Дата документу 27.01.2025Справа № 554/6509/24
Провадження № 1-кс/554/1913/2025
27 січня 2025 року м. Полтава
Слідчий суддя Октябрського районного суду міста Полтави ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 розглянувши клопотання старшого слідчого СВ Управління Служби безпеки України в Полтавській області ОСОБА_5 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно:
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Горлівка Донецької області, громадянина України, одруженого, не працюючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованого як ВПО за адресою: АДРЕСА_2 ,
який підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1,2 ст. 111, ч.2 ст. 260, ч. 7 ст. 111-1 КК України, по матеріалам досудового розслідування №22024170000000022, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17.01.2024 року,-
Слідчий звернувся до суду з вищезазначеним клопотанням, яке аргументував наступним.
Слідчим відділом Управління СБ України в Полтавській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 22024170000000022 від 17.01.2024 року за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч.ч.1, 3 ст.436-2 КК України та за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1, ч. 2 ст. 260 КК України.
Упродовж 2013 року у зв'язку з демократичними процесами, які відбувалися на території України, у представників влади РФ та службових осіб з числа керівництва збройних сил (далі - ЗС) РФ, досудове розслідування та судовий розгляд щодо яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях, виник злочинний умисел на вчинення протиправних дій, спрямованих на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Мотивами зазначеного умислу стали євроінтеграційний курс розвитку України, підготовка до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії та їхніми державами-членами, які були розцінені представниками влади і ЗС РФ як безпосередня загроза економічним та геополітичним інтересам РФ, що сприятиме втраті впливу над політичними процесами в Україні та позбавить контролю над її економічною діяльністю, призведе до поглиблення співпраці України з Організацією Північноатлантичного договору з метою досягнення критеріїв, необхідних для набуття членства у цій організації та можливої денонсації угод щодо тимчасового розташування Чорноморського флоту РФ на території України - в АР Крим та м. Севастополі.
Свою злочинну мету співучасники з числа представників влади та ЗС РФ вирішили досягти шляхом розв'язання та ведення агресивної війни проти України з використанням підпорядкованих підрозділів і військовослужбовців ЗС РФ, у тому числі дислокованих на підставі міжнародних угод на території АР Крим і м. Севастополя, а також залучення до виконання злочинного плану інших осіб, у тому числі громадян України та РФ, створення і фінансування не передбачених законом збройних формувань (далі - НЗФ) та вчинення інших злочинів.
При цьому вони усвідомлювали, що такі протиправні дії призведуть до порушення суверенітету і територіальної цілісності України, незаконної зміни меж її території та державного кордону, заподіяння значних матеріальних збитків та інших тяжких наслідків, передбачали і прагнули їх настання.
З метою реалізації вказаного умислу впродовж 2013 року на території РФ службові особи Генерального штабу ЗС РФ, на виконання наказів та під безпосереднім керівництвом представників влади та службових осіб ЗС РФ, досудове розслідування та судовий розгляд щодо яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях, розробили злочинний план, яким передбачалося досягнення військово-політичних цілей РФ, які, на думку співучасників, були прямо пов'язані з необхідністю незаконної окупації та подальшої анексії АР Крим, м. Севастополя та південно-східних регіонів України та, поряд із застосуванням політичних, дипломатичних, економічних та інформаційних заходів, використання протестного потенціалу населення південно-східних регіонів України для організації сепаратистських референдумів, спрямованих на порушення територіальної цілісності України.
Так, починаючи з 20 лютого 2014 року для реалізації вищезазначеного умислу, з метою блокування та захоплення адміністративних будівель і ключових об'єктів військової та цивільної інфраструктури для забезпечення військової окупації та подальшої анексії РФ території АР Крим і м. Севастополя, всупереч вимогам пунктів 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994, пунктів 3, 8 Меморандуму про підтримку миру та стабільності в Співдружності Незалежних Держав від 10 лютого 1995 року, статей 2, 3 Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і РФ, принципів Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 1 серпня 1975 року, а також всупереч вимогам частини 4 статті 2 Статуту ООН, Декларації Генеральної Асамблеї ООН №36/103 від 9 грудня 1981 року про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та декларацій, затверджених резолюціями Генеральної Асамблеї ООН № 2131 (ХХ) від 21 грудня 1965 року, що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та про захист їх незалежності та суверенітету, № 2625 (XXV) від 24 жовтня 1970 року, що містить Декларацію про принципи міжнародного права, що стосуються дружніх відносин і співробітництва між державами відповідно до Статуту ООН, № 2734 (ХХV) від 16 грудня 1970 року, що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки, № 3314 (ХХІХ) від 14 грудня 1974 року, що містить Визначення агресії, статей 1, 2 III Конвенції про відкриття воєнних дій від 18 жовтня 1907 року, статей 1, 2, 68 Конституції України, на територію суверенної держави Україна, а саме АР Крим і м. Севастополь, здійснено вторгнення військовим, морським та повітряним транспортом окремих підрозділів ЗС РФ.
У подальшому представниками влади РФ вчинено ряд дій, внаслідок чого здійснено окупацію частини території України - Автономної Республіки Крим і
м. Севастополя та спроба легітимізувати указані дії.
Також представниками влади і ЗС РФ вчинялися дії щодо зміни меж території та державного кордону України на решті території держави.
Так, вказаними особами організовувалися та проводилися у березні - квітні 2014 року антиурядові протестні акції, найбільш масові з яких - у Луганській, Донецькій, Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій, Миколаївській, Херсонській та Одеській областях. Основою їх метою було поширення сепаратистських проросійських гасел та здійснення силового захоплення адміністративних будівель органів державної влади для послідуючої організації незаконних референдумів, спрямованих на порушення територіальної цілісності України.
З метою гарантованого досягнення указаних цілей та створення видимості того, що в Україні триває внутрішній конфлікт, представники влади та ЗС РФ вирішили створити на її території терористичні організації, які поряд із основною функцією - здійснення терористичної діяльності, повинні створити враження діяльності в межах Донецької та Луганської областей опозиційних сил, які нібито від імені та за цілковитої підтримки місцевого населення відстоюють їх право на самовизначення та незалежність, що прямо суперечить Конституції України та нормам міжнародного права.
Так, під безпосереднім керівництвом та контролем невстановлених на цей час представників влади та ЗС РФ, 7 квітня 2014 року на території Донецької області України створено терористичну організацію «Донецька народна республіка» (далі - «ДНР»), а 27 квітня 2014 року на території Луганської області України - терористичну організацію «Луганська народна республіка» (далі - «ЛНР»), у складі яких утворені не передбачені законом збройні формування.
