстав для індексації пенсії шляхом збільшення на відповідні зазначені коефіцієнти показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, яка врахована для призначення пенсії, не було. Водночас, зазначено, що до пенсії встановлено: з 01.03.2022 - 135,00 грн (доплата до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118); з 01.03.2023 - 100,00 грн (доплата до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168); з 01.03.2024 - 100,00 грн (доплата до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185).

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом (абз. 1).

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи (абз. 2).

Порядок перерахунку пенсії визначено в частині четвертій статті 42 Закону № 1058-IV, за приписами якої якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія (абз. 1).

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії (абз. 2).

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію (абз. 3).

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію (абз. 4).

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення (абз. 5).

Подібні за змістом положення містяться в Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 18.05.2018 №10-1 (далі - Порядок №10-1), відповідно до пункту 3 якого перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:

1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;

2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.

Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Аналіз частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV свідчить, що цією нормою встановлено можливість перерахунку пенсії застрахованій особі, яка продовжувала працювати, з урахуванням додатково набутого нею страхового стажу. Такий перерахунок, на вибір пенсіонера, може здійснюватись або лише з урахуванням додатково набутого страхового стажу за умови перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої пенсія була обчислена, або з урахуванням як зазначеного стажу, так і заробітної плати, яку пенсіонер отримував уже після призначення пенсії.

При цьому, у застрахованої особи право на перерахунок пенсії виникає через 24 місяці страхового стажу або не раніше ніж через два роки після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Пенсіонеру, який продовжував працювати і набув стаж, достатній для обчислення пенсії в мінімальному розмірі відповідно до частини першої статті 28 Закону №1058-IV, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Такий перерахунок, на вибір пенсіонера може здійснюватись або лише з урахуванням додатково набутого страхового стажу за умови перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої пенсія була обчислена, або з урахуванням як зазначеного стажу, так і заробітної плати, яку пенсіонер отримував уже після призначення пенсії.

У разі не звернення особи із заявою про проведення відповідного перерахунку пенсії, органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами 1-3 частини четвертої статті 42 Закону №1058-ІV, на найбільш вигідних умовах.

Як встановлено судом з матеріалів справи та зазначено вище по тексту судового рішення, страховий стаж позивача, зарахований при призначенні пенсії (18.06.2020) по 31.07.2020 та складає 32 роки 10 місяців 18 днів (а.с. 61). Після призначення пенсії позивач продовжувала працювати по 31.08.2020. При цьому, період роботи з 01.08.2020 по 31.08.2020, а також заробітна плата за такий період не були враховані органом Пенсійного фонду при призначенні позивачу пенсії (а.с. 46-51).

24.05.2023, без додаткового звернення пенсіонера, пенсію позивача перераховано автоматизованим способом з 01.04.2023 на умовах абзацу 5 частини четвертої статті 42 Закону №1058-ІV, з додаванням страхового стажу по 31.08.2020 - згідно з даними, наявними в системі персоніфікованого обліку, та із заробітної плати, з якої попередньо обчислено пенсію, що підтверджується рішенням про перерахунок пенсії від 24.05.2023 №172850008498 (а.с. 43-44).

За змістом розрахунку страхового стажу, сформованого при перерахунку пенсії з 01.04.2023, її страховий стаж зарахований по 31.08.2020 та складає 32 роки 11 місяців 18 днів (а.с. 42).

При цьому, за змістом розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії останній місяць врахованої заробітної плати - 31.07.2020 (а.с. 118-123).

Таким чином, суд встановив, що перерахунок пенсії позивача з урахуванням заробітної плати за період з 01.08.2020 по 31.08.2020 органом Пенсійного фонду не здійснено при перерахунку пенсії з 01.04.2023.

Обґрунтовуючи підстави незарахування заробітної плати за період з 01.08.2020 по 31.08.2020, відповідач-1 зазначив, що оскільки станом на 01.04.2023 позивач мала менш як 24 місяців страхового стажу з дати призначення пенсії (18.06.2020), то підстави для обчислення пенсії по інвалідності з урахуванням заробітної плати за період з 01.08.2020 по 31.08.2020 відсутні.

За змістом листа відповідача-1 від 17.07.2024 ці ж обставини слугували підставою для відмови у обчисленні пенсії позивача по інвалідності з урахуванням заробітної плати за період з 01.08.2020 по 31.08.2020, за наслідком розгляду заяви позивача від 13.06.2024.

Як слідує з матеріалів справи, позивач, яка на час виникнення спірних правовідносин є отримувачем пенсії по інвалідності, розмір якої визначається відповідно до Закону № 1058-IV, після призначення пенсії 18.06.2020 надалі продовжувала працювати по 31.08.2020, що складає 2 місяці 14 днів страхового стажу. Станом на час перерахунку пенсії позивача з 01.04.2023, а також на момент звернення її до відповідача-1 із заявою від 13.06.2024 розмір страхового стажу не змінився.

