Рішення від 31.01.2025 по справі 640/9266/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2025 року справа №640/9266/22

Суддя Київського окружного адміністративного суду Кочанова П.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови в здійсненні ОСОБА_1 виплати, перерахованої пенсії за період з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2019 року, в повному розмірі, без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21 лютого 2018 року, з урахуванням виплачених сум;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити ОСОБА_1 виплату, перерахованої пенсії за період з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2019 року, в повному розмірі, без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21 лютого 2018 року, з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві як отримувач пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідач здійснив перерахунок його пенсії з урахуванням розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21 лютого 2018 року. Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити виплату перерахованої пенсії за період з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2019 року в повному розмірі, без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21 лютого 2018 року, з урахуванням виплачених сум. Разом з тим, відповідач листом відмовив у задоволенні заяви позивача.

Позивач вважає такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві протиправними, та такими, що порушують його права.

04 липня 2022 року, Окружним адміністративним судом міста Києва відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.

Законом України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Матеріали справи отримані Київським окружним адміністративним судом та протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04 грудня 2023 року, справу розподілено судді Кочановій П.В.

12 грудня 2023 року Київським окружним адміністративним судом справу прийнято до провадження, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Сторони повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.

В матеріалах справи наявний відзив Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на адміністративний позов ОСОБА_1 , в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача. Свою позицію відповідач вмотивовував тим, що рішення щодо скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21 лютого 2018 року прийнято 05 березня 2019 року, тому до зазначеної дати воно є чинним та підлягає застосуванню органами виконавчої влади.

На підставі зазначеного, просив суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

19 вересня 2024 року Київським окружним адміністративним судом витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про нараховану та фактично виплачену пенсію ОСОБА_1 за період з 01 січня 2016 року по 31 липня 2021 року, протоколи за електронною пенсійною справою ОСОБА_1 станом на 01 січня 2018 року, на 01 січня 2019 року, на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 липня 2021 року.

07 жовтня 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві надано довідку про нараховану та фактично виплачену пенсію ОСОБА_1 за період з 01 січня 2016 року по 31 липня 2021 року.

Згідно з пунктом 10 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) є громадянином України (паспорт серії НОМЕР_2 ) та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві як отримувач пенсії відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

В листопаді 2021 року представник позивача звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про проведення з 01 січня 2018 року перерахунку та виплати основного розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 100 відсотків від суми підвищення, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 07 грудня 2021 року за результатом розгляду звернення представника позивача повідомлено про відсутність підстав для проведення виплати пенсії за період з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2019 року.

Відповідно до наявних в матеріалах адміністративного провадження витягів з пенсійної справи позивача, пенсія ОСОБА_1 призначена з 01 червня 2007 року, як майору міліції, оперуповноваженому в особливо важливих справах інспекції з особового складу управління внутрішньої безпеки м. Києві Департаменту внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України.

Перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведений в березні 2018 року з урахуванням довідки Головного управління МВС України в місті Києві №40122 від 21 березня 2018 року, яка видана відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року №988.

Як підставу перерахунку вказано постанову Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року №988 та пункт 3 постанови "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103.

Розмір грошового забезпечення відповідно до вищеозначеної довідки становить 7738 гривень 36 копійок. Підсумок пенсії з надбавками становить 4023 гривні 95 копійок (52% грошового забезпечення), з 01 квітня 2018 року сума до виплати ідентична нарахованій, тобто 100% від підвищення. Розрахунок на доплату пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 березня 2018 року становить 48822 гривні 48 копійок.

Відповідно до довідки про нараховану та фактично виплачену пенсію ОСОБА_1 за період з 01 січня 2016 року по 31 липня 2021 року від 02 жовтня 2024 року №2600-0505-7/192232 (надана на виконання ухвали суду) виплата заборгованості за період з 01 січня 2018 року по 31 березня 2018 року проведена в квітні 2018 року у сумі 5424 гривні 72 копійки. Виплата заборгованості за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року здійснювалась протягом 2019 - 2021 років. Останній місяць виплати заборгованості червень 2021 року.

