Справа № 588/2181/24
3/583/196/25
Іменем України
29 січня 2025 року
Суддя Охтирського міськрайоного суду Сумської області Савєльєва А.І., розглянувши матеріали, які надійшли від Сумського районного управління поліції ГУНП в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.5 ст. 126 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №175657 від 17.11.2025 встановлено, 17.11.2024 о 08 : 42 в с. Боромля дорога Н12 38км водій ОСОБА_1 керував ТЗ при цьому не маючи права керування таким транспортним засобом. Правопорушення вчинено повторно протягом року притягувався до відповідальності за ч. 2 ст 126 КУпАП від 11.07.2024 , чим порушив п 2.1.а ПДР, відповідальність передбачена ч. 5 ст. 126 КУпАП.
В судове засідання 29.01.2025 ОСОБА_1 та його представник Кудін О.М, не прибули, хоча належним чином повідомлені, але представник Кудін О.М. надав письмове клопотання про розгляд справи без їх участі. Особа яка притягується до адміністративної відповідальності вину визнав.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.
Згідно з ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (ст.245 КУпАП).
Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який як підстава для притягнення особи до відповідальності та як один із засобів доказування у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст.256 КУпАП.
Відповідно до ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначається: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 175657 від 17.11.2024 встановлено, 17.11.2024 о 08:42 в с. Боромля дорога Н 12 38 км водій ОСОБА_1 керував ТЗ BMW 3181 д.н.з. НОМЕР_1 , не маючи права керування таким транспортним засобом, повторно протягом року, за ч. 2 ст.126 КУпАП від 11.07 2024 , чим порушив п. 2.1.а ПДР, відповідальність передбачена за ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Згідно ч. 5 ст. 126 КУпАП адміністративна відповідальність настає за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Відповідно до диспозиції частин 2, 3, 4 ст. 126 КУпАП, передбачено відповідальність за:
- керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом;
- керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами;
- керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП підтверджується наявними у справі доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 175657 від 17.11.2024 (а.с.3); рапортом поліцейського взводу №2 роти № 4 батальйону УПП в Сумській області ст. лейтенантом поліції В. Хрік від 17.11.2024; постановою серія ЕНА № 3493164 від 17.11.2024 про наскладення стягнення на ОСОБА_2 у виді штрафу розміром 1700 гривень в за порушення п.12.4 ПДР , згідно ч.4 ст.122 КУпАП; довідкою старшого інспектора відділу адміністративної практики управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції відповідно до відомостей інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції « інформація про отримання Байстрюченком посвідчення водія відсутня, транспортний засід BMW 3181 номерний знак НОМЕР_2 , відповідно до інформаційно-пошукових систем МВС України, гр. ОСОБА_3 ; постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія ЕНА № 25843503 від 11.07.2024 за вчинення адміністративного правопорушення за ч.2 ст.126 застосовано до ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу у розмірі 3400 гривень, тобто за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом , відеозаписом ;
Вказані докази отримані з дотриманням встановленого законом порядку та передбаченими способами. У судді відсутні будь-які сумніви у їх достовірності та істинності.
За таких обставин, дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані за ч. 5 ст. 126 КУпАП, як повторне протягом року вчинення порушення, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Суд неупереджено, всебічно та повно оцінивши всі докази по справі дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 126 КУпАП, є повністю доведеною.
Відповідно до вимог ст.23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст.33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують його відповідальність.
Згідно ст.34 КУпАП, обставин, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, щире розкаяння.
Відповідно до ст.35 КУпАП, обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Відомості про набуття ОСОБА_1 права керування транспортними засобами матеріали справи не містять.
Згідно з роз'ясненнями абзацу 3 пункту 28 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», суди не вправі застосовувати адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами тоді, коли винна особа вже позбавлена такого права або взагалі його не мала.
Таким чином, неможливо позбавити права особи, якщо водій не набув права на керування транспортним засобом, тому суд дійшов висновку про те, що до особи правопорушника не може бути застосоване стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами на певний строк.
Враховуючи обставини справи, характер правопорушення, особу правопорушника, суд дійшов висновку про необхідність застосування адміністративного стягнення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, у виді штрафу без позбавлення права керування транспортними засобами та без з оплатного вилучення транспортного засобу, оскільки в даному випадку застосування вказаного адміністративного стягнення буде достатньою та необхідною мірою відповідальності для виховання особи, що вчинила адміністративні правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також забезпечить запобігання вчинення нових правопорушень та повністю відповідатиме меті його застосування.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. ч.5 ст.126 , 283, 284 КУпАП , ст. 40-1 ЦПК УКРАЇНИ ,
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) гривень без позбавлення права керування транспортними засобами та без оплатного вилучення транспортного засобу (ГУК Сумській області/Сумська обл/21081300, код одержувача 37970404, рахунок № UA628999980313090149000018001, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998; код класифікації доходів бюджету 21081300 «Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху»).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код одержувача 37993783, рахунок № UA908999980313111256000026001 в Казначействі України (ЕАП), МФО 899998, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Роз'яснити особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, що відповідно до ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк 15 днів, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, її захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Сумського апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області.
Суддя А.І.Савєльєва
29.01.2025