Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про припинення судового контролю за виконанням рішення суду
30 січня 2025 року Справа №200/5478/23
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича при розгляді звіту відповідача про виконання рішення суду в адміністративній справі за позовною заявою
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23 м. Черкаси, 18000)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії
Позивач, ОСОБА_1 , через свого представника адвоката Гуревича Родіона Івановича звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому просив суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову Золотоніського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Черкаській області від 01 вересня 2022 року №71007/561520/288/572 щодо ОСОБА_1 з 01 вересня 2022 року;
- зобов'язати відповідача відновити нарахування страхових виплат та виплатити ОСОБА_1 заборгованість по щомісячним страховим виплатам за період починаючи з 01 вересня 2022 року.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 02 листопада 2023 року у справі № 200/5478/23 позовні вимоги задоволено: визнати протиправною та скасувано постанову Золотоніського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Черкаській області від 01 вересня 2022 р. № 71007/561520/288/572 “Про припинення (затримання) щомісячної страхової виплати» з 01 серпня 2022 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області відновити нарахування та виплату страхових виплат ОСОБА_1 , та виплатити заборгованість по щомісячним страховим виплатам за період починаючи з 01 вересня 2022 року на рахунок, відкритий у АТ “Державний ощадний банк України» на ім'я ОСОБА_1 .
Рішення суду набрало законної сили 15 лютого 2024 року, виконавчі листи по справі видано 16 лютого 2024 року.
09 квітня 2024 року від представника позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, яка обґрунтована тим, що рішення суду не виконано.
10 квітня 2024 року ухвалою суду задоволено заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області протягом 30 днів з дня отримання копії цієї ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 листопада 2023 року у справі № 200/5478/23, попереджено керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про можливість накладення штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за наслідками розгляду звіту або у разі неподання звіту про виконання рішення суду.
06 травня 2024 року від відповідача до суду надійшов звіт про виконання рішення суду в якому відповідач просив прийняти означений звіт, обґрунтовуючи це тим, що Головним управлінням відновлено нарахування та виплату страхових виплат ОСОБА_1 по щомісячним страховим виплатам з лютого 2024 року в сумі 15 182,55 грн.
З 01.03.2024 ОСОБА_1 проведено перерахунок щомісячної страхової виплати, передбачений частиною другою статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».
У результаті проведеного перерахунку розмір щомісячної страхової виплати ОСОБА_1 з 01.03.2024 складає - 16 391,08 грн.
Щомісячні страхові виплати ОСОБА_1 за лютий, березень 2024 року зараховано 05.04.2024 на рахунок, відкритий у АТ «Державний ощадний банк України» на ім'я ОСОБА_1 .
За минулий період з 01.09.2022 по 31.01.2024 донараховано щомісячну страхову виплату на загальну суму 249 103,35 грн.
Поряд із цим, відповідач вказує на те, що виплату щомісячної страхової виплати за минулий період буде проведено з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (далі - Постанова № 365), відповідно до пункту 15 якої, орган, що здійснює соціальні виплати, призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Відповідач зазначив, що нараховані позивачу згідно з рішенням суду кошти у сумі 249 103,35 грн включено до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, наразі, окремий порядок щодо виплати соціальних виплат за минулий час Кабінетом Міністрів України не прийнятий.
Враховуючи вищезазначене, відповідач зазначив, що виплата позивачу нарахованої страхової виплати в сумі 249 103,35 грн на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02.11.2023 у справі № 200/5478/23 буде здійснюватися після прийняття окремого порядку Кабінетом Міністрів України межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат та у порядку черговості, у разі наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Таким чином, відповідач вважає, що ним здійснено усіх можливих заходів, спрямованих на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02.11.2023 у справі № 200/5478/23, зокрема: поновлено нарахування та виплату щомісячної страхової виплати; рішення суду включено в Реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою; направлено звернення до Пенсійного фонду України щодо сприяння у вирішенні питання про фінансування коштів для забезпечення виконання рішення суду в частині виплати нарахованої суми доплати за рішенням суду від 02.11.2023 у справі № 200/5478/23.