На час подання позовної заяви виплата заборгованості за період з 01 січня 2016 року по 31 березня 2018 року у сумі 48822 гривні 48 копійок виплачена в повному обсязі. Виплата пенсії з 01 квітня 2018 року проводиться в повному обсязі (без розстрочення).

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

За змістом преамбули Закону №2262-ХІІ, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до пункту 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII Закону №2262-XII.

За приписами частин першої-четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

11 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - постанова КМУ №988), якою змінено розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції).

У відповідності до частини четвертої статті 63 Закону № 2262 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21 лютого 2018 року (далі - постанова КМУ № 103), яка набрала чинності 24 лютого 2018 року.

Пунктом 3 постанови КМУ № 103 встановлено: перерахувати з 01 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови КМУ № 988.

Сума перерахованих пенсій для виплати з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

- з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;

- з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Тобто, пунктом 3 постанови КМУ №103, було передбачено виплату пенсії з урахуванням розстрочки виключно щодо сум перерахованих пенсій з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, а не з 01 січня 2018 року.

Як встановлено судом підставою для перерахунку пенсії позивачу слугували саме постанова КМУ №988 та пункт 3 постанови КМУ №103, а не як помилково зазначає позивач

постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 (далі - постанова КМУ № 704) від 30 серпня 2017 року.

При цьому, відповідно до наявних матеріалів пенсійної справи позивача з 01 квітня 2018 року сума пенсії до виплати є ідентична сумі нарахованої пенсії, тобто у розмірі 100% від підвищення. Крім того, виплата заборгованості за період з 01 січня 2018 року по 31 березня 2018 року проведена в квітні 2018 року у сумі 5424 гривні 72 копійки. Виплата заборгованості за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року здійснювалась протягом 2019 - 2021 років. Останній місяць виплати заборгованості червень 2021 року.

Щодо посилання позивача на постанову КМУ № 704 суд зазначає наступне.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнані протиправними та скасовані пункти 1, 2 постанови КМУ № 103 та зміни до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), додатка 2 до Порядку № 45. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року у справі № 826/3858/18 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року залишено без змін.

Пунктом 1 постанови КМУ № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), […] за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, […] відповідно до постанови КМУ № 704.

Відповідно до пункту 2 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Так, пункт 1 та 2 постанови КМУ № 103 передбачає перерахунок і виплату пенсії відповідно до постанови КМУ № 704, а пункт 3 постанови КМУ № 103 передбачає перерахунок і виплату пенсії відповідно до постанови КМУ № 988 (грошове забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейських).

Судом встановлено, що позивач не відноситься до категорії військових пенсіонерів, перерахунок та виплата пенсії яким врегульовані пунктами 1,2 постанови КМУ № 103 та постанови КМУ № 704, оскільки є колишнім співробітником органів внутрішніх справ (міліції), тому скасування вказаних пунктів постанови КМУ № 103 не породжує правових підстав для проведення перерахунку пенсії Позивачу.

Щодо виплати заборгованості то суд вказує, що відповідно до довідки про нараховану та фактично виплачену пенсію ОСОБА_1 за період з 01 січня 2016 року по 31 липня 2021 року від 02 жовтня 2024 року №2600-0505-7/192232 станом на липень 2021 року виплата заборгованості з пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року проведена в повному обсязі.

Заборгованість з пенсійних виплат, перерахованих на виконання постанови КМУ №103 та постанови КМУ №988 відносно позивача з боку відповідача відсутня, а виплата пенсії з 01 квітня 2018 року проводиться в повному обсязі (без розстрочення).

З урахуванням означеного, відсутні підстави для задоволення позовних вимог, оскільки розмір грошового забезпечення відповідній категорії громадян врегульований постановою КМУ № 988, а не як хибно зазначає позивач постановою КМУ № 704.

А всі належні виплати проведені в повному обсязі.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).

Питання про розподіл судових витрат не вирішується, оскільки суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.

Керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-262, 293-295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 31 січня 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Кочанова П.В.