Рішення від 30.01.2025 по справі 620/5851/24

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2025 року Чернігів Справа № 620/5851/24

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Павленка Олега Васильовича про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні ді,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Павленка Олега Васильовича, в якому просить:

- скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Павленка Олега Васильовича № 72579293 від 12.04.2024 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав № 60354769 від 08.04.2024;

- зобов'язати державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Павленка Олега Васильовича зареєструвати ОСОБА_1 право власності на гараж за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі технічного паспорта на гараж по вул. Корольова, гараж 21, район Деснянський, область Чернігівська, витягу з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічні інвентаризації Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва № ТІ01:3202-2505- 2367-4440, довідки ТОВ «Трудовий колектив Чернігівського обласного бюро технічної інвентаризації» (БТІ) № 987 від 01.11.2021, свідоцтва на право власності на нерухоме майно № 14048869 від 05.12.2013 та Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 14049390 від 05.12.2013.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ним для реєстрації речових прав, згідно підпунктів 1, 2 частини першої статті 31 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», подано достатньо документів, в тому числі оригінали Технічного паспорта, витяг з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічні інвентаризації Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва та документи, що посвідчують речове право на земельну ділянку, в яких, у повному обсязі, зазначена як адреса гаража так і його технічні характеристики. Стверджує, що для таких об'єктів нерухомості, згідно статті 31 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» проведення технічної інвентаризації є необов'язковим. Тому вважає протиправним рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Павленка Олега Васильовича № 72579293 від 12.04.2024 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав № 60354769 від 08.04.2024.

Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову посилаючись на те, що підставною для відмови у проведенні державної реєстрації права власності на закінчений будівництвом об'єкт є відсутність відомостей передбачених Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, у зв'язку з чим, позивачу було запропоновано надати документи, що підтверджують присвоєння об'єкту адреси та засвідчують прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач звернувся до Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради з заявою від 08.04.2024 про державну реєстрацію прав на гараж 21, що знаходиться за адресою м. Чернігів, вул. Корольова (а.с. 52).

Для здійснення реєстрації вищевказаного об'єкту нерухомого майна, були надані такі документи: технічний паспорт, довідка ТОВ «Трудовий колектив Чернігівського обласного бюро технічної інвентаризації» № 987 від 01.11.2021, свідоцтво на право власності на нерухоме майно від 05.12.2013, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 05.12.2013 (а.с. 53-58).

12.04.2024 державним реєстратором прав на нерухоме майно Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Павленком Олегом Васильовичем прийнято рішення № 72579293 про зупинення розгляду заяви від 12.04.2024 за реєстраційним № 60354769, у зв'язку з поданням документів для державної реєстрації прав не в повному обсязі, передбаченому законодавством та запропоновано надати, протягом 30 днів з моменту отримання даного рішення, документ, що підтверджує присвоєння об'єкту адреси та документ, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництва об'єкта, які містяться а Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва (а.с. 48).

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно з частиною восьмою статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.

Пунктом 6 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127

(в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 № 553, далі - Порядок № 1127) визначено, що державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса, крім випадків, передбачених цим Порядком.

Згідно пункту 12 Порядку № 1127 розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на таке майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав.

В силу вимог пункту 1, 2 частини третьої статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», зокрема, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.

Частиною першою статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що документи, що подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

За встановленими обставинами, підставами для прийняття оскаржуваного рішення слугувало подання позивачем документів не в повному обсязі, зокрема, відсутні: 1) документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінчений будівництвом об'єкт; 2) документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси.

У відповідності до статті 23 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» розгляд заяви про державну реєстрацію прав може бути зупинено державним реєстратором виключно у таких випадках:

1) подання документів для державної реєстрації прав не в повному обсязі, передбаченому законодавством;

2) неподання заявником чи неотримання державним реєстратором у порядку, визначеному цим Законом, відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем в електронній формі чи документів із паперових носіїв інформації, що містять відомості про зареєстровані речові права до 1 січня 2013 року.

Державний реєстратор у строк, встановлений для державної реєстрації прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та невідкладно повідомляє про це заявника.

Якщо заявник протягом 30 робочих днів з моменту отримання рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав виконав вимоги державного реєстратора, зазначені у відповідному рішенні, розгляд заяви відновлюється на підставі рішення державного реєстратора про відновлення розгляду заяви.

