Справа №567/1937/24
Провадження №2/567/93/25
04 лютого 2025 року м. Острог
Острозький районний суд Рівненської області у складі:
головуючий суддя - Назарук В.А.
при секретарі - Гічиновська Я.В.
з участю
позивача ОСОБА_1
представника позивача - адвоката Януля В.С.
представника відповідача - адвоката Романової Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про звільнення від сплати аліментів та стягнення аліментів на утримання сина
встановив:
в провадженні Острозького районного суду Рівненської області знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про звільнення від сплати аліментів та стягнення аліментів на утримання сина.
Ухвалою суду від 12.12.2024 було задоволено клопотання позивача у справі та постановлено викликати в судове засідання для допиту в якості свідка ОСОБА_3 .
Під час дослідження доказів по даній справі зі свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 було встановлено, що батьками ОСОБА_3 є ОСОБА_1 (позивач по справі) та ОСОБА_2 (відповідачка по справі).
При цьому судом встановлено, що ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , а відтак на даний час не досяг чотирнадцятирічного віку, тобто є малолітнім.
Відповідно до ст.59 ЦПК України, права, свободи та інтереси малолітніх осіб віком до чотирнадцяти років, а також недієздатних фізичних осіб захищають у суді відповідно їхні батьки, усиновлювачі, опікуни чи інші особи, визначені законом.
ОСОБА_3 має процесуальний статус свідка по даній цивільній справі, а отже, за наявності спору між його батьками у даній справі, які для уникнення зловживання його правами об'єктивно не можуть бути його представниками у даній справі, слід вирішити питання про забезпечення його належним представником на час допиту в судовому засіданні в якості свідка, оскільки в цьому випадку має місце ситуація, в якій дитина потрапила у сферу дії правосуддя, яке повинно бути адаптованим до її потреб.
Керівні принципи Комітету міністрів Ради Європи щодо правосуддя, дружнього до дитини (далі - Керівні принципи) були прийняті в якості практичного інструменту для держав-членів Ради Європи у процесі адаптації їх судових і позасудових систем до конкретних прав, інтересів і потреб дітей. Рада Європи закликає держави-члени забезпечити їх широке розповсюдження серед всіх органів, відповідальних або іншим чином причетних до прав дітей в судочинстві.
В питанні доступу дитини до суду та забезпечення представництва її інтересів Керівні принципи орієнтують на використання таких підходів:
у випадках, коли існує конфлікт інтересів між батьками і дітьми, компетентний орган повинен призначати або опікуна представника в суді, або іншого незалежного представника для представлення поглядів та інтересів дитини (пункт 42);
доступ до суду для дітей також може бути необхідним у випадках, коли може виникнути конфлікт інтересів між дитиною і законним представником (пункт 95);
у разі можливого конфлікту інтересів між дітьми та їх батьками, слід уникати вимоги згоди батьків. Система повинна бути розроблена таким чином, щоб надмірна відмова одного з батьків не могла тримати дитину від необхідності звернення до правосуддя (пункт 98).
На національному рівні особливості правосуддя, дружнього до дитини, можна прослідкувати із положень ЦПК України:
частина четверта статті 13 ЦПК України встановлює правило про те, що суд залучає відповідний орган чи особу, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, якщо дії законного представника суперечать інтересам особи, яку він представляє;
стаття 45 ЦПК України регламентує забезпечення захисту прав малолітніх або неповнолітніх осіб під час розгляду справи, покладаючи на суд обов'язок роз'яснити малолітній або неповнолітній особі її права та можливі наслідки дій її представника чи законного представника у разі, якщо за віком вона може усвідомити їх значення; сприяти створенню належних умов для здійснення малолітньою або неповнолітньою особою її прав, визначених законом та передбачених міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України (ч.2, 3 ст.45 ЦПК України).
Таким чином, міжнародні стандарти у сфері правосуддя, дружнього до дитини, та норми національного права у своєму взаємозв'язку створюють умови для доступу дитини до суду, виділяючи особливості її участі в судовому процесі. Це стосується і особливостей участі законного представника дитини.
Поряд із цим Керівні принципи орієнтують на необхідності виконання обов'язку компетентного органу призначати представника дитини в суді (пункт 43), що в поєднанні із статями 13, 45 ЦПК України, створює правові передумови для суду вжити заходи по його залученню.
Оскільки метою діяльності служби у справах дітей є забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров'я, освіту, соціальний захист, сімейне виховання та всебічний розвиток; виявленням дітей, що опинилися в складних життєвих обставинах; вживає заходів щодо надання статусу дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та їх влаштуванням, то суд вважає за необхідне звернутися до виконавчого комітету Острозької міської ради Рівненської області, який виконує функції органу опіки та піклування і структурним підрозділом якого є служба у справах дітей, з клопотанням про призначення зазначеному малолітньому представника на час його допиту в суді в якості свідка по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про звільнення від сплати аліментів та стягнення аліментів на утримання сина.
На підставі викладеного, керуючись ст.13, 45 ЦПК України,
постановив:
звернутися виконавчого комітету Острозької міської ради Рівненської області з клопотанням про призначення малолітньому ОСОБА_3 представника на час його допиту в суді в якості свідка по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про звільнення від сплати аліментів та стягнення аліментів на утримання сина.
Суддя Острозького районного суду Назарук В.А.