Ураховуючи викладене, на думку відповідача, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02.11.2023 у справі № 200/5478/23, виконано відповідно до вимог чинного законодавства та в межах повноважень покладених на органи Пенсійного фонду.
07 травня 2024 року ухвалою суду відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 листопада 2023 року у справі № 200/5478/23; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області протягом 45 днів з дня отримання копії цієї ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 листопада 2023 року у справі № 200/5478/23 у повному обсязі, а також попереджено керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про можливість накладення штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за наслідками розгляду звіту або у разі неподання звіту про виконання рішення суду.
18 червня 2024 року від відповідача до суду надійшов звіт про виконання рішення суду з обґрунтуванням аналогічно попередньому.
21 червня 2024 року ухвалою суду відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 листопада 2023 року у справі № 200/5478/23 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області протягом 60 днів з дня отримання копії цієї ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 листопада 2023 року у справі № 200/5478/23 у повному обсязі, а також попереджено керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про можливість накладення штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за наслідками розгляду звіту або у разі неподання звіту про виконання рішення суду, витребувано у відповідача відомості визначені п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 4 Закону № 1404-VIII відносно керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області - ОСОБА_2 .
28 червня 2024 року від відповідача на виконання ухвали суду від 21 червня 2024 року надійшли відомості визначені п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 4 Закону № 1404-VIII відносно керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області.
16 серпня 2024 року від відповідача до суду надійшов звіт про виконання рішення суду, якому навів обґрунтування щодо невиконання рішення суду у частині виплати нарахованих коштів аналогічні викладеним у попередніх звітах та заявив клопотання про розгляд звіту в режимі відеоконференції.
14 січня 2025 року від представника позивача до суду надійшла заява, у якій останній просив відмовити у прийнятті звіту відповідача щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02.11.2023р. у справі №200/2148/24, а також змінити спосіб виконання рішення суду на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (Код ЄДРПОУ: 21366538) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 заборгованості по щомісячним страховим виплатам за період з 01.09.2022 по 31.01.2024 у розмірі 249 103 (двісті сорок дев'ять тисяч сто три) грн. 35 коп.
24 січня 2025 року ухвалою суду задоволено заяву представника позивача про зміну способу і порядку виконання рішення суду та змінено спосіб і порядок виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 листопада 2023 року у справі № 200/5478/23 у частині щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області виплатити заборгованість по щомісячним страховим виплатам за період починаючи з 01 вересня 2022 року на рахунок, відкритий у АТ “Державний ощадний банк України» на ім'я ОСОБА_1 на: «стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 заборгованості по щомісячним страховим виплатам за період починаючи з 01 вересня 2022 року по 31.01.2024 у розмірі 249 103 (двісті сорок дев'ять тисяч сто три) грн 35 коп».
Дослідивши доводи звіту відповідача в контексті встановлених судом обставин виконання рішення суду в частині виплати нарахованих страхових виплат суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 3 КАС України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Закон, який встановлює нові обов'язки, скасовує чи звужує права, належні учасникам судового процесу, чи обмежує їх використання, не має зворотної дії в часі.
19 грудня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21 листопада 2024 року № 4094-IX.
Означеним законом суттєво змінено процедуру здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, зокрема, ст. 382 КАС України викладено в новій редакції, а також доповнено КАС України ст.ст. 382-1 - 382-3.
Відтак, відповідно до ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 6 ст. 383-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд на підставі відповідних доказів зменшує розмір штрафу, накладеного на керівника суб'єкта владних повноважень, на суму штрафу, який було накладено за такі самі дії державним виконавцем відповідно до законодавства про виконавче провадження.
