Справа № 420/37136/24
30 січня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільпо-Фуд» до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафів,
Позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із даним адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати постанови про накладення на ТОВ «Сільпо-Фуд» штрафу за порушення Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми № 55 від 26.09.2024, № 56 від 26.09.2024.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами заходу державного контролю (інспектування) Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області було складено акт №1735 від 20.08.2024, в якому відображено виявлені правопорушення. 21.08.2024 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області винесено припис про усунення порушень вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин №67 від 21.08.2024, з вимогою вжити заходів з метою усунення виявлених під час заходу державного контролю порушень законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин, вказаних в акті, складеному за результатами проведення позапланового заходу державного контролю від 20.08.2024 року №1735. 29.08.2024 ТОВ «Сільпо-Фуд» надіслало Головному управлінню Держпродспоживслужби листа-відповідь №ПДР-01/567 від 29.08.2024, в якому повідомило про всі заходи, вчинені на виконання припису про усунення порушень вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин №67 від 21.08.2024. 13.09.2024 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області склало Протокол про порушення Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми від 13.09.2024 (Далі Протокол), в якому описані правопорушення, аналогічні тим, які були зафіксовані в Акті проведення державного контролю від 20.08.2024. 26.09.2024 Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області винесло Постанови про накладення штрафу за порушення Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» законодавства про харчові продукти та корми №55 від 26.09.2024 та №56 від 26.09.2024, якими зобов'язало ТОВ «Сільпо-Фуд» сплатити штрафи у розмірі 64 000 грн. та 280 000 грн. відповідно. Не погодившись з постановами про накладення штрафу, ТОВ «Сільпо-Фуд» надіслало Скаргу на постанови про накладення штрафу № 55 від 26.09.2024 та № 56 від 26.09.2024 №ФР-9649 від 18.10.2024. 12.11.2024 ТОВ «Сільпо-Фуд» отримало лист від Головного управління Держпродспоживслужби №11.2.1-4/22876 від 05.11.2024, в якому повідомлялося про залишення постанов від 26.09.2024 №55 та №56, винесених Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області відносно ТОВ «Сільпо-Фуд» без змін, а скарги - без задоволення. ТОВ «Сільпо-Фуд» вважає винесені Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області постанови про накладення штрафу за порушення Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми № 55 від 26.09.2024 та № 56 від 26.09.2024 (далі Постанови) незаконними та необґрунтованими, у зв'язку із чим звернулося до суду. Фактичні обставини свідчать про те, що відсутня була подія правопорушення, а отже відсутній і сам склад правопорушення. Таким чином, справа підлягала закриттю відповідно до п. 1 частини тринадцятої статті 66 Закону №2042-VIII. Тобто постанови про накладення штрафів № 55 від 26.09.2024 та № 56 від 26.09.2024 підлягають скасуванню.
Ухвалою судді від 16.12.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
31.12.2024 до суду від Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що представником позивача не надано жодних доказів на підтвердження відсутності порушень, виявлених під час проведення перевірки. Водночас відповідно до ч.3ст.65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» оператор ринку має право оскаржити припис щодо усунення виявлених порушень законодавства в адміністративному порядку або до суду протягом одного місяця з дня видання припису. Припис ТОВ «СІЛЬПО-ФУД» не оскаржувався. У зв'язку з вищевикладеним, а також тим, що доводи та аргументи позивача повністю спростовуються матеріалами справи та нормами чинного законодавства, Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області підтвердило правомірність прийняття оскаржуваної постанови, а отже, позовна заява підлягає відхиленню у повному обсязі. Доводи, наведенні в позовній заяві, є узагальненими та жодним чином не спростовують правомірність винесених Постанов від 26.09.2024 №55 та №56 про накладення штрафу на ТОВ «СІЛЬПО-ФУД».
07.01.2025 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільпо-Фуд» надійшла відповідь на відзив, згідно з якою зі змісту оскаржуваних постанов про накладення штрафів № 55 від 26.09.2024 та № 56 від 26.09.2024 у передбаченій графі «Суть порушення» здійснено виклад порушень, які на думку органу Держпродспоживслужби були вчинені, наведені у пунктах 6 вищевказаних постанов. При цьому, порушення, викладені в постанові № 55 від 26.09.2024 та порушення, викладені у постанові № 56 від 26.09.2024, - ідентичні. Отже, в постановах № 55 та № 56 описи обставин в графі «Суть порушення» співпадають, тобто, на момент винесення постанови № 56, яка містила ті ж обставини, підстави та порушення, що і у раніше винесеній постанова № 55 (перелічені сукупно всі ті ж обставини). Згідно з Законом № 2042, справа не може бути розпочата, а розпочата справа підлягає закриттю у разі відсутності події або складу порушення цього Закону, законодавства про харчові продукти та корми. Згідно з п. 4 ч. 13 ст. 66 Закону № 2042, справа не може бути розпочата, а розпочата справа підлягає закриттю у разі наявності за тим самим фактом порушення цього Закону, законодавства про харчові продукти та корми постанови про накладення штрафу або нескасованої постанови про закриття справи, винесеної щодо тієї самої особи. Тобто, у зв'язку з цим справа в частині порушення п. 3 ч. 2, ч. 3-5 ст. 20 Закону № 771 підлягала закриттю на підставі п. 4 ч. 13 ст. 66 Закону № 2042: за наявності за тим самим фактом порушення цього Закону, законодавства про харчові продукти та корми постанови про накладення штрафу або нескасованої постанови про закриття справи, винесеної щодо тієї самої особи. Таким чином, постанова з порядковим номером № 56 від 26.09.2024 винесена незаконно, оскільки за вказане в ній порушення вже було застосовано санкцію у вигляді штрафу згідно з постановою № 55 від 26.09.2024. Також слід зазначити, що згідно з постановою № 56 від 26.09.2024 на ТОВ «Сільпо-Фуд» було накладено штраф за порушення, передбачене п. 3 ч.2, ч.3-5 ст.20 Закону № 771. Із всього різноманіття обставин, що описані у постанові, єдиною обставиною, що могла б бути пов'язана з вказаною нормою, є те, що «в листі від 20.08.2024 відсутня будь-яка інформація щодо відкликання з обігу харчових продуктів». Однак, слід зазначити, що у такому разі застосована санкція не відповідає встановленому порушенню: порушення сформульовано як «відсутня будь-яка інформація щодо відкликання» - при цьому, застосована відповідальність, передбачена за «невиконання обов'язку щодо відкликання або вилучення з обігу небезпечних харчових продуктів або кормів». Отже, в постанові застосована санкція, передбачена за інше порушення, адже за відсутність повідомлення в Законі передбачена окрема санкція - згідно з п. 25 ч. 1 ст. 65 Закону № 2042: «невиконання обов'язку щодо письмового інформування компетентного органу, передбаченого частинами третьою і п'ятою статті 20 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", - тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб - підприємців - у розмірі трьох мінімальних заробітних плат». Таким чином, постанова № 56 від 26.09.2024 винесена незаконно, оскільки застосована нею санкція згідно з п. 7 ч. 1 ст. 65 Закону № 2042 (280 000,00 грн. - 35 мінімальних заробітних плат) не відповідає суті порушення.
