Справа № 420/15287/24
30 січня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Аракелян М.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
20 травня 2024 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надіслана засобами поштового зв'язку 08.05.2024 року) до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ), у якій позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 надбавки за кваліфікацію з дня її призначення по 28 лютого 2018 року в розмірі 50% від законодавчо встановленого розміру;
зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати та доплатити ОСОБА_1 надбавку за кваліфікація з дня ї призначення по 28 лютого 2018 року у розмірі, визначеному у Додатку №25 до постанови КМУ від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням виплачених сум;
визнати протиправною бездіяльність НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) щодо невиплати ОСОБА_1 із часу набуття права на виплату винагороди за тривалість безперервної 15-ти календарної військової служби;
зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 винагороду за тривалість безперервної 15-ти календарної військової служби, виходячи із часу набуття права на виплату винагороди у розмірі 1-го посадового окладу та окладу за військовим званням;
зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої надбавки за кваліфікацію та виплату винагороди за тривалість безперервної 15-ти календарної військової служби за весь час затримки виплати.
Разом із позовною заявою подане клопотання про поновлення строку звернення до суду з позовом.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа розподілена на суддю Аракелян М.М.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 27.05.2024 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі; постановлено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (ст.262 КАС України). Витребувано у відповідача (Військова частина НОМЕР_2 ) картки грошового забезпечення (архівні відомості) отриманого грошового забезпечення позивачем, за період, що стосується спірних питань, для долучення до матеріалів справи.
При цьому суд дійшов висновку, що позивачем не пропущений строк звернення до суду з позовом.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що він проходив військову службу за контрактом в ДПСУ. Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.03.2024 № 68-ОС був звільнений з військової служби та в подальшому відповідно до наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 15.03.2024 № 150-ОС був виключений зі списків особового складу та знятий з усіх видів забезпечення. Позивач зазначив, що за період служби йому не нараховувалась та не виплачувалась надбавка за кваліфікацію з дати призначення по 01.03.2018 року у розмірі, визначеному у Додатку №25 до постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», винагорода за тривалість безперервної 15-ти та 20-ти річної календарної військової служби. У зв'язку із чим позивач звернувся із відповідною заявою до відповідача, однак відповідач відмовив у здійсненні перерахунку. Позивач вважає такі дії протиправними та звернувся до суду за захистом своїх прав.
12.06.2024 року відповідач подав відзив на позов, у якому просить відмовити у задоволенні позову та зазначає, що зі змісту матеріалів позовної заяви вбачається, що позовні вимоги не пов'язані з порушенням його права на соціальний захист, саме, як учасника бойових дій, відтак судовий збір має бути сплачений на загальних підставах. Відповідно до ст. 27 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" фінансування діяльності Державної прикордонної служби України здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України та інших джерел, передбачених законодавством. Відповідно до п. 7 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року № 228, за обсягом наданих прав розпорядники поділяються на головних розпорядників коштів бюджету та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня. Відповідач є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, оскільки підпорядковується Адміністрації Держприкордонслужби, тобто головному розпоряднику бюджетних коштів, який затверджує кошториси на кожний рік для відповідача. Відповідно до наказів Адміністрації Держприкордонслужби про грошове забезпечення (заробітну плату) військовослужбовців (працівників) у 2016, 2017, 2018 роках, додаткові види грошового забезпечення, визначених згідно з додатком 25 до Постанови № 1294 виплачувались у розмірі 50 відсотків установленого згідно із зазначеними додатком розміру. Тобто, вини (бездіяльності) відповідача у виплаті надбавки за класну кваліфікацію позивачу в період з червня 2016 року по березень 2018 року немає, оскільки він діяв виключно відповідно до вимог законодавства України та вказівок головного розпорядника бюджетних коштів. Щодо компенсації втрати частини доходів у зв'язку з затримкою їх виплати - ці вимоги є передчасними, оскільки відповідач ст. 4 Закону 2050-ІІІ (щодо порядку виплати компенсації) не порушував та позивач у позові про таке не зазначив.
12.06.2024 року відповідач на виконання ухвали про відкриття провадження у справі надав докази.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, які мають значення для вирішення спору, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу за контрактом в Державній прикордонній службі України.
