Рішення від 31.01.2025 по справі 160/32292/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2025 рокуСправа №160/32292/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В. М.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

05 грудня 2024 року представник ОСОБА_1 через систему «Електронний суд» звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який застосовується для обчислення її пенсії на коефіцієнти збільшення 1,11 та 1,0796 з врахуванням раніше проведеної індексації;

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо непроведення перерахунку підвищення до пенсії, ОСОБА_1 встановленого їй на підставі частини 3 статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який застосовується для обчислення її пенсії (за 2017-2019 роки) на коефіцієнти збільшення 1,11 та 1,0796 з дня звернення за перерахунком, а саме з 23.09.2024 з врахуванням раніше проведеної індексації її пенсії;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок підвищення до пенсії ОСОБА_1 , встановлене їй у відповідності до частини 3 статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в розмірі 22,5% від розміру її пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням збільшення показника середньої заробітної плати по Україні, який застосовується для обчислення її пенсії (за 2017-2019 роки) на коефіцієнти збільшення 1,14 з 01.03.2022, 1,197 з 01.03.2023 року, 1,11 та 1,0796 з 23.09.2024.

В обґрунтування позову представник позивача зазначив, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 січня 2024 року по справі №160/30265/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити нарахування і виплату індексації пенсії ОСОБА_1 з застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії з 01.03.2022 р. - 1,14 та з 01.03.2023 року - 1,197.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 24.07.2024 №41907-29071/О-01/8-0400/24 відповідач повідомляв, що на теперішній час (тобто на 24.07.2024) проводяться заходи щодо виконання рішення суду від 26.01.2024 по справі № 160/30265/23, яке буде виконано в межах зобов'язань, передбачених судом.

Рішення суду виконане шляхом прийняття розпорядження, з якого вбачається, що показник середньої зарплати, який застосовується для обчислення пенсії, тобто за 2017-2019 роки збільшено до розміру 10593,46 грн. Крім того, до пенсії позивача з дня її призначення встановлено підвищення до пенсії у відповідності до частини 3 статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яке залежить від розміру обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, тобто в тому числі виходячи з розміру показника середньої заробітної плати, який застосовано для обчислення пенсії, а саме в розмірі 22,5%, яка з урахуванням перерахунку залишилися незмінною 1644,35 грн.

23 вересня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою, в якій просила провести перерахунок її пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати по Україні, який застосовується для обчислення її пенсії також на коефіцієнти 1,11 та 1,0794, а також провести перерахунок підвищення до її пенсії відповідно до частини 3 статті 29 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням проведеного збільшення показника середньої заробітної плати, який застосовується для обчислення її пенсії на коефіцієнти 1,11; 1,14; 1,197 та 1,0796.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 22.10.2024 №57291-41537/О-01/8-0400/24 відповідач повідомив, що нарахування індексації пенсії із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії з 01.03.2021 - 1,11 та з 01.03.2024 - 1,0794 та підвищення відповідно до частини 3 статті 29 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" судом не розглядалось і, на його думку, це достатня правова підстава для невиконання правових норм з врахуванням вже зроблених висновків судом.

ОСОБА_1 вважає протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який застосовується для обчислення її пенсії на коефіцієнти збільшення 1,11 та 1,0796 з врахуванням раніше проведеної індексації та щодо непроведення перерахунку підвищення до пенсії, ОСОБА_1 встановленого їй на підставі частини 3 статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з чим представник позивача звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05 грудня 2024 року для розгляду адміністративної справи №160/32292/24 визначено суддю Олійника В.М.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2024 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

09 грудня 2024 року на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області направлено ухвалу про відкриття провадження по справі та примірник позовної заяви з додатками.

10 грудня 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області отримано ухвалу про відкриття провадження по справі та примірник позовної заяви з додатками, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа в системі "Електронний суд", яка міститься в матеріалах справи.

06 січня 2025 року на адресу суду через систему "Електронний суд" від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву вх.№527/25, в якому представник відповідача з позовними вимогами, викладеними в позовній заяві, не погоджується та вважає їх необґрунтованими з наступних підстав.

