справа № 208/1131/25
№ провадження 2/208/2168/25
28 січня 2025 р. м. Кам'янське
Суддя Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області Величко О.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Дніпропетровський області про зобов'язання зарахувати стаж роботи та призначити пенсію ,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ГУ ПФУ в Дніпропетровський області про зобов'язання зарахувати стаж роботи та призначити пенсію. В обґрунтування позовних вимог вказав, що 16.04. 2024 року він отримав рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про відмову у призначенні пенсії , оскільки до страхового стажу не були зараховані періоди роботи відповідно до трудової книжки колгоспника від 12.02.1985 року. Рішенням Заводського районного суду м. Дніпродзержинська від 25.10.2024 року встановлено факт належності йому трудової книжки колгоспника НОМЕР_1 , виданої 12.02.1985 року.
26.11.2024 р. він вдруге звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з питання призначення пенсії. Проте, рішенням ГУ ПФУ в Харківської області йому було відмолено у призначенні пенсії, оскільки до загального страхового стажу не зараховано періоди роботи у колгоспі імені «Тимирязева» з 11.02.1983 р. по 30.10. 1987 р. та з 10.04.1988 р. по 11.09.1989 р. згідно трудової книжки колгоспника НОМЕР_1 від 12.02.1095 . Позивач просить зобов'язати ГУ ПФУ зарахувати до загального страхового стажу періоди роботи у колгоспі « імені Тимирязева» з 11.02.1983 р. відповідно до трудової книжки колгоспника серія НОМЕР_1 виданої 12.02.1985 року без уточнюючих довідок про встановлений період та кількість вироблених вихододнів у колгоспі з посиланням на первинні документи, та призначити пенсію за віком з моменту першого звернення до ГУ в Дніпропетровській області, а саме з березня 2024 року.
Відповідно до статті 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
При визначенні питання належності спору до юрисдикції суду, постає два питання: по-перше, чи підлягає спір вирішенню судами, тобто чи є він юридичним в розумінні статті 124 Конституції України, якщо так, то до юрисдикції якого суду належить вирішення такого спору.
Судова юрисдикція - це інститут права, покликаний розмежувати між собою як компетенцію різних ланок судової системи, так і різних видів судочинства - цивільного, кримінального, господарського й адміністративного.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є предмет спору, характер спірних матеріальних правовідносин і їх суб'єктний склад. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Предметна юрисдикція - це розмежування компетенції судів, які розглядають справи за правилами цивільного, кримінального, господарського й адміністративного судочинства. Кожен суд має право розглядати і вирішувати тільки ті справи (спори), які віднесені до його відання, тобто діяти в межах установленої законом компетенції.
Відповідно до частини першою статті 19 ЦПК України установлено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім випадків, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно з пунктом 7 частини першої статті 4 КАС України суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Позивачем у публічно-правових спорах є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, або адміністратор за випуском облігацій, який подає позов до адміністративного суду на захист прав, свобод та інтересів власників облігацій відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки", а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду; відповідачем є суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача
Згідно з частиною першою статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
При визначенні предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Предметом цьогопозову є вимога про зобов'язання ГУ ПФУ зарахувати до загального страхового стажу періоди роботи у колгоспі та призначити пенсію за віком з моменту першого звернення до органів ПФУ.
Підставою заявлених вимог (обставини, якими обгрунтовані вимоги) є рішення ГУ ПФУ про відмову у призначенні пенсії.
Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Відповідно до пункту 1 Положення про управління ПФУ в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління ПФУ від 22 грудня 2014 року № 28-2 Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами ПФУ. Управління ПФУ підпорядковуються ПФУ та безпосередньо відповідним головним управлінням ПФУ в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління ПФУ), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів ПФУ.
Основними завданнями Управління ПФУ є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення; ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; виконання інших завдань, визначених законом (пункт 3 зазначеного Положення).
Отже, відповідно до покладених завдань і функцій ПФУ є суб'єктом владних повноважень у сфері нарахування та виплат пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.
Відповідно до висновків Великої Палати Верховного Суду від 03 квітня 2019 року у справі № 750/1668/17 (провадження № 14-599цс18), від 03 липня 2019 року у справі № 750/1591/18-ц (провадження № 14-261цс19) спори щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсій та інших соціальних виплат, є публічно-правовими, виникли з публічно-правових відносин за участю органу державної влади як суб'єкта владних повноважень, тому повинні розглядатися у порядку адміністративного судочинства.
Відповідо до ч.1 ст.186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо:заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до вищезазначеного, з урахуванням того, що дана позовна заява підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, суд приходить до висновку про відмову у відкритті провадження по даній цивільній справі.
Крім того, суд роз'яснює, що відмова у відкритті провадження не перешкоджає повторному зверненню до суду із вказаною позовною заявою в порядку адміністративного судочинства, з урахуванням предметної юрисдикції.
На підставі вищевикладеного, керуючись пунктом 1 частини 1 статті186, статті 260 ЦПК України, суддя,-
Відмовити у відкритті провадження за позовною заявоюОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Дніпропетровський області про зобов'язання зарахувати стаж роботи та призначити пенсію .
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Дніпроського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подана апеляційна скарга, або якщо ухвалу залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Величко О. В.