Рішення від 30.01.2025 по справі 260/8468/24

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2025 року м. Ужгород№ 260/8468/24

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Калинич Я.М., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Закарпатській області (88000, м. Ужгород, вул. Волошина, 52; код ЄДРПОУ ВП 44106694) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) про стягнення податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Закарпатського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Закарпатській області (далі - позивач) до ОСОБА_1 (далі - відповідач) з вимогою про стягнення з фізичної особи ОСОБА_1 податкового боргу у розмірі 106419,77 грн., у т.ч. пені у розмірі 16634,74 грн. за платежами: 11010500 «Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» у розмірі 16253,01 грн., в т.ч. пеня у розмірі 3747,31 грн.; 11011001 «Військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» у розмірі 1360,07 грн., в т.ч. пеня у розмірі 312,28 грн.; 14010100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» у розмірі 88806,69 грн., в т.ч. пеня у розмірі 12575,15 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у відповідача наявний податковий борг у розмірі 106419,77 грн., у т.ч. пені у розмірі 16634,74 грн. за платежами: 11010500 «Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» у розмірі 16253,01 грн., в т.ч. пеня у розмірі 3747,31 грн.; 11011001 «Військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» у розмірі 1360,07 грн., в т.ч. пеня у розмірі 312,28 грн.; 14010100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» у розмірі 88806,69 грн., в т.ч. пеня у розмірі 12575,15 грн.

Закарпатським окружним адміністративним судом 27 грудня 2024 року було сформовано запит до Єдиного державного демографічного реєстру щодо ОСОБА_1 та отримано відповідь №975194 від 19.12.2024 року, з якої з'ясовано інформацію про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 .

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2024 року відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику сторін.

Копію ухвали про відкриття провадження суд направляв на адресу, яка вказана у позовній заяві, та міститься Єдиному державному демографічного реєстру. Однак, до суду повернувся не вручений конверт з вмістом судового поштового відправлення з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Частиною 4 ст.124 КАС України встановлено, що у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: 1) юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; 2) фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку. У разі відсутності учасників справи за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручено їм належним чином.

Згідно з ч.11 ст.126 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

За таких обставин, суд вважає, що відповідно до ч.11 ст.126 КАС України копія ухвали від 27.12.2024 року вручена відповідачу належним чином.

Враховуючи те, що суд вжив передбачені КАС України заходи щодо належного повідомлення відповідача про відкриття спрощеного позовного провадження та про встановлений судом строк для подання відзив на позовну заяву у цій адміністративній справі, проте станом на час прийняття рішення у ній відзиву на позовну заяву від останньої не надійшов, суд відповідно до вимог ч.6 ст.162 КАС України розглядає справу за наявними матеріалами.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд встановив, що ОСОБА_1 був зареєстрований як фізична особа-підприємець та припинив підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця 10.02.2021 року.

Працівниками контролюючого органу проведено планову документальну виїзну перевірку за наслідками якої складено акт перевірки від 20.01.2020 року №24/33-06/2791310733 та винесено наступні податкові повідомлення-рішення.

1. Платіж «Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування»:

- податкове повідомлення-рішення від 05.02.2020 року №0001233306 про збільшення грошового зобов'язання на загальну суму 12033,44 грн., (податкові зобов'язання на суму 9626,75 грн., та штрафні санкції на суму 2406,69 грн.).

Вказаний податковий борг зменшено на суму 60,00 грн., за рахунок наявної переплати. Тобто по даному податковому повідомленню-рішенню несплаченим залишається борг у розмірі 11973,44 грн.

- податкове повідомлення-рішення від 05.02.2020 року №0001353306 про накладення штрафних санкцій у розмірі 532,26 грн.

Також, у відповідності до ст.129 ПКУ, відповідачу було проведено нарахування пені в розмірі 3747,31 грн. по вищезазначеному платежу.

2. Платіж «Військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування»:

- податкове повідомлення-рішення від 05.02.2020 року №0001243306 про збільшення грошового зобов'язання на загальну суму 1002,79 грн., (податкові зобов'язання на суму 802,23 грн. та штрафні санкції на суму 200,56 грн.).

Крім цього, відповідачем до податкового органу самостійно подано податкову декларацію про майновий стан і доходи від 10.02.2020 року №21608 із самостійно задекларованою сумою податку, яка підлягає сплаті до бюджету у розмірі 45,00 грн.

Декларація про майновий стан і доходи подається відповідно до ст.179 Податкового кодексу України (далі - ПКУ).

