Рішення від 30.01.2025 по справі 440/15205/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/15205/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молодецького Р.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо зменшення з 01.01.2008 позивачу відсоткового значення розміру нарахування пенсії з 66 % до 61 % від розміру його грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії позивачу з 01.01.2008, з 01.01.2018, виходячи з розрахунку 66 % відповідних сум його грошового забезпечення; з 05.03.2019 також з урахуванням 100 % підвищення пенсії; а з 01.04.2019 нарахувати її виходячи з 66 % грошового забезпечення, 100 % підвищення пенсії, довідки ФП70004/12815 від ІНФОРМАЦІЯ_1 про його грошове забезпечення станом на 05.03.2019; враховуючи в подальшому доплату до пенсії в розмірі 2000 грн з 01.07.2021, проведення індексації пенсії з 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024.

Позовні вимоги обґрунтував посиланням на те, що він є пенсіонером, перебуває на обліку у ГУПФ України в Полтавській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що призначена йому з 10.11.2004 виходячи з 66% грошового забезпечення за останньою займаною посадою (у т.ч., підвищення основного розміру пенсії на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС). Однак, з 01.01.2008 відповідач під час здійснення перерахунків пенсії позивача не враховував підвищення основного розміру пенсії на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що, на переконання позивача, суперечить вимогам закону та порушує його право на належне пенсійне забезпечення.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.12.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у цій справі, а її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників.

У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Свою позицію мотивував посиланням на те, що з 29.06.2006 Законом №3591-IV додаткове підвищення пенсій на 5% особам, віднесеним до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС скасовано, внаслідок чого у пенсійного органу не було підстав для врахування такого підвищення під час перерахунків пенсії позивача з 01.01.2008, 01.01.2018, 01.04.2019.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

ОСОБА_1 з 10.11.2004 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області, що підтверджується розрахунком на пенсію за вислугу років.

Також позивач на дату призначення пенсії відносився до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3-ї категорії.

Пенсія позивачу вперше призначена у розмірі 66% грошового забезпечення (з урахуванням підвищення основного розміру пенсії на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС), що підтверджено копією розрахунку.

Починаючи з 01.01.2008 та у подальшому пенсійний орган проводив перерахунок пенсії позивача виходячи з 61% відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджено залученими до матеріалів справи копіями протоколів.

Звернення позивача від 15.10.2024 щодо перерахунку пенсії у розмірі 61% грошового забезпечення відповідач залишив без задоволення листом від 06.11.2024.

Позивач, вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у вищевказаному перерахунку пенсії, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).

За змістом частини першої статті 1 Закону №2262-ХІІ особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, (...) мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Розмір пенсії за вислугу років визначено у статті 13 Закону №2262-ХІІ.

Так, відповідно до пункту "а" частини першої цієї статті (у редакції, чинній на дату призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

У силу пункту "в" частини першої статті 13 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній на дату призначення позивачу пенсії, особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно з частиною другою статті 13 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній на дату призначення позивачу пенсії, загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2 і 3, - 95 процентів.

Законом України від 04.04.2006 №3591-IV "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" пункт "в" частини першої статті 13 Закону №2262-ХІІ викладено у новій редакції, якою не передбачено надбавку до пенсії за вислугу років учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з частиною другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Предметом цього спору є правовідносини щодо наявності підстав для обчислення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням надбавки учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3-ї категорії у розмірі 5%.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам суд враховує, що Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 19.06.2018 у справі №583/2264/17 зазначив, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

Згідно з частиною п'ятою статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних відносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Наведений висновок стосується практичного застосування положень частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, а тому враховується судом під час розгляду цієї справи.

Окрім того, Верховний Суд у рішенні від 04.02.2019 у зразковій адміністративній справі №240/5401/18 зазначив, що процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ.

При перерахунку пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

У спірних відносинах пенсія за вислугу років позивачу призначена у розмірі 66% грошового забезпечення (у т.ч. з урахуванням підвищення на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3-ї категорії), а тому, саме цей розмір пенсії має враховуватись відповідачем при обчисленні (перерахунку) пенсії позивача, оскільки такий перерахунок пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, на визначення якого не може поширюватися законодавство, прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища.