10.01.2025 до суду від Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області надійшли заперечення на відповідь, згідно з якими на момент проведення Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області перевірки ТОВ «СІЛЬПО ФУД» не було виконано вимоги ст.16 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», а саме відповідно до повідомлення Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області від 13.08.2024 № Вих-6985/02.1/31-24, що надіслано на електронну адресу ТОВ «СІЛЬПО ФУД», вимоги щодо відкликання з обігу харчових продуктів, що не відповідають вимогам та/або параметрам безпечності, вказаних експертному висновку від 09.08.2024 №001295д.к./24. Щодо твердження представника, що постанова з порядковим номером № 56 від 26.09.2024 винесена незаконно, оскільки за вказане в ній порушення вже було застосовано санкцію у вигляді штрафу згідно з постановою № 55 від 26.09.2024, то Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області зазначає, що Постанова від 26.09.2024 №55 про накладення штрафу на ТОВ «СІЛЬПО-ФУД» у розмірі 64000,00 грн. та Постанова від 26.09.2024 №56 про накладення штрафу на ТОВ «СІЛЬПО-ФУД» у розмірі 280000,00 грн. винесені за порушення різних норм законодавства, а саме: - постанова від 26.09.2024 №56 про накладення штрафу на ТОВ «СІЛЬПОФУД» у розмірі 280000,00 грн. винесена за порушення пункту 3 частини другої, частини третьої-п'ятої статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»; - постанова від 26.09.2024 №55 про накладення штрафу на ТОВ «СІЛЬПОФУД» у розмірі 64000,00 грн. винесена за порушення частини першої, другої, третьої статті 22 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів». Тобто повторного застосування санкцій за ідентичні порушення не відбулося.
Розгляд справи здійснюється без проведення судового засідання та по суті розпочатий через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що у зв'язку з надходженням результатів лабораторних досліджень (випробувань), які свідчать про невідповідність харчових продуктів та/або кормів встановленим вимогам (лист Одеської регіональної державної лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 09.08.2024 №905) Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області видано наказ від 15.08.2024 №1304 «Про проведення позапланового заходу державного контролю», посвідчення (направлення) на проведення планового (позапланового) заходу державного контролю стосовно дотримання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин від 15.08.2024 №676, про здійснення в період з 15.08.2024 по 20.08.2024 позапланового заходу державного нагляду (контролю) у формі інспектування потужностей ТОВ «СІЛЬПО-ФУД» (код ЄРДПОУ:40720198, за адресою 67661, Одеська обл., Одеський район, Нейрубайська громада, масив №2, дільниця №11, №12, №13.
Предмет перевірки: дотримання законодавства у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, у межах розгляду фактів виявленої невідповідності, згідно із затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 08.09.2023 №1503.
Відповідно до Акту від 20.08.2024 №1735, складеного за результатом проведення планового (позапланового) заходу державного контролю (інспектування) стосовно дотримання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти, посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області установлено факт порушення ТОВ «СІЛЬПО-ФУД» ч.1,2,3 ст.22, ч.1,2 ст.37, п.3 ч.2, ч.3-5 ст.20, ч.1 ст.21 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23.12.1997 року № 771/97-ВР, а саме:
- простежуваність харчових продуктів не забезпечена на всіх стадіях обігу, а саме: система електронного дукоментообігу підприємства присвоює один і той самий артикул (789476) для «Яблуко Раннє» всіх виробників-постачальників (ФГ «ГАДЗ», 48431, Тернопільська обл., Чортківський р-н, с. Трибухівці та ТОВ «Яблуневий сад», 22333, Україна, Вінницька обл., Літинський р-н, с. Бруслинів тощо), що не дає змоги відстежити розподіл харчового продукту «Яблуко Раннє» виробника-постачальника ФГ «ГАДЗ», 48431, Тернопільська обл., Чортківський р-н, с. Трибухівці. На момент перевірки відсутню інформація про потужності, до яких надійшов на реалізацію харчовий продукт «Яблуко Раннє» та його кількості (вагу), в результаті розподілу з ТОВ «СІЛЬПО ФУД» за адресою:67661, Одеська область., Одеський район, Нейрубайська громада масив №2, дільниця№11,12,13, що були отримані згідно видаткової накладної №SAP R0580Z0XWM/1202642261 від 31.07.2024 (загальна кількість 414,96 кг );
- оператор ринку не забезпечує ідентифікацію інших операторів ринку, яким постачаються харчові продукти, а саме «Яблуко раннє» виробник-постачальник ФГ «ГАДЗ», 48431, Тернопільська обл., Чортківський р-н, с. Трибухівці. На момент перевірки відсутня інформація до яких потужностей та в якій кількості (вага) «Яблуко раннє», надійшло в реалізацію в результаті розподілу з ТОВ «СІЛЬПО ФУД» за адресою:67661, Одеська область., Одеський район, Нейрубайська громада масив №2, дільниця№11,12,13, що були отримані згідно видаткової накладної №SAP R0580Z0XWM/1202642261від 31.07.2024 у кількості 414,96 кг.;
- оператор ринку не забезпечує ідентифікацію інших операторів ринку яким постачаються харчові продукти, а саме: «Яблуко раннє» виробник-постачальник ФГ «ГАДЗ», 48431, Тернопільська обл., Чортківський р-н, с. Трибухівці. На момент перевірки відсутня інформація до яких потужностей та в якій кількості (вага) «Яблуко Раннє», надійшло на реалізацію в результаті розподілу зТОВ «СІЛЬПО ФУД» за адресою:67661, Одеська область., Одеський район, Нейрубайська громада масив №2, дільниця№11,12,13, що були отримані згідно видаткової накладної №SAP R0580Z0XWM/1202642261від 31.07.2024 у кількості 414,96 кг.;
- вимоги до обігу об'єктів санітарних заходів не дотримується, а саме: відсутня інформація щодо відкликання з реалізації небезпечних харчових продуктів, а саме: «Яблуко раннє» виробник-постачальник ФГ «ГАДЗ», 48431, Тернопільська обл., Чортківський р-н, с. Трибухівці та яблук свіжих сорт «Гала» виробник-постачальник ФГ «Коник» с. Сторожниця, вул. Заводська,13, Ужгородський район, Закарпатська область, Україна, 89421 ( експертний висновок №001295 д.к./24 від 09.08.2024);
- після отримання інформації про виявлену невідповідність у вигляді повідомлення Головного управління від 13.08.2024 № Вих.-6985/02.1/31--24, що надіслано на електронну адресу ТОВ «СІЛЬПО-ФУД» вимоги щодо відкликання з обігу харчових продуктів, що не відповідають вимогам та/або параметрам безпечності, вказаних в експертному висновку від 09.08.2024 № 001295 д.к./24, не виконуються. На момент перевірки відсутні будь-які документальні підтвердження щодо інформування інших операторів ринку та споживачів про невідповідні харчові продукти («Яблуко Раннє» виробник-постачальник: ФГ «ГАДЗ», 48431, Тернопільська обл., Чортківський р-н, с. Трибухівці та яблука свіжі сорт «Гала» виробник ФГ «Коник» с. Сторожниця, вул. Заводська, 13, Ужгородський р-н Закарпатська обл., Україна, 89421). В листі від 20.08.2024 № ПдР-01/541 ТОВ «СІЛЬПО-ФУД» (від 20.08.2024 № Вх.-10007/31-24) відсутня будь-яка інформація щодо відкликання з обігу харчових продуктів, що не відповідають вимогам та/або параметрам безпечності, що вказані в експертному висновку від 09.08.2024 № 001295 д.к./24;
- постійно діючі процедури , засновані на принципах системи аналізу не запроваджено, а саме не представлено підтверджено того, що запроваджені процедури вилучення та відкликання харчових продуктів на потужності та процедури застосування корегувальних дій при виявленні невідповідностей харчових продуктів ( після отримання інформації про виявлену невідповідність у вигляді повідомлення Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області від 13.08.2024 №Вих -6985/02.1/31-24, що надіслано на електронну адресу ТОВ « СІЛЬПО ФУД», вимоги щодо відкликання з обігу харчових продуктів, що не відповідають вимогам та/ або параметрам безпечності, вказаних експертному висновку від 09.08.2024 №001295д.к./24 не виконується, а саме на момент перевірки відсутня інформація щодо інших операторів ринку та споживачі в про невідповідні харчові продукти («Яблуко Раннє» виробник-постачальник: ФГ «ГАДЗ», 48431, Тернопільська обл., Чортківський р-н, с. Трибухівці та яблука свіжі сорт «Гала» виробник ФГ «Коник» с. Сторожниця, вул. Заводська, 13, Ужгородський р-н Закарпатська обл., Україна, 89421). В листі від 20.08.2024 №ПдР-01/541 ТОВ «СІЛЬПО ФУД» ( від 20.08.2024 №Вх-10007/31-24) відсутня будь-яка інформація щодо відкликання з обігу харчових продуктів, що не відповідають вимогам та/або параметрам безпечності, що вказані в експертному висновку 09.08.2024 № 001295 д.к./24.