Враховуючи, що позивач мала менш як 24 місяців страхового стажу з дати призначення пенсії, а з дати останнього перерахунку пенсії (01.04.2023) пройшло менше двох років, то відповідно до абз. 3 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV у органу Пенсійного фонду станом на 13.06.2024 відсутні правові підстави для обчислення пенсії позивача з урахуванням заробітної плати за період з 01.08.2020 по 31.08.2020.

Крім того, зі змісту позовних вимог суд встановив, що нездійснення органом Пенсійного фонду перерахунку пенсії позивача шляхом її обчислення з урахуванням заробітної плати за період з 01.08.2020 по 31.08.2020 не є предметом судового спору в межах цієї судової справи, а тому покликання позивача на нездійснення відповідачем-1 такого перерахунку як на підставу протиправності його поведінки щодо непроведення індексації пенсії позивача, суд вважає безпідставним та наголошує, що стаття 42 Закону № 1058-IV передбачає не лише порядок індексації (частина друга), а й порядок перерахунку пенсії, який визначено в частині четвертої згаданої статті.

Що стосується поведінки відповідача-1 щодо не проведення індексації пенсії позивача, суд виходить з такого.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII (далі - Закон № 1282-XII).

Відповідно до статті 1 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно зі статтею 2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

Обов'язковий характер індексації визначається статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 № 2017-III (далі - Закон № 2017-III), у якій зазначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (ч. 2 ст. 19 Закону № 2017-III).

Економічною підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі статтею 4 Закону № 1282-XII є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (ч. 2 ст. 9 Закону № 1282-XII).

У зв'язку із необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15.02.2022 було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» від 15.02.2022 № 2040-ІХ, яким частину п'яту статті 2 Закону № 1282-XII було викладено в новій редакції.

Так, частиною п'ятою статті 2 Закону № 1282-XII в редакції Закону України від 15.02.2022 № 2040-ІХ визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону №1058-ІV.

Преамбулою Закону №1058-ІV закріплено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-ІV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (абз. 1).

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення (абз. 2).

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення (абз. 3).

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини (абз. 4).

З метою забезпечення ефективної реалізації права громадян на перерахунок їх пенсії Кабінетом Міністрів України 20.02.2019 прийнято постанову № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», якою, серед іншого, затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).

Згідно з пунктом 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 4 Порядку № 124 визначено, що коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:

(ЗСЦ+ЗСЗ )х 50%

К = ------------------------ + 1,

100%

де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках); ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:

ЗСЗ = Псзп (1): Псзп(2) х 100% - 100%,

де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення; Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

Запровадивши удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема особам, пенсія яким призначена за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів.

Пенсія позивачу призначена у 2020 році з урахуванням середнього заробітку за 3 попередні роки (за 2017 - 2019 роки) 7763,17 грн (а.с. 46-51).

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» установлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118) з 01 березня 2022 року було установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Пунктом 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» на 2023 рік зупинено дію Закону № 1282-XII. У свою чергу пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено, що у 2023 році, зокрема, частина друга статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

З метою реалізації пункту 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» Кабінет Міністрів України 24.02.2023 прийняв постанову № 168, пунктом 1 якої установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197.

При цьому, пунктом 6 цієї Постанови установлено, що з 1 березня 2023 р. до пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. № 127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (Офіційний вісник України, 2021 р., № 17, ст. 679) та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968), в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Крім того, пунктом 6 розділу “Прикінцеві положення» Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено, що у 2024 році, зокрема, частина друга та абзац п'ятий частини четвертої статті 42, третє речення абзацу першого пункту 13 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

Так, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

При цьому, підпунктом 6 пункту 2 цієї Постанови установлено, що з 1 березня 2024 р. до пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2023 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2024 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. № 127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (Офіційний вісник України, 2021 р., № 17, ст. 679), пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475), в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Отже, індексація пенсій у подальшому відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127, від 16.02.2022 № 118, від 24.02.2023 № 168 та від 23.02.2024 №185 проводиться згідно з Порядком № 124 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на 1 жовтня 2017 року на відповідні коефіцієнти.

Таким чином, положення Порядку № 124 не узгоджені з приписами частини другої статті 42 Закону №1058-ІV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:

показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);

показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (за приписами Порядку).

Відповідно до статті 7 Закону №1058-ІV загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється, серед іншого, за принципами: законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).