Суд також враховує, що правовідносини щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років позивача як військовослужбовця, який брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби, при її перерахунку відповідно до статті 63 Закону №2262-XII на підставі постанови №704, були предметом розгляду Великою Палатою Верховного Суду у справі №200/7786/19-а.

У постанові від 16.02.2022 у згаданій справі Велика Палата Верховного Суду зауважила, що відсотковий розмір пенсії до відповідних сум грошового забезпечення при її призначенні установлюється статтею 13 Закону №2262-ХІІ саме на час призначення пенсії. Натомість розміри складових грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія при її перерахунку на підставі статті 63 Закону №2262-ХІІ, визначаються на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Складові грошового забезпечення, з яких обчислюється та перераховується пенсія, та їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Водночас відсоткове співвідношення раніше призначеної відповідно до статті 13 Закону №2262-ХІІ пенсії до відповідних сум грошового забезпечення є сталим, оскільки установлюється на день призначення пенсії.

Як наслідок, застосування органом ПФУ при перерахунку пенсії позивача положень статті 13 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону №3591-IV є протиправним, оскільки ця норма стосується призначення нових, а не перерахунку раніше призначених пенсій. До того ж статтею 58 Конституції України закріплено принцип незворотності нормативно-правових актів у часі.

На цій підставі Велика Палата Верховного Суду у вищезгаданій постанові дійшла висновку про те, що при перерахунку пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на основі постанов № 103 і 704 немає підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії за нормами частини першої статті 13 цього Закону, яка застосовується саме при першому призначенні пенсії. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке було визначене при її призначенні, є незмінним.

Тож обчислення (перерахунки) пенсії позивача з 01.01.2008 та після цієї дати мали проводитись з урахуванням для цілей визначення основного розміру пенсії позивача 66% відповідних сум грошового забезпечення.

За наведених обставин, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії ГУПФ України в Полтавській області щодо зменшення з 01.01.2008 відсоткового значення розміру нарахування пенсії з 66% до 61% грошового забезпечення, зобов'язавши відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2008 та після цієї дати з урахуванням для цілей визначення основного розміру пенсії 66% відповідних сум грошового забезпечення, за вирахуванням фактично сплачених сум.

Щодо позовних вимог ОСОБА_1 про врахування з 05.03.2019 100% підвищення пенсії, з 01.04.2019 - 100% підвищення пенсії та довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.12.2023 № ФП70004/12815, доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, проведення індексації пенсії з 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024, суд враховує таке.

Статтею 55 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

У силу частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

З урахуванням наведеного суд зауважує, що право на звернення до адміністративного суду обумовлено суб'єктивним уявленням особи про те, що її право чи законний інтерес потребує захисту, однак обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду.

Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Суд враховує, що предметом цього спору була правомірність дій пенсійного органу щодо зменшення з 01.01.2008 основного розміру пенсії позивача з 66% до 61% відповідних сум грошового забезпечення і в цій частині позовні вимоги ОСОБА_1 суд задовольнив.

Водночас право позивача на перерахунок пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100% підвищення, з 01.04.2019 - 100% підвищення пенсії та довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.12.2023 № ФП70004/12815, доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, проведення індексації пенсії з 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024 захищене судом у справах №№ 440/13779/24, № 440/4954/24 та не оспорюється відповідачем під час розгляду цієї справи.

З огляду на відсутність порушення прав позивача у відповідній частині на момент ухвалення рішення суду у цій справі, позовні вимоги про зобов'язання відповідача виплачувати пенсію з 05.03.2019 з урахуванням 100% підвищення, з 01.04.2019 - 100% підвищення пенсії та довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.12.2023 № ФП70004/12815, доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, проведення індексації пенсії з 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024, задоволенню не підлягає.

Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 частково.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо зменшення з 01.01.2008 відсоткового значення розміру нарахування пенсії ОСОБА_1 з 66% до 61% грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2008 та після цієї дати з урахуванням для цілей визначення основного розміру пенсії 66% відповідних сум грошового забезпечення, за вирахуванням фактично сплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Р.І. Молодецький