Один примірник Акту від 20.08.2024 № 1735 отримано представником ТОВ «СІЛЬПО ФУД » 21.08.2024, про що свідчить підпис на останній сторінці Акту.
Відповідно до Припису про усунення порушень вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я, та благополуччя тварин від 21.08.2024 №67 ТОВ «СІЛЬПО-ФУД» необхідно усунути порушення ч.1,2,3 ст.22, ч.1,2 ст.37, п.3 ч.2, ч.3-5 ст.20, ч.1 ст.21 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23.12.1997 року № 771/97-ВР Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23.12.1997 року № 771/97-ВР, а саме:
- простежуваність харчових продуктів не забезпечена на всіх стадіях обігу, а саме: система електронного дукоментообігу підприємства присвоює один і той самий артикул (789476) для «Яблуко Раннє» всіх виробників-постачальників (ФГ «ГАДЗ», 48431, Тернопільська обл., Чортківський р-н, с. Трибухівці та ТОВ «Яблуневий сад», 22333, Україна, Вінницька обл., Літинський р-н, с. Бруслинів тощо), що не дає змоги відстежити розподіл харчового продукту «Яблуко Раннє» виробника-постачальника ФГ «ГАДЗ», 48431, Тернопільська обл., Чортківський р-н, с. Трибухівці. На момент перевірки відсутню інформація про потужності, до яких надійшов на реалізацію харчовий продукт «Яблуко Раннє» та його кількості (вагу), в результаті розподілу з ТОВ «СІЛЬПО ФУД» за адресою:67661, Одеська область., Одеський район, Нейрубайська громада масив №2, дільниця№11,12,13, що були отримані згідно видаткової накладної №SAP R0580Z0XWM/1202642261від 31.07.2024 (загальна кількість 414,96 кг) (строк усунення з 21.08.2024 по 29.08.2024);
- оператор ринку не забезпечує ідентифікацію інших операторів ринку, яким постачаються харчові продукти, а саме «Яблуко раннє» виробник-постачальник ФГ «ГАДЗ», 48431, Тернопільська обл., Чортківський р-н, с. Трибухівці. На момент перевірки відсутня інформація до яких потужностей та в якій кількості (вага) «Яблуко раннє», надійшло в реалізацію в результаті розподілу з ТОВ «СІЛЬПО ФУД» за адресою:67661, Одеська область., Одеський район, Нейрубайська громада масив №2, дільниця№11,12,13, що були отримані згідно видаткової накладної №SAP R0580Z0XWM/1202642261від 31.07.2024 у кількості 414,96 кг (строк усунення з 21.08.2024 по 29.08.2024);
- оператор ринку не забезпечує ідентифікацію інших операторів ринку яким постачаються харчові продукти, а саме: «Яблуко раннє» виробник-постачальник ФГ «ГАДЗ», 48431, Тернопільська обл., Чортківський р-н, с. Трибухівці. На момент перевірки відсутня інформація до яких потужностей та в якій кількості (вага) «Яблуко Раннє», надійшло на реалізацію в результаті розподілу зТОВ «СІЛЬПО ФУД» за адресою:67661, Одеська область., Одеський район, Нейрубайська громада масив №2, дільниця№11,12,13, що були отримані згідно видаткової накладної №SAP R0580Z0XWM/1202642261від 31.07.2024 у кількості 414,96 кг.;
- вимоги до обігу об'єктів санітарних заходів не дотримується, а саме: відсутня інформація щодо відкликання з реалізації небезпечних харчових продуктів, а саме: «Яблуко раннє» виробник-постачальник ФГ «ГАДЗ», 48431, Тернопільська обл., Чортківський р-н, с. Трибухівці та яблук свіжих сорт «Гала» виробник-постачальник ФГ «Коник» с. Сторожниця, вул. Заводська,13, Ужгородський район, Закарпатська область, Україна, 89421 ( експертний висновок №001295 д.к./24 від 09.08.2024) (строк усунення з 21.08.2024 по 29.08.2024);
- після отримання інформації про виявлену невідповідність у вигляді повідомлення Головного управління від 13.08.2024 № Вих.-6985/02.1/31--24, що надіслано на електронну адресу ТОВ «СІЛЬПО-ФУД» вимоги щодо відкликання з обігу харчових продуктів, що не відповідають вимогам та/або параметрам безпечності, вказаних в експертному висновку від 09.08.2024 № 001295 д.к./24, не виконуються. На момент перевірки відсутні будь-які документальні підтвердження щодо інформування інших операторів ринку та споживачів про невідповідні харчові продукти («Яблуко Раннє» виробник-постачальник: ФГ «ГАДЗ», 48431, Тернопільська обл., Чортківський р-н, с. Трибухівці та яблука свіжі сорт «Гала» виробник ФГ «Коник» с. Сторожниця, вул. Заводська, 13, Ужгородський р-н Закарпатська обл., Україна, 89421). В листі від 20.08.2024 № ПдР-01/541 ТОВ «СІЛЬПО-ФУД» (від 20.08.2024 № Вх.-10007/31-24) відсутня будь-яка інформація щодо відкликання з обігу харчових продуктів, що не відповідають вимогам та/або параметрам безпечності, що вказані в експертному висновку від 09.08.2024 № 001295 д.к./24 (строк усунення з 21.08.2024 по 29.08.2024);
- постійно діючі процедури, засновані на принципах системи аналізу не запроваджено, а саме не представлено підтверджено того, що запроваджені процедури вилучення та відкликання харчових продуктів на потужності та процедури застосування корегувальних дій при виявленні невідповідностей харчових продуктів ( після отримання інформації про виявлену невідповідність у вигляді повідомлення Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області від 13.08.2024 №Вих -6985/02.1/31-24, що надіслано на електронну адресу ТОВ « СІЛЬПО ФУД», вимоги щодо відкликання з обігу харчових продуктів, що не відповідають вимогам та/ або параметрам безпечності, вказаних експертному висновку від 09.08.2024 №001295д.к./24 не виконується, а саме на момент перевірки відсутня інформація щодо інших операторів ринку та споживачі в про невідповідні харчові продукти («Яблуко Раннє» виробник-постачальник: ФГ «ГАДЗ», 48431, Тернопільська обл., Чортківський р-н, с. Трибухівці та яблука свіжі сорт «Гала» виробник ФГ «Коник» с. Сторожниця, вул. Заводська, 13, Ужгородський р-н Закарпатська обл., Україна, 89421). В листі від 20.08.2024 №ПдР-01/541 ТОВ «СІЛЬПО ФУД» ( від 20.08.2024 №Вх-10007/31-24) відсутня будь-яка інформація щодо відкликання з обігу харчових продуктів, що не відповідають вимогам та/або параметрам безпечності, що вказані в експертному висновку 09.08.2024 № 001295 д.к./24 (строк усунення з 21.08.2024 по 29.08.2024).
Відповідно до Протоколу про порушення Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми від 13.09.2023 складеного головним спеціалістом відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини м. Одеси Одеського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області зафіксовано порушення 19.08.2024 об 11:15 ТОВ «СІЛЬПО-ФУД», в якому відображені ті ж самі порушення, що і в Приписі про усунення порушень вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я, та благополуччя тварин від 21.08.2024 №67.