Так, принцип законодавчого визначення умов і порядку його здійснення, полягає у забезпеченні чітких, рівних та прозорих правил для всіх суб'єктів, що беруть участь у цій системі. Умови, права та обов'язки щодо пенсійного страхування встановлюються виключно законами України. Це забезпечує правову визначеність і недопущення свавільного регулювання. При цьому, цей принцип також передбачає рівність прав і гарантій, адже законодавство повинно гарантувати однакові умови участі в системі для всіх осіб, незалежно від їхнього соціального чи економічного статусу. Крім того, зазначений принцип загальнообов'язкового державного пенсійного страхування полягає у прозорості умов нарахування пенсій, обчислення страхового стажу, розмір внесків і виплат, що дає змогу громадянам чітко розуміти свої права та обов'язки. Цей принцип правового регулювання також втілює принцип соціальної справедливості, адже законодавчо врегульовані умови покликані забезпечити справедливий розподіл пенсійних коштів між усіма учасниками системи, враховуючи сплачені внески та тривалість страхового стажу.

Принцип диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу) спрямований на забезпечення соціальної справедливості та мотивації до участі в системі страхування. Оскільки розмір пенсії прямо залежить від тривалості страхового стажу - чим довший стаж, тим вищий розмір пенсії. Це стимулює громадян працювати довше та сплачувати страхові внески протягом більшого періоду. Крім того, пенсійні виплати обчислюються з урахуванням заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески. Більший розмір заробітної плати означає більший внесок до Пенсійного фонду, що впливає на кінцевий розмір пенсії. Отже, вказаний принцип стимулює громадян працювати офіційно, отримуючи легальну заробітну плату, з якої сплачуються страхові внески, адже це безпосередньо впливає на майбутні пенсійні виплати. Отже, принцип диференціації розмірів пенсії залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати спрямований на створення прозорої, справедливої та економічно обґрунтованої пенсійної системи. Він забезпечує зв'язок між внесками, зробленими до Пенсійного фонду, і рівнем соціального забезпечення у пенсійному віці.

Таким чином, законодавче визначення умов і порядку загальнообов'язкового державного пенсійного страхування забезпечує передбачуваність, стабільність і довіру до пенсійної системи. Це є ключовою складовою соціального захисту населення.

Отже, абзац перший в сукупності з абзацом другим пункту 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися у відповідності з частиною другою статті 42 Закону №1058-ІV, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення.

В іншому випадку, відповідно до частини третьої статті 7 КАС України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Повноваження суду не застосовувати нормативно-правовий акт у разі висновку про його суперечність Конституцій України закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту кореспондує з принципом верховенства права.

При цьому, дотримання принципу верховенства права можливе лише за умови застосування судами під час розгляду та вирішення справ законодавчого акта, який відповідає критерію «якості закону».

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі нормативно-правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19).

У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

Таким чином, при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2024 роках згідно з Законом №1058-ІV, у зв'язку із щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною другою статті 42 Закону №1058-ІV. Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251, від 22.02.2021 № 127, від 16.02.2022 № 118, від 24.02.2023 № 168 та від 23.02.2024 №185.

Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону №1058-ІV.

З огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами застосування при проведенні індексації пенсій починаючи з 2020 року відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-ІV положень пункту 5 Порядку № 124, є протиправним.

З врахуванням вищевикладеного, абзац 1 в сукупності з абзацом 2 пункту 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися лише у відповідності з частиною другою статті 42 Закону №1058-ІV, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії.

Застосовуючи наведені вище норми права, з урахуванням зазначених вище висновків, суд констатує, що відповідач-1, здійснюючи перерахунок пенсії позивачці на підставі частини другої статті 42 Закону №1058-ІV, встановивши їй щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135,00 грн у 2022 році, 100,00 грн у 2023 році та 100,00 грн у 2024 році, замість застосування коефіцієнта збільшення 1,14, 1,197 та 1,0796, відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивачки, діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства.

Аналогічний правовий підхід застосовано Верховним Судом в постанові від 13.01.2025 у справі № 160/28752/23.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що відповідач-1 протиправно відмовив позивачу у проведенні індексації її пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону №1058-ІV.

Відтак, порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправними дії відповідача-1 щодо відмови позивачу у проведенні індексації пенсії відповідно до вимог ч. 2 ст. 42 Закону №1058-ІV.

Водночас, належним та достатнім способом відновлення такого порушеного є зобов'язання відповідача-1 здійснити індексацію пенсії позивача з 01.03.2024 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії відповідно ч. 2 ст. 42 Закону №1058-ІV, та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.03.2024.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», а докази понесення інших судових витрат у справі відсутні, то судові витрати за результатами судового розгляду справи не розподіляються.

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні індексації пенсії відповідно ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії відповідно ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.03.2024.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7, м. Рівне, Рівненська обл., 33028. ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076) Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (просп. Соборний, 158-Б, м. Запоріжжя, Запорізька обл., 69057. ЄДРПОУ/РНОКПП 20490012)

Повний текст рішення складений 05 лютого 2025 року.

Суддя Н.О. Дорошенко