31.01.2025 Справа №607/2144/25 Провадження №1-кс/607/694/2025
м. Тернопіль
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , адвоката ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні режимі відеоконференції в залі судових засідань Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області скаргу адвоката ОСОБА_3 , яка діє в інтересах ОСОБА_4 , на незаконне затримання,-
31.01.2025 адвокат ОСОБА_3 , яка діє в інтересах ОСОБА_4 звернулась до слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області із скаргою на незаконне затримання ОСОБА_4 , в якій просила: зобов'язати начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 негайно звільнити ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 від незаконного утримання.
В обґрунтування скарги адвокат ОСОБА_3 вказує, що 27.01.2025 о 14:30 на межі Тернопільської та Рівненської області ОСОБА_4 зупинила поліція, поряд з якою знаходилися представники ІНФОРМАЦІЯ_3 . Після перевірки документів, представник РТЦК та СП повідомив йому, що оскільки у його військовому квитку міститься запис про виключення його з військового обліку їм треба поїхати в ІНФОРМАЦІЯ_4 для внесення цих відомостей в реєстр. Після прибуття ОСОБА_4 до ІНФОРМАЦІЯ_3 його військово-обліковий документ (військовий квиток) з його слів у нього вилучили і більше він його не бачив, при цьому жодних повісток йому не видавали, йому пропонували пройти ВЛК, проте він відмовився, оскільки не має з собою жодних медичних документів та бажав пройти ВЛК за місцем проживання та реєстрації. 27.01.2025 орієнтовно о 18:00 без проходження ВЛК та без вручення жодних повісток ОСОБА_4 проти його волі було доставлено в населений пункт Копичинці Тернопільської області, і пояснили що він буде тут проходити військову службу, на що ОСОБА_4 повідомив, що не проходив військово-лікарську комісію та жодних документів щодо мобілізації не підписував. 28.01.2025 орієнтовно о 12 год. 00 хв. ОСОБА_4 проти його волі без жодних документів, що підтверджують право представників ТЦК та СП на таке переміщення привезли в м. Золочів Львівської області та повідомили, що якщо його не прийняли в попередній військовій частині то приймуть на службу у АДРЕСА_1 , на що ОСОБА_4 знову повідомив, що не проходив військово-лікарську комісію та жодних документів щодо мобілізації не підписував. Надалі 28.01.2025 о 18:00 ОСОБА_4 доставили в ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою: АДРЕСА_2 , де станом на 30.01.2025 він і досі утримується без жодних підстав. Водночас, із слів ОСОБА_4 військово-лікарську комісію він досі не проходив, повісток не отримував, жодних документів не підписував, а підстави його утримання посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 йому не повідомляються. Посилаючись на наведене, адвокат просить скаргу задовольнити.
В судовому засіданні адвокат ОСОБА_3 подану скаргу підтримала у повному обсязі та з посиланням на ст. 206 КПК України просила задовольнити.
Уповноважена особа ІНФОРМАЦІЯ_6 у судове засідання не з'явився, проте подав заяв, у якій повідомив, що згідно наявної у них інформації встановлено, що військовозобов'язаний громадянин ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 не перебуває, відповідно вказаний військовозобов'язаний до підпорядкованого нам центру не доставлявся, для проходження військово-лікарської комісії не направлявся і на військову службу по мобілізації не призивався. Згідно інформації в системі АТС «Оберіг», значиться що громадянин ОСОБА_4 з 27.01.2025 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 на сьогоднішній день ОСОБА_4 у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_6 за адресою: АДРЕСА_3 не перебуває.
Допитаний у судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_5 пояснив, що він є інспектором Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області та ними здійснювався виїзд за адресою: АДРЕСА_2 , за викликом ОСОБА_4 про вчинення щодо нього неправомірних дій. Відвідавши ІНФОРМАЦІЯ_9 на 1-му поверсі та ІНФОРМАЦІЯ_9 на 3-му поверсі, за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_4 там виявлений не був та з'ясовано, що такий громадянин у них не числиться. Водночас ним було виявлено ОСОБА_4 на 5 поверсі приміщення за адресою: АДРЕСА_2 у казармах закрито режиму куди він був поміщений з ІНФОРМАЦІЯ_3 . В ході спілкування ОСОБА_4 повідомив, що до нього фізичного насилля не застосовували.
Заслухавши пояснення адвоката ОСОБА_3 , дослідивши копії матеріалів, якими обґрунтовано скаргу, та які додано в судовому засіданні, а також пояснення свідка, слідчий суддя доходить до наступного висновку.