У відповідь на припис про усунення порушень вимог законодавство про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин від 21.08.2024 №67 ТОВ «Сільпо-Фуд» листом від 29.08.2024 № ПдР-01/567 повідомило наступне.
Для демонстрації простежуваності товару «яблуко раннє» ФГ «ГАДЗ» (номер партії 25.07.24) (надалі по тексту «яблуко раннє») та «яблуко гала» ФГ «Коник» (номер партії 27.07.2024) (надалі по тексту «яблуко гала») надано наступні документи: Отримання товару «яблуко раннє»: 1.1. Копія Видаткової накладної №Г-000004980 від 25.07.2024 від Постачальника ФГ «Гадз» на ТОВ «Сільпо-Фуд» (РЦ Перемога, вул. Б. Хмельницького, 1); 1.2. Копія товарно-транспортної накладної №№4980 від 25.07.2024 від Постачальника ФГ «Гадз» на ТОВ «Сільпо-Фуд» (РЦ Перемога, вул. Б. Хмельницького, 1). Отримання товару «яблуко гала»: 1.3. Копія видаткової накладної №1747 від 29.07.2024 від Постачальника ФГ «Коник» на ТОВ «Сільпо-Фуд» (РЦ Перемога, вул. Б. Хмельницького, 1); 1.4. Копія товарно-транспортної накладної №Р1747 від 29.07.2024 від Постачальника ФГ «Коник» на ТОВ «Сільпо-Фуд» (РЦ Перемога, вул. Б. Хмельницького, 1).
Після отримання товару на складі ТОВ «Сільпо-Фуд» (РЦ Перемога, вул. Б. Хмельницького, 1) «яблуко гала» та «яблуко раннє» були транспортовані на склад ТОВ «Сільпо-Фуд» в Одеській області за адресою Біляївський р-н, с/р Неруб.масив №2, ділянки №11, 12, 13 відповідно до видаткової накладної №R0580Z0XWM/33805718/1202642261 від 31.07.2024.
«Яблуко гала» зі складу ТОВ «Сільпо-Фуд» в Одеській області були розподілені по магазинам мережі «Сільпо». Приймання та розподіл (перелік магазинів, де було відвантаження) товару «Яблуко гала» ФГ «Коник» продемонстрований у таблиці: «Приймання переміщення арт. 519745 «яблуко гала» Закарпаття, у вказаній таблиці показано яка загальна кількість товару була прийнята, а також скільки кілограмів товару було відвантажено на конкретних філіях, що підтверджується видатковими та товарно-транспортними накладними.
«Яблуко раннє» зі складу ТОВ «Сільпо-Фуд» в Одеській області були розподілені по магазинам мережі «Сільпо» та магазинам мережі «Траш». Приймання та розподіл (перелік магазинів, де було відвантаження) товару «Яблуко раннє» ФГ «Гадз» продемонстрований у таблиці: «Приймання переміщення арт. 789476 «Яблуко раннє», у вказаній таблиці показано яка загальна кількість товару була прийнята, а також скільки кілограмів товару було відвантажено на конкретних філіях, що підтверджується видатковими та товарно-транспортними накладними.
Крім того, «Яблуко раннє» ФГ «ГАДЗ», після виявлення невідповідності вказаного товару встановленим нормам відбулось інформування магазинів мережі про необхідність перевірки залишків вказаного товару та надання інформації про вжиті заходи, копію Листа ТОВ «Сільпо-Фуд» вих. №УЛ-04-8213 від 14.08.2024 на ТОВ «ТРАШ».
У відповідь ТОВ «ТРАШ» направило лист вих. №469/1 від 15.08.2024 з повідомленням про відсутність залишку «яблука раннього», номер партії 25.07.2024р., артикул 789476, виробник ФГ «ГАДЗ».
Окрім цього, на Відділ контролю якості логістики ТОВ «Сільпо-Фуд» була поставлена задача по перевірці залишків та зняттю з реалізації товару «Яблуко гала» арт. 519745 та «Яблуко раннє» арт. 789476. На підтвердження надаємо принтскрини з операційної системи ТОВ «Сільпо-Фуд» про постановку завдання, на якому також продемонстровано статус задачі «завершена».
15.08.2024 по результату виконання цієї задачі було з'ясовано, що «яблуко гала» арт. 519745 ФГ «Коник», номер партії 27.07.2024 та «яблуко раннє», номер партії 25.07.2024р., артикул 789476, виробник ФГ «ГАДЗ» відсутні на філіях магазинів «Сільпо».
На підтвердження інформування Постачальників (ФГ «ГАДЗ» та ФГ «Коник») щодо невідповідності яблук допустимих доз пестицидів, а також висновку Одеської регіональної державної лабораторії Державної служби України з питань безпечності Харчових продуктів та захисту споживачів від 09.08.2024 №001295 д.к./24 надано копії наступних повідомлень»: лист ТОВ «Сільпо-Фуд» до Постачальника ФГ «Коник» Вих.№УЛ-04-8218/1 від 14.08.2024; лист ТОВ «Сільпо-Фуд» до Постачальника ФГ «ГАДЗ» Вих. №УЛ-04-8219/1 від 14.08.2024.
Повідомлено, що станом на дату написання цього листа ТОВ «Сільпо-Фуд» не отримував рекламації від кінцевого споживача щодо якості товару «яблуко гала» арт. 519745 ФГ «Коник», номер партії 27.07.2024 та «яблуко раннє», номер партії 25.07.2024, артикул 789476, виробник ФГ «ГАДЗ».
Також впроваджені постійно діючі процедури щодо вилучення та відкликання харчових продуктів на потужності та розроблено процедуру застосування коригуючих дій при виявленні невідповідностей в харчових продуктах.
Відповідно до листа від 17.09.2024 №Вих-8524/02.3/31-24, Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області повідомило ТОВ «СІЛЬПО-ФУД», що справа про порушення Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23.12.1997 року № 771/97-ВР Товариством з обмеженою відповідальністю «СІЛЬПО-ФУД» (код ЄРДПОУ - 40720198), адреса потужності - за адресою 67661, Одеська область., Одеський район, Нейрубайська громада масив №2, дільниця№11,12,13, буде розглядатись в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Одеській області за адресою: 65042, м. Одеса, вул. 7-ма Пересипська, 6, 26.09.2024 об 10 год. 00 хв. Вказане повідомлення направлено 18.09.2024 засобами оператора поштового зв'язку АТ «Укрпошта» (відправлення № 6504200739510) на поштову адресу ТОВ «СІЛЬПО-ФУД».
За результатами розгляду справи першим заступником начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області, головним державним ветеринарним інспектором Одеської області Русланом АХМАДУЛЛІНИМ винесено Постанову від 26.09.2024 №55 про накладення штрафу на ТОВ «СІЛЬПО-ФУД» у розмірі 64000,00 грн. та Постанову від 26.09.2024 №56 про накладення штрафу на ТОВ «СІЛЬПО-ФУД» у розмірі 280000,00 грн.
Позивач, зважаючи на відсутність події правопорушення та сам склад правопорушення, внаслідок чого справи підлягали закриттю відповідно до п. 1 частини тринадцятої статті 66 Закону №2042-VIII, звернувся до суду із даним позовом.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню у зв'язку з наступним.
Правові та організаційні засади державного контролю, що здійснюється з метою перевірки дотримання операторами ринку законодавства про харчові продукти, корми, здоров'я та благополуччя тварин, а також законодавства про побічні продукти тваринного походження під час ввезення (пересилання) таких побічних продуктів на митну територію України визначено Законом України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» від 18.05.2017 № 2042- VІІІ (далі - Закон № 2042-VIII).