Поряд із цим, відповідно до ч. 3 ст. 378 КАС України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21 листопада 2024 року № 4094-IX, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Відповідно до ч. 3 ст. 33 Закону України "Про виконавче провадження" від 21 квітня 1999 року № 606-XIV, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05 червня 2012 року № 4901-VI (далі - Закон № 4901-VI), виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження» з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
У разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Поряд із цим, відповідно до ч. 1 ст. 2, ч.ч. 1, 2, 4 ст. 3 Закону № 4901-VI, держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є державний орган.
Виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.
Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.
Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. № 45) (далі - Порядок № 845), визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
Відповідно до п. 2 Порядку № 845, у цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів;
боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання;
виконавчі документи - оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України “Про виконавче провадження».
Згідно п. 3 Порядку № 845, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Водночас, відповідно до ч.ч. 2, 4 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-VIII, рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, рішення про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Органи та установи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, не є органами примусового виконання.
Відтак, 24 січня 2025 року ухвалою суду змінено спосіб і порядок виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 листопада 2023 року у справі № 200/5478/23 у частині щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області виплатити заборгованість по щомісячним страховим виплатам за період починаючи з 01 вересня 2022 року на рахунок, відкритий у АТ “Державний ощадний банк України» на ім'я ОСОБА_1 на: «стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 заборгованості по щомісячним страховим виплатам за період починаючи з 01 вересня 2022 року по 31.01.2024 у розмірі 249 103 (двісті сорок дев'ять тисяч сто три) грн 35 коп».
Подальше виконання рішення суду врегульовано приписами Закону № 4901-VI та Порядку № 845, покладено на органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, та відбуватиметься шляхом безспірного списання коштів з рахунків відповідача, а отже у спосіб та порядок, що перебувають поза межами контролю відповідача-суб'єкта владних повноважень та від його дій або бездіяльності не залежать.
Водночас, ураховуючи, що органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів не є органами примусового виконання рішень, контроль за виконанням рішення суду, яке покладено на органи ДКСУ, у такому випадку не регулюється приписами ст.ст. 287, 382 КАС України та здійснюється на загальних засадах у позовному провадженні.
Відтак, у суду відсутні підстави для подальшого здійснення процедури судового контролю, тому контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 листопада 2023 року у справі № 200/5478/23, встановлений ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2024 року, підлягає припиненню.
Відповідно до ч.ч. 3-5 ст. 382-3 КАС України, у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
З наданих відповідачем звітів та доданих до них документів суд установив, що причиною невиконання рішення суду є відсутність бюджетного фінансування на виплату заборгованості на виконання рішення суду у справі № 200/5478/23, що на думку суду є достатнім для звільнення керівника суб'єкта владних повноважень від накладення штрафу.
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що накладення штрафу на керівника відповідача є передчасним та жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в ухвалі від 19 травня 2015 року № 21-1044а15 та у постанові від 22 листопада 2016 року у справі № 804/5081/13-а, а також Верховним Судом у постановах від 24 січня 2018 року у справі № 405/3663/13-а, від 16 липня 2018 року у справі № 811/1469/18, від 23 квітня 2020 року у справі №560/523/19 та ухвалі від 23 січня 2021 року у справі №611/26/17.
Відтак, суд дійшов висновку, що невиконання судового рішення відповідачем в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Щодо клопотання відповідача про участь у судовому засіданні щодо розгляду звіту в режимі відеоконференції суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 167 КАС України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
У зв'язку з припиненням процедури судового контролю за виконанням рішення суду, підстави для розгляду клопотання відповідача про участь у судовому засіданні щодо розгляду звіту в режимі відеоконференції припинили існування.
Керуючись ст.ст. 378, 382 - 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Клопотання представника позивача про відмову у прийнятті звіту - задовольнити.
Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 листопада 2023 року у справі № 200/5478/23.
Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від сплат штрафу.
Судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду в адміністративній справі від 02 листопада 2023 року у справі № 200/5478/23 припинити.
Клопотання відповідача про участь у судовому засіданні щодо розгляду звіту в режимі відеоконференції - повернути без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя О.М. Кониченко