З 01.03.2024 року відбулася індексація пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.

Відповідно до підпункту 6 пункту 2 Постанови №185 до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2023 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2024 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", з 01 березня 2024 року встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Отже, з 1 березня 2024 року не підлягали індексації пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, які надійшли з 01.01.2020 до 31.12.2023 року, оскільки для їх обчислення застосовано показник середньої заробітної плати в Україні, який перевищує 7994,47 грн.

Враховуючи той факт, що позивачеві призначено пенсію за віком у 2020 році з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017 - 2019 роки у розмірі у розмірі 10593,46 грн., проведення з 01.03.2024 року перерахунку (індексації) пенсії із середньої заробітної плати - 7994,47 грн. недоцільно, оскільки призведе до зменшення розміру пенсії.

Згідно частини 3 статті 29 Закону №1058, жінкам, які народилися у період по 31 грудня 1961 року, після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру пенсії, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, в розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку, за умови, що до цього їм не призначалася будь-яка пенсія.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.01.2024 у справі №160/30265/23 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії з 01.03.2022 p.- 1,14 та з 01.03.2023 року - 1,197.

Показник середньої заробітної плати склав 10593,46 грн.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виконано рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.01.2024 по справі №160/30265/23 в повному обсязі в межах покладених зобов'язань.

Розмір пенсійної виплати складає:

3 01.03.2022 року - 10279,65 грн.;

з 01.07.2.022 року - 10289,88 грн.;

з 01.12.2022 року - 10297,14 грн.;

з 01.03.2023 року - 11797,14 грн.;

з 01.03.2024 року - 11826,62 грн.

Нарахування індексації пенсії із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з 01.03.2021 - 1,11 та з 01.03.2024 - 1,0794 та підвищення відповідно до частини 3 статті 29 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" судом не розглядалось.

Враховуючи вищевикладене, відсутні підстави для перерахунку пенсії на підставі частини 3 статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням індексації пенсії із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з 01.03.2021 - 1,11 та з 01.03.2024 - 1,0794.

З урахуванням викладеного, представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 - позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 січня 2024 року в справі №160/30265/23 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено повністю та вирішено:

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії з 01.03.2022 р. - 1,14 та з 01.03.2023 року - 1,197.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити нарахування і виплату індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії з 01.03.2022 р. - 1,14 та з 01.03.2023 року - 1,197.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору у розмірі 858,88 грн.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 24.07.2024 №41907-29071/О-01/8-0400/24 відповідач повідомляв, що на теперішній час (тобто на 24.07.2024) проводяться заходи щодо виконання рішення суду від 26.01.2024 по справі № 160/30265/23, яке буде виконано в межах зобов'язань, передбачених судом.

Рішення суду виконане шляхом прийняття розпорядження, з якого вбачається, що показник середньої зарплати, який застосовується для обчислення пенсії, тобто за 2017-2019 роки збільшено до розміру 10593,46 грн. Крім того, до пенсії позивача з дня її призначення встановлено підвищення до пенсії у відповідності до частини 3 статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яке залежить від розміру обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, тобто в тому числі виходячи з розміру показника середньої заробітної плати, який застосовано для обчислення пенсії, а саме в розмірі 22,5%, яка з урахуванням перерахунку залишилися незмінною 1644,35 грн.

23 вересня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою, в якій просила провести перерахунок її пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати по Україні, який застосовується для обчислення її пенсії також на коефіцієнти 1,11 та 1,0794, а також провести перерахунок підвищення до її пенсії відповідно до частини 3 статті 29 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням проведеного збільшення показника середньої заробітної плати, який застосовується для обчислення її пенсії на коефіцієнти 1,11; 1,14; 1,197 та 1,0796.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 22 жовтня 2024 року №57291-41537/О-01/8-0400/24 позивачеві повідомлено про наступне.

«Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.01.2024 по справі №160/30265/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити Вам нарахування і виплату індексації пенсії із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з 01.03.2022 - 1,14 таз 01.03.2023 - 1,197.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виконано рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.01.2024 по справі №160/30265/23 в повному обсязі в межах покладених зобов'язань

Розмір пенсійної виплати складає:

3 01.03.2022 року - 10279,65 грн.;

з 01.07.2022 року - 10289,88 грн.;

з 01.12.2022 року - 10297,14 грн.;

з 01.03.2023 року - 11797,14 грн.;

з 01.03.2024 року - 11826,62 грн.

Нарахування індексації пенсії із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з 01.03.2021 - 1,11 та з 01.03.2024 - 1,0794 та підвищення відповідно до частини 3 статті 29 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" судом не розглядалось».

22 листопада 2024 року представник ОСОБА_1 через веб-портал електронних послуг звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зі зверненням №ВЕБ-04001-Ф-С-24-188665 про надання інформації по пенсійному забезпеченню ОСОБА_1 в межах частини 3 статті 29 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №0400-010307-8/237473 від 29 листопада 2024 року представника позивача було повідомлено наступне.

«На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.01.2024 по справі №160/30265/23 ОСОБА_1 нараховано індексацію пенсії із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з 01.03.2022 - 1,14 та з 01.03.2023 - 1,197.

Розмір пенсії заявниці станом на 28.07.2020 становив 9140,89 грн., де: 7308,22 грн. - розмір пенсії за віком (17504,71 грн. (заробітна плата) х 0.41750 (коефіцієнт стажу);

188,32 грн. - доплата за понаднормовий стаж (за 11 років);

1644,35 грн. - підвищення по частині 3 статті 29.

Питання про збільшення розміру підвищення відповідно до частини 3 статті 29 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" судом не розглядалось.

Враховуючи вищезазначене, підвищення по частині 3 статті 29 становить 1644,35 грн. (7308,22 грн. х 22,5%)».

ОСОБА_1 вважає протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який застосовується для обчислення її пенсії на коефіцієнти збільшення 1,11 та 1,0796 з врахуванням раніше проведеної індексації та щодо непроведення перерахунку підвищення до пенсії, ОСОБА_1 встановленого їй на підставі частини 3 статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з чим представник позивача звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пунктів 1, 6 частини 1 статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Чинним механізмом нарахування пенсій, відповідно до Закону №1058, передбачено, що розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально, залежно від набутого стажу та отриманого заробітку, з якого сплачувались страхові внески.

При обчисленні пенсії для кожного пенсіонера розраховується коефіцієнт страхового стажу (залежно від кількості відпрацьованих місяців) та коефіцієнт заробітної плати, який обчислюється шляхом ділення фактичної заробітної плати застрахованої особи на величину середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за відповідний період у розрізі кожного місяця.

Відповідно до частини 1 статті 28 Закону №1058 за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.

Відповідно до статті 40 та пункту 44 Прикінцевих положень Закону №1058 пенсії обчислюються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Порядок проведення індексації та перерахунку пенсій щодо працюючих та непрацюючих осіб визначено статтею 42 Закону України №1058.

Так, для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (доходу) в Україні.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з календарними роками, що передували року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір такого збільшення визначається у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення визначеного абзацом другим цієї частини.

З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом Про державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють) (проводять діяльність пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах.

Постановою Кабінету Міністрів України №124 року від 20.02.2019 року затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Цим Порядком відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 3 Порядку передбачено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, що надійшли по 31 грудня року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому провадиться перерахунок).

Згідно пункту 5 Порядку в 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

З 01 березня 2022 року відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" до пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2022 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 гривень.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року за №118 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" з 1 березня 2022 року проведено перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році".

Перерахунок проведено з застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,140.

Відповідно до постанови №168 з 1 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону №1058 за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 року встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.01.2024 у справі №160/30265/23 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії з 01.03.2022 pоку - 1,14 та з 01.03.2023 року - 1,197.

Показник середньої заробітної плати позивача склав 10593,46 грн.

З 1 березня 2024 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2024 році" перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.

Відповідно до підпункту 6 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №185 до пенсій, призначених відповідно до Закону №1058 за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2023 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2024 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", з 01 березня 2024 року встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (до 135 гривень) та пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (до 100 гривень), в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Отже, з 1 березня 2024 року не підлягали індексації пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, які надійшли з 01.01.2020 до 31.12.2023 року, оскільки для їх обчислення застосовано показник середньої заробітної плати в Україні, який перевищує 7994,47 грн.

