Рішення від 29.01.2025 по справі 160/25508/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2025 рокуСправа №160/25508/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в місті Дніпрі у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , подана її представником - адвокатом Губарем Антоном Леонідовичем, до Міністерства оборони України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 09.10.2023 позовну заяву було залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

16.10.2023 в порядку усунення недоліків до суду надійшла заява про усунення недоліків з доданими до неї документами, у тому числі уточненою позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, в якій позивач просить:

- визнати протиправною відмову Міністерства оборони України у призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у зв'язку із загибеллю онука - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час виконання обов'язків військової служби (захисту Батьківщини під час воєнних дій);

- зобов'язати Міністерство оборони України в особі Комісії з розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних виплат прийняти рішення про призначення та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у зв'язку із загибеллю онука - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що онук позивача - ОСОБА_2 під час проходження військової служби з 23.02.2022 до 20.04.2022 і з 01.07.2022 до 21.11.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, був учасником бойових дій. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 загинув під час виконання бойового завдання. Крім позивача, ОСОБА_2 інших родичів не мав. Його батьки померли, позивач самостійно виховувала онука. ОСОБА_2 проживав разом із позивачем, допомагав їй, піклувався по неї, оскільки з огляду на вік та стан здоров'я протягом тривалого часу вона потребувала допомоги. Його дохід був основним джерелом засобів до існування позивача. Позивач перебувала на утриманні свого онука як непрацездатний член сім'ї. 03.03.2023 вона звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_3 , яким ОСОБА_2 був призваний на військову службу, із заявою про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168. До заяви додала необхідні документи. У подальшому вказану заяву з додатками було надіслано ІНФОРМАЦІЯ_3 до ІНФОРМАЦІЯ_4 , який 26.05.2023 разом із висновком направив заяву позивача та додані до неї документи на розгляд комісії Міністерства оборони України. 10.10.2023 на адресу позивача від ІНФОРМАЦІЯ_4 надійшов Витяг з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 01.09.2023 про повернення документів на доопрацювання для надання документів, які дають право на отримання одноразової грошової допомоги.

Ухвалою суду від 20.10.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі; відмовлено у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження; призначено розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні); встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.

26.10.2023 до суду надійшов відзив, у якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову. Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог, зазначив, що Міністерство оборони України не приймало стосовно позивача рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги. Документи було повернуто на доопрацювання для надання можливості ОСОБА_1 подати докази на підтвердження тієї обставини, що вона є членом сім'ї або перебувала на утриманні ОСОБА_2 . Позивач відповідних документів про перебування її на утриманні загиблого онука на розгляд комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, не надала.

Станом на час розгляду справи відповідь на відзив та заперечення до суду не надійшли. Частиною четвертою статті 159 КАС України передбачено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що молодший сержант ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 у АДРЕСА_1 під час виконання обов'язків військової служби щодо захисту Батьківщини, що підтверджується копіями сповіщення сім'ї № Г/4696 від 23.11.2022, адресованого ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 28.11.2022, наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 02.03.2023 № 116, довідки військової частини НОМЕР_1 від 14.03.2023 № 3789, витягу з протоколу засідання 18 Регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв № 1811 від 26.04.2023.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 , виданого 25.11.2021 управлінням персоналу штабу військової частини НОМЕР_4 , ОСОБА_2 було надано статус учасника бойових дій.

У довідці військової частини НОМЕР_1 від 14.03.2023 № 3789 зазначено, що молодший сержант ОСОБА_2 у період з 23.02.2022 до 20.04.2022, з 01.07.2022 до 21.11.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Згідно зі свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5 від 22.08.2014 батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_3 , матір'ю - ОСОБА_4 .

ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 від 14.06.2016.

ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_6 , про що видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_7 від 19.09.2017.

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_8 від 08.10.1971 матір'ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , є ОСОБА_1 .

Місце проживання ОСОБА_2 з 01.11.2018 було зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 , про що відділом реєстрації місця проживання громадян виконавчого комітету Покровської районної в місті ради м. Кривий Ріг видано довідку № 12535 від 14.09.2020.

Зазначена адреса відповідає зареєстрованому з 12.10.2001 місцю проживання позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , відомості про яке містяться у її паспорті громадянина України та довідці про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб № 294 від 03.08.2023, виданій Відокремленим структурним підрозділом «Гірничий фаховий коледж Криворізького національного університету».

У наказі командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 02.03.2023 № 116, яким виключено молодшого сержанта ОСОБА_2 зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 21.11.2022, зазначено відомості про його бабусю - ОСОБА_1 , 1949 року народження.