Відповідно до наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України № 150-ос від 15.03.2024 року позивач був виключений зі списків особового складу та знятий з усіх видів забезпечення (а.с.9).
У наказі, зокрема, зазначено:
Вислуга років на 15 березня 2024 року становить:
календарна військова 27р 02м 29 дн
пільгова військова 01р 09м 19дн
всього військова 29р 00м 18дн
Відповідно до абзацу 3 пункту 14 статті 10-1 Закону України «Про соціальний правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» виплатити грошову компенсацію за 15 невикористаних днів щорічної осинової відпустки відпустки за 2022 рік, за 15 невикористаних днів щорічної основної відпустки на 2023 р, за 8 невикористаних днів щорічної основної відпустки за 2024 рік.
Виплатити грошову компенсацію за 140 невикористаних календарних днів додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 202 роки
Відповідно до абзацу 2 пункту 2 статті 15 Закону України «Про соціальний правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» виплатити одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за 27 повних календарних років служби.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 01.09.2023 №№ 726 гідний виплати на період венного стану додаткової винагороди у розрахунку на місяць пропорційно часу виконаних бойових (спеціальних) завдань за березень 2024 року в кількості 15 діб.
Як вбачається із копій особистих карток грошового забезпечення ОСОБА_1 за 2016-2018 роки та зворотнього боку цих карток:
- у грудні 2016 року позивачу, зокрема, була нарахована та виплачена (мовою оригіналу) - надб.за кваліф. мед 5% - 681,01грн. (а.с.37);
- посадовий оклад позивача у 2017 році становив 1135грн. (а.с.39);
- у 2017 році позивачу, зокрема, була нарахована та виплачена (мовою оригіналу) - надб.за кваліф. мед 5% за січень-грудень 2017 року (56,76грн.на місяць) у загальній сумі 681грн.; у листопаді 2017 року - винагорода за 15 років безперервної служби - 632,50грн. (а.с.39);
- у 2018 році позивачу, зокрема, була нарахована та виплачена (мовою оригіналу) - надб.за кваліф. мед за січень-лютий 2017 року (56,76грн.на місяць) у загальній сумі 113,50грн.; (а.с.41).
11.04.2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою нарахувати та виплатити надбавку за кваліфікацію з дати призначення по березень 2018 року у розмірі, визначеному у Додатку №25 до постанови КМУ від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та нарахувати та виплатити із часу набуття права на виплату винагороди за тривалість безперервної 15-ти та 20-річної календарної військової служби, та додатково просив надати довідку про нараховану та виплачену надбавку за кваліфікацію з зазначенням періоду такої виплати (а.с.10).
Відповідач листом від 07.05.2024 року № 09/К-2187/1887 повідомив позивача про відсутність законних підстав для здійснення перерахунку, зазначивши, що відповідно до наказів Адміністрації Державної прикордонної служби «Про грошове забезпечення (заробітну плату) військовослужбовців (працівників) Державної прикордонної служби у 2016, 2017, 2018 роках» додаткові види грошового забезпечення, визначені в додатку 25 до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» виплачуються у розмірі 50 відсотків установленого згідно із зазначеним додатком розміру. Надбавка за класну кваліфікацію виплачена заявнику у повному обсязі. Винагорода за 15 років безперервної військової служби виплачена відповідно у листопаді 2017 року з 1 березня 2018 року дана виплата не передбачена законодавством. (а.с.11).
Вважаючи протиправною відмову відповідача, позивач звернувся до суду з позовом.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантії військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII (надалі - Закон 2011-XII), яким передбачено, зокрема:
- держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. (частина перша статті 9 Закону 2011-XII)
- до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. (частина друга статті 9 Закону 2011-XII)
- грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону. (частина третя статті 9 Закону 2011-XII)
- грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.(частина четверта статті 9 Закону 2011-XII).
Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 № 1294, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постанова №1294 втратила чинність на підставі Постанови КМ № 704 від 30.08.2017 з урахуванням змін, внесених Постановами КМ № 1052 від 27.12.2017, № 103 від 21.02.2018 року.