Враховуючи той факт, що позивачеві призначено пенсію за віком у 2020 році з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017 - 2019 роки у розмірі 10593,46 грн., суд приходить до висновку, що проведення з 01.03.2024 року перерахунку (індексації) пенсії із середньої заробітної плати - 7994,47 грн. призведе до зменшення розміру пенсії, відтак є недоцільним.

Судом з матеріалів справи вбачається наступне.

Розмір пенсійної виплати складає:

3 01.03.2022 року - 10279,65 грн.;

з 01.07.2.022 року - 10289,88 грн.;

з 01.12.2022 року - 10297,14 грн.;

з 01.03.2023 року - 11797,14 грн.;

з 01.03.2024 року - 11826,62 грн.

З урахуванням викладеного, суд погоджується з доводами представника відповідача в частині, що пенсії, які призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не підлягали індексації, оскільки для їх обчислення застосовано показник середньої заробітної плати в Україні, який перевищує 7994,47 грн. (з 1 березня 2024 року), показник середньої заробітної плати при призначенні пенсій за 2017, 2018, 2019 році у позивача становить - 10593,46 грн.

Згідно частини 3 статті 29 Закону №1058, жінкам, які народилися у період по 31 грудня 1961 року, після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру пенсії, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, в розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку, за умови, що до цього їм не призначалася будь-яка пенсія.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.01.2024 у справі №160/30265/23 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії з 01.03.2022 p.- 1,14 та з 01.03.2023 року - 1,197.

Розмір пенсії заявниці станом на 28.07.2020 року становив 9140,89 грн., де: 7308,22 грн. - розмір пенсії за віком (17504,71 грн. (заробітна плата) х 0.41750 (коефіцієнт стажу);

188,32 грн. - доплата за понаднормовий стаж (за 11 років);

1644,35 грн. - підвищення по частині 3 статті 29.

А отже, з урахуванням викладеного підвищення пенсії ОСОБА_1 за частиною 3 статті 29 Закону №1058 з розрахунку - (7308,22 грн. х 22,5%), що становить 1644,35 грн.

З урахуванням викладеного, суд виходить з того, що відповідачем в межах нарахування пенсії станом на дату виходу на пенсію 28.07.2020 року правильно розраховано суму підвищення пенсії за частиною 3 статті 29 Закону №1058, відтак зазначена позовна вимога задоволенню не підлягає.

Суд звертає увагу позивача, що перерахунок пенсії (у спірному випадку на виконання рішення суду від 26 січня 2024 року), тобто вже після виходу на пенсію, не є підставою для подальшого перерахунку суми підвищення пенсії відповідно до приписів частини 3 статті 29 Закону №1058.

Відповідно до частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

При цьому суд не може перебирати на себе функції органу, що здійснює нарахування та виплату грошового забезпечення, у нашому випадку індексації пенсійного забезпечення.

Права позивача в межах нарахування індексації за 2022 рік (1,14) починаючи з 01.03.2022 року та за 2023 рік (1,197) починаючи з 01.03.2023 року вже є вирішеними в межах справи №160/30265/23, що підтверджено рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 січня 2024 року.

Зважаючи на викладені обставини справи, суд вбачає, що суб'єктом владних повноважень не допущено протиправної бездіяльності, а позивачем не доведено, що її права були порушені в частині нарахування індексації за 2024 рік, починаючи з 23 вересня 2024 року (1,11 та 0,0796).

Суд враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява №65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (Заява №63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням викладеного суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для відмови в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 .

Щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Судом встановлено, що позивачем при зверненні до адміністративного суду з позовною заявою сплачено суму судового збору у розмірі 968,96 грн., що документально підтверджується платіжною інструкцією АТ "Універсал банк" №КВМ8-70АК-73Х9-МАСВ від 05 грудня 2024 року.

З урахуванням відмови в задоволенні адміністративного позову розподіл судових витрат судом не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.М. Олійник