Відповідно до п.49.18. ст.49 ПКУ податкові декларації, крім випадків, передбачених ПКУ, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV ПКУ (пп.49.18.4. п.49.18. ст.49).

Згідно із п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно із п.56.11 ст.56 ПКУ не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Водночас, у відповідності до ст.129 ПКУ, відповідачу було проведено нарахування пені в розмірі 312,28 грн., по вищезазначеному платежу.

3. Платіж «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)»:

- податкове повідомлення-рішення від 05.02.2020 року №0001323306 про збільшення суми грошового зобов'язання на загальну суму 26305,00 грн., (податкові зобов'язання на суму 21044 грн. та штрафні санкції на суму 5261,00 грн.);

- податкове повідомлення-рішення від 05.02.2020 року №0001333306 про накладення штрафних санкцій у розмірі 16407,21 грн.;

- податкове повідомлення-рішення від 05.02.2020 року №0001343306 про накладення штрафних санкцій у розмірі 10522,62 грн.;

- податкове повідомлення-рішення від 05.02.2020 року №0001373306 про накладення штрафних санкцій у розмірі 0,70 грн.;

- податкове повідомлення-рішення від 05.02.2020 року №0001363306 про накладення штрафних санкцій у розмірі 22996,01 грн.

Всі зазначені вище податкові повідомлення-рішення було надіслано засобами поштового зв'язку, однак поштовий конверт повернуто відправнику (повідомлення №8800024468149).

Водночас, у відповідності до ст.129 ПКУ, відповідачу було проведено нарахування пені в розмірі 12575,15 грн., по вищезазначеному платежу, а саме: нараховано 8169,48 грн. на податкове повідомлення-рішення від 05.02.2020 року №0001323306 та 4405,67 грн., за попередні періоди сплати вказаного податку.

Доказів сплати відповідачем вказаної заборгованості суду не надано.

У зв'язку з несплатою відповідачем податкової заборгованості у добровільному порядку Головне управління ДПС у Закарпатській області звернулось із даним позовом до суду.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Статтею 67 Конституції України передбачено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі ПК України).

Пунктом 15.1 статті 15 ПК України встановлено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до статті 31 ПК України строком сплати податку та збору визначається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку і сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

За приписами пункту 36.1 статті 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Податковим кодексом, законами з питань митної справи.

За пунктом 38.1 статті 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідачем не погашено вищевказану суму боргу та податкові повідомлення-рішення не були оскаржені ні в адміністративному, ні в судовому порядку.

Відтак, грошові зобов'язання за податковими повідомленнями-рішеннями є узгодженими.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Статтею 16 ПКУ передбачено, що одним із обов'язків платника податків є обов'язок сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПКУ, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

У силу підпункту 14.1.153 пункту 14.1 статті 14 ПКУ податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.

У зв'язку з несплатою узгоджених сум відповідачу на підставі пункту 59.1 статті 59 ПК України виставлено податкову вимогу за №8217-17 від 19.03.2018 про наявність податкового боргу за узгодженими податковими зобов'язаннями, яка була направлена на адресу Відповідача засобами поштового зв'язку, однак поштовий конверт повернуто відправнику (повідомлення №8800022674043).

Відповідно до п.58.3 ст.58 ПКУ у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Відповідно до підпункту 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 ПКУ органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до пункту 87.11 статті 87 ПКУ орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження..

Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Оскільки, існування податкового боргу відповідача підтверджується наявними в матеріалах справи розрахунком податкового боргу, обліковими картками відповідача, як платника податків і зборів та не спростована відповідачем, крім того, на даний час податкова заборгованість є узгодженою, суд вважає, що податковий борг зі сплати податку на додану вартість, підлягає погашенню у порядок та спосіб, передбачений ПК України, відтак позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Оскільки позивачем не надано доказів понесення витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 132, 139, 143, 243-246, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Закарпатській області (88000, м. Ужгород, вул. Волошина, 52; код ЄДРПОУ ВП 44106694) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) про стягнення податкового боргу - задовольнити.

Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) податковий борг у сумі 106419,77 грн. (сто шість тисяч чотириста дев'ятнадцять гривень 77 коп.), в т.ч. пеня у розмірі 16634,74 грн., з яких:

- 11010500 «Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» у розмірі 16253,01 грн., в т.ч. пеня у розмірі 3747,31 грн.;

- 11011001 «Військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» у розмірі 1360,07 грн., в т.ч. пеня у розмірі 312,28 грн.;

- 14010100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» у розмірі 88806,69 грн., в т.ч. пеня у розмірі 12575,15 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяЯ. М. Калинич