Згідно з відомостями з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми виплачених доходів та утриманих податків станом на 11.08.2023 інформація про доходи ОСОБА_1 за період з 1 кварталу 2021 року по 4 квартал 2022 року відсутня.

Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 0400-010219-8/123470 від 11.08.2023 ОСОБА_1 перебуває на обліку в цьому територіальному органі Пенсійного фонду як отримувач пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Довідка про доходи № 0796 7773 7809 1706, видана відділом обслуговування громадян № 16 (сервісним центром) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, містить інформацію про розмір нарахованої ОСОБА_1 за травень-липень 2023 року пенсії в разі втрати годувальника.

Позивач подала до ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву та документи для отримання одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 у зв'язку із загибеллю онука ОСОБА_2 . Вказану заяву 28.03.2023 було направлено до ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що зазначено в листах ІНФОРМАЦІЯ_3 від 29.03.2023 № К-Ф/1729 та від 09.05.2023 № К-Ф/2737.

На адвокатський запит представника позивача ІНФОРМАЦІЯ_9 листом від 30.08.2023 № 7/20095/19 повідомив, що документи, необхідні для оформлення та призначення одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 за загиблого ОСОБА_2 , було опрацьовано ІНФОРМАЦІЯ_9 та разом із висновком за вих. № 7/15632/15 від 26.05.2023 направлено до комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.

Розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про повернення на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги бабусі загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 молодшого сержанта ОСОБА_2 . У витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 01.09.2023 № 24-с зазначено, що за поданими документами неможливо встановити, чи є бабуся загиблого непрацездатною (особою з інвалідністю), яка перебувала на утриманні військовослужбовця, а також чи є у неї діти, які повинні її утримувати. Документи ОСОБА_1 повернуто на доопрацювання з метою надання документів, які відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підтверджують, що ОСОБА_1 перебувала на утриманні загиблого онука (копії документів, на підставі яких було призначено пенсію в разі втрати годувальника за загиблого, судового рішення про встановлення факту перебування на його утриманні на дату загибелі), що дають право на отримання одноразової грошової допомоги.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд дійшов такого висновку.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Статтею 1-1 Закону № 2011-XII визначено, що законодавство про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей базується на Конституції України і складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів.

За змістом підпункту 2 пункту 1 статті 3 Закону № 2011-XII дія цього Закону поширюється, зокрема, на членів сімей військовослужбовців, які загинули.

Відповідно до п. 1 ст. 16 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Статтею 16-1 цього Закону у редакції, яка діяла станом на час виникнення спірних правовідносин, було передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

Відповідно до частини восьмої статті 16-1 Закону № 2011-XII особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. У подальшому воєнний стан продовжувався і триває станом на час розгляду справи.

На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію», статті 9-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та абзаців другого - восьмого пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 28 червня 2023 р. № 3161-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов'язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану» Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28 лютого 2022 р. № 168

«Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова № 168).

Відповідно до абзаців 1, 2 пункту 2 Постанови № 168 установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору. Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пунктах 1-1-2 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть. Державні органи, які зазначені у пунктах 1-1-2 цієї постанови, мають право отримувати інформацію з державних реєстрів щодо осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 було затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок № 975).

Пунктом 1 Порядку № 975 (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що він визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст).

За змістом пункту 3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Відповідно до підпункту 1 пункту 4 Порядку № 975 одноразова грошова допомога призначається у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема, у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, передбачених підпунктом 1 пункту 4 цього Порядку, - у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала загибель (смерть). Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до частини другої статті 3 Сімейного кодексу України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.

Частиною четвертою статті 3 Сімейного кодексу України передбачено, що сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

За змістом статті 30 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).

Відповідно до пункту «г» частини четвертої статті 30 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» непрацездатними членами сім'ї вважаються дід і бабуся - при відсутності осіб, які за законом зобов'язані їх утримувати.

Статтею 31 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що члени сім'ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім'ї померлого, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які самі одержували будь-яку пенсію, мають право перейти на нову пенсію.

Пунктом 12 Порядку № 975 визначено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

За змістом пункту 13 Порядку № 975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Як встановлено з матеріалів справи, листом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 12.09.2023 № 7/20951/13, адресованим начальнику ІНФОРМАЦІЯ_3 і позивачу ОСОБА_1 , було повідомлено про повернення на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги бабусі загиблого ОСОБА_2 . До листа додано витяг з протоколу від 01.09.2022 № 24-с для ОСОБА_1 . Копію вказаного листа подано до суду представником позивача в порядку усунення недоліків позовної заяви.

Відповідно до пункту 15 Порядку № 975 рішення про відмову у призначенні грошової допомоги може бути оскаржено в установленому порядку.

Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530, зареєстрованим у Мністерстві юстиції України 20.10.2014 за № 1294/26071, було затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення № 530).

Цей наказ видано відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві».

Абзацом четвертим пункту 1.1 розділу I Положення № 530 встановлено, що ним визначається порядок виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, відповідно до статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» (зі змінами).

Відповідно до абз. 1 п. 4.5 розділу IV Положення № 530 за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на утримання Збройних Сил України, здійснюється виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (зі змінами) (далі - Порядок виплати допомоги).

Згідно з п. 4.6 розділу IV Положення № 530 право на одержання одноразової грошової допомоги відповідно до пунктів 1-3 частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого). Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) оформлюються та подаються в Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України обласними ТЦКСП.

Обласні ТЦКСП для призначення одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) подають у Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України такі документи:

висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги членам сім'ї, батькам або утриманцям особи, зазначеної в пунктах 1-3 частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (додаток 9);

заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги (додаток 10);

копію свідоцтва про смерть військовослужбовця;

витяг з наказу про виключення особи, зазначеної в пунктах 1-3 частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», зі списків особового складу військової частини;

копії документів, що свідчать про причини та обставини загибелі (смерті) особи, зазначеної в пунктах 1-3 частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», зокрема про те, що загибель (смерть) не пов'язана із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства. Такими документами можуть бути копія акта про нещасний випадок військової частини або Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, витяги з документів правоохоронних органів за результатами перевірки обставин смерті (поранення, контузії, каліцтва, травми), матеріали службового розслідування, судове рішення, інші медичні або військово-облікові документи;

копія постанови штатної ВЛК про встановлення причинного зв'язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання;

витяг з послужного списку особової справи (облікової картки) про склад сім'ї особи, зазначеної в пунктах 1-3 частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;

копію свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);

копію свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині;

копію свідоцтва про народження особи, зазначеної в пунктах 1-3 частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»,- для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблої (померлої) особи;

рішення районної, районної у місті Києві держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки чи піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста) - для виплати одноразової грошової допомоги утриманцям загиблого (померлого);

рішення суду або нотаріально посвідчений правочин, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні);

копії документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту) членів сім'ї, з даними про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені);

копію документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою). Одноразова грошова допомога виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її одержання.

За змістом п. 4.9 розділу IV Положення № 530 висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги уповноважені органи (військові частини, військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, установи, організації та ТЦКСП), які здійснюють оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, подають до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України в 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів. Якщо документи, необхідні для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, відсутні, уповноважені органи (військові частини, військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, установи, організації та ТЦКСП), які здійснюють оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, надають заявникам допомогу в їх розшуку.

Отримані документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони і Генерального штабу відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, яка в своїй діяльності керується наказом Міністерства оборони України від 26 жовтня 2016 року № 564 «Про затвердження Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2016 року за № 1497/29627.

Відповідно до п. 4.11 розділу IV Положення № 530 Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України доводить рішення головного розпорядника бюджетних коштів до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня щодо права на виплату одноразової грошової допомоги та у разі її призначення в порядку черговості відповідно до дати подання документів готує та надає Державній казначейській службі України розподіли відкритих асигнувань у розрізі розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

Пунктом 1 розділу ІІ Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 26.10.2016 № 564, ззареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2016 за № 1497/29627 (далі - Положення № 564), встановлено, що основними завданнями Комісії є, зокрема, вивчення документів та прийняття рішень про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Відповідно до п. 2 розділу ІІ Положення № 564 з метою забезпечення виконання покладених на неї завдань Комісія зобов'язана приймати рішення про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги в місячний строк із дня надходження всіх необхідних документів.

Згідно з п. 3 розділу ІІ Положення № 564 Комісія має право, зокрема, подавати запити на отримання інформації до державних органів стосовно виплати або невиплати одноразової грошової допомоги та з питань, які впливають на призначення такої допомоги.

Пунктом 1 розділу ІІІ Положення № 564 передбачено, що Комісія приймає рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум на підставі документів, визначених Порядком та Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року за № 1294/26071, та інших нормативно-правових актів.

Відповідно до пунктів 2, 7, 10 розділу ІІІ Положення № 564 формою роботи Комісії є засідання. Рішення Комісії приймаються відкритим голосуванням простою більшістю голосів членів Комісії, присутніх на засіданні. Результати засідання Комісії оформлюються протоколом, який підписується головою Комісії, його заступником, секретарем та всіма членами Комісії, які брали участь у засіданні.

Згідно з пунктами 11, 12 розділу ІІІ Положення № 564 рішення Комісії про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум доводиться до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України. Виплата одноразової грошової допомоги здійснюється відповідно до наказів. Рішення Комісії може бути оскаржено в судовому порядку.

