31 січня 2025 року справа №640/8899/21
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.
Суть спору: до Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо нездійснення перерахунку пенсії громадянину України ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії громадянину України ОСОБА_1 із врахуванням заробітної плати, отриманої за періоди роботи з 2018 року по 31.12.2020 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити ОСОБА_1 різницю між перерахованою та фактично отриманою пенсією.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив, що з 2018 року він перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком. Після виходу на пенсію позивач продовжив працювати і протягом всього часу не було проведено жодного перерахунку пенсії, у зв'язку з цим 02.12.2020 він звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії з врахуванням заробітної плати, отриманої ним протягом часу з 2018 року по 2020 рік.
Однак, відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що пенсію позивача уже обчислено з урахуванням страхового стажу 36 років 2 місяців 4 дні, порахованого по 31.12.2019 та заробітної плати, визначеної за період роботи з 01.07.2000 по 31.12.2019 роки, у відповідно до норм чинного законодавства.
Позивач вважає таку бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо нездійснення перерахунку пенсії протиправною та такою, що порушує його право на пенсійне забезпечення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.04.2021 відкрито провадження у справі для її розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.
У поданому відзиві на позовну заяву відповідач заперечив проти позову та зазначив, що з 01.02.2020 позивачу проведено перерахунок пенсії з урахуванням додаткового стажу та заробітної плати по 31.12.2019 та оскільки позивач продовжує працювати, то право на проведення наступного перерахунку він набуде через 24 місяці за умов набуття страхового стажу і сплати страхових внесків.
13 грудня 2022 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» №2825-IX, статтею 1 якого встановлено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва.
Пунктом 1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону визначено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
14 грудня 2022 року вказаний Закон був опублікований в газеті «Голос України» №254 та набрав чинності 15.12.2022.
30 січня 2024 року на адресу Київського окружного адміністративного суду від Окружного адміністративного суду міста Києва надійшли матеріали даної справи та за результатом автоматизованого розподілу були передані на розгляд судді Дудіну С.О.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.02.2024 адміністративну справу прийнято до провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
На підставі пункту 2 частини першої статті 263 КАС України розгляд справи здійснено судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Позивач з 2018 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
02 грудня 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії, як особі, що продовжила працювати після призначення пенсії, з врахуванням заробітної плати, отриманої ним протягом часу з 2018 року по 2020 рік.
Листом від 16.03.2021 №6148-4286/Х-02/8-2600/21 відповідач повідомив позивача про те, що згідно частини четвертої статті 42 Закону № 1058 у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Позивачу в автоматизованому режимі проведено перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058 з 01.02.2020. Оскільки позивач продовжує працювати, право на проведення наступного перерахунку він набуде після набуття страхового стажу 24 місяці з 24.01.2022 за умови сплати страхових внесків. Отже, підстав для проведення перерахунку немає.
Не погоджуючись з такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся з позовом до суду, з приводу чого суд зазначає таке.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) та Порядком проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правлінням Пенсійного фонду України від 18.05.2018 № 10-1 (далі - Порядок № 10-1).
Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до статті 10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно з приписами статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частин першої-другої 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Згідно з частиною другою статті 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Згідно із пунктом 3 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління ПФУ від 18.05.2018 №10-1, перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:
1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.
З аналізу наведених норм вбачається, що особи, які, перебуваючи на пенсії, продовжують працювати, мають право на здійснення перерахунку їхньої пенсії. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Водночас, при такому перерахунку зазначений показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.
Вказаний висновок суду узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною, зокрема, у постанові від 02.04.2024 у справі № 420/19398/23.
З матеріалів справи вбачається, що позивачу з 2018 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV.
Після призначення пенсії позивач продовжив працювати.
На підставі заяви позивача від 24.01.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві здійснено перерахунок пенсії позивача з урахуванням набутого страхового стажу та заробітної плати за період роботи з 01.01.2018 по 31.12.2019 роки.
Як встановлено судом, що не заперечується позивачем, пенсія обчислена з урахуванням страхового стажу 36 років 2 місяців 4 дні, порахованого відповідачем по 31.12.2019 та заробітної плати, визначеної за період роботи з 01.07.2000 по 31.12.2019 роки.
Позивач у своїй заяві від 02.12.2020 просив здійснити перерахунок пенсії з врахуванням заробітної плати, отриманої ним протягом часу з 2018 по 2020 роки.
Виходячи із вищевикладених норм, суд зазначає, що оскільки позивачу пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV призначено вперше ще у 2018 році, то під час перерахунку пенсії того самого виду (пенсії за віком) застосовується заробітна плата (дохід), з якої обчислена пенсія.
Також суд зауважує, що приписами статті 45 Закону №1058-IV передбачено, що визначена частиною другою статті 40 цього Закону середня заробітна плата (дохід) для призначення пенсії, тобто за три календарні роки, що передують року звернення, застосовуються лише у випадку переведення з одного виду пенсії на інший або призначення пенсії вперше.
Натомість, в даному випадку, перерахунок пенсії відбувся в межах одного закону і позивач продовжує отримувати той самий вид пенсії з моменту її призначення, тому підстави для застосування, під час перерахунку пенсії, показника середньої заробітної плати по Україні за 2018 по 2020 роки відсутні.
За таких обставин, суд вважає обгрунтованими підстави відмови відповідача у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до заяви позивача від 02.12.2020, відтак у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для вирішення питання щодо судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Дудін С.О.