Справа № 489/7229/24
Номер провадження 3/489/39/25
Постанова
Іменем України
03 лютого 2025 року місто Миколаїв
Суддя Ленінського районного суду міста Миколаєва Микульшина Ганна Анатоліївна, розглянувши матеріали справи, які надійшли з Управління патрульної поліції в Миколаївській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , не працюючого, зі слів зареєстрованого: АДРЕСА_1 , тимчасово проживаючого за адресами: АДРЕСА_2 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
встановила:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 129619 від 15.09.2024, 14.09.2024 о 01:24 год. в м. Миколаєві, просп. Богоявленський, 30/35, водій ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керував т/з Honda Shadow 400, д.н.з. НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, порушення мовлення, порушення координації рухів. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці відмовився, як і від проходження, як і від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння, чим порушив п. 2.5 ПДР України. Зафіксовано на нагрудний відео реєстратор 474545, 474659.
29.01.2025 від захисника Онищенко Л.В. надійшли письмові заперечення на вказаний протокол, в яких просила закрити справу на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні факт керування транспортним засобом (мотоциклом) заперечував, пояснив, що напередодні подій, вказаних у протоколі сидів із знайомою ОСОБА_2 у ресторані «Вино та м'ясо», алкоголь там він не вживав, лише їв піцу. Потім вийшов із закладу та підійшов до свого припарковоного мотоциклу, увімкнувши фари, щоб його знайомій ОСОБА_2 у комендантську годину було легше прийти до нього на світло, щоб піти додому. Також заявив клопотання про допит її в якості свідка. Протокольно вказане клопотання задоволено.
Захисник ОСОБА_1 адвокат Онищенко Л.В. в суді обставини, викладені в протоколі заперечувала. Наполягала, що протокол складено із порушенням норм ст. 256 КУпАП, оскільки у ньому не зазначено свідка подій ОСОБА_2 , яка є на відеозаписі, долученому працівниками поліції, протокол складено 15.09.2024 щодо подій, які відбулись 14.09.2024. Також долучений до матеріалів справи відеозапис не є безперервним, що є порушщенням Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функцію фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису.
Свідок ОСОБА_2 у суді пояснила, що увечері 14.09.2024 перебувала з ОСОБА_1 у ресторані «Вино та м'ясо», де останній алкоголь не вживав, лише їв піцу. Потім він раніще неї вийшов із закладу та підійшов до свого припарковоного мотоциклу, щоб пересвідчитися, що з ним все у порядку. Також він увімкнув фари, щоб їй, ОСОБА_2 , у комендантську годину без вуличного світла було легше прийти до нього на світло, щоб потім піти разом додому. Коли вона підійшла по мотоциклу там вже стояли працівники поліції та пропонували ОСОБА_1 проходити медогляд на стан сп'яніння, до мед закладу з ними не їхала.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 та його захисника, допитавши свідка ОСОБА_2 , дослідивши матеріали, що знаходяться у справі (протокол про адміністративне правопорушення; направлення на огляд на стан сп'яніння; висновок КНП «МОЦПЗ» МОР від 15.09.2024; пояснення ОСОБА_1 ; довідку УПП в Миколаївській області від 16.09.2024), переглянувши відеозапис з нагрудного відеореєстратора поліцейського, суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Диспозицією ч. 1 ст. 130 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність, зокрема, за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до частин 2, 3 та 6 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів.
У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з вимогами пункту 2 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою КМУ від 17.12.2008 № 1103, огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ та МВС.
Пункт 3 зазначеного Порядку передбачає можливість проведення огляду як поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом, так і лікарем закладу охорони здоров'я.
При дослідженні відеозапису з нагрудного відеореєстратора поліцейського встановлено, що ОСОБА_1 дійсно керував транспортним засобом та на законну вимогу пройти огляд на виявлення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу водій відмовився (02:38 хв. відеозапису). Покази свідка ОСОБА_2 щодо не керування ОСОБА_1 мотоциклом суд не приймає до уваги, оскільки на долученому відеозаписі вбачається, що мотоцикл під його керуванням дійсно рухається, потім повертає в карман для паркування, що зафіксовано відеозаписом працівників поліції. При цьому на запитання поліцейського водій пояснив: «Алкоголь вживав. Транспортним засобом не керував. Я його просто перегнав» (02:00 хв. відеозапису). ОСОБА_1 погодився пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі, після чого був доставлений працівниками поліції до КНП «МОЦПЗ» МОР. Проте в даному медичному закладі він не вчиняв активних дій, спрямованих на проходження огляду, намагався його уникнути, поясняв, що не може подути в алкотестер, у нього «не виходить». При цьому спроб щодо проходження тесту він не вчиняв.
Згідно висновку КНП «МОЦПЗ» МОР від 15.09.2024 ОСОБА_1 відмовився від проходження медогляду.
Згідно п. 4, 5 розділу ІІ Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функцію фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису під час здійснення повноважень поліцейськими портативний відеореєстратор закріплюється на його форменому одязі на грудях (ближче до плечового суглоба) так, щоб не створювати перешкод діям поліцейського. У випадках, пов'язаних з необхідністю якісної фіксації подій, поліцейські можуть тримати портативний відеореєстратор у руках. Дозволяється закріплення портативного відеореєстратора на екіпіруванні (шоломі) або зброї, якщо їх конструкцією передбачені відповідні кріплення. Включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення.
З дослідженого відеозапису вбачається, що з моменту початку виконання працівниками поліції службових обов'язків відеозйомка не припиняється.
Оцінивши сукупність досліджених доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх взаємозв'язку, керуючись законом і правосвідомістю, суддя дійшла висновку, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, дійсно керувала транспортним засобом та відмовилась від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
Таким чином, встановлені суддею обставини вказують на наявність вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у вчиненні інкримінованого їй правопорушення та своїми діями вона вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, у зв'язку з чим підлягає адміністративній відповідальності за вчинене правопорушення.
Враховуючи особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, та обставини вчинення адміністративного правопорушення, вважаю за доцільне накласти на неї адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП, яка містить безальтернативний вид накладення стягнення, у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з особи, на яку накладено стягнення, підлягає стягненню судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Керуючись статтями 252, 266, 280, 283, 284, 285 КУпАП, суддя -
постановила:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп. (який підлягає сплаті та перерахуванню за такими реквізитами: отримувач коштів: Миколаївське ГУК/Микол.обл./21081300, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37992030, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081300, рахунок отримувача: UA438999980313010149000014001), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (який підлягає сплаті та перерахуванню за такими реквізитами: отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ//22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106, рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001).
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Ленінський районний суд міста Миколаєва.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Г.А. Микульшина