Позивач вважає, що відповідачем протиправно відмовлено їй у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168.

Судом встановлено, що комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, за результатами розгляду документів для призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 - бабусі загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 молодшого сержанта ОСОБА_2 прийнято рішення, оформлене протоколом засідання комісії від 01.09.2023 № 24-с, про повернення документів на доопрацювання. У витягу з цього протоколу, копію якого надано представником позивача в порядку усунення недоліків, міститься перелік документів, які необхідно надати для підтвердження права на отримання одноразової грошової допомоги як утриманцю загиблого (копії документів, на підставі яких було призначено пенсію в разі втрати годувальника за загиблого, судового рішення про встановлення факту перебування на його утриманні на дату загибелі). Витяг з протоколу засідання комісії від 01.09.2023 № 24-с містить посилання на судові рішення, ухвалені у справі № 212/173/23.

Відповідно до відомостей на сайті «Судова влада України» та Єдиного державного реєстру судових рішень 26.01.2023 Жовтневим районним судом міста Кривого Рогу Дніпропетровської області ухвалено рішення у справі № 212/173/23, яким задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення факту члена сім'ї військового, заінтересована особа - Міністерство оборони України, встановлено факт того, що ОСОБА_1 була членом сім'ї військовослужбовця ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Постановою Дніпровського апеляційного суду від 24.05.2023 у справі № 212/173/23 апеляційну скаргу заінтересованої особи - Міністерства оборони України на рішення Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 26.01.2023 задоволено частково; рішення Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 26.01.2023 скасовано; провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту члена сім'ї військового, заінтересована особа - Міністерство оборони України закрито; повідомлено ОСОБА_1 , що розгляд справ такої категорії віднесено до юрисдикції адміністративного суду; роз'яснено ОСОБА_1 право протягом десяти днів з дня отримання цієї постанови звернутися до Дніпровського апеляційного суду із заявою про направлення справи за встановленою юрисдикцією.

Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 07.06.2023 у справі № 212/173/23 заяву ОСОБА_1 про направлення справи за встановленою юрисдикцією задоволено; передано справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту члена сім'ї військового, заінтересована особа - Міністерство оборони України, за встановленою юрисдикцією до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.06.2023 у справі № 212/173/23 заяву ОСОБА_1 про встановлення факту члена сім'ї військового, заінтересована особа - Міністерство оборони України, залишено без руху, встановлено строк для усунення недоліків.

07.07.2023 Дніпропетровським окружним адміністративним судом у справі № 212/173/23 постановлено ухвалу про повернення позовної заяви.

Відомості про оскарження та перегляд вказаної ухвали в апеляційному порядку у комп'ютерній програмі «Діловодство спеціалізованого суду» відсутні.

Матеріали справи не містять відомостей про прийняття відповідачем рішення про відмову у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги. Отже, відсутні підстави для визнання протиправною відмови Міністерства оборони України у призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у зв'язку із загибеллю онука - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час виконання обов'язків військової служби (захисту Батьківщини під час воєнних дій).

Під час розгляду справи не встановлено порушення відповідачем процедури розгляду документів про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та порушення прав позивача внаслідок повернення документів на доопрацювання.

Витяг з протоколу засідання комісії про повернення документів на доопрацювання було надіслано уповноваженому органу для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання як це передбачено пунктом 13 Порядку № 975.

Про подання ОСОБА_1 на розгляд комісії документів, перелік яких наведено у протоколі засідання комісії від 01.09.2023 № 24-с, позивачем у позовній заяві не зазначено і не надано суду доказів на підтвердження такої обставини. Судом не встановлено протиправності у діях відповідача щодо повернення на доопрацювання документів про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 .

Оскільки суд відмовляє у задоволенні позовної вимоги про визнання протиправними дій відповідача, не підлягає задоволенню похідна позовна вимога про зобов'язання Міністерства оборони України в особі Комісії з розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних виплат, прийняти рішення про призначення та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у зв'язку із загибеллю онука - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Як встановлено з матеріалів справи, за подання до суду позовної заяви позивач сплатила судовий збір у сумі 1073,60 грн, що підтверджується квитанцією № 8486-1340-1010-8754 від 13.10.2023.

Відповідно до ст. 139 КАС України у разі відмови у задоволенні позовних вимог питання про розподіл понесених позивачем судових витрат не вирішується.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_9 .

Відповідач: Міністерство оборони України, місцезнаходження: 03168, м. Київ, проспект Повітрофлотський, буд. 6, код ЄДРПОУ 00034022.

Повний текст рішення складено 29.01.2025.

Суддя В.В. Рянська