Контроль та координація діяльності цих терористичних організацій, як і їх фінансове та матеріальне забезпечення, у тому числі зброєю, боєприпасами, військовою технікою, здійснюється представниками влади та ЗС РФ.
Основними завданнями учасників указаних терористичних організацій є насильницьке повалення конституційного ладу, захоплення державної влади в Україні, зміна меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, шляхом застосування зброї, вчинення терористичних актів - здійснення вибухів, підпалів та інших дій, які створюють небезпеку для життя та здоров'я людини, загрозу заподіяння значної майнової шкоди та настання інших тяжких наслідків.
Враховуючи викладене, «ДНР» і «ЛНР» є стійкими об'єднаннями невизначеної кількості осіб (більше трьох), створені з метою здійснення терористичної діяльності, у межах яких здійснено розподіл функцій, встановлено правила поведінки, обов'язкові для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних актів, а тому у відповідності до ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» є терористичними організаціями.
7 квітня 2014 року, за поданням керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, погодженим із Головою Служби безпеки України, на території Донецької і Луганської областей розпочато проведення антитерористичної операції (далі - АТО).
13 квітня 2014 року через посилення сепаратистських виступів та захоплення державних установ на сході України, виконуючий обов'язки Президента України Указом від 14 квітня 2014 року № 405/2014 затвердив рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України», та Україною розпочато на території Донецької та Луганської областей широкомасштабну АТО із залученням Збройних Сил України та інших військових формувань.
Визнання Верховною Радою України «ДНР» і «ЛНР» терористичними організаціями, як і численні злочини вчинені їх представниками, знайшли своє відображення у Заяві Верховної Ради України «Про трагічну загибель людей внаслідок терористичного акту над територією України», схваленій постановою Верховної Ради України від 22 липня 2014 року № 1596-VII, Заяві Верховної Ради України «Щодо протидії поширенню підтримуваного РФ міжнародного тероризму», схваленій постановою Верховної Ради України від 22 липня 2014 року № 1597-VII, Зверненні Верховної Ради України до Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, національних парламентів держав - членів ЄС, США, Канади, Японії та Австралії щодо масового розстрілу людей під Волновахою в Україні, затвердженому постановою Верховної Ради України від 14 січня 2015 року №106-VIII, Заяві Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків», схваленій постановою Верховної Ради України від 21 квітня 2015 року № 337-VIII.
Керівники терористичних організацій «ДНР» і «ЛНР» за сприяння та координації представників влади РФ провели фіктивні референдуми про відокремлення Донецької і Луганської областей від України та проголошення їх незалежними «державами».
Незаконні збройні формування (далі по тексту - НЗФ) терористичних організацій «ДНР» і «ЛНР», іррегулярні збройні формування РФ та військовослужбовці ЗС РФ чинять збройний опір Україні у відновленні територіальної цілісності та забезпеченні правопорядку. При цьому, учасники політичного блоку вказаних терористичних організацій, за підтримки та сприяння представників влади РФ під виглядом органів державної влади, створили окупаційні адміністрації РФ, які забезпечують подальшу окупацію та здійснюють управління вказаними територіями на місцевому рівні.
З огляду на викладене, між державами РФ та Україна з 20 лютого 2014 року триває збройний конфлікт міжнародного характеру.
Частиною 2 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII констатовано, що тимчасова окупація території України розпочалася 20 лютого 2014 року.
Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» від 18 січня 2018 року № 2268-VIII визначено, що збройна агресія РФ розпочалася з неоголошених і прихованих вторгнень на територію України підрозділів ЗС та інших силових відомств РФ, а також шляхом організації та підтримки терористичної діяльності «ДНР» та «ЛНР», РФ чинить злочин агресії проти України та здійснює тимчасову окупацію частини її території за допомогою збройних формувань РФ, що складаються з регулярних з'єднань і підрозділів, підпорядкованих Міністерству оборони РФ, підрозділів та спеціальних формувань, підпорядкованих іншим силовим відомствам РФ, їхніх радників, інструкторів та іррегулярних НЗФ, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих РФ, а також за допомогою окупаційної адміністрації РФ, яку складають її державні органи та структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні РФ самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України.
Всупереч вказаним вище нормам міжнародного гуманітарного права президент РФ, діючи спільно з керівництвом так званих «ДНР», «ЛНР», а також іншими невстановленими на цей час досудовим розслідуванням представниками влади РФ, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05 грудня 1994 року, принципам Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 1 серпня 1975 року та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 9 грудня 1981 року № 36/103, від 6 грудня 1970 року № 2734 (ХХV), від 21 грудня 1965 року № 2131 (ХХ), від 14 грудня 1974 року № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивні воєнні дії проти України.
Так, продовжуючи реалізацію злочинного плану, з метою створення приводів для ескалації конфлікту і спроби виправдання своєї агресії перед громадянами РФ та світовою спільнотою, 21 лютого 2022 року РФ визнано «ДНР» та «ЛНР» незалежними державами.
22 лютого 2022 року Президент РФ, реалізуючи вище вказаний злочинний план, направив до Ради Федерації звернення про використання ЗС РФ за межами РФ, яке задоволено.
Того ж дня, Президент РФ, «голови» так званих «ДНР» та «ЛНР», а також інші невстановлені досудовим розслідуванням особи, реалізуючи спільний злочинний умисел, створили умови, організували та здійснили введення ЗС РФ на територію Луганської та Донецької областей України, контрольовану так званими «ДНР» та «ЛНР», з метою здійснення подальшої відкритої військової агресії проти України.
24 лютого 2022 року о 5 годині Президент РФ оголосив про рішення розпочати «спеціальну військову операцію» в Україні.
У подальшому близько 05 години ранку 24 лютого 2022 року ЗС РФ спільно з підрозділами НЗФ так званих «ДНР» і «ЛНР» здійснили інтенсивні ракетно-бомбові та артилерійські обстріли по військовим та цивільним об'єктам на всій території України, перетнули державний кордон України на ділянках Чернігівської, Сумської, Харківської, Луганської, Донецької, Херсонської областей та АР Крим, вторглися на територію суверенної держави Україна, тобто розпочали відкритий міжнародний збройний конфлікт проти України.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні, введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
У подальшому, Указами Президента України від 14.03.2022 №133/2022, від 18.04.2022 №259/2022, від 17.05.2022 №341/2022, від 12.08.2022 №573/2022, від 07.11.2022 №757/2022, від 06.02.2023 № 58/2023, від 01.05.2023 №254/2023, від 26.07.2023 №451/2023, від 06.11.2023 №734/2023, від 05.02.2024 №49/2024, від 06.05.2024 № 271/2024, від 23.07.2024 №469/2024 та від 28.10.2024 року № 740/2024 у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, строк дії воєнного стану в Україні продовжується. Дія воєнного стану в Україні триває до теперішнього часу.
