Рішення від 31.01.2025 по справі 380/20403/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2025 рокусправа № 380/20403/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сподарик Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 в зв'язку з втратою годувальника, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії в зв'язку з втратою годувальника відповідно до вимог Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-VI;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.06.2020 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії в зв'язку з втратою годувальника з урахуванням раніше виплачених сум здійснивши для цього перерахунок пільгової пенсії по віку годувальника ОСОБА_2 на момент його смерті, відповідно до вимог Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-VI.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначила, що після смерті її чоловіка, з 23.10.2019 отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника. Розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника розраховувався первинно з пільгової пенсії чоловіка по віку, за нормами Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-VI. Однак, в подальшому розрахунок пенсії по втраті годувальника по вказаному закону відповідачем скасовано, а пенсію зменшено. 03.05.2024 позивач звернулась із заявою, в якій просила повідомити про правильність обчислення розміру її пенсії. Листом від 17.05.2024, ГУ ПФУ у Львівській області повідомило позивачку про те, що при визначенні розміру пенсії за віком годувальника до стажу на підземних роботах за Списком №1 з повним днем під землею з видобутку вугілля, безпідставно було зараховано період роботи з 25.01.1978 по 01.02.1994 у Львівсько-Волинській геологорозвідувальній експедиції та розмір обчислено за нормами Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-VI. Водночас зазначено, що дія вказаного закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком №1 виробництв, робіт, професій посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, тому з 01.06.2020 розрахунок пенсії приведено до норм чинного законодавства. Позивачка вважає дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо зменшення розміру пенсії протиправними, а тому звернулась з вказаним позовом до суду.

Ухвалою суду від 04.10.2024 позовну заяву залишено без руху та надано десятиденний строк на усунення її недоліків. На виконання вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху, позивачем усунуто вказані недоліки.

Ухвалою суду від 18.10.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

06.11.2024 за вх.№82165 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Зазначив, що згідно документів електронної пенсійної справи № 913050146936 ОСОБА_1 призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника з 23.10.2019 відповідно до статті 36 Закону №1058. При визначенні розміру пенсії за віком годувальника до стажу на підземних роботах за Списком №1 з повним днем під землею з видобутку вугілля безпідставно було зараховано період роботи з 25.01.1978 по 01.02.1994 у Львівсько-Волинській геологорозвідувальній експедиції та розмір пенсії обчислено за нормами Закону України від 02.09.2008 № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці». Оскільки, право на обчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мають працівники, що видобувають вугілля, які відпрацювали повний робочий день (чоловіки не менш як 15 років) на підземних роботах за списком №1, норма зазначеної вище статті 8 не може бути застосована під час обчислення розміру пенсій працівників геологорозвідувальних експедицій. Враховуючи зазначене, з 01.06.2020 розрахунок пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з втратою годувальника приведено до норм чинного законодавства. Вважає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області є правомірними та такими, що відповідають чинному законодавству України, просить у задоволенні позову відмовити.

26.11.2024 за вх.№87350 від позивачки надійшли пояснення у справі, позовні вимоги вважає обґрунтованими, просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 17.12.2024 витребувано у відповідача докази у справі.

27.12.2024 за вх.№95509 від представника відповідача надійшло клопотання про долучення доказів.

Ухвалою суду від 31.01.2024 позовну заяву залишено без розгляду в частині позовних вимог.

Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін в порядку частини сьомої статті 262 КАС України від учасників справи не надходило. З огляду на ці обставини суд на підставі частини п'ятої статті 262 КАС України розглянув справу в порядку письмового провадження (без проведення судового засідання, за наявними матеріалами) в межах строку, визначеного статтею 258 КАС України.

Суд з'ясував зміст позовних вимог, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:

Позивач, ОСОБА_1 , з 23.10.2019 отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При визначенні розміру пенсії померлого чоловіка позивачки, ОСОБА_2 до стажу на підземних роботах за Списком №1 з повним днем під землею з видобутку вугілля було зараховано період роботи з 25.01.1978 по 01.02.1994 у Львівсько-Волинській геологорозвідувальній експедиції та розмір пенсії обчислено за нормами Закону України від 02.09.2008 №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці».

03.05.2024 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою щодо обчислення пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Листом від 17.05.2024 №13351-13659/Д-52/8-1300/24, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило ОСОБА_1 таке.

« ОСОБА_1 з 23.10.2019 отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При визначенні розміру пенсії за віком годувальника до стажу на підземних роботах за Списком №1 з повним днем під землею з видобутку вугілля безпідставно було зараховано період роботи з 25.01.1978 по 01.02.1994 у Львівсько-Волинській геологорозвідувальній експедиції та розмір пенсії обчислено за нормами Закону України від 02.09.2008 №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Водночас, дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-VI поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників затверджених Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи зазначене, з 01.06.2020 розрахунок пенсій приведено до норм чинного законодавства.