Відповідно до статті 2 Закону № 2042-VIII законодавство про державний контроль складається з Конституції України, цього Закону, Митного кодексу України, законів України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», «Про ветеринарну медицину», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та інших виданих відповідно до них нормативно-правових актів.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону № 2042-VIII дія цього Закону поширюється на суспільні відносини, пов'язані із здійсненням державного контролю за діяльністю операторів ринку, які здійснюють виробництво та/або обіг харчових продуктів, інших об'єктів санітарних заходів та/або кормів, у тому числі ввезення (пересилання) на митну територію України харчових продуктів та/або кормів, з метою перевірки цієї діяльності на відповідність законодавству про харчові продукти та корми, здоров'я та благополуччя тварин.
Статтею 4 Закону № 2042-VIII передбачено, що до органів виконавчої влади у сфері державного контролю належать: 1) Кабінет Міністрів України; 2) центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини; 3) компетентний орган.
Компетентний орган у сфері державного контролю: надає особам, визначеним цим Законом, повноваження щодо здійснення окремих заходів державного контролю, контролює правомірність та ефективність їхньої діяльності, позбавляє таких повноважень за наявності підстав, визначених законодавством, а також веде облік та оприлюднює відомості про уповноважених осіб на офіційному веб-сайті; вживає у межах своїх повноважень заходів для усунення порушень цього Закону, законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин, а також для притягнення винних осіб до відповідальності, встановленої законом; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом. (п.п. 7, 12, 13, ч. 1 ст. 7 Закону № 2042-VIII).
Систему компетентного органу складають компетентний орган, його територіальні органи, а також державні установи, підприємства та організації, підпорядковані компетентному органу.
Територіальні органи виконують повноваження компетентного органу в межах відповідних адміністративно-територіальних одиниць. Керівник компетентного органу покладає виконання повноважень головного державного інспектора та головного державного ветеринарного інспектора на керівника територіального органу або його заступників, за умови їх відповідності вимогам, встановленим цим Законом відповідно до державного інспектора та державного ветеринарного інспектора (ч.ч. 2, 3 ст. 7 Закону № 2042-VIII).
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону № 2042-VIII компетентний орган має право надавати особам, визначеним частиною другою цієї статті, повноваження щодо здійснення окремих заходів державного контролю, за умови їх відповідності вимогам, встановленим законодавством. Рішення компетентного органу про надання статусу уповноваженої особи має містити деталізований опис заходу державного контролю, повноваження щодо здійснення якого надається відповідній особі, та умов, за яких він має здійснюватися.
Згідно з ч. 1 ст. 11 Закону № 2042-VIII під час здійснення заходів державного контролю державні інспектори та державні ветеринарні інспектори мають право: 1) безперешкодного доступу без попередження до потужностей під час їх роботи; 2) здійснювати інспектування потужностей, випробувальних лабораторій, що розміщуються на потужностях і пов'язані з виробництвом та/або обігом харчових продуктів та/або кормів; 3) здійснювати відбір зразків з метою перевірки відповідності законодавству про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин; 4) проводити аудит постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР, за умови наявності відповідної підготовки; 5) перевіряти документи щодо дотримання операторами ринку законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин і отримувати їх копії; 6) здійснювати інтерпретацію результатів лабораторних досліджень (випробувань) зразків; 7) видавати приписи щодо усунення порушень цього Закону, законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин; 8) збирати докази, що підтверджують порушення операторами ринку цього Закону, законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження здоров'я та благополуччя тварин, у тому числі здійснювати відбір зразків; 9) здійснювати позапланові інспектування потужностей з метою перевірки виконання операторами ринку приписів, розпоряджень та рішень, прийнятих за результатами здійснення попередніх заходів державного контролю; 10) за зверненням оператора ринку видавати (заповнювати) міжнародні сертифікати, що підтверджують відповідність вантажів з харчовими продуктами або кормами, що експортуються з України, вимогам країни призначення або вимогам законодавства України. Міжнародний сертифікат, що підтверджує відповідність вантажу, що експортується з України, вимогам законодавства України, видається за відповідним зверненням оператора ринку, лише якщо компетентними органами України та країни призначення не погоджено форму міжнародного сертифіката і законодавство країни призначення не передбачає обов'язковості супроводження такого вантажу міжнародним сертифікатом встановленої форми.
Посадові особи компетентного органу та його територіальних підрозділів самостійно приймають рішення в межах своїх повноважень та зобов'язані відмовитися від виконання будь-яких наказів, розпоряджень або вказівок, які суперечать законодавству, а також вжити інших заходів, передбачених законом (ч. 4 ст. 12 Закону № 2042-VIII).
Відповідно до ст. 15 Закону № 2042-VIII оператор ринку під час здійснення заходів державного контролю має право: 1) вимагати від державних інспекторів, державних ветеринарних інспекторів, інших осіб, які здійснюють заходи державного контролю, дотримання цього Закону, законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин; 2) перевіряти наявність у державних інспекторів, державних ветеринарних інспекторів, інших осіб, які здійснюють заходи державного контролю, службового посвідчення (документа, що посвідчує особу); 3) одержувати копії направлення на проведення інспектування або аудиту; 4) не допускати державних інспекторів та державних ветеринарних інспекторів до здійснення інспектування та аудиту, якщо: а) інспектування або аудит здійснюється з порушенням вимог щодо періодичності інспектування та аудиту, встановленої щорічним планом державного контролю, та за відсутності підстав для проведення позапланових заходів державного контролю; б) державний інспектор або державний ветеринарний інспектор не надав копій документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону; в) державний інспектор або державний ветеринарний інспектор не вніс запис про здійснення відповідного заходу державного контролю до журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) (у разі надання такого журналу оператором ринку); 5) бути присутнім під час здійснення заходів державного контролю, залучати до здійснення таких заходів юридичних і фізичних осіб, за умови що такі особи не перешкоджають здійснення відповідних заходів; 6) вимагати нерозголошення інформації з обмеженим доступом, що належить оператору ринку; 7) одержувати та ознайомлюватися з актами державного контролю, актами відбору зразків, розпорядженнями, приписами, рішеннями; 8) надавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до актів державного контролю, актів відбору зразків протягом п'яти робочих днів з дня отримання таких актів оператором ринку; 9) під час відбору зразків одержувати додаткові зразки для проведення альтернативного лабораторного дослідження (випробування); 10) вести журнал реєстрації заходів державного нагляду (контролю) та вимагати від державних інспекторів та державних ветеринарних інспекторів внесення до нього записів про здійснення інспектування та аудиту до початку їх проведення; 11) оскаржувати в установленому законом порядку неправомірні рішення, дії та бездіяльність посадових осіб компетентного органу та інших осіб, які здійснюють заходи державного контролю; 12) на відшкодування в порядку, встановленому Цивільним кодексом України, шкоди (збитків), заподіяної (завданих) неправомірними рішеннями, діями або бездіяльністю посадових осіб компетентного органу та інших осіб, які здійснюють заходи державного контролю.
Згідно з ст. 16 Закону № 2042-VIII оператор ринку зобов'язаний: 1) допускати державних інспекторів, державних ветеринарних інспекторів та інших визначених цим Законом осіб до здійснення заходів державного контролю, за умови дотримання ними порядку здійснення державного контролю, передбаченого цим Законом; 2) усувати виявлені невідповідності шляхом здійснення корекцій та коригувальних дій; 3) надавати документи, пояснення, іншу інформацію з питань, що виникають у зв'язку із здійсненням заходів державного контролю; 4) забезпечувати умови для відбору зразків; 5) одержувати примірник припису, розпорядження, рішення, акта або іншого документа, складеного за результатами заходу державного контролю; 6) повідомляти компетентний орган про виявлення в обігу небезпечних харчових продуктів та кормів.