У відкритій військовій агресії проти України широкомасштабно застосовувалися ЗС РФ із залученням НЗФ так званих «ДНР» та «ЛНР», які діяли на території окремих регіонів Донецької на Луганської областей України під загальним керівництвом військового командування РФ.
Одними з таких НЗФ, створених на тимчасово окупованій території (далі по тексту - ТОТ) Донецької області, є так званий « НОМЕР_1 окремий мотострілковий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (в/ч НОМЕР_2 )» (далі по тексту - « НОМЕР_1 ОМСП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (в/ч НОМЕР_2 )»), який входить до складу «1-го Донецького армійського корпусу Донецької Народної Республіки» (далі по тексту - « ІНФОРМАЦІЯ_3 »).
ОСОБА_6 , зареєстрований як ВПО з 25.03.2018 за адресою: АДРЕСА_2 , тривалий час проживав на території Полтавської області.
В подальшому, ОСОБА_6 01.03.2020 року через пропускний пункт «Майорське» (Зайцево) в напрямку м. Горлівка Донецької області виїхав на тимчасово окуповану територію України.
ОСОБА_6 , як громадянин України, який згідно із ст. 65 Конституції України має обов'язок здійснювати захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який, у відповідності до частин 2, 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ, може бути реалізований шляхом проходження військової служби виключно у Збройних силах України, інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях, а також правоохоронних органах спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, умисно, з метою заподіяння шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, перейшов на бік ворога в період збройного конфлікту, в умовах воєнного стану.
Водночас, ОСОБА_6 , являючись громадянином України, свідомо порушуючи свій конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, діючи в період збройного конфлікту, в умовах воєнного стану, усвідомлюючи характер своїх злочинних дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки таких дій та бажаючи їх настання, вирішив взяти участь у бойових діях на боці ворога (країни-агресора) - РФ, з метою нанесення шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України.
ОСОБА_6 , будучи обізнаним про те, що ЗС РФ та НЗФ так званих «ДНР» і «ЛНР» спільно та узгоджено ведуть бойові дії на території України, розумів, що його призов та подальша служба в НЗФ так званої «ДНР» передбачатиме участь в таких бойових діях.
Така обізнаність особи випливає з того, що «визнання» РФ так званих «ДНР» та «ЛНР» незалежними державами, здійснення РФ та так званими «ДНР, «ЛНР» спільних бойових дій проти України, оголошення загальної мобілізації на території самопроголошених республік, широко висвітлювалась в засобах масової інформації та на відкритих Інтернет-ресурсах.
Усвідомлюючи вищевказане, з метою реалізації свого злочинного наміру, в невстановлений в ході досудового розслідування час, але не раніше 01.03.2020 року ОСОБА_6 добровільно вступив в « НОМЕР_1 ОМСП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (в/ч НОМЕР_2 ) 1-го Донецького АК ДНР».
В подальшому ОСОБА_6 , разом з іншими особами, що виявили бажання на проходження військової служби в лавах зазначеного військового формування, перебуваючи на тимчасово окупованій території Донецької області (точне місце встановити не виявилося можливим) отримав військове речове майно, зброю, боєприпаси, та обрав собі позивний « ОСОБА_8 ».
ОСОБА_6 разом з іншими особами, що виявили бажання на проходження військової служби в лавах зазначеного військового формування, пройшов навчання та бойове злагодження, проходив військову службу в « НОМЕР_1 ОМСП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (в/ч НОМЕР_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 » на посаді стрілка, у військовому званні рядовий.
Так, з березня 2020 до 06 березня 2022 ОСОБА_6 , діючи на боці ворога - держави-агресора РФ у складі НЗФ, створеного на ТОТ - « НОМЕР_1 ОМСП «Восток»
(в/ч НОМЕР_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 », на окупованих ЗС РФ територіях в районі
АДРЕСА_1 , вчиняв наступні дії:
- здійснював окупацію та охорону захоплених територій України;
- виконував вказівки та накази командирів з числа військовослужбовців збройних сил РФ та осіб з числа учасників НЗФ так званої «ДНР», які за званням чи посадою вище;
- облаштовував та укріплював блокпости, здійснював інженерно-технічне облаштування позицій;
- під час несення служби у військовій польовій камуфльованій формі зразка ЗС РФ із закріпленими розпізнавальними знаками, які вказують на приналежність до ЗС РФ та НЗФ «ДНР/ЛНР», що можуть бути впізнані на відстані, відкрито носив при собі вогнепальну зброю;
- брав активну участь у візуальному спостереженні за повітряним та наземним простором з метою виявлення та знешкодження сил і засобів Збройних сил України з наявної в нього автоматичної зброї, а також здійснення доповіді до командного пункту про обстановку на закріпленій ділянці фронту, та інші незаконні дії на боці РФ.
Тобто, у період часу з березня 2020 до 06.03.2022 громадянин України ОСОБА_6 , перебуваючи в районі н.п. Горлівка Донецькій області, діючи умисно у складі НЗФ, створеного на ТОТ - « НОМЕР_1 ОМСП «Восток» (в/ч НОМЕР_2 ) 1-го Донецького АК ДНР», усвідомлюючи, що діє в умовах збройного конфлікту та введеного на території України воєнного стану, триваючої відкритої військової агресії РФ проти України, здійснення її збройними силами спільно з НЗФ так званих «ДНР», «ЛНР» інтенсивних ракетно-бомбових ударів та артилерійських обстрілів по військовим та цивільним об'єктам на всій території України, окупації її територій, своїми умисними діями на боці РФ як держави-агресора в період з березня 2020 до 06.03.2022 брав активну участь у військовій агресії проти України, тим самим вчинив державну зраду в формі переходу на бік ворога в умовах воєнного стану, та діяв на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України.
Крім того, під час досудового розслідування встановлено, що громадянин України ОСОБА_6 в період з 07.03.2022 до теперішнього часу, перебуваючи на території Донецької та Запорізької областей, вчинив державну зраду, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, а саме перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, вчиненого в умовах воєнного стану, тобто вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 111 КК України (в редакції Закону № 2113-ІХ від 03.03.2022), при наступних обставинах.
ОСОБА_6 , уродженець м. Горлівка Донецької області, постійно проживаючи на тимчасово окупованій території Донецької області з 01.03.2020, будучи обізнаним про те, що ЗС РФ та НЗФ так званих «ДНР» і «ЛНР» спільно та узгоджено ведуть бойові дії на території України, розумів, що його подальша служба в НЗФ так званої «ДНР» передбачатиме участь в таких бойових діях.
