04 лютого 2025 р. № 400/11299/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Брагар В. С. у порядку письмового провадження розглянувши адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії; визнання протиправним рішення, оформленого протоколом від 18.11.2024 року № 24,
02 грудня 2024 року, ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про
- визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 в частині незаконного утримання в будівлі ТЦК та СП та видачі направлення від 13.11.2024 на військоволікарську комісію до винесення рішення про надання відстрочки від призову під час мобілізації, оформлене протоколом від 18.11.2024р. № 24;
- визнання протиправним і незаконним рішення комісії з розгляду питання надання відстрочки від мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_3 , оформлене протоколом № 24 від 18.11.2024, яким відмовлено ОСОБА_1 у наданні відстрочки на підставі п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та видати відповідну довідку;
-зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_4 повторно розглянути матеріали ОСОБА_1 щодо надання йому відстрочки від призову під час мобілізації та винести рішення, яким надати ОСОБА_1 відстрочку від призову під час мобілізації на підставі п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та видати відповідну довідку.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що позивач вважає рішення відповідача щодо відмови у наданні відстрочки є протиправним. Відповідно до довідки здобувача освіти № 520122 від 12.11.2024 ОСОБА_1 не порушує норми ч. 2 ст. 10 Закону «Про освіту» та ч. 1 ст. 5 Закону України «Про вищу освіту», оскільки ступінь бакалавра є вищим ступеня молодшого спеціаліста. Згідно із зазначеною довідкою ОСОБА_1 є студентом Вищого навчального закладу "Міжнародний технологічний університет "Миколаївська політехніка" з 31.08.2023 року та станом на дату видачі довідки № 520122 від 12.11.2024р. не відрахований і продовжує ним бути. Щодо тлумачення Відповідача стосовно відсутності у ВНЗ «Міжнародний технологічний університет «Миколаївська політехніка» статусу вищого навчального закладу, то вони не підтверджуються належними доказами. Так, всупереч тлумаченням ІНФОРМАЦІЯ_2 на сайті Єдиної державної електронної бази з питань освіти https://registry.edbo.gov.ua/vishcha-osvita/48/ містяться відомості про раніше згаданий вищий навчальний заклад. Отже, до спірних правовідносин у цьому випадку підлягає застосуванню саме п. 1 ч.3 ст.23 ЗУ № 3543-XII.
Ухвалою суду від 03.12.2024 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.
20.12.2024 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив щодо задоволення позовних вимог. Аргументуючи свою позицію відповідач зазначає, що відповідно до Наказу Міністерства освіти і науки України від 05.11.2024 року №646-Л «Про результати позапланової перевірки Вищого навчального закладу «Міжнародний технологічний університет «Миколаївська політехніка» ВНЗ «Міжнародний технологічний університет «Миколаївська політехніка» було анульовано ліценції на провадження освітньої діяльності. З цієї-ж підстави комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 з розгляду питань надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період позивачу було відмовлено в надані відстрочки за п.1 ч.3 ст. 23 Закону №3543-ХІІ.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
07.11.2024 позивач подав засобами поштового зв'язку заяву про відстрочку від призову на військову службу за мобілізацією (поштове відправлення №5403400029453 від 07.11.2024 з описом вкладення), а потім 13.11.2024 особисто прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 подавши заяву, яку у нього не прийняли та яку він особисто направив засобами поштового зв'язку 14.11.2024 (поштове відправлення №5403400030575 від 14.11.2024 з описом вкладення), в яких просив надати йому відстрочку від призову на військову службу за мобілізацією у зв'язку з тим, що він є студентом вищого навчального закладу «Міжнародний технологічний університет «Миколаївська політехніка» для отримання рівня освіти «бакалавр» за спеціальністю 6.070106 «Автомобільний транспорт».
До заяв про надання відстрочки від призову під час мобілізації була долучена копія довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти від 12.11.2024 № 520122.
25.11.2024 на електронну пошту надійшов лист відповідача від 23.11.2024 № 14136 з повідомленням від 19.11.2024 № 13923 про відмову у наданні відстрочки від мобілізації за п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
За результатами розгляду повідомлено, що протоколом від 18.11.2024 №24 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та повідомлено, що позивач підлягає призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на загальних підставах. Причини відмови: у зв'язку з навчанням в закладі, якій не має статусу вищого навчального закладу та відповідно рівень освіти, не є вищим за раніше здобутий рівень освіти, у послідовності, визначеній ч. 2 ст. 10 Закону України "Про освіту".
Не погоджуючись з діями відповідача щодо ненадання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та вважаючи її протиправною, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених вимог, суд виходить з наступного.
Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону № 3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Отже, студенти, що навчаються на очній формі у передвищому або професійно-технічному або вищому навчальному закладі мають право на звільнення від мобілізації при документальному підтвердженні цієї підстави.