Такі ж вимоги містять норми Закону України «Про основні принципи та вимоги щодо безпечності та якості харчових продуктів» від 23.12.1997 року № 771/97-ВР де вказано, що оператори ринку зобов'язані забезпечувати безперешкодний доступ державних інспекторів, які здійснюють державний контроль, до потужностей під час роботи цих потужностей та дозволяти відбір зразків об'єктів санітарних заходів на зазначених потужностях, а також надавати на вимогу державного інспектора документи, необхідні для здійснення державного контролю (п. 8 ч. 2 ст. 20 вказаного Закону).
Відповідно до вимог частин 1-5 статті 18 Закону № 2042-VIII державний контроль здійснюється компетентним органом, крім випадків, встановлених цим Законом.
Заходи державного контролю можуть здійснюватися позапланово у разі виявлення невідповідності або появи обґрунтованої підозри щодо невідповідності, а також в інших встановлених законом випадках.
Згідно із частиною шостою статті 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини, його територіальні органи зобов'язані забезпечити дотримання з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», виключно вимог частин першої, четвертої, шостої - сьомої, абзацу другого частини десятої, частин дванадцятої - чотирнадцятої статті 4, частин першої (крім вимоги щодо отримання погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення позапланового заходу) та третьої статті 6, частин першої - четвертої, шостої, восьмої - десятої статті 7, частин першої та другої статті 12, статей 13-18, 20, 21 цього Закону.
Відповідно до Акту від 20.08.2024 №1735, посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області установлено, що простежуваність харчових продуктів не забезпечена на всіх стадіях обігу, а саме: система електронного документообігу підприємства присвоює один той самий артикул (789476) для «Яблуко Раннє» всіх виробників-постачальників (ФГ «ГАДЗ», 48431, Тернопільська обл., Чортківський район, с. Трибухівці та ТОВ «Яблуневий сад», 22333, Україна, Вінницька обл., Літинський район, с. Бруслинів тощо), що не дає змоги відстежити розподіл харчового продукту «Яблуко Раннє» виробника-постачальника: ФГ «ГАДЗ», 48431, Тернопільська обл., Чортківський район, с. Трибухівці (надалі по тексту «Яблуко Раннє»). На момент перевірки відсутня інформація про потужності, до яких надійшов на реалізацію харчовий продукт «Яблуко Раннє» та його кількість (вагу), в результаті розподілу з ТОВ «Сільпо-Фуд» за адресою: 67661, Одеська обл., Одеський район, Нерубайська громада, масив №2, дільниця №11,12,13), що були отримані згідно видаткової накладної №SAP R0580Z0XWM/1202642261 від 31.07.2024 (загальна кількість 414, 96 кг).
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону № 771/97-ВР, простежуваність харчових продуктів, тварин, призначених для виробництва харчових продуктів, або речовин, що призначені для включення або очікується, що вони будуть включені до харчових продуктів, повинна бути забезпечена операторами ринку на всіх стадіях їх виробництва та обігу.
ТОВ «Сільпо-Фуд» в листі вих. № ПДР-01/567 від 29.08.2024 зазначило, що навіть за умови присвоєння одного і того ж самого артикулу (789476) для «Яблуко Раннє», вимоги щодо простежуваності все одно дотримані завдяки унікальним SSCC-кодів палет.
SSCC код палети унікальний код, який присвоюється кожній палеті для можливості простежуваності руху товару на складі. Цей код не повторюється і є окремим для процесу приймання і для процесу комплектування товару. Тобто при прийманні і подальшому зберіганні товару унікальний код палети буде один той самий, а при комплектуванні збірної палети на магазин мережі, він буде інший, що дає змогу відслідкувати товар від початку приймання до відвантаження в мережу.
Приймання товару це процес, в якому в ПЗ вводиться вся необхідна інформація (терміни придатності, вага, кількість товару, ящиків тощо). При цьому на одній палеті не може зберігатися продукція з різними термінами реалізації і від різних постачальників.
Після отримання товару на складі ТОВ «Сільпо-Фуд» (РЦ Перемога, вул. Б. Хмельницького) «Яблуко Раннє» було транспортоване на склад ТОВ «Сільпо-Фуд» в Одеській області за адресою: Біляївський р-н, с/р Нерубайська громада, масив №2, ділянки №11, 12, 13 відповідно до видаткової накладної №R0580Z0XWM/33805718/1202642261 від 31.07.2024, звідки товар «Яблуко Раннє» був розподілений між мережами магазинів ТОВ «Сільпо-Фуд» (у кількості 273, 85 кг) та магазинів ТОВ «Траш» (у кількості 141,11 кг).
Копії відповідних видаткових та транспортних накладних були надані разом з листом ТОВ «Сільпо-Фуд» Вих. №ПДР-01/567 від 29.08.2024. В додатку до цього листа також була надана інформація про конкретні магазини та кількість товару, до яких було транспортовано «Яблуко Раннє».
Крім того, відповідно до Акту від 20.08.2024 №1735, посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області установлено, що оператор ринку не забезпечує ідентифікацію інших операторів ринку, яким постачаються харчові продукти, а саме: «Яблуко Раннє». На момент перевірки відсутня інформація, до яких потужностей та в якій кількості (вага) «Яблуко Раннє» надійшло в результаті розподілу з ТОВ «Сільпо-Фуд» за адресою: 67661, Одеська обл., Одеський район, Нерубайська громада, масив №2, дільниця №11,12,13), що були отримані згідно видаткової накладної №SAP R0580Z0XWM/1202642261 від 31.07.2024 (загальна кількість 414, 96 кг).
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону № 771/97-ВР, оператори ринку повинні мати можливість ідентифікувати інших операторів ринку, що постачають та яким постачаються харчові продукти, тварини, призначені для виробництва харчових продуктів, або речовини, що призначені для включення або очікується, що вони будуть включені до харчових продуктів.
Частиною 3 цієї ж статті передбачено, що оператори ринку повинні запровадити системи та процедури, що дають змогу систематизувати інформацію про операторів, що постачають та яким постачаються харчові продукти, тварини, призначені для виробництва харчових продуктів, або речовини, що призначені для включення або очікується, що вони будуть включені до харчових продуктів. Інформація, зазначена у цій частині, повинна надаватися на вимогу компетентного органу.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону №771/97-ВР оператор ринку - це суб'єкт господарювання, який провадить діяльність з метою або без мети отримання прибутку та в управлінні якого перебувають потужності, на яких здійснюється первинне виробництво, виробництво, реалізація та/або обіг харчових продуктів та/або інших об'єктів санітарних заходів, і який відповідає за виконання вимог цього Закону та законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів.
За цією ж нормою, потужності - це споруди або комплекс споруд, приміщення, будівлі, обладнання та інші засоби, включаючи транспортні засоби, а також територія, що використовуються у виробництві та/або обігу об'єктів санітарних заходів.
Відповідно до листа ТОВ «Сільпо-Фуд» Вих. №ПдР-01/567 від 29.08.2024, в результаті розподілу з ТОВ «Сільпо-Фуд» за адресою: 67661, Одеська обл., Одеський район, Нерубайська громада, масив №2, дільниця № 11,12,13, що були отримані згідно видаткової накладної №SAP R0580Z0XWM/1202642261 від 31.07.2024 (загальна кількість 414, 96 кг), товар «Яблуко Раннє» був розподілений між мережами магазинів ТОВ «Сільпо-Фуд» (у кількості 273, 85 кг) та магазинів ТОВ «Траш» (у кількості 141,11 кг).
Крім того, відповідно до Акту від 20.08.2024 №1735, вимоги до обігу об'єктів санітарних заходів не дотримуються, а саме: відсутня інформація щодо відкликання з реалізації небезпечних харчових продуктів, а саме: «Яблуко Раннє» та яблука «Гала» виробник-постачальник ФГ «Коник», с. Сторожниця, вул. Заводська, 13, Ужгородський район Закарпатська обл., Україна, 89421 (надалі по тексту яблука «Гала») (експертний висновок №001295 д.к./24 від 09.08.2024).