В невстановлений в ході досудового розслідування час, але не пізніше березня 2020 року ОСОБА_6 добровільно вступив в « НОМЕР_1 ОМСП «Восток» (в/ч НОМЕР_2 ) 1-го Донецького АК ДНР».
З 07 березня 2022 року набрав чинності Закон України від 03 березня 2022 року № 2113-ХІ «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за злочини проти основ національної безпеки України в умовах дії режиму воєнного стану», яким статтю 111 Кримінального кодексу України викладено в новій редакції, в ч. 2 якої передбачена кримінальна відповідальність за «державну зраду, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, шпигунство, надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчинених в умовах воєнного стану».
Продовжуючи свої злочинні дії, з березня 2020 року до листопад 2022 року, з метою реалізації свого злочинного наміру, ОСОБА_6 перебував у розташуванні та на бойових позиціях НЗФ, створеного на ТОТ - « НОМЕР_1 ОМСП «Восток» (в/ч НОМЕР_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 », які розташовувалися на території Донецької області, а також брав участь у складі НЗФ, створеного на ТОТ - « НОМЕР_1 ОМСП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (в/ч НОМЕР_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 » в оборонних та штурмових операціях позицій Збройних сил України, що знаходилися поблизу.
В подальшому, не пізніше листопаду 2022 року ОСОБА_6 , разом з іншими особами, що виявили бажання на проходження військової служби в лавах зазначеного військового формування, направлено на військовий полігон в АДРЕСА_3 , де останній проходив військову та стройову підготовку.
Так, з березня 2020 року до 31 грудня 2022 року ОСОБА_6 , діючи на боці ворога - держави-агресора РФ у складі НЗФ, створеного на ТОТ - « НОМЕР_1 ОМСП «Восток» (в/ч НОМЕР_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 », на окупованих ЗС РФ територіях в районі Донецької області, зокрема населених пунктів Моспине, Горлівка, вчиняв наступні дії:
- здійснював окупацію та охорону захоплених територій України;
- виконував вказівки та накази командирів з числа військовослужбовців збройних сил РФ та осіб з числа учасників НЗФ так званої «ДНР», які за званням чи посадою вище;
- облаштовував та укріплював блокпости, здійснював інженерно-технічне облаштування позицій;
- під час несення служби у військовій польовій камуфльованій формі зразка ЗС РФ із закріпленими розпізнавальними знаками, які вказують на приналежність до ЗС РФ та НЗФ «ДНР/ЛНР», що можуть бути впізнані на відстані, відкрито носив при собі вогнепальну зброю;
- брав активну участь у візуальному спостереженні за повітряним та наземним простором з метою виявлення та знешкодження сил і засобів Збройних сил України з наявної в нього автоматичної зброї, а також здійснення доповіді до командного пункту про обстановку на закріпленій ділянці фронту, та інші незаконні дії на боці РФ.
31.12.2022 року утворений та діючий на тимчасово окупованій території Донецької області т.зв. «1-й Донецький армійський корпус Донецької Народної Республіки», до складу якого серед іншого входив « НОМЕР_1 ОМСП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (в/ч НОМЕР_2 ), включено до складу Міністерства оборони РФ, як «1-й армійський корпус», що структурно увійшов до «Центру територіальних військ Південного військового округу РФ».
Після реформування системи управління НЗФ так званої «ДНР», що структурно ввійшли до складу ЗС РФ, ОСОБА_6 продовжив військову службу у збройному формуванні держави агресора - НОМЕР_3 окремий мотострілецький полк (далі - 89 ОСП) (в/ч НОМЕР_4 ), на посаді старшого навідника АГС, у військовому званні - рядовий.
Також, в невстановлений в ході досудового розслідування точний час, на початку 2023 року ОСОБА_6 в складі збройного формування держави агресора приймав участь в активних бойових діях на позиції «Бордель» в районі н.п. Новоселівка Донецької області.
В подальшому, точний час в ході досудового розслідування не встановлено, влітку 2023 року, ОСОБА_6 в складі вищевказаного збройного формування держави агресора приймав участь в активних бойових діях в районі н.п. Урожайне Запорізької області.
Окрім цього, в невстановлений в ході досудового розслідування точний час, в другій половині 2023 року, ОСОБА_6 в складі вищевказаного збройного формування держави агресора приймав участь в бойових діях в районі н.п. Старомлинівка Донецької області, на посаді - начальника караулу. Перебуваючи у невстановленому місці тимчасово окупованої території Донецької області, у споруджених окопах і бліндажах, виконував завдання з несення караульної служби та утримання оборонних позицій.
В подальшому, з 15.05.2024 до 07.06.2024 у зв'язку з погіршенням стану здоров'я ОСОБА_6 , як військовослужбовець в/ч НОМЕР_4 зс рф, перебував на лікуванні в м. Горлівка Донецької області. Після проходження лікування та у зв'язку з покращенням стану здоров'я ОСОБА_6 продовжив проходження військової служби на посаді старшого навідника АГС в/ч НОМЕР_4 .
При цьому, ОСОБА_6 відкрито носив при собі вогнепальну зброю, був одягнений у військову польову камуфльовану форму зразка ЗС РФ із розпізнавальними знаками у вигляді пов'язки білого та червоного кольорів, що характеризувало носія форми як причетного до складу збройного формування держави-агресора - 89 ОСП (в/ч НОМЕР_4 ).
ОСОБА_6 , діючи на боці ворога - держави-агресора РФ, у складі збройного формування держави-агресора - 89 ОСП (в/ч НОМЕР_4 ), на тимчасово окупованій території, в районі АДРЕСА_4 вчиняв наступні дії:
- здійснював окупацію та охорону захоплених територій України;
- виконував вказівки та накази командирів з числа військовослужбовців збройних сил РФ, які за званням чи посадою вище;
- облаштовував та укріплював блокпости, здійснював інженерно-технічне облаштування позицій;
- під час несення служби у військовій польовій камуфльованій формі зразка ЗС РФ із закріпленими розпізнавальними знаками, які вказують на приналежність до ЗС РФ, що можуть бути впізнані на відстані, відкрито носив при собі вогнепальну зброю;
- здійснював евакуацію поранених та тіл загиблих військовослужбовців ЗС РФ;
- брав активну участь у візуальному спостереженні за повітряним та наземним простором з метою виявлення та знешкодження сил і засобів Збройних сил України з наявної в нього автоматичної зброї, а також здійснення доповіді до командного пункту про обстановку на закріпленій ділянці фронту, та інші незаконні дії на боці РФ.