За приписами ч. 5 ст. 22 Закону №3543-XII порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України. Цей порядок визначає, зокрема, порядок надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Відповідно до вказаної норми, Кабінет Міністрів України постановою від 16.05.2024 №560 затвердив Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок №560).
Згідно з п. 56, 57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Таким чином, комісія, яка розглядає питання надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період є міжвідомчою комісією без статусу юридичної особи, до складу якої входять як представники центрального органу влади (керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу)), так і відповідного місцевого органу державної влади (представники районної (міської) державної (військової) адміністрації), і яка діє при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (відокремленому відділі).
Згідно з п. 58 Порядку № 560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (п. 59 Порядку №560).
Відповідно до п. 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Отже, наведеними нормами визначено, що військовозобов'язаний має право на особисте подання на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки заяви за встановленою формою з доданими до неї документами, які підтверджують право на відстрочку, а комісії, утворені при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період зобов'язані, зокрема, вивчити отриману заяву та додані до неї документи, оцінити законність підстав для надання відстрочки, й фактично розглянути такі документи протягом семи днів з дати їх надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Така комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, що оформляються протоколом. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за встановленою формою.
З матеріалів справи вбачається, що позивач 13.11.2024 року звернувся до відповідача із заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією, на особливий період з підстав, зазначених в п.1 ч.3 ст.23 Закону №3543-ХІІ, у зв'язку з тим, що він є студентом вищого навчального закладу «Міжнародний технологічний університет «Миколаївська політехніка» для отримання рівня освіти «бакалавр» за спеціальністю 6.070106 «Автомобільний транспорт».
Відповідно до вимог абзацу 9 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України №154 від 23.02.2022 року «Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» - оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; а також відповідно абзацу 11 пункту 15 вказаної Постанови - проведення перевірок готовності підприємств до оповіщення та забезпечення явки громадян, що підлягають призову на військову службу під час мобілізації та у воєнний час, на пункти збору або у військові частини, перевірок стану бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час і виконання військово-транспортного обов'язку.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, Наказом Міністерства освіти і науки України від 05.11.2024 року №646-Л «Про результати позапланової перевірки Вищого навчального закладу «Міжнародний технологічний університет «Миколаївська політехніка» було анульовано ліценції ВНЗ «Міжнародний технологічний університет «Миколаївська політехніка» на провадження освітньої діяльності.
Тобто, виходячи з вище викладеного ВНЗ «Міжнародний технологічний університет «Миколаївська політехніка» фактично зупинив освітню діяльність з 05.11.2024 року.
За таких обставин та з вказаних вище підстав ІНФОРМАЦІЯ_3 військовозобов'язані та резервісти, які зверталися після 05.11.2024 року до комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 по розгляду питань надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, спрямовувались на проходження військово-лікарської комісії з метою визначення ступеня придатності до проходження військової служби за мобілізацією.
Таким чином, станом на 13.11.2024 року позивач не був студентом вищого навчального закладу тож відповідно не мав права на відстрочку та зобов'язаний був пройти військово-лікарську комісію з метою визначення ступеня його придатності до військової служби за мобілізацією, на особливий період.
Отже, відповідачем було правомірно відмовлено позивачу в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі п.1 ч.3 ст. 23 Закону №3543-ХІІ та направлено на проходження ВЛК для встановлення ступеня придатності до військової служби за мобілізацією, на особливий період.
Суд звертає увагу, що у провадженні Миколаївського окружного адміністративного суду перебуває справа № 400/11117/24 за позовом ВНЗ «Міжнародний технологічний університет «Миколаївська політехніка» до Міністерства освіти та науки України про визнання протиправним та скасування наказу від 05.11.2024 № 646-Л.
26.11.2024 ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду по даній справі заяву Вищого навчального закладу «Міжнародний технологічний університет «Миколаївська політехніка» про забезпечення позову задоволено та зупинено дію наказу Про результати позапланової перевірки Вищого навчального закладу «Міжнародний технологічний університет «Миколаївська політехніка» від 05.11 .2024 р. №646-л.
З огляду на наведене суд зауважує, що позивач не позбавлений права повторно звернутися до відповідача із заявою про надання йому відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.1 ч.3 ст. 23 Закону №3543-ХІІ.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дій посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 , які виразились у незаконному утриманні позивача в будівлі ТЦК, суд зазначає, що позивачу слід взяти до уваги, що наявність обставин, про які повідомив позивач (незаконне затримання) можуть бути перевірені у разі його звернення до правоохоронних органів, оскільки перевірка цих обставин належить до виключної компетенції органів досудового розслідування та органів прокуратури в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним кодексом України.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 139, 241-246, 255, 262 КАС України, суд -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії; визнання протиправним рішення, оформленого протоколом від 18.11.2024 року № 24 - відмовити повністю.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України, безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя В. С. Брагар