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 37 Закону № 771 забороняється: 1) обіг харчових продуктів на потужностях, що не відповідають вимогам санітарних заходів; 2) продаж харчових продуктів власного домашнього виробництва не на агропродовольчих ринках; 3) обіг неперероблених туш парнокопитних та/або однокопитних тварин, на яких безпосередньо або на упаковці відсутня позначка придатності; 4) обіг харчових продуктів, вироблених на потужностях, щодо яких не отримано експлуатаційного дозволу, передбаченого цим Законом, або дія якого тимчасово припинена; 5) обіг харчових продуктів, вироблених на потужностях, повідомлення про реєстрацію яких не було зроблено оператором ринку до вимог цього Закону; 6) обіг харчових продуктів, які містять генетично модифіковані організми або отримані з їх використанням, до проведення їх державної реєстрації; 7) обіг неперероблених харчових продуктів із свинини для споживання людиною без відповідних ветеринарних документів у разі підтвердження спалаху хвороб, що є небезпечними для здоров'я людей або тварин, за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів; 8) обіг дитячого харчування, харчових продуктів для спеціальних медичних цілей та харчових продуктів для контролю ваги, якщо про намір введення їх в обіг не повідомлено відповідно до пункту 5-1 частини другої статті 20 цього Закону; 9) виправлення маркування (позначка придатності) неперероблених харчових продуктів тваринного походження; 10) обіг води питної, маркованої як "вода природна мінеральна", якщо така вода не віднесена центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, до категорії води природної мінеральної.
Забороняється також обіг об'єктів санітарних заходів, якщо ці об'єкти: 1) небезпечні; 2) непридатні до споживання; 3) неправильно марковані, крім випадків, передбачених пунктом 6 цієї частини; 4) незареєстровані відповідно до вимог цього Закону; 5) ввезені (переслані) на територію України контрабандно; 6) мають дату "вжити до" або мінімальний термін придатності харчового продукту, що минули.
Харчові продукти, зазначені у пунктах 1, 2-6 цієї частини, підлягають вилученню та/або відкликанню відповідно до вимог цього Закону.
З огляду на матеріали справи, після виявлення невідповідності товару «Яблуко Раннє» ФГ «ГАДЗ» встановленим нормам, відбулось інформування магазинів мережі про необхідність перевірки залишків вказаного товару та надання інформації про вжиті заходи, що вбачається з листа ТОВ «Сільпо-Фуд» вих. №УЛ-04-8213 від 14.08.2024 на ТОВ «ТРАШ».
У відповідь ТОВ «ТРАШ» направило лист вих. №469/1 від 15.08.2024 з повідомленням про відсутність залишку «Яблуко Раннє», номер партії 25.07.2024, артикул 789476, виробник ФГ «ГАДЗ».
Окрім цього, на Відділ контролю якості логістики ТОВ «Сільпо-Фуд» була поставлена задача по перевірці залишків та зняттю з реалізації товару «яблуко гала» арт. 519745 та «яблуко раннє» арт. 789476. На підтвердження контролюючому органу надавалися принтскрини (скриншоти) з операційної системи ТОВ «Сільпо-Фуд» про постановку завдання, на якому також продемонстровано статус задачі «завершена».
15.08.2024 за результатом виконання цієї задачі було з'ясовано, що «яблуко гала» арт. 519745 ФГ «Коник», номер партії 27.07.2024 та «яблуко раннє», номер партії 25.07.2024, артикул 789476, виробник ФГ «ГАДЗ» відсутні на філіях магазинів «Сільпо».
Крім того, відповідно до Акту від 20.08.2024 №1735, після отримання інформації про виявлену невідповідність у вигляді повідомлення Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області від 13.08.2024 №Вих.-6985/02.1/31-24, вимоги щодо відкликання з обігу харчових продуктів, що не відповідають вимогам та/або параметрам безпечності, вказаних в експертному висновку №001295 д.к./24 від 09.08.2024, не виконуються, а саме: на момент перевірки відсутні будь-які документальні підтвердження щодо інформування інших операторів ринку та споживачів про невідповідні харчові продукти («Яблуко Раннє» та яблуко «Гала).».
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 20 Закону № 771, оператори ринку зобов'язані надсилати компетентному органу повідомлення у випадках, передбачених частинами третьою - п'ятою цієї статті, і отримувати експлуатаційний дозвіл у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно з ч. ч. 3 - 5 ст. 20 Закону 771, якщо оператор ринку вважає або має підстави вважати, що харчові продукти, які він ввіз (переслав) на митну територію України, виробив, переробив або обіг яких здійснює, не відповідають вимогам безпечності, він негайно розпочинає процедуру вилучення цих харчових продуктів з обігу та у строк не більше двох робочих днів письмово інформує про виявлену невідповідність компетентний орган. Якщо такі харчові продукти могли потенційно потрапити до споживача, оператор ринку інформує споживачів про причини їх вилучення та у разі потреби відкликає харчові продукти, якщо застосування інших заходів є недостатнім для досягнення прийнятного рівня захисту здоров'я споживачів.
Оператор ринку, що здійснює роздрібну торгівлю харчовими продуктами або розповсюдження харчових продуктів і не здійснює при цьому пакування або маркування або іншим чином не впливає на безпечність та цілісність харчових продуктів, у межах своєї діяльності ініціює процедури вилучення з обігу харчових продуктів, що не відповідають параметрам безпечності. Такий оператор ринку повинен сприяти забезпеченню безпечності харчових продуктів, передавати інформацію, необхідну для забезпечення простежуваності харчових продуктів та будь-яких речовин, що використовуються для виробництва харчових продуктів, на вимогу відповідних осіб, а також співпрацювати з операторами ринку та/або компетентним органом.
Якщо оператор ринку має підстави вважати, що харчові продукти, які він ввів в обіг, можуть бути шкідливими для здоров'я людей, він у строк не більше одного робочого дня письмово інформує про це компетентний орган, а також про вжиті заходи для запобігання виникненню ризиків для споживача.
З огляду на матеріали справи, на підтвердження інформування постачальників (ФГ «ГАДЗ» та ФГ «Коник») щодо невідповідності яблук стосовно допустимих доз пестицидів, а також висновку Одеської регіональної державної лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 09.08.2024 №001295 д.к./24 надавалися копії наступних повідомлень: лист ТОВ «Сільпо-Фуд» до Постачальника ФГ «Коник» вих. №УЛ-04-8218/1 від 14.08.2024 р. та лист ТОВ «Сільпо-Фуд» до Постачальника ФГ «ГАДЗ» вих. №УЛ-04-8219/1 від 14.08.2024, копії яких наявні в матеріалах справи.
Інформування споживачів відбувалося шляхом розміщення повідомлення в середині кожного магазину ТОВ «Сільпо-Фуд», куди було відвантажено «яблуко раннє» та яблука «Гала», відповідно до описів розподілу продукції, що надавалися разом з листом Вих. №ПДР-01/567 від 29.08.2024 р.
Текст такого повідомлення наступний: «Дорогі гості, Якщо Ви в період з 01 серпня по 14 серпня купили «яблуко ранне» виробництва ФГ «ГАДЗ» з датою пакування 25.07.2024 та/або яблуко «Гала» виробництва ФГ «КОНИК, з датою пакування 27.07.2024 року, то просимо вас повернути ці яблука до магазину, а ми вам повернемо вартість цих яблук.