Тобто, з 07.03.2022 до теперішнього часу громадянин України ОСОБА_6 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Донецької та Запорізької областей, діючи умисно у складі НЗФ, створеного на ТОТ, - « НОМЕР_1 ОМСП «Восток» (в/ч НОМЕР_2 ) 1-го Донецького АК ДНР», та у складі збройного формування держави-агресора 89 ОСП (в/ч НОМЕР_4 ), усвідомлюючи, що діє в умовах збройного конфлікту та введеного на території України воєнного стану, триваючої відкритої повномасштабної військової агресії РФ проти України, здійснення її збройними силами інтенсивних ракетно-бомбових ударів та артилерійських обстрілів по військовим та цивільним об'єктам на всій території України, окупації її територій, своїми умисними діями на боці РФ як держави-агресора брав активну участь у військовій агресії проти України, тим самим вчинив державну зраду в формі переходу на бік ворога в період збройного конфлікту, вчиненого в умовах воєнного стану, та діяв на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України.
Крім того, під час досудового розслідування встановлено, що громадянин України ОСОБА_6 в період з березня 2020 до 14.03.2022, перебуваючи на території Донецької області приймав участь в діяльності НЗФ, тобто вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 260 КК України, при наступних обставинах.
З 20 лютого 2014 року РФ розпочала збройну агресію проти суверенної, незалежної держави Україна, яка продовжується до теперішнього часу.
З квітня 2014 року на території Донецької області створена та діє до цього часу так звана «ДНР», тобто стійке об'єднання невизначеної кількості осіб (більше п'яти), члени та структурні частини якого за попередньою змовою зорганізувалися для вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів.
Основною метою створення та діяльності так званої «ДНР» є зміна меж території і державного кордону України, шляхом відокремлення Донецької області та її подальшого виходу із складу України в порушення порядку, встановленого ст. ст. 2, 73 Конституції України, з можливістю подальшого приєднання до РФ.
Для досягнення вказаної мети, учасники «ДНР» здійснили захоплення адміністративних будівель, опорних пунктів силових структур, а згодом і інших господарчих та інфраструктурних об'єктів шляхом збройного протистояння правоохоронним органам і Збройним Силам України, фізичного знищення їх особового складу та матеріальних ресурсів, вчинення інших тяжких і особливо тяжких злочинів, що призвело до дестабілізації суспільно-політичної ситуації у державі.
Задля насильницької підтримки влади незаконних самопроголошеної «ДНР» були створені НЗФ, які мали організовану структуру військового типу, а саме: єдиноначальність, підпорядкованість, чітку ієрархічність та дисципліну, за сприяння РФ були озброєні вогнепальною та вибуховою зброєю, а також тяжким військовим озброєнням та військовою технікою.
У подальшому члени так званої «ДНР», під безпосереднім керівництвом на контролем невстановлених досудовим розслідуванням представників влади та ЗС РФ, із застосуванням артилерійських установок, систем реактивного залпового вогню, зенітно-ракетних комплексів, вогнепальної зброї, шляхом здійснення вибухів, підпалів та обстрілів, які створювали небезпеку для життя та здоров'я людей, з метою зміни меж території та державного кордону України у порушення порядку, встановленого Конституцією України, здійснили збройне незаконне захоплення частини територій Донецької та Луганської областей.
19 лютого 2022 року керівник так званої «ДНР» ОСОБА_9 з метою збільшення чисельності особового складу НЗФ так званої «ДНР» та приведення їх в повну бойову готовність, підписав указ № 29 «Про проведення загальної мобілізації», яким зобов'язав здійснити на всій території самопроголошеної республіки призов на військову службу громадян, які перебували в запасі.
Починаючи з середини лютого 2022 року (більш точні дата та час досудовим розслідуванням не встановлені) на тимчасово окупованій території Донецької області (частині території України, в межах яких збройні формування РФ та окупаційна адміністрація РФ встановили та здійснюють загальний контроль), військовими комісаріатами самопроголошеної республіки розпочався набір учасників до НЗФ так званої «ДНР».
Одними з таких НЗФ, створених на тимчасово окупованій території (далі по тексту - ТОТ) Донецької області, є так званий « НОМЕР_1 окремий мотострілковий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (в/ч НОМЕР_2 )» (далі по тексту - « НОМЕР_1 ОМСП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (в/ч НОМЕР_2 )»), який входить до складу «1-го Донецького армійського корпусу Донецької Народної Республіки» (далі по тексту - « ІНФОРМАЦІЯ_3 »).
Вказане НЗФ мало організаційну структуру військового типу, а саме: єдиноначальність, підпорядкованість, дисципліну, визначений механізм вступу до підрозділу і порядок проходження в ньому служби. Учасники цього НЗФ проходили військову підготовку на тренувальних базах, які знаходились на території Донецької області, підконтрольній так званій «ДНР», а також на території РФ; у своєму володінні мали та відкрито носили вогнепальну, холодну, вибухову та іншу зброю; постійно носили військову польову камуфльовану форму зразка ЗС РФ.
22 лютого 2022 року Президент РФ направив до Ради Федерації звернення про використання ЗС РФ за межами РФ, яке було задоволено. Того ж дня, Президент РФ, керівник так званої «ДНР», а також інші невстановлені досудовим розслідуванням особи, реалізуючи спільний злочинний умисел, створили умови, організували та здійснили введення ЗС РФ на територію Донецької області України, контрольовану так званою «ДНР», з метою здійснення подальшої відкритої військової агресії проти України.
24 лютого 2022 року о 5 годині Президент РФ оголосив про рішення розпочати «спеціальну військову операцію» в Україні.
У подальшому близько 05 години ранку 24 лютого 2022 року ЗС РФ спільно з підрозділами НЗФ так званих «ДНР» і «ЛНР» здійснили інтенсивні ракетно-бомбові та артилерійські обстріли по військовим та цивільним об'єктам на всій території України, перетнули державний кордон України на ділянках Чернігівської, Сумської, Харківської, Луганської, Донецької, Херсонської областей та АР Крим, вторглися на територію суверенної держави Україна, тобто розпочали відкритий міжнародний збройний конфлікт проти України.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні, введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
У подальшому, Указами Президента України від 14.03.2022 №133/2022, від 18.04.2022 №259/2022, від 17.05.2022 №341/2022, від 12.08.2022 №573/2022, від 07.11.2022 №757/2022, від 06.02.2023 № 58/2023, від 01.05.2023 №254/2023, від 26.07.2023 №451/2023, від 06.11.2023 №734/2023, від 05.02.2024 №49/2024, від 06.05.2024 № 271/2024, від 23.07.2024 №469/2024 та від 28.10.2024 року № 740/2024 у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, строк дії воєнного стану в Україні продовжується. Дія воєнного стану в Україні триває до теперішнього часу.
