Рішення від 05.02.2025 по справі 420/34740/24

Справа № 420/34740/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 08 листопада 2024 року (документ сформований в системі Електронний суд 08.11.2024) надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_3 ), в якій просив:

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви представника ОСОБА_1 про огляд військово- лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути заяву ОСОБА_1 про огляд військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Ухвалою суду від 13 листопада 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.

На обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_4 , та Військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 , на підставі статей 57 б, 4 в графи ІІ Розкладу хвороб, його було визнано придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.

Однак, на думку представника позивача, військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 не в повній мірі досліджено стан здоров'я ОСОБА_1 , у зв'язку із чим, представником ОСОБА_1 16.09.2024 було направлено заяву про огляд ОСОБА_1 військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Проте, у встановлені законом строки, відповіді на вказану заяву надано не було, у зв'язку із чим, представником Позивача, 29.10.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_6 був направлений адвокатський запит щодо стану розгляду вищевказаної заяви. Однак, станом на дату подання позову, відповідь ані на вказаний адвокатський запит, ані на заяву не надходила.

Представник позивача таку бездіяльність відповідача вважає протиправною, оскільки відповідно до п. 72 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, рішення щодо придатності резервіста та військовозобов'язаного для проходження військової служби за станом здоров'я визначається військово-лікарською комісією при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. У разі незгоди громадянина з рішенням військово-лікарської комісії при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному (Київському та ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Представник позивача звертає увагу на приписи ст. ст. 15, 20 Закону України «Про звернення громадян» щодо обов'язку та строку розгляду звернень громадян органами державної влади, місцевого самоврядування та їх посадовими особами.

Однак, не дивлячись на встановлені законом строки та обов'язок надання відповіді, Відповідач не розглянув заяву Позивача та не ухвалив рішення про надання або відмову в огляді військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Копія ухвали про відкриття провадження у справі доставлена до електронного кабінету відповідача 19.11.2024 року, що підтверджено довідкою про доставку електронного листа.

До суду не надійшов відзив на позовну заяву.

Ухвалою суду від 23 січня 2025 року витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_3 ) докази отримання заяв представника позивача від 16.09.2024 року та 29.10.2024 року, а також результату їх розгляду, та надати до суду протягом п'яти днів з дати отримання копії вказаної ухвали, копії яких надіслати позивачу.

Зобов'язано ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) надати суду протягом п'яти днів з дати отримання вказаної ухвали, докази направлення на адресу відповідача заяв представника позивача від 16.09.2024 року та 29.10.2024 року.

Зупинено провадження у справі до отримання копії витребуваних судом доказів.

На виконання ухвали суду через Електронний суд 24 січня 2024 року від представника позивача надійшли витребувані докази направлення заяви та адвокатського запиту на адресу відповідача.

Копія ухвали про витребування доказів та зупинення провадження доставлена до електронного кабінету відповідача 23.01.2025 року, що підтверджено довідкою про доставку електронного листа від 24.01.2025 року.

Станом на 05 лютого 2025 року від відповідача не надійшли витребувані докази.

Відповідно до ч. 9 ст. 80 КАС України, у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.

Тому, керуючись приписами ст. 80 КА України, дійшов висновку щодо продовження розгляду справи за наявними у справі доказами.

Ухвалою від 05 лютого 2025 року поновлено провадження у справі зі стадії, на якій зупинено.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , що підтверджено паспортом громадянина України.

Матеріалами справи підтверджено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 видана довідка № 5316 військово-лікарської комісії солдат зап. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 про те, що проведено медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_11 20 серпня 2024 року; діагноз та постанова ВЛК: дифузний, атопічний дерматиз поширеною ліхеніфікацією. Вірусний гепатит «С» (НСУ) з нормальними лабораторними показниками. На підставі статей 57 б, 4 в графи ІІ Розкладу хвороб, придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.

Не погодившись із висновком ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_11 Позивач через свого представника подав до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про перегляд медичної (військово-лікарської) експертизи від 06.09.2024 року, в якій просив провести перевірку правильності оформлення висновку ВЛК щодо ОСОБА_1 на предмет визначення придатності до військової служби; направити ОСОБА_1 на проходження військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 .

У заяві представник позивача посилався на приписи Закону України «Про звернення громадян» та положення п. 72 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560.

Суд встановив, що вказану заяву представник позивача відправив на адресу відповідача поштою 16.09.2024 року, що підтверджено списком « 16.09.2024» згрупованих відправлень, № відправлення 0504052810521, та квитанцією за пересилання.

