Рішення від 29.01.2025 по справі 240/14629/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2025 року м. Житомир справа № 240/14629/24

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про:

- визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у призначенні пенсії за вислугу років на підставі пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити пенсію йому пенсію за вислугу років на підставі пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 06.05.2024 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Позивачу з 31.10.2015 року призначено пенсію по інвалідності у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідно до витягу із наказу Управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області від 30.03.2017 року вислуга років Позивача станом на 30.10.2015 року у календарному обчисленні становить 19 років 02 місяці 01 день, а у пільговому - 25 років 10 місяців 03 дня.

Позивач вважає, що така вислуга років надає йому право на призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", але Відповідач протиправно відмовив у такому призначенні (переведенні).

Ухвалою суду від 07.08.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Представник Відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у відзиві на позов проти позову заперечив і зазначив, що Позивачу проведено перерахунок пенсії на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 року у справі №240/35495/23. Представник Відповідача вважає наявність законодавчих обмежень щодо максимального розміру пенсії Позивача.

Разом з тим, у відзиві не наведено жодних обґрунтувань щодо підстав розгляду заяви Позивача про призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та щодо наявності підстав для такого призначення.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав призначення пенсії, в тому числі особам з числа військовослужбовців Державної кримінально-виконавчої служби України, регулюються правовими нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (надалі-Закон № 2262-XII), що були чинні на день виникнення таких відносин.

Безспірно за приписами ч.1 цього Закону особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ та на службі на посадах начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Судом встановлено та визнається сторонами, що Позивачу, ОСОБА_1 , з 31.10.2015 року призначено пенсію по інвалідності у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Судом встановлено та визнається сторонами, що Позивач 06.05.2024 року звернувся до Відповідача із заявою про переведення його з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років.

Як зазначено в дослідженій судом копії вказаної заяви Позивача, долученої до позову, та відповідно до доводів, наведених в позовній заяві, на момент звільнення Позивача зі служби в органах Державної пенітенціарної служби України (30.10.2015 року) вислуга років в пільговому обчисленні становила 25 років 10 місяців 03 дня, що надає право на призначення (переведення) на пенсію за вислугу років на підставі пункту "а" статті 12 Закону № 2262-XII.

За результатами розгляду заяви Позивача від 06.05.2024 року Відповідачем листом від 03.06.2024 року надані роз'яснення відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян".

Як зазначено в даному листі Відповідача, заява Позивача від 06.05.2024 року про перехід на пенсію за вислугу років подана без дотримання вимог п.4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1.

Крім того, Відповідач в даному листі роз'яснює, що наявність у Позивача вислуги років в календарному обчисленні становить лише 19 років 02 місяці 00 днів замість необхідних не менше 22 роки 06 місяців, що виключає підстави для призначення пенсії за віком відповідно до пункту "а" статті 12 Закону № 2262-XII.

Такі дії (роз'яснення) Відповідача за результатами розгляду звернення Позивача від 06.05.2024 року не в повній мірі узгоджуються із вимогами чинного законодавства з огляду на наступне.

Суд погоджується, що правовідносини з приводу розгляду звернень про призначення (перерахунок), виплати пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» врегульовано правовими нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (надалі - Порядок № 3-1).

Суд зазначає, що приписи п.4 розділу І цього Порядку № 3-1 передбачають, що заява особи, що має право на пенсію відповідно до Закону № 2262-XII, про переведення з одного виду пенсії на інший може подаватись разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг з використанням кваліфікованого електронного підпису.

Судом встановлено та визнається Відповідачем, що заява Позивача від 06.05.2024 року про переведення на пенсію за вислугу років була подана саме через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, про що прямо зазначається в листі Відповідача від 03.06.2024 року.

Зазначене дає підстави суду зробити висновок, що заява Позивача від 06.05.2024 року про переведення на пенсію за вислугу років була подана у повній відповідності до вимог п.4 розділу І цього Порядку № 3-1 і відповідно про безпідставність доводів Відповідача щодо недотриманням Позивачем вимог цього Порядку № 3-1 при подання такої заяви.

Одночасно суд враховує, що відповідно до вимог пункту "а" ч.1 ст.12 Закону №2262-XII (в редакції на час звільнення Позивача зі служби), особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше.