Громадянин України ОСОБА_6 достовірно знав, що ЗС РФ та НЗФ, створені на ТОТ, так званої «ДНР», спільно та узгоджено здійснюють широкомасштабні бойові дії на території України, розумів, що його призов та подальша служба в НЗФ так званої «ДНР», створеному на ТОТ, передбачатиме участь в таких бойових діях.
Така обізнаність останнього випливає із здійснення РФ та так званою «ДНР» спільних бойових дій проти України, оголошення загальної мобілізації на території самопроголошеної республіки, що широко висвітлювалося в засобах масової інформації та на відкритих Інтернет-ресурсах.
Усвідомлюючи вищевказане, з метою реалізації свого злочинного наміру, в невстановлений в ході досудового розслідування час, але не раніше 01.03.2020 року ОСОБА_6 добровільно вступив в « НОМЕР_1 ОМСП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (в/ч НОМЕР_2 ) 1-го Донецького АК ДНР».
В подальшому ОСОБА_6 , разом з іншими особами, що виявили бажання на проходження військової служби в лавах зазначеного військового формування, перебуваючи на тимчасово окупованій території Донецької області (точне місце встановити не виявилося можливим) отримав військове речове майно, зброю, боєприпаси, та обрав собі позивний « ОСОБА_8 ».
ОСОБА_6 разом з іншими особами, що виявили бажання на проходження військової служби в лавах зазначеного військового формування, пройшов навчання та бойове злагодження, проходив військову службу в « НОМЕР_1 ОМСП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (в/ч НОМЕР_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 » на посаді стрілка, у військовому званні рядовий.
З метою забезпечення єдиноначальності, підпорядкованості і дисципліни невстановленими досудовим розслідуванням особами призначено керівний склад НЗФ, створеного на ТОТ - « НОМЕР_1 ОМСП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (в/ч НОМЕР_2 )» « ІНФОРМАЦІЯ_3 », які були безпосередніми керівниками ОСОБА_6 .
При цьому, ОСОБА_6 відкрито носив при собі вогнепальну зброю, був одягнений у військову польову камуфльовану форму зразка ЗС РФ із розпізнавальними знаками у вигляді пов'язки білого та червоного кольорів, що характеризувало носія форми як причетного до складу ЗС РФ та НЗФ, створеного на ТОТ - « НОМЕР_1 ОМСП «Восток» (в/ч НОМЕР_2 ) 1-го Донецького АК ДНР».
Так, з березня 2020 до 06 березня 2022 ОСОБА_6 , діючи на боці ворога - держави-агресора РФ у складі НЗФ, створеного на ТОТ - « НОМЕР_1 ОМСП «Восток»
(в/ч НОМЕР_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 », на окупованих ЗС РФ територіях в районі н.п. Горлівка Донецькій області, вчиняв наступні дії:
- здійснював окупацію та охорону захоплених територій України;
- виконував вказівки та накази командирів з числа військовослужбовців збройних сил РФ та осіб з числа учасників НЗФ так званої «ДНР», які за званням чи посадою вище;
- облаштовував та укріплював блокпости, здійснював інженерно-технічне облаштування позицій;
- під час несення служби у військовій польовій камуфльованій формі зразка ЗС РФ із закріпленими розпізнавальними знаками, які вказують на приналежність до ЗС РФ та НЗФ «ДНР/ЛНР», що можуть бути впізнані на відстані, відкрито носив при собі вогнепальну зброю;
- брав активну участь у візуальному спостереженні за повітряним та наземним простором з метою виявлення та знешкодження сил і засобів Збройних сил України з наявної в нього автоматичної зброї, а також здійснення доповіді до командного пункту про обстановку на закріпленій ділянці фронту, та інші незаконні дії на боці РФ.
Тобто, у період часу з березня 2020 до 14.03.2022 громадянин України ОСОБА_6 , діючи умисно, перебуваючи на території Донецької області приймав участь у діяльності НЗФ « НОМЕР_1 ОМСП «Восток» (в/ч НОМЕР_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Крім того, під час досудового розслідування встановлено, що громадянин України ОСОБА_6 у період із 15.03.2022 до теперішнього часу, перебуваючи на території Донецької та Запорізької областей, брав добровільну участь у НЗФ, створеному на ТОТ Донецької області, а також в збройному формуванні держави-агресора, тобто вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 7 ст. 111-1 КК України, при наступних обставинах.
Громадянин України ОСОБА_6 достовірно знав, що ЗС РФ та НЗФ, створені на ТОТ, так званої «ДНР», спільно та узгоджено здійснюють широкомасштабні бойові дії на території України, розумів, що його призов та подальша служба в НЗФ так званої «ДНР», створеному на ТОТ, передбачатиме участь в таких бойових діях.
Така обізнаність останнього випливає із здійснення РФ та так званою «ДНР» спільних бойових дій проти України, оголошення загальної мобілізації на території самопроголошеної республіки, що широко висвітлювалося в засобах масової інформації та на відкритих Інтернет-ресурсах.
В невстановлений в ході досудового розслідування час, але не раніше 01.03.2020 року ОСОБА_6 добровільно вступив в « НОМЕР_1 ОМСП «Восток» (в/ч НОМЕР_2 ) 1-го Донецького АК ДНР».
З 07 березня 2022 року набрав чинності Закон України від 03 березня 2022 року № 2113-ХІ «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за злочини проти основ національної безпеки України в умовах дії режиму воєнного стану», яким статтю 111 Кримінального кодексу України викладено в новій редакції, в ч. 2 якої передбачена кримінальна відповідальність за «державну зраду, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, шпигунство, надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчинених в умовах воєнного стану».
Продовжуючи свої злочинні дії, з березня 2020 року до листопаду 2022 року, з метою реалізації свого злочинного наміру, ОСОБА_6 перебував у розташуванні та на бойових позиціях НЗФ, створеного на ТОТ - « НОМЕР_1 ОМСП «Восток» (в/ч НОМЕР_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 », які розташовувалися на території Донецької області, а також брав участь у складі НЗФ, створеного на ТОТ - « НОМЕР_1 ОМСП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (в/ч НОМЕР_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 » в оборонних та штурмових операціях позицій Збройних сил України, що знаходилися поблизу.
В подальшому, не пізніше листопаду 2022 року ОСОБА_6 , разом з іншими особами, що виявили бажання на проходження військової служби в лавах зазначеного військового формування, направлено на військовий полігон в АДРЕСА_3 , де останній проходив військову та стройову підготовку.
Так, з березня 2020 року до 31 грудня 2022 року ОСОБА_6 , діючи на боці ворога - держави-агресора РФ у складі НЗФ, створеного на ТОТ - « НОМЕР_1 ОМСП «Восток» (в/ч НОМЕР_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 », на окупованих ЗС РФ територіях в районі Донецької області, зокрема населених пунктів Моспине, Горлівка, вчиняв наступні дії:
- здійснював окупацію та охорону захоплених територій України;
- виконував вказівки та накази командирів з числа військовослужбовців збройних сил РФ та осіб з числа учасників НЗФ так званої «ДНР», які за званням чи посадою вище;
- облаштовував та укріплював блокпости, здійснював інженерно-технічне облаштування позицій;
- під час несення служби у військовій польовій камуфльованій формі зразка ЗС РФ із закріпленими розпізнавальними знаками, які вказують на приналежність до ЗС РФ та НЗФ «ДНР/ЛНР», що можуть бути впізнані на відстані, відкрито носив при собі вогнепальну зброю;
- брав активну участь у візуальному спостереженні за повітряним та наземним простором з метою виявлення та знешкодження сил і засобів Збройних сил України з наявної в нього автоматичної зброї, а також здійснення доповіді до командного пункту про обстановку на закріпленій ділянці фронту, та інші незаконні дії на боці РФ.
31.12.2022 року утворений та діючий на тимчасово окупованій території Донецької області т.зв. «1-й Донецький армійський корпус Донецької Народної Республіки», до складу якого серед іншого входив « НОМЕР_1 ОМСП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (в/ч НОМЕР_2 ), включено до складу Міністерства оборони РФ, як «1-й армійський корпус», що структурно увійшов до «Центру територіальних військ Південного військового округу РФ».
Після реформування системи управління НЗФ так званої «ДНР», що структурно ввійшли до складу ЗС РФ, ОСОБА_6 продовжив військову службу у збройному формуванні держави агресора - НОМЕР_3 окремий мотострілецький полк (далі - 89 ОСП) (в/ч НОМЕР_4 ), на посаді старшого навідника АГС, у військовому званні - рядовий.
Також, в невстановлений в ході досудового розслідування точний час, на початку 2023 року ОСОБА_6 в складі збройного формування держави агресора приймав участь в активних бойових діях на позиції «Бордель» в районі н.п. Новоселівка Донецької області.
В подальшому, точний час в ході досудового розслідування не встановлено, влітку 2023 року, ОСОБА_6 в складі вищевказаного збройного формування держави агресора приймав участь в активних бойових діях в районі н.п. Урожайне Запорізької області.
Окрім цього, в невстановлений в ході досудового розслідування точний час, в другій половині 2023 року, ОСОБА_6 в складі вищевказаного збройного формування держави агресора приймав участь в бойових діях в районі н.п. Старомлинівка Донецької області, на посаді - начальника караулу. Перебуваючи у невстановленому місці тимчасово окупованої території Донецької області, у споруджених окопах і бліндажах, виконував завдання з несення караульної служби та утримання оборонних позицій.
В подальшому, з 15.05.2024 до 07.06.2024 у зв'язку з погіршенням стану здоров'я ОСОБА_6 , як військовослужбовець в/ч НОМЕР_4 зс рф, перебував на лікуванні в м. Горлівка Донецької області. Після проходження лікування та у зв'язку з покращенням стану здоров'я ОСОБА_6 продовжив проходження військової служби на посаді старшого навідника АГС в/ч НОМЕР_4 .
При цьому, ОСОБА_6 відкрито носив при собі вогнепальну зброю, був одягнений у військову польову камуфльовану форму зразка ЗС РФ із розпізнавальними знаками у вигляді пов'язки білого та червоного кольорів, що характеризувало носія форми як причетного до складу збройного формування держави-агресора - 89 ОСП (в/ч НОМЕР_4 ).
ОСОБА_6 , діючи на боці ворога - держави-агресора РФ, у складі збройного формування держави-агресора - 89 ОСП (в/ч НОМЕР_4 ), на тимчасово окупованій території, в районі АДРЕСА_4 вчиняв наступні дії:
- здійснював окупацію та охорону захоплених територій України;
- виконував вказівки та накази командирів з числа військовослужбовців збройних сил РФ, які за званням чи посадою вище;
- облаштовував та укріплював блокпости, здійснював інженерно-технічне облаштування позицій;
- під час несення служби у військовій польовій камуфльованій формі зразка ЗС РФ із закріпленими розпізнавальними знаками, які вказують на приналежність до ЗС РФ, що можуть бути впізнані на відстані, відкрито носив при собі вогнепальну зброю;
- здійснював евакуацію поранених та тіл загиблих військовослужбовців ЗС РФ;
- брав активну участь у візуальному спостереженні за повітряним та наземним простором з метою виявлення та знешкодження сил і засобів Збройних сил України з наявної в нього автоматичної зброї, а також здійснення доповіді до командного пункту про обстановку на закріпленій ділянці фронту, та інші незаконні дії на боці РФ.
Тобто, у період часу з 15.03.2022 до теперішнього часу громадянин України
ОСОБА_6 , діючи умисно, перебуваючи на тимчасово окупованій території Донецької та Запорізької областей, брав добровільну участь в НЗФ, створеному на ТОТ - «11 ОМСП «Восток» (в/ч НОМЕР_2 ) 1-го Донецького АК ДНР», та у складі збройного формування держави-агресора 89 ОСП (в/ч НОМЕР_4 ), оскільки з 15 березня 2022 року набрав чинності Закон України від 03 березня 2022 року № 2108-ХІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність)».
Вказаним вище Законом Кримінальний кодекс України доповнено новою статтею «Колабораційна діяльність», в ч. 7 якої передбачена кримінальна відповідальність за «добровільну участь громадянина України в незаконних збройних чи воєнізованих формуваннях, створених на тимчасово окупованій території, та/або в збройних формуваннях держави-агресора».
Правова кваліфікація кримінальних правопорушень з посиланням на положення закону і статті (частини статті) Закону України про кримінальну відповідальність ОСОБА_6 : вчинення державної зради, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, а саме: перехід на бік ворога в умовах воєнного стану та в період збройного конфлікту, тобто вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України (в редакції Закону № 1689-VII від 07.10.2014); вчинення державної зради, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, а саме перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, вчиненого в умовах воєнного стану, тобто вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України (в редакції Закону № 2113-ІХ від 03.03.2022); участь в діяльності не передбаченого законом збройного формування, тобто вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 260
КК України; добровільна участь громадянина України в незаконному збройному формуванні, створеному на тимчасово окупованій території, та добровільна участь громадянина України в збройних формуваннях держави-агресора, тобто вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
У відповідності до вимог ст. ст. 276-278 КПК України ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1, ч. 2 ст. 260 КК України.
З метою запобігання можливості переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків та інших підозрюваних, у цьому ж кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, слідчий просить обрати відносно нього запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, просив задовольнити з підстав, вказаних у клопотанні. Зазначив, що перебування ОСОБА_6 на окупованій території підтверджується довідкою про лікування його, як військовослужбовця, в 2024 році, проведеними негласними слідчими розшуковими діями встановлений факт перебування його на окупованій території, а також допитана його дружина, яка підтвердила ці обставини.
Захисник в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання. Зазначив, що до клопотання не надано доказів того, що підозрюваний перебуває на окупованій території; немає ухвали про проведення спеціального досудового розслідування; ризики не обґрунтовані.
Підозрюваний у судове засідання не з'явився, оскільки перебуває на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до ч.6 ст.193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
З огляду на доведення прокурором наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчий суддя вважає за можливе здійснення розгляду поданого клопотання за відсутності підозрюваного на підставі ч.6 ст. 193 КПК України.
При цьому слід вважати, що ОСОБА_6 набув статусу підозрюваного відповідно до ст. 42 КПК України та в порядку, передбаченому ст. 278 цього Кодексу як особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок перебування на тимчасово окупованій території України, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень, зокрема шляхом опублікування письмового повідомлення про підозру в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
У такий спосіб та відповідно до абз. 2 ч. 8 ст. 135 КПК України вказана особа з моменту опублікування письмового повідомлення про підозру у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора вважається такою, яка належним чином повідомлена про підозру.
Заслухавши прокурора, захисника, вивчивши клопотання та матеріали, якими воно обґрунтовується, суд приходить до висновку про задоволення клопотання з наступних підстав.
Згідно з ч. 6 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-6, 260, 261, 437-442-1 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.
Згідно ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам:
1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;
2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;
3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні;
4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;
5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Статтею 183 КПК України визначено, що тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частинами шостою та восьмою статті 176 цього Кодексу.
При цьому, згідно ст.178 КПК України, крім наявності ризиків, слідчий суддя на підставі наданих сторонами матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності інші обставини, що стосуються тяжкості покарання та вагомості доказів вчинення кримінального правопорушення, так і особу підозрюваного.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні. Слідчий суддя, суд зобов'язаний постановити ухвалу про відмову в застосуванні запобіжного заходу, якщо під час розгляду клопотання прокурор не доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті
Встановлено, що Слідчим відділом Управління СБ України в Полтавській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 22024170000000022 від 17.01.2024 року, за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч.ч. 1, 3 ст. 436-2 КК України та за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1, ч. 2 ст. 260 КК України.
У відповідності до вимог ст. ст. 276-278 КПК України ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1, ч. 2 ст. 260 КК України.
В матеріалах провадження містяться достатні дані, які переконують суд у тому, що підозрюваний міг вчинити інкримінований йому злочин, висунута підозра є обґрунтованою. При цьому, слідчим суддею при обранні запобіжного заходу лише перевіряється наявність вагомих доказів, що можуть свідчити про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення. Питання щодо доведеності чи недоведеності вини підозрюваного не є предметом розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу.
Так, в судовому засіданні сторонами кримінального провадження надані докази, які на думку слідчого судді свідчать про:
- наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_10 кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1, ч. 2 ст. 260 КК України, що підтверджується зібраними в кримінальному провадженні доказами, а саме: повідомленням відділу контррозвідки УСБУ в Полтавській області про виявлення ознак кримінальних правопорушень; протоколами за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій; протоколами допитів свідків; відповідями оперативного підрозділу на доручення слідчого; іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності;
- наявність достатніх підстав вважати, що існують ризики, передбачені статтею 177 цього Кодексу, а саме: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків та інших підозрюваних, у цьому ж кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.
- жоден із більш м'яких запобіжних заходів не може запобігти доведеним ризикам.
Роблячи висновок про наявність таких ризиків, суд звертає увагу, що ризики не є фактом, а лише ймовірністю вчинення певних дій, а тому має бути доведено у судовому засіданні саме ймовірність того, що підозрюваний може їх вчинити і суд вважає, що така ймовірність обґрунтовано існує, а тому без застосування відповідних заходів забезпечення кримінального провадження, не перебуваючи під вартою, ОСОБА_6 зможе вжити заходів для перешкоджання досягнення дієвості цього провадження.
Суд, у відповідності до ст. 178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, враховує дані про особу підозрюваного в їх сукупності, у тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінальних правопорушень, тяжкість покарання, що йому загрожує у разі визнання його винуватим, вік та стан його здоров'я, міцність соціальних зв'язків в місці його проживання, репутацію, майновий стан.
Водночас згідно з абз. 7 ч. 4 ст. 183 КПК України при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_6 , який перебуває на тимчасово окупованій території України, розмір застави не визначається.
Відповідно до ч. 4 ст. 197 КПК України, при постановленні ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_6 на підставі частини шостої статті 193 цього Кодексу строк дії цієї ухвали не зазначається.
Підсумовуючи вищевикладене, слідчий суддя доходить висновку про наявність підстав для обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_6 на підставі ч. 6 ст. 193 КПК України, після затримання якого і не пізніш як через сорок вісім годин з часу його доставки до місця кримінального провадження слід розглянути за його участі питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід.
Таким чином, клопотання підлягає задоволенню та відносно підозрюваного необхідно обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Керуючись вимогами ст. ст. 40, 131, 132, 176 - 178,183, 193,194 КПК України, суд -
Клопотання старшого слідчого СВ Управління Служби безпеки України в Полтавській області ОСОБА_5 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовноОСОБА_6 - задовольнити.
Обрати відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Зобов'язати старшого слідчого СВ Управління Служби безпеки України в Полтавській області ОСОБА_5 у разі затримання ОСОБА_6 не пізніше, як через сорок вісім годин з часу його доставки до місця кримінального провадження, доставити його до суду з метою розгляду слідчим суддею питання про застосування до нього обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміни на більш м'який запобіжний захід.
Контроль за виконанням ухвали покласти на старшого слідчого СВ Управління Служби безпеки України в Полтавській області ОСОБА_5 .
Ухвала слідчого судді про обрання запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення, а особою, яка перебуває під вартою, - в той же строк з моменту вручення копії ухвали.
Слідчий суддя ОСОБА_1