Відповідно до трекінг -відправлень Укрпошта, відправлення за № 0504052810521 вручено за довіреністю 24.09.2024 року.

Також матеріалами справи підтверджено, що не отримавши відповідь на заяві від 06.09.2024 року, представник відповідача відправив на адресу відповідача адвокатський запит в інтересах ОСОБА_1 від 28.10.2024 року з проханням надати інформацію про стан розгляду заяви від 06.09.2024 року.

Суд встановив, що адвокатський запит був відправлений на адресу відповідача, 29.10.2024 року, що підтверджено списком « 29.10.2024» згрупованих відправлень, № відправлення 0504081645947, та відповідно то трекінг відправлень Укрпошта вказане відправлення вручено особисто, 05.11.2024 року.

Разом з цим представник позивача не отримав відповіді, ані на заяву, ані на адвокатський запит, що стало підставою звернення до суду із цим позовом.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню, з огляду на таке.

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який було продовжено відповідними Указами Президента України та діє до теперішнього часу.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Статтею 1 Закону України №3543 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543, в редакції на час виникнення спірних відносин) визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Абзацом 5 статті 1 Закону №3543 визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Статтею 1 Закону України «Про оборону України» передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Статтею 22 Закону №3543 визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, зокрема під час мобілізації громадяни зобов'язані:

з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;

проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Згідно з ч. 5 вказаної статті Закону, призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі, - Порядок № 560).

Відповідно до п. 70 Порядку № 560 порядок проведення медичного огляду резервістів та військовозобов'язаних, персональний склад військово-лікарських комісій, порядок їх роботи визначаються у порядку, встановленому Міноборони.

Згідно з п. 72 Порядку № 560, рішення щодо придатності резервіста та військовозобов'язаного для проходження військової служби за станом здоров'я визначається військово-лікарською комісією при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

У разі незгоди громадянина з рішенням військово-лікарської комісії при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному (Київському та ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Відповідно до п. 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Також відповідно до п. 10 вказаного Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, крім виконання функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, в редакції чинної на дату виникнення спірних правовідносин:

координують та здійснюють контроль за діяльністю підпорядкованих територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, контролюють дотримання ними вимог законодавства, виконання наказів і директив Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, наказів і директив Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил та інших органів військового управління;

сприяють організації призовною комісією Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими призовними комісіями проведення контрольного медичного огляду громадян, визнаних районними (міськими) призовними комісіями непридатними або тимчасово непридатними до військової служби, громадян, які заявили про незгоду з результатами медичного огляду і рішеннями районних (міських) призовних комісій, а також громадян, направлених для проходження базової військової служби, перед відправленням у навчальні частини (центри).

Сукупний аналіз наведених норм права доводить, що на обласні ТЦК та СП покладені обов'язки у координації та здійсненні контролю за діяльністю підпорядкованих територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки та вони мають сприяти організації проведення медичного огляду громадянина, який не згоден з результатами медичного огляду та рішенням комісії при районному ТЦК та СП.

Повертаючись до обставин у справі, суд зазначає, що матеріалами справи підтверджено, що не погодившись із висновком ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_11 позивач через свого представника подав до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про перегляд медичної (військово-лікарської) експертизи від 06.09.2024 року, в якій просив провести перевірку правильності оформлення висновку ВЛК щодо ОСОБА_1 на предмет визначення придатності до військової служби; направити ОСОБА_1 на проходження військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Вказана заява була відправлена на адресу відповідача поштою 16.09.2024 року, що підтверджено списком « 16.09.2024» згрупованих відправлень, № відправлення 0504052810521, та квитанцією за пересилання, та вручено за довіреністю 24.09.2024 року.

Разом з цим, суду не надано докази розгляду відповідачем вказаної заяви, що виходячи із завдань та функцій територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, свідчить про невиконання відповідачем покладених на нього обов'язків, що привело до порушення прав позивача.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Тому, виходячи із наявних у справі доказів, враховуючи відсутність відзиву на позовну заяву з боку відповідача, та витребуваних судом доказів, суд доходить висновку, що позовні вимоги є правомірними та належать задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 06.09.2024 року про перегляд висновку медичної (військово-лікарської) експертизи; та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.09.2024 року про перегляд висновку медичної (військово-лікарської) експертизи.

Враховуючи, що позовні вимоги задоволено, та відсутні докази понесення позивачем судових витрат, жодні судові витрати не належать стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) від 06.09.2024 року про перегляд висновку медичної (військово-лікарської) експертизи.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) розглянути заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) від 06.09.2024 року про перегляд висновку медичної (військово-лікарської) експертизи.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко