Ухвала від 06.02.2023 по справі 461/664/23

Справа № 461/664/23

Провадження № 1-кс/461/654/23

УХВАЛА

про тимчасовий доступ до речей і документів

06.02.2023 року, слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання слідчого спеціальної поліції відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого управління ГУ НП у Львівській області, старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей та документів, у кримінальному провадженні №42022142040000121 від 10.11.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 366, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 365-2 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Слідчий звернувся до суду з вказаним клопотанням, яке обґрунтоване тим, що слідчим управлінням ГУ НП у Львівській області проводиться досудове розслідування про кримінальне правопорушення, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022142040000121 від 10.11.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 366, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 365-2 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що рішенням ІНФОРМАЦІЯ_1 № 315 від 24.02.1949 передано на баланс ІНФОРМАЦІЯ_2 будинок АДРЕСА_1 (на теперішній час АДРЕСА_2 ).

04.06.1992 ІНФОРМАЦІЯ_3 , керуючись постановою Кабінету Міністрів України № 236 ухвалила рішення «Про обласну комунальну власність», яким віднесла до обласної комунальної власності приміщення на АДРЕСА_2 - користувачем якого є ІНФОРМАЦІЯ_4 .

19.10.1994 ІНФОРМАЦІЯ_5 прийняла рішення, яким внесла зміни до рішення № 236 від 1992 та виключила з переліку п.29 приміщення на АДРЕСА_2 , і зобов'язала комітет по управлінню майном передати в місячний термін вказане приміщення на баланс ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Зі змісту ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» вбачається, що балансоутримувач - це особа, яка утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.

27.10.1997 ІНФОРМАЦІЯ_7 проведеного державну реєстрацію права колективної власності на приміщення на АДРЕСА_2 , за ІНФОРМАЦІЯ_8 .

27.10.1997 ІНФОРМАЦІЯ_7 видане реєстраційне посвідчення № 901 від 27.10.1997, у якому зазначено, що будинок в цілому належить на праві колективної власності ