29 січня 2025 року м. Дніпросправа № 160/30142/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Малиш Н.І. (доповідач), суддів: Щербака А.А., Баранник Н.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2024 року (судді 1-ї інстанції Савченко А.В.) в адміністративній справі №160/30142/23 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування податкового-повідомлення рішення,-
16.11.2023 позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.11.2023 № 00078000901 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 125897,80грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначається про незгоду з рішенням податкового органу та порушеннями визначеними за результатами перевірки, а саме абз. 3 част. 4 ст. 11 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», оскільки алкогольні напої, які зазначені в Акті перевірки, придбано позивачем на підставі видаткових накладних постачальника з наявними наклеєними в установленому порядку марками акцизного податку встановленого зразка, а відтак ваажає, що не повинен нести відповідальність за визначене порушення. Крім того, відповідач не виявив безпосередньо під час перевірки наявності у магазині позивача алкогольних напоїв, маркованих з відхиленням від вимог Положення №1251, а всі висновки зроблені на підставі фіскальних чеків минулих періодів (тобто, витягнутих з пам'яті РРО) та ґрунтуються виключно на припущеннях. Також, за твердженням позивача, повторність марок акцизного податку, виникала через те, що вони були заповнені вручну шляхом введення комбінацій літер та цифр у випадку відсутності штрихового коду на марках акцизного податку старого зразка, що в свою чергу, не свідчить про порушення вимог чинного законодавства. Також судом не враховано приписи ст. 14 Закону України «Про соціальний і правових захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2024 року у задоволенні позову відмовлено.
Позивачем на вказане рішення суду подана апеляційна скарга, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду та прийняти нове, яким задовольнити позов.
В апеляційній скарзі зазначає, що суд першої інстанції не надав належної оцінки доводам позивача про те, що алкогольні напої придбано ним на підставі видаткових накладних постачальника з наявними наклеєними в установленому порядку марками акцизного податку встановленого зразка, а відтак він не повинен нести відповідальність за визначене порушення. Крім того, відповідач не виявив безпосередньо під час перевірок наявності у магазині позивача алкогольних напоїв, маркованих з відхиленням від вимог Положення №1251. повторність марок акцизного податку, виникала через те, що вони були заповнені вручну шляхом введення комбінацій літер та цифр у випадку відсутності штрихового коду на марках акцизного податку старого зразка, що в свою чергу, не свідчить про порушення вимог чинного законодавства. крім того, судом не враховано приписи ст. 14 Закону України «Про соціальний і правових захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Відповідачем поданий відзив на апеляційну скаргу в якому просить відмовити у її задоволенні.
В силу статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець 01.03.1999, про що внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 09.09.2005 року, номер запису: 2 227 017 0000 010794, перебуває на обліку як платник податків та зборів в ГУ ДПС у Дніпропетровській області, Криворізька Південна ДПІ (Центрально-міський р-н м.Кривий Ріг) з 01.03.1999р. Основний вид діяльності: 47.26 Роздрібна торгівля тютюновими виробами в спеціалізованих магазинах.
Згідно з Ліцензією на право роздрібної торгівлі торгівлі тютюновими виробами, реєстраційний номер 11230311202301470, виданої ГУ ДПС у Кіровоградській області 09.10.2023р., ФОП ОСОБА_1 має право на здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами у період з 17.10.2023р. по 17.10.2024р., адреса місця торгівлі: АДРЕСА_1 , магазин “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Крім того, згідно з Ліцензією на право роздрібної алкогольними напоями, реєстраційний номер 11230308202301562, виданої ГУ ДПС у Кіровоградській області 09.10.2023р., ФОП ОСОБА_1 має право на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями у період з 17.10.2023р. по 17.10.2024р., адреса місця торгівлі: АДРЕСА_1 , магазин “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Наказом в.о. начальника ГУ ДПС у Кіровоградській області від 02.10.2023р. №1188-п на керуючись ст. 191, п.п. 20.1.2, 20.1.4, 20.1.6, 20.1.8-20.1.13, 20.1.17 п. 20.1 ст.20, п.75.1.3 п. 75.1 ст.75, на підставі п.п.80.2.2, 80.2.5, п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України, Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» призначено проведення протягом жовтня 2023 року фактичні перевірки суб'єктів господарювання тривалістю не більше 10 діб, з метою здійснення функцій, визначених законодавством у сфері ліцензування, виробництва, придбання, зберігання, реалізації, транспортування та обліку підакцизних товарів (підстава: доповідна записка управління контролю за підакцизними товарами від 27.09.2023 №853/11-28-09-01-07)
На підставі вищевказаного наказу ГУ ДПС у Кіровоградській області від 02.10.2023р. №1188-п та направлень на перевірку від 12.10.2023р. №2525 та №2524, посадовими особами ГУ ДПС у Кіровоградській області 16.10.2023р. о 14 год. 04 хвил. розпочато проведення фактичної перевірки магазину “ ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , в якому здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 .
З направлень на перевірку від 12.10.2023р. №2525 та №2524, копії яких містяться в матеріалах справи, слідує, що ці направлення на проведення фактичної перевірки пред'явлені ОСОБА_2 , магазину “ ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого за адресою: АДРЕСА_1 разом із врученням останній копії наказу від 02.10.2023р. №1188-п про проведення фактичної перевірки 16.10.2023р.о 14 год. 04хвил що підтверджується підписом ОСОБА_2 у цих направленнях.
За результатами проведеної фактичної перевірки посадовими особами ГУ ДПС у Кіровоградській області складено акт фактичної перевірки, який зареєстровано у органі ДПС 18.10.2023 року за №7059/11-28-09-01/ НОМЕР_1 , згідно з яким проведеною фактичною перевіркою встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 :
- вимог абз. 3, ч. 4 ст. 11 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» в частині реалізації алкогольних напоїв, які відповідно до п. 226,9 ст. 226 Податкового кодексу України вважаються такими, що немарковані.
Вказані висновки акта фактичної перевірки обґрунтовані тим, що в періоді що перевіряється, а саме з 01.01.2023 року по 28.03.2023 року в магазині “ ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованому за адресою: АДРЕСА_1 в якому здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 використовувався реєстратор розрахункових операцій ІКС-М510.01 фіскальний номер 3000255983, заводський номер МТ80063406. Згідно баз даних ІКС “Податковий блок», електронних баз даних ДПС (СОД РРО) та інформації згідно листа ДПС України від 19.06.2023 №14149/7/99-00-09-02-01-07 встановлено, що в магазині “ ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , протягом січня-березня 2023 року реалізовано алкогольні напої в асортименті та погашено:
- 732 марки акцизного податку з однаковими реквізитами, а саме: МАП: АААА111111, АІ ВП, сума акцизного податку вказана на МАП-0,008 грн., дата виготовлення МАП- травень 2020 року. Покупець МАП - ТОВ “ДДС+» (пн. 40334224), який є імпортером алкогольних напоїв. МАП АААА111111 передбачено маркування алкогольних напоїв - вина імпортного виробництва. Реєстр (дані СОД РРО) почекової реалізації алкогольних напоїв додається до матеріалів перевірки (додаток 1). Вартість реалізованих алкогольних напоїв з погашеною МАП АААА111111 складає 57517,6 грн.;
- 52 марки акцизного податку з однаковими реквізитами, а саме: МАП: АААА111112, АІ ВП, сума акцизного податку вказана на МАП-0,008 грн., дата виготовлення МАП- травень 2020 року. Покупець МАП - ТОВ “ДДС+» (пн. 40334224), який є імпортером алкогольних напоїв. МАП АААА111112 передбачено маркування алкогольних напоїв - вина імпортного виробництва. Реєстр (дані СОД РРО) почекової реалізації алкогольних напоїв додається до матеріалів перевірки (додаток 1). Вартість реалізованих алкогольних напоїв з погашеною МАП АААА111112 складає 3246,15 грн.;
- 9 марок акцизного податку з однаковими реквізитами, а саме: МАП: АААА111113, АІ ВП, сума акцизного податку вказана на МАП-0,008 грн., дата виготовлення МАП- травень 2020 року. Покупець МАП - ТОВ “ДДС+» (пн. 40334224), який є імпортером алкогольних напоїв. МАП АААА111113 передбачено маркування алкогольних напоїв - вина імпортного виробництва. Реєстр (дані СОД РРО) почекової реалізації алкогольних напоїв додається до матеріалів перевірки (додаток 1). Вартість реалізованих алкогольних напоїв з погашеною МАП АААА111113 складає 334,1 грн.;
- 16 марок акцизного податку з однаковими реквізитами, а саме: МАП: АААА222222, АІ ЛГП, сума акцизного податку вказана на МАП-50,784 грн., дата виготовлення МАП- травень 2020 року. Покупець МАП - ТОВ "БРАУН-ФОРМЕН УКРАЇНА" (пн. 35843765), який є імпортером алкогольних напоїв. МАП АААА222222 передбачено маркування алкогольних напоїв - ЛГП. Реєстр (дані СОД РРО) почекової реалізації алкогольних напоїв додається до матеріалів перевірки (додаток 1). Вартість реалізованих алкогольних напоїв з погашеною МАП АААА222222 складає 878,45 грн.;
- 9 марок акцизного податку з однаковими реквізитами, а саме: МАП: АААА333333, АВ ВП, сума акцизного податку вказана на МАП-0,007 грн., дата виготовлення МАП- травень 2020 року. Покупець МАП - ТОВ "ВШТРЕСТ" (пн. 33140864). МАП АААА333333 передбачено маркування алкогольних напоїв - ВП. Реєстр (дані СОД РРО) почекової реалізації алкогольних напоїв додається до матеріалів перевірки (додаток 1). Вартість реалізованих алкогольних напоїв з погашеною МАП АААА333333 складає 692,65 грн.;
- 4 марки акцизного податку з однаковими реквізитами, а саме: МАП: АААА444444,
АВ ВП, сума акцизного податку вказана на МАП-6,015 грн., дата виготовлення МАП- травень 2020 року. Покупець МАП - ТОВ "ТАЇРОВО ВАЙНЕРІ" (пн. 40837596). МАП АААА444444 передбачено маркування алкогольних напоїв - ВП. Реєстр (дані СОД РРО) почекової реалізації алкогольних напоїв додається до матеріалів перевірки (додаток 1). Вартість реалізованих алкогольних напоїв з погашеною МАП АААА444444 складає 154,1 грн.;
- 2 марки акцизного податку з однаковими реквізитами, а саме: МАП: АААА555555, АВ ЛГП, сума акцизного податку вказана на МАП-10,157 грн., дата виготовлення МАП- травень 2020 року. Покупець МАП - ТОВ "ЛГЗ "ПРАЙМ" (пн. 33867056). МАП АААА555555 передбачено маркування алкогольних напоїв - ЛГП. Реєстр (дані СОД РРО) почекової реалізації алкогольних напоїв додається до матеріалів перевірки (додаток 1). Вартість реалізованих алкогольних напоїв з погашеною МАПАААА555555 складає 125,85 грн.
Загальна вартість реалізованих алкогольних напоїв з погашеними МАП АААА111111, МАП АААА111112, МАП АААА111113, МАП АААА222222, МАП НОМЕР_2 , МАП НОМЕР_3 , МАП НОМЕР_4 складає 62948,9 грн.
Відповідно до пояснення продавця магазину “Тютюнок 38» ОСОБА_2 у період січня-березня 2023 року реквізити МАП відображалися в фіскальних чеках при реалізації алкогольних напоїв вручну по тій продукції, де МАП не піддавалася скануванню. Реквізити МАП для внесення вручну (МАП АААА111111, МАП АААА111112, МАП АААА111113, МАП АААА222222, МАП НОМЕР_2 , МАП НОМЕР_3 , МАП НОМЕР_4 ) були рекомендовані продавцю головним офісом суб'єкта господарювання.»
На підставі вищевказаного акта фактичної перевірки, ГУ ДПС у Кіровоградській області винесено податкове повідомлення-рішення від 06.11.2023 № 00078000901, яким до ФОП ОСОБА_1 за порушення абз. 3, ч. 4 ст. 11 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», у зв'язку із чим на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України і абз. 20 ч. 2 ст. 17 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у розмірі 125897,80 гривень.
Позивач вважаючи протиправним податкове повідомлення-рішення, звернувся до суду із цим позовом.
Суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позову дійшов висновку, що рішення відповідача про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій є правомірним.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Так підставою застосування до позивача штрафних санкцій відповідно до акту фактичної перевірки стало встановлення фактів реалізації позивачем алкогольних напоїв, що вважаються не маркованими згідно з п. 226.9 ст. 226 ПК України, а саме згідно баз даних ІКС “Податковий блок», електронних баз даних ДПС (СОД РРО), реєстру почекової реалізації алкогольних напоїв встановлено факти реалізації в період січень-березень 2023 алкогольних напоїв з марками акцизного податку, що дублюються на іншій продукції, на загальну суму 62948,9грн.
Відповідно до розрахунку штрафних (фінансових) санкцій за порушення абз. 3, ч. 4 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" відповідальність передбачена абз. 20 ч. 2 ст. 17 цього Закону у розмірі 62948,9*200%, всього 125897,8грн.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначає Закон України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі - Закон №481/95-ВР).
Згідно з частиною четвертою статті 11 Закону № 481/95-ВР алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
У разі зміни зразка марок акцизного податку вже закуплені марки попереднього зразка застосовуються у виробництві алкогольних напоїв та тютюнових виробів до їх повного використання, а марковані такими марками алкогольні напої та тютюнові вироби знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання.
Відповідно до підпункту 14.1.107 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі ПК України) марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
У розумінні підпункту 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 ПК України маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку (підпункт 14.1.109).
До акцизних товарів належать, зокрема, спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво (пункт 215.1 статті 215 ПК України).
Пунктом 226.1 статті 226 ПК України встановлено, що у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.
Згідно з пунктом 226.3 статті 226 ПК України виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 226.5 статті 226 ПК України маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Положеннями пункту 226.6 статті 226 ПК України передбачено, що маркуванню підлягають усі (крім зазначених у пункті 226.10 цієї статті) алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць. Маркування вироблених в Україні алкогольних напоїв із вмістом спирту етилового до 8,5 відсотка об'ємних одиниць не здійснюється.
Кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, крім суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв (пункт 226.7 пункту 226 ПК України).
Пунктом 226.9 статті 226 ПК України встановлено, що вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку; алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції; вироблені в Україні алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари; алкогольні напої іноземного виробництва з марками акцизного податку, на яких зазначена сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням міцності продукції, місткості тари та розміру ставок акцизного податку, діючих на момент виробництва марки.
Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1251 (далі Положення № 1251), пунктом 5 якого передбачено певні вимоги до марка для алкогольних напоїв і що повинна вона містити.
Згідно вимоги до марки акцизного податку, кожна марка акцизного податку є індивідуальною.
Пунктом 228.9 статті 228 ПК України встановлено, що відповідальність за недодержання порядку маркування, продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, несплату чи несвоєчасну сплату податку несуть виробники (замовники), імпортери, продавці таких товарів та їх посадові особи відповідно до закону.
Частиною другою статті 17 Закону № 481/95-ВР встановлено, що до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, або з використанням тари, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою статті 11 цього Закону, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17 000 гривень.
Відтак, є правильним висновок суду першої інстанції, що хоча маркування алкогольних напоїв марками акцизного податку і здійснюється виробниками цієї продукції, втім, порушенням норм Закону №481/95-ВР щодо правил торгівлі такими напоями є саме виробництво, зберігання, транспортування, реалізація алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку; немаркованими ж вважаються алкогольні напої, марковані з недотриманням приписів положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, або марковані марками акцизного податку, що не видавались безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції.
За обставинами цієї справи в ході фактичної перевірки контролюючим органом встановлений факт дублювання марок акцизного податку у фіскальних чеках, а саме: 732 марки акцизного податку з однаковими реквізитами, а саме: МАП: АААА111111, АІ ВП; 52 марки акцизного податку з однаковими реквізитами, а саме: МАП: АААА111112, АІ ВП; 9 марок акцизного податку з однаковими реквізитами, а саме: МАП: АААА111113, АІ ВП; 16 марок акцизного податку з однаковими реквізитами, а саме: МАП: АААА222222, АІ ЛГП; 9 марок акцизного податку з однаковими реквізитами, а саме: МАП: АААА333333, АВ ВП; 4 марки акцизного податку з однаковими реквізитами, а саме: МАП: АААА444444, АВ ВП; 2 марки акцизного податку з однаковими реквізитами, а саме: МАП: АААА555555, АВ ЛГП.
Факт дублювання марок акцизного податку у фіскальних чеках, виданих позивачем, свідчить про реалізацію позивачем алкогольних напоїв, що вважаються не маркованими марками акцизного податку згідно з пунктом 226.9 статті 226 ПК України, загальна сума реалізації таких алкогольних напоїв склала 62948,9грн.
Доводи скаржника про те, що позивачем реалізовувались алкогольні напої, придбані ним на підставі видаткових накладних постачальника з наявними наклеєними в установленому порядку марками акцизного податку встановленого зразка, а повторність марок акцизного податку виникла через заповнення їх вручну шляхом введення комбінацій літер та цифр, суд відхиляє оскільки порушенням Закону №481/95-ВР щодо правил торгівлі такими напоями є, в тому числі, й реалізація алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, а немаркованими вважаються алкогольні напої, марковані з недотриманням приписів положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, або марковані марками акцизного податку, що не видавались безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції, тобто реалізація немаркованих алкогольних напоїв утворює склад правопорушення, за яке на позивача накладено штрафні санкції.
Крім того, такі доводи позивача, що повторювання реквізитів марок акцизного податку у різних фіскальних чеках пов'язане з введенням ручним методом реквізитів марок акцизного податку до РРО продавцями-касирами, є безпідставними, і вони не спростовують встановлене під час перевірки порушення.
Також є безпідставними доводи скаржника про те, що відповідачем під час перевірки не було виявлено пляшок алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку, враховуючи встановлене порушення за результатами фактичної перевірки.
Стосовно доводів скаржника про те, що реалізації алкогольних напоїв з однаковими реквізитами акцизного податку і за відсутності інших доказів, не може слугувати підставою для висновку про порушення позивачем вимог ч. 2 ст. 17 17 Закону №481/95-ВР, колегія суддів зазначає наступне.
Детальна інформація щодо фіскальних чеків, які містять дублікати марок акцизного податку наведена у таблиці, що є додатком до акту перевірки, що є витягом з реєстру (дані СОД РРО) почекової реалізації товару.
Крім того, контролюючий орган та його посадові особи наділені повноваженнями здійснювати перевірку даних та інформації, відображених у фіскальних чеках минулих періодів та витягнутих з РРО щодо дотримання правил продажу підакцизних товарів у межах проведення фактичних перевірок суб'єктів господарювання, виходячи з вимог підпункту 80.2.2 пункту 80.2 статті 80 ПК України, статті 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", статті 16 Закону №481/95-ВР, Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління Національного банку України від 29 грудня 2017 року №148, Закону України "Про ціни і ціноутворення", тому перевірка даних фіскальних чеків минулих періодів, витягнутих з РРО, під час проведення фактичних перевірок відповідає повноваженням відповідача та приписам наведеного законодавства.
Оскільки склад правопорушення, за яке абз.20 ч.2 ст.17 Закону №481/95-ВР передбачена відповідальність, утворює факт зберігання, транспортування чи реалізації алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, відсутність у суб'єктів господарювання, які провадять діяльність з роздрібної торгівлі алкогольними напоями, обов'язку перевіряти справжність марок акцизного податку не звільняє такого суб'єкта від відповідальності за реалізацію алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, адже відповідальність за недодержання порядку маркування, продажу алкогольних напоїв несуть, в тому числі, й продавці таких товарів.
Щодо доводів скаржника про неврахування судом приписів ст. 14 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з ч. 15 ст. 14 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на весь час їх призову, а військовослужбовцям під час дії особливого періоду, які брали або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, які перебували або перебувають безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, - штрафні санкції, пеня за невиконання зобов'язань перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, у тому числі банками, та фізичними особами, а також проценти за користування кредитом не нараховуються, крім кредитних договорів щодо придбання майна, яке віднесено чи буде віднесено до об'єктів житлового фонду (житлового будинку, квартири, майбутнього об'єкта нерухомості, об'єкта незавершеного житлового будівництва, майнових прав на них), та/або автомобіля.
Проте є вірними висновки суду першої інстанції, що пільги, передбачені військовослужбовцям ч. 15 ст. 14 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», не розповсюджуються на спірні правовідносини, оскільки цей спір не пов'язаний із соціальним захистом позивача.
Враховуючи зазначене, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, підстави для скасування судового рішення відсутні.
Розподіл судових витрат не здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2024 року в адміністративній справі №160/30142/23 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки визначені ст.ст. 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя Н.І. Малиш
суддя А.А. Щербак
суддя Н.П. Баранник