Постановою № 1294 затверджено, зокрема, додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах, які знайшли відображення в додатках 25-28 до цієї постанови, у тому числі надбавка за кваліфікацію.
Відповідно до пункту 2 Постанови №1294 виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Пунктом 11 Постанови № 1294 надано вказівку Міністерству праці та соціальної політики, Міністерству фінансів, іншим державним органам упорядкувати у тримісячний строк перелік і розміри виплати додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
Отже Кабінет Міністрів України делегував, зокрема, Адміністрації Державної прикордонної служби України упорядкувати перелік, розміри та порядок виплати додаткового грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу.
Одночасно, у пункті 7 Постанови № 1294 зазначено, що до упорядкування додаткових видів грошового забезпечення, визначених згідно з додатками 25-28, їх виплата провадиться в межах затвердженого фонду грошового забезпечення в обсязі до 50 відсотків установленого згідно із зазначеними додатками розміру, крім щомісячних виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу льотного та наземного складу авіації, плаваючого складу, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, які виконують водолазні роботи, проходять службу в аеромобільних військах та частинах спеціального призначення, та виплати одноразової винагороди військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, які знешкоджують вибухові предмети.
Згідно Додатку 25 до Постанови №1294 «Додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, Управління державної охорони, СБУ, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів»:
- надбавка за кваліфікаційну категорію військовослужбовцям медичного і фармацевтичного складу, відсотків посадового окладу - особи офіцерського складу, які займають посади лікарів-хірургів і оперують хворих у військово-медичних закладах, частинах, підрозділах-стаціонарах і мають кваліфікаційну категорію: розмір - 10 - другу, розмір - 15 - першу, розмір - 20 - вищу;
- надбавка за кваліфікаційну категорію військовослужбовцям медичного і фармацевтичного складу, відсотків посадового окладу - особи офіцерського складу, які займають посади лікарів (крім лікарів-хірургів, що оперують хворих у підрозділах-стаціонарах), провізорів, що мають кваліфікаційну категорію: розмір- 5 - другу, розмір - 10 - першу, розмір -15 - вищу.
З аналізу наведених норм слідує, що до моменту упорядкування переліку, розмірів та порядку виплати додаткового грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, такі виплати провадиться в межах затвердженого фонду грошового забезпечення в обсязі до 50 відсотків установленого розміру.
Як вже зазначалося, до моменту упорядкування переліку, розмірів та порядку виплати додаткового грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, такі виплати провадиться в межах затвердженого фонду грошового забезпечення в обсязі до 50 відсотків установленого розміру відповідно до пункту 7 Постанови № 1294.
20.05.2008 на виконання пункту 2 Постанови № 1294 наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України № 425 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення Державної прикордонної служби України, яка набрала чинності 29.06.2008 (далі - Інструкція № 425).
У розділі ІІІ цієї Інструкцією визначено порядок, умови та розміри виплати додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до підпункту 3.13.1 пункту 3.13 розділу ІІІ цієї Інструкції особам офіцерського складу (крім військових льотчиків і штурманів, військових льотчиків і штурманів інструкторського складу), особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, які мають клас, присвоєний у встановленому порядку, виплачується надбавка в таких розмірах: 2-й клас - 5 відсотків посадового окладу; 1-й клас - 8 відсотків посадового окладу; клас майстра - 11 відсотків посадового окладу.
З матеріалів справи вбачається, що з грудня 2016 року по лютий 2018 року включно позивачу виплачувалася надбавка за кваліфікацію у розмірі 5%, отже позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Позивач не довів суду, що він має право на встановлення та виплату надбавки за кваліфікацію з дня її призначення до 28.02.2018 року у розмірі 50% від законодавчо встановленого розміру.
В частині позовних вимог про зобов'язання відповідача виплатити позивачу винагороду за тривалість безперервної 15-ти календарної військової служби суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» до упорядкування додаткових видів грошового забезпечення, визначених згідно з додатками 25-28, їх виплата провадиться в межах затвердженого фонду грошового забезпечення в обсязі до 50 відсотків установленого згідно із зазначеними додатками розміру, крім щомісячних виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу льотного та наземного складу авіації, плаваючого складу, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, які виконують водолазні роботи, проходять службу в аеромобільних військах та частинах спеціального призначення, та виплати одноразової винагороди військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, які знешкоджують вибухові предмети.