Перебіг строку державної реєстрації прав продовжується з моменту усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду, з урахуванням часу, що минув до його зупинення.

В свою чергу, положеннями абзацу першого пункту 3 частини третьої статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав, похідних від права власності, здійснюється у зв'язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв'язку з вчиненням такої дії.

Отже, державний реєстратор, згідно вимог вказаної норми, повинен був звернутися до відповідних державних органів, із запитом щодо копії документа, який підтверджує введення об'єкта в експлуатацію, засвідченого в установленому порядку законом України.

Положеннями абзацу першого та третього пункту 80 Порядку № 1127 передбачено, що державна реєстрація права власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що були закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року та розташовані на територіях сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення погосподарського обліку, також може проводитися на підставі документів, передбачених статтею 31 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Якщо у відомостях про завершений будівництвом об'єкт, передбачений цим пунктом, відсутні необхідні відомості про нерухоме майно, передбачені пунктом 29 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1141, застосовується пункт 77 цього Порядку в частині отримання відомостей про технічні характеристики завершеного будівництвом об'єкта.

У відповідності до вимог статті 31 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» для проведення державної реєстрації прав власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що були закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року та розташовані на територіях сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення погосподарського обліку, і щодо зазначених об'єктів нерухомості раніше не проводилася державна реєстрація прав власності, подаються:

1) виписка із погосподарської книги, надана виконавчим органом сільської ради (якщо такий орган не створений - сільським головою), селищної, міської ради або відповідною архівною установою;

2) документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об'єктом, крім випадку, коли таке речове право зареєстровано в Державному реєстрі прав.

Для здійснення державної реєстрації прав власності на зазначені об'єкти документом, що посвідчує речові права на земельну ділянку під таким об'єктом, може також вважатися рішення відповідної ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування або власність.

Для проведення державної реєстрації прав власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що були закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року та розташовані на територіях сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення погосподарського обліку, проведення технічної інвентаризації щодо зазначених об'єктів нерухомості є необов'язковим.

Як слідує з копії технічного паспорту, виготовленого 01.11.2021, будівництво гаражу було завершено в березні 1992 року.

Тобто, для державної реєстрації прав на нерухоме майно, будівництво якого завершено та право власності на яке не зареєстровано до 05.08.1992 підлягають застосуванню особливості державної реєстрації прав на об'єкти нерухомого майна визначені статтею 31 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

На підставі викладеного, суд доходить висновку, що оскаржуване рішення відповідача про зупинення розгляду заяви № 72579293 від 12.04.2024 не відповідає критеріям обґрунтованості та вмотивованості, оскільки прийнято без урахування вимог статті 31 вказаного Закону, а тому є протиправним.

Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову частково шляхом: визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Павленка Олега Васильовича про зупинення розгляду заяви № 72579293 від 12.04.2024; зобов'язання державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Павленка Олега Васильовича повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про державну реєстрацію прав від 08.04.2024.

Що стосується позовної вимоги про зобов'язання державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Павленка Олега Васильовича зареєструвати ОСОБА_1 право власності на гараж за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі технічного паспорта на гараж по АДРЕСА_1 , витягу з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічні інвентаризації Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва № ТІ01:3202-2505- 2367-4440, довідки ТОВ «Трудовий колектив Чернігівського обласного бюро технічної інвентаризації» (БТІ) № 987 від 01.11.2021, свідоцтва на право власності на нерухоме майно № 14048869 від 05.12.2013 та Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 14049390 від 05.12.2013, то дана вимога є передчасною та не підлягає задоволенню, оскільки обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. Станом на момент розгляду справи права позивача не порушені, оскільки заява позивача про державну реєстрацію прав з урахуванням вимог статті 31 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» не розглянута.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити частково.

У зв'язку з тим, що позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Павленка Олега Васильовича (просп. Левка Лук'яненка, 20А, м. Чернігів, 14032, код ЄДРПОУ 38271176) про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Павленка Олега Васильовича про зупинення розгляду заяви № 72579293 від 12.04.2024.

Зобов'язати державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Павленка Олега Васильовича повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про державну реєстрацію прав від 08.04.2024.

В решті позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 30.01.2025.

Суддя Василь НЕПОЧАТИХ