Повідомляємо, що за результатами лабораторних досліджень проведених Одеською регіональною державною лабораторією Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів 09.08.2024, встановлено наявність у вказаних партіях яблук хлорпірифосу, що не допустимо, та отже дані яблука не відповідають вимогам ДСанПіН 8.8.1.2.3.4.-000-2001 «Допустимі дози, концентрації, кількості та рівні вмісту пестицидів у сільськогосподарській сировині, харчових продуктах, повітрі робочої зони, атмосферному повітрі, воді водоймищ, ґрунті», затверджено постановою Головного державного санітарного лікаря України 20 вересня 2001 року № 137 та їх споживання є недопустимим споживачами». Підтвердження розміщення таких фотографій міститься у додатках до адміністративного позову.
Крім того, відповідно до Акту від 20.08.2024 №1735, постійно діючі процедури, що засновані на принципах системи та аналізу, не запроваджено, а саме: не представлено підтвердження того, що запроваджені процедури вилучення та відкликання харчових продуктів на потужності та процедури застосування корегувальних дій при виявленні невідповідностей в харчових продуктах («Яблуко Раннє» та яблуко «Гала).
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону № 771, оператори ринку розробляють, запроваджують та використовують постійно діючі процедури, які базуються на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «Сільпо-Фуд» на підтвердження наявності процедури вилучення та відкликання харчових продуктів на підприємстві надав Інструкцію «Процедура відкликання та/або вилучення харчових продуктів та/або кормів», копія якої наявна в матеріалах справи.
Позивач зазначає, що процедура вилучення та відкликання «яблука раннього» та яблука «Гала» проводилась у межах цієї Інструкції.
Зокрема, за допомогою ПЗ FZClient було встановлено задачу по перевірці залишків та зняттю з реалізації товару «яблуко гала» арт. 519745 та «яблуко раннє» арт. 789476.
Так, у разі виявлення невідповідності харчового продукту вимогам законодавства щодо безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та/або кормів Комерційний та Операційний офіси починають процедуру негайного вилучення такого продукту з обігу у строк не більше 24 годин. Для цього в найкоротші терміни виконуються наступні дії: Через корпоративну пошту філіям торгівельної мережі повідомляється про інцидент та необхідність зняти з обігу певний товар (продукт). Через ПЗ FZClient (опція «Задачи») створюється задача на зняття з обігу певного товару (продукту); разом з цим даний товар блокується для запобігання подальшої реалізації Гостям через філії торгівельної мережі ТОВ «СІЛЬПО-ФУД»; через систему ПЗ FZClient, що використовується ТОВ «Сільпо-Фуд», можна відстежити до якої саме філії магазину мережі ТОВ «Сільпо-Фуд» чи іншої мережі та в якій кількості було відвантажено той чи інший товар. Таблиця зі скриншотами зі спеціального програмного забезпечення та зазначенням вказаної інформації надавалася контролюючому органу у Додатку до листа Вих. №ПДР-01/567 від 29.08.2024 р.
У зв'язку з тим, що яблуко «Гала» арт. 519745 ФГ «Коник», номер партії 27.07.2024 та «Яблуко Раннє», номер партії 25.07.2024, артикул 789476, виробник ФГ «ГАДЗ» відсутні на філіях магазинів «Сільпо», не було потреби повертати, списувати та утилізовувати товар.
Листом від 20.08.2024 ТОВ «Сільпо-Фуд» повідомило ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області у відповідь на повідомлення про результати основного лабораторного дослідження (випробування) від 13.08.2024 вих. №Вих-6985/02.1/31-24 наступне: 1) стосовно продукції «яблуко раннє» (1 сорт) номер партії 25.07.2024, артикул 789476, 48431, Тернопільська область, Чортківський район, с. Трибухівці -яблука з цієї партії вже відсутні у мережі «Сільпо» в продажу; 2) стосовно продукції яблука свіжі «Гала», номер 27.07.2024, артикул 142571, виробник ФГ «Коник», с. Старожниця, вул. Заводська, 13, Ужгородський район, Закарпатська область яблука даної партії знято з реалізації в мережі «Сільпо» ТОВ «СІЛЬПО-ФУД». Залишки вказаної партії будуть повернені Постачальнику та утилізовані. Серед можливих причин невідповідності товару Постачальник вказує аномально ранній сезон, критично високі температури та мінімальну кількість опадів.
Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», юридичні особи і фізичні особи - підприємці несуть відповідальність за такі правопорушення: порушення вимог щодо забезпечення простежуваності та/або ведення записів (документації), передбачених законодавством про харчові продукти, про корми, про побічні продукти тваринного походження та/або про здоров'я та благополуччя тварин, - тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі восьми мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб - підприємців - у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», юридичні особи і фізичні особи - підприємці несуть відповідальність за такі правопорушення: невиконання обов'язку щодо відкликання або вилучення з обігу небезпечних харчових продуктів або кормів - тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі тридцяти п'яти мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб - підприємців - у розмірі тридцяти мінімальних заробітних плат.
За результатами розгляду справ, згідно з пунктами 6 та 7 частини першої статті 65, статті 66 Закону № 2042, постановами головного державного інспектора та головного державного ветеринарного інспектора Одеської області від 26.09.2024 № 55 та № 56 про накладення штрафу за порушення Закону № 2042, на суб'єкта господарювання ТОВ «СІЛЬПО-ФУД» накладено штрафи у розмірі восьми мінімальних заробітних плат на суму 64 000 гривень (п. 6 ч. 1 ст. 65 Закону 2042-VIII) та тридцяти п'яти мінімальних заробітних плат на суму 280 000 гривень (п. 7 ч. 1 ст. 65 Закону 2042-VIII).
Тобто всі звернення ТОВ «Сільпо-Фуд» щодо невідповідності висновків за результатами інспектування фактичним обставинам були, зокрема щодо простежуваності продуктів, систематизації інформації про операторів, обставини відкликання продукції проігноровані відповідачем. Навіть у відзиві ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області жодного коментаря з приводу повідомлених позивачем обставин щодо відсутності факту правопорушення не наводить. Натомість позиція суб'єкта владних повноважень зводиться виключно до того, що припис контролюючого органу не оскаржувався. Однак оскарження акту індивідуальної дії є безумовним правом підконтрольного суб'єкта, а не його обов'язком. Не оскарження припису з боку Товариства жодним чином не вливає на підставність та обґрунтованість застосованих відносно нього штрафів в аспекті наданих позивачем доказів, які у свою чергу, спростовують висновки за результатами інспектування. Більш того, саме у відведені в приписів строки Товариством надано до контролюючого органу вичерпний перелік доказів на підтвердження дотримання законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин.
Позивачем надані детальні пояснення та підтверджуючі докази, які свідчать про дотримання вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин.
Зокрема, позивачем доведено забезпечення ним простежуваності та ведення записів (документації), передбачених законодавством про харчові продукти, а також виконання обов'язку щодо відкликання або вилучення з обігу небезпечних харчових продуктів.
Однак ці пояснення та докази відповідачем не просто не відхилені, а взагалі не оцінювалися (проігноровані) в аспекті стверджуваних порушень.
Перевіряючи обґрунтованість та законність дій та рішень суб'єкта владних повноважень, суд враховує наведене нормативне регулювання та вимоги частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Суд також враховує встановлений ст.3 Конституції України, ст. 6 КАС України принцип верховенства права, який в адміністративному судочинстві зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.
Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі “Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).
Суд акцентує увагу на приписах ч. 2 ст. 77 КАС України, відповідно до якої в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.
Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 262 КАС України, суд
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільпо-Фуд» (02090, місто Київ, вул. Бутлерова, будинок 1; ЄДРПОУ 40720198) до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (65042, м. Одеса, вул. 7-ма Пересипська, буд. 6 ЄДРПОУ 40342996) про визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафів задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати постанови Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про накладення на ТОВ «Сільпо-Фуд» штрафу за порушення Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми № 55 від 26.09.2024, № 56 від 26.09.2024.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільпо-Фуд» судовий збір в розмірі 5160 грн (п'ять тисяч сто шістдесят грн).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя І.В. Завальнюк