Стаж роботи годувальника становить 28 років 11 місяців 01 день, в тому числі 22 роки 11 місяців 11 днів - пільговий стаж роботи за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, з них:

- 06 років 11 місяців 03 дні - стаж роботи з повним днем під землею з видобутку вугілля, що враховуються для визначення права на обчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону 345;

- 16 років 08 днів - стаж роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1, оскільки дія Закону 345 не поширюється на працівників геологорозвідувальних експедицій.

Розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника обчислюється з урахуванням страхового стажу годувальника 50 років 11 місяців 01 день, в тому числі за повних 22 роки стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України додатково зараховано 22 роки (коефіцієнт страхового стажу - 0,50917, понаднормовий стаж, понад 25 років, - 25 років).

Заробітну плату для обчислення пенсії враховано за період роботи годувальника з 01.08.1985 по 31.07.1990 за даними довідки про заробітну плату (коефіцієнт заробітної плати годувальника - 2,40509).

Середньомісячний заробіток годувальника із застосуванням проіндексованої з 01.03.2024 середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії, в розмірі 7994,47 грн, становить 19227,42 грн (7994,47 грн х 2,40509).

Розмір пенсії за віком годувальника з 01.03.2024 становить 10380,28 грн, в т. ч.:

- 9790,03 грн - розмір пенсії за віком годувальника (19227,42 грн. - середньомісячний заробіток х 0,50917 - коефіцієнт страхового стажу);

- 590,25 грн - доплата за 25 років понаднормового стажу (2361,00 грн. х 25 %).

Відповідно до частини 1 статті 37 Закону № 1058 пенсія у зв'язку з втратою годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї призначається в розмірі 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника.

Пенсійна виплата ОСОБА_1 у зв'язку з втратою годувальника з 01.03.2024 становить 5490,14 грн, в тому числі:

- 5190,14 грн - розмір пенсії по втраті годувальника (10380,28 грн - розмір пенсії за

віком годувальника х 50 %);

- 300,00 грн - щомісячна компенсаційна виплата 70-ти річним.

Нарахування та виплата пенсії проводиться відповідно до норм чинного законодавства».

Вважаючи, що відповідачем протиправно зменшено розмір пенсії ОСОБА_1 в зв'язку з втратою годувальника, позивач звернулась з вказаним позовом до суду.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Отже, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Положеннями частини першої статті 4 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 1058-IV у солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором (стаття 10 Закону № 1058-IV).

Частиною першою статті 36 Закону № 1058-IV встановлено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Непрацездатними членами сім'ї вважаються: чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону (пункт 1 частини другої статті 36 Закону № 1058-IV).

Зі змісту частини третьої статті 36 Закону № 1058-IV вбачається, що до членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з частиною першою статті 37 Закону № 1058-IV пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.

Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

За вказаними законодавчими нормами, члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника. Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається із заробітку чи пенсії годувальника, тобто в залежності від того доходу, який мав годувальник на час настання смерті.

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Статтею 1 Закону України від 2 вересня 2008 року № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345-VI) передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Статтею 8 Закону № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення шахтарів, відповідно до яких мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону 1058-IV, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналіз наведеної норми свідчить, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону № 345-VI) така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону № 345-VI та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, та були зайняті на підземних роботах повний робочий день, працівники державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості, а також працівники шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день.

Судом встановлено, що під час первинного призначення пенсії померлого чоловіка позивачки ОСОБА_2 до стажу на підземних роботах за Списком №1 з повним днем під землею з видобутку вугілля було зараховано період роботи з 25.01.1978 по 01.02.1994 у Львівсько-Волинській геологорозвідувальній експедиції та розмір пенсії обчислено за нормами Закону України від 02.09.2008 №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці».

З врахуванням вказаного періоду роботи, ОСОБА_1 було призначено пенсію в разі втрати годувальника.

При цьому, відповідач зазначає, що з 01.06.2020 розрахунок пенсії приведено до норм чинного законодавства, оскільки при визначенні розміру пенсії за віком годувальника до стажу на підземних роботах за Списком №1 з повним днем під землею з видобутку вугілля безпідставно було зараховано період роботи з 25.01.1978 по 01.02.1994 у Львівсько-Волинській геологорозвідувальній експедиції та розмір пенсії обчислено за нормами Закону України від 02.09.2008 №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Судом встановлено, що згідно записів трудової книжки ОСОБА_2 , останній у період з 25.01.1978 по 01.02.1994 працював в ДП ««Львівсько-Волинська геологорозвідувальна експедиція».

Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії №35-01 від 05.08.2024 відокремленого підрозділу «Геологорозвідувальна експедиція» Державного підприємства «Львіввугілля», ОСОБА_2 працював у Львівсько-Волинській геологорозвідувальній експедиції в період з 23.01.1978 по 01.02.1994 і безпосередньо був зайнятий на підземних роботах з повним робочим днем в шахтах за професією машиніст бурової установки підземного буріння 4-5 розрядів.

Згідно з проведеною атестацією робочих місць за умовами праці, які затверджені наказом Львівсько-Волинської геологорозвідувальної експедиції від 10.10.1994 №129 затверджено перелік робочих місць, професій, посад працівників, яким встановлено пільгове пенсійне забезпечення згідно Списку №1 Видобування корисних копалин і гірничі роботи, підземні умови в шахтах, серед яких наявна посада - машиніст бурової установки підземного буріння.

Відповідно до характеристики виконання робіт машиніста бурових верстатів підземного буріння ВП «Геологорозвідувальні експедиції» ДП «Львіввугілля», машиніст бурового верстату підземного буріння безпосередньо занятий повний робочий день на підземних роботах в шахтах Львівсько-Волинського кам'яновугільного басейну по видобутку вугілля.

У постанові від 20.11.2018 у справі № 345/4616/16 Верховний Суд дійшов правового висновку, що статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах, а тому стаж роботи померлого годувальника має бути зараховано до стажу роботи, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до статей 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Судом встановлено, що при призначенні пенсії ОСОБА_1 було зараховано періоди роботи годувальника з 23.01.1978 по 01.02.1994 до стажу на підземних роботах за Списком №1, однак в подальшому такі було виключено, що є протиправним та встановлено судом.

Відповідно до роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України в листі від 18.02.2009 № 1757/0/1409/010 та Пенсійного фонду України в листі від 20.02.2009 №2927/0/0220, дія ст.ст.1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється на працівників, професії і посади яких передбачені пунктами «а», «б» і «в» підрозділу 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу 1 «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2013 № 36 за умови зайнятості повний робочий день.

При цьому, відповідно до п.1.1а розділу І «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, його дія поширюється на всіх робітників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 без врахуванням пільгового (спеціального) стажу періоду роботи годувальника в Львівсько-Волинській геологорозвідувальній експедиції виробничого об'єднання «Укрзахідвуглегеологія» з 23.01.1978 по 01.02.1994 включно. Як встановлено судом і підтверджено матеріалами справи, відповідач без обґрунтувань змінив стаж чоловіка позивача і цим самим змінив розмір пенсії по втраті годувальника. Стаж ОСОБА_2 підтверджено доказами долученими до матеріалів справи і становить 22 роки за Списком 1.

З прохальної частини позовної заяви судом встановлено, що позивач просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 в зв'язку з втратою годувальника, яке полягає у відмові здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії в зв'язку з втратою годувальника відповідно до вимог Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-VI та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії в зв'язку з втратою годувальника з урахуванням раніше виплачених сум здійснивши для цього перерахунок пільгової пенсії по віку годувальника ОСОБА_2 на момент його смерті, відповідно до вимог Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-VI.

Відповідно до частини першої частини другої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Тому, задля ефективного захисту прав і свобод позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та задовольнити позовні вимоги позивача шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 без врахуванням пільгового (спеціального) стажу періоду роботи годувальника ОСОБА_2 в Львівсько-Волинській геологорозвідувальній експедиції виробничого об'єднання «Укрзахідвуглегеологія» з 23.01.1978 по 01.02.1994 включно.

Для відновлення порушеного права суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 з 24.03.2024 (в межах строку звернення до суду) перерахунок та виплату пенсії відповідно до статтей 1,8,10 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», відповідно до абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до пільгового (спеціального) стажу годувальника ОСОБА_2 період роботи в Львівсько-Волинській геологорозвідувальній експедиції виробничого об'єднання «Укрзахідвуглегеологія» з 23.01.1978 по 01.02.1994 включно, із врахуванням раніше виплачених сум.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову в частині, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 77 КАС України).

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує, як розподілити між сторонами суд.

Згідно із статтею 139 КАС України при задоволенні позову судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 без врахуванням пільгового (спеціального) стажу періоду роботи годувальника ОСОБА_2 в Львівсько-Волинській геологорозвідувальній експедиції виробничого об'єднання «Укрзахідвуглегеологія» з 23.01.1978 по 01.02.1994 включно.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 24.03.2024 відповідно до статтей 1,8,10 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», відповідно до абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до пільгового (спеціального) стажу годувальника ОСОБА_2 період роботи в Львівсько-Волинській геологорозвідувальній експедиції виробничого об'єднання «Укрзахідвуглегеологія» з 23.01.1978 по 01.02.1994 включно, із врахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з для складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України.

Суддя Сподарик Наталія Іванівна