Позивач відноситься до осіб, зазначених у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону. (в редакції на час звільнення Позивача зі служби), які за наявності підстав, передбачених пунктом "а" ч.1 ст.12 Закону №2262-XII, можуть набути право на пенсію за вислугу років.

Одночасно суд враховує приписи Постанови КМ України від 17 липня 1992 р. №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" в редакції Постанови КМ № 119 від 16.02.2022 (надалі - Порядок №393).

Суд погоджується з доводами Позивача, що в розумінні вимог пункту 3 Порядку №393 (в редакції на час призначення Позивачу пенсії по інвалідності) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах відповідний час проходження служби, перелічені в цьому пункті.

Суд враховує, що відповідно до пункту 4-1 Порядку №393 особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, яким відповідно до пункту 3 цієї постанови в редакції, що діяла до 17 травня 2024 р. включно, зарахування періодів служби було передбачено на пільгових умовах для визначення розміру пенсії, під час призначення пенсії за вислугу років такі періоди зараховуються до вислуги років відповідно до законодавства, що діяло до 17 травня 2024 р. включно, для визначення розміру пенсії.

Тобто, на час призначення Позивачу пенсії по інвалідності була наявна невідповідність між нормами Закону №2262-XII та Порядку №393 щодо визначення вислуги років для призначення пенсії за вислугу років у відповідності до цього Закону.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до приписів ч.3 ст.7 КАС України у разі невідповідності правового акта закону України або іншому правовому акту підлягає застосуванню правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Суд зазначає, що алгоритм дій Відповідача щодо вирішення питання про призначення (переведення) пенсії у відповідності до вимог цього ж Закону №2262-XII врегульовано правовими нормами Порядку № 3-1.

Так, заяви, які подаються відповідно до цього Порядку, реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсій згідно із Законом органу, що призначає пенсію (п.1 розділу ІV. Порядку № 3-1).

При прийманні документів працівник органу, що призначає пенсію, окрім іншого, з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат, повідомляє заявника про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів (п.2 розділу ІV. Порядку № 3-1).

Як зазначено в п.6 розділу ІV. Порядку № 3-1, рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів приймається органом, що призначає пенсію за місцем фактичного проживання особи, не пізніше 10 днів з дня надходження заяви.

Рішення за результатами розгляду заяви засвідчується підписом керівника органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в пенсійній справі.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 5 днів з дня прийняття рішення про відмову в призначенні пенсії видає або направляє особі повідомлення із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Матеріали справи засвідчують, що Відповідачем при розгляді заяви Позивача від 06.05.2024 року про переведення на пенсію за вислугу років не було дотримано наведених вимог Порядку № 3-1. Тобто, заява Позивача від 06.05.2024 року про переведення на пенсію за вислугу років не була розглянута у відповідності до вимог Порядку № 3-1 і рішення про наявність чи відсутність підстав для такого переведення Позивача на пенсію з інвалідності на пенсію за вислугу років не було прийнято.

Жодних обґрунтувань таких дій Відповідача у відзиві на позов його представника не наведено.

Одночасно суд враховує, що відповідно до вимог статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, окрім іншого, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

В зв'язку з цим суд робить висновок, що Відповідачем розгляд заяви Позивача від 06.05.2024 року про переведення на пенсію за вислугу років не був здійснений в порядку, передбаченому законодавством, та без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), що свідчить про протиправну бездіяльність Відповідача.

Вказане порушене право Позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути заяву Позивача від 06.05.2024 року про переведення на пенсію за вислугу років у повній відповідності до вимог Порядку № 3-1 та із врахуванням вимог Закону №2262-XII.

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України підстави для стягнення або відшкодування судових витрат по даній справі відсутні.

Керуючись вимогами ст.ст.2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича,7 м. Житомир, 10003, ЄДРПОУ 13559341) задовольнити частково.

Визнати протиправну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 від 06.05.2024 року про переведення на пенсію за вислугу років.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути звернення ОСОБА_1 від 06.05.2024 року про переведення на пенсію за вислугу років у повній відповідності до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 та із врахуванням положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Ф. Нагірняк

29.01.25