Додатком 25 до Постанови № 1294 від 07.11.2007 для військовослужбовців встановлено винагорода за тривалість безперервної військової служби, посадовий оклад і оклад за військовим званням (військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) залежно від тривалості безперервної календарної військової служби: 1,0 за 15 років; 1,5 за 20 років; 2 за 25 років; 2,5 за 30 років; 3 за 35 і кожні наступні п'ять років.
Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.05.2008 року №425 (який втратив чинність на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ № 558 від 25.06.2018) затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, підпунктом 3.25.1 якої встановлено, що військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) залежно від тривалості безперервної календарної військової служби виплачується винагорода за тривалість безперервної військової служби в таких розмірах: 15 років - 1,0; 20 років - 1,5; 25 років - 2,0; 30 років - 2,5; 35 років і кожні наступні п'ять років - 3,0.
Винагорода виплачується за місцем штатної служби за наказом начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - за наказами вищих начальників (командирів) за підпорядкованістю.
З матеріалів справи вбачається, що у 2017 році посадовий оклад ОСОБА_1 становив 1135грн., отже винагорода за тривалість безперервної військової служби 15 календарних років мала бути виплачена позивачу у розмірі 1135грн., в той час як фактично було виплачено 632,50грн. (а.с.39).
Отже в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог позивача про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів, суд зазначає наступне.
Компенсація втрати частини грошового забезпечення у зв'язку з порушенням строків його виплати здійснюється згідно із Закону України Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати від 19 жовтня 2000 року № 2050-III та Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2011 року № 159 Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати.
Відповідно до ст. 1, 2 ЗУ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання» здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Пунктом 2 Порядку № 159 визначено, що компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
Тобто, основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст. 2 ЗУ Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати та Порядком № 159, компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі грошового забезпечення). Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в тому числі грошове забезпечення, у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер.
При цьому, дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру.
Виплата компенсації втрати частини доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його (доходу) нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.
Верховний Суд в рішенні від 10 квітня 2019 року по справі № 686/13725/17 зазначив, що правове значення при виплаті компенсації має те, чи був виплачений нарахований дохід, та чи виплачений він із порушенням строків, чи нараховувався і виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням. Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов'язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати.
Отже, оскільки станом на дату розгляду даної справи перерахунок спірної винагороди позивачу не здійснено, нарахування та виплати компенсації стосується правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому, суд приходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача в цій частині.
Решта доводів та заперечень на висновки суду по суті справи не впливають. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 , заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем законність оскаржуваної бездіяльності не доведена, а його доводи суд відхиляє з вищенаведених мотивів.
Суд звертає увагу, що будь-яких заперечень стосовно вимог про невірне нарахування винагороди за 15 років безперервної військової служби залежно від тривалості безперервної календарної служби (15 років) відповідачем у відзиві на позов не наведено.
Суд відхиляє твердження відповідача щодо того, що позивач повинен був сплатити судовий збір при зверненні до суду з позовом, оскільки ОСОБА_1 звільнений від такої сплати в силу Закону, а саме п.1 ч.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір».
Враховуючи вищевикладене, позов підлягає задоволенню частково.
Розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст. ст. 143, 241-246, 250, 255, 260-262, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) щодо невиплати у повному обсязі ОСОБА_1 із часу набуття права на виплату винагороди за тривалість безперервної 15-ти календарної військової служби.
Зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 винагороду за тривалість безперервної 15-ти календарної військової служби, виходячи із часу набуття права на виплату винагороди у розмірі 1-го посадового окладу та окладу за військовим званням, з урахуванням виплаченої суми такої винагороди.
У задоволенні решти позовних вимог -відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 293, 295 КАС України, до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ; адреса: АДРЕСА_1 ).
Відповідач: НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ; адреса: АДРЕСА_2 ).
Суддя М.М. Аракелян