Стаття 208 цього Кодексу встановлює виключні випадки, за наявності яких уповноважена службова особа має право без ухвали слідчого судді, суду затримати особу, підозрюваного у вчиненні злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі, зокрема, якщо безпосередньо після вчинення злочину очевидець, в тому числі потерпілий, або сукупність очевидних ознак на тілі, одязі чи місці події вказують на те, що саме ця особа щойно вчинила злочин.
У відповідності до ч.ч. 2, 3 ст. 206 КПК України, якщо слідчий суддя отримує з будь-яких джерел відомості, які створюють обґрунтовану підозру, що в межах територіальної юрисдикції суду знаходиться особа, позбавлена свободи за відсутності судового рішення, яке набрало законної сили, або не звільнена з-під варти після внесення застави в установленому цим Кодексом порядку, він зобов'язаний постановити ухвалу, якою має зобов'язати будь-який орган державної влади чи службову особу, під вартою яких тримається особа, негайно доставити цю особу до слідчого судді для з'ясування підстав позбавлення свободи. Слідчий суддя зобов'язаний звільнити позбавлену свободи особу, якщо орган державної влади чи службова особа, під вартою яких тримається ця особа, не надасть судове рішення, яке набрало законної сили, або не доведе наявність інших правових підстав для позбавлення особи свободи.
З аналізу статті 206 КПК України можна зробити висновок, що слідчий суддя забезпечує дотримання прав особи, яка тримається під вартою органом державної влади чи службовою особою, позбавлена свободи за відсутності судового рішення, яке набрало законної сили, або не звільнена з-під варти після внесення застави в установленому цим Кодексом порядку.
Глава 18 КПК України, стаття 206 КПК України регламентує відносини під час досудового розслідування, а саме запобіжні заходи, затримання особи.
Так, у поданій скарзі адвокат ОСОБА_3 просить зобов'язати начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 негайно звільнити ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 від незаконного утримання.
Поряд з цим, відповідно до заяви ІНФОРМАЦІЯ_6 № 2566 від 31.01.2025 згідно наявної у них інформації встановлено, що військовозобов'язаний громадянин ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 не перебуває, відповідно вказаний військовозобов'язаний до підпорядкованого нам центру не доставлявся, для проходження військово-лікарської комісії не направлявся і на військову службу по мобілізації не призивався. Згідно інформації в системі АТС «Оберіг», значиться що громадянин ОСОБА_4 з 27.01.2025 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 на сьогоднішній день ОСОБА_4 у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_6 за адресою: АДРЕСА_3 не перебуває.
Як встановлено слідчим суддею з наявних у матеріалах доказів, пояснень захисника та показів свідка, ОСОБА_4 був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_3 для призову на військову службу під час мобілізації, звідки в подальшому переміщений в казарми закритого типу за адресою: АДРЕСА_2 .
Так, Указом Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією РФ проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до ч. 2 ст. 102, п. п. 1, 17, 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, оголошено про проведення загальної мобілізації в тому числі на території Тернопільської області.
Водночас, зобов'язано місцеві органи виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб - підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини, а також здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України.
Відповідно до вимог статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», під час мобілізації громадяни зобов'язані проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Слідчий суддя зауважує, що працівники ІНФОРМАЦІЯ_6 відповідно до норм Положення №154 від 23.02.2022 не є правоохоронними органами чи органами державної влади, на яких покладено функцію затримання чи утримання осіб під вартою, а також службові чи посадові особи не є уповноваженими особами, що уповноважені затримати особу в силу ст. 208 КПК України.
Аналіз статті 206 КПК України передбачає як незаконне затримання особи - тримання особи під вартою, позбавлення свободи без судового рішення, або не звільнення - під варти після внесення застави.
Призов громадянина на військову службу під час мобілізації не є позбавленням особи права на свободу та особисту недоторканість, гарантоване Конституцією України, а є обов'язком громадянина України на захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України. Метою доставлення ОСОБА_4 до ІНФОРМАЦІЯ_3 та подальше його переміщення в казарми закритого типу за адресою: АДРЕСА_2 було зумовлене призовом на військову службу під час мобілізації і не є незаконним затриманням особи.
За таких обставин, у задоволенні скарги адвоката ОСОБА_3 , яка діє в інтересах ОСОБА_4 на незаконне затримання в порядку статті 206 КПК України слід відмовити.
Водночас, слідчий суддя звертає увагу на те, що рішення, дії чи бездіяльність посадових осіб Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки щодо призову на військову службу під час мобілізації, без проходження ВЛК, можуть бути оскаржені в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 206, 309, 376 КПК України, слідчий суддя -
В задоволенні скарги адвоката ОСОБА_3 , яка діє в інтересах ОСОБА_4 , на незаконне затримання, -- відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали оголошений учасникам провадження 03.01.2025 о 16 год.50 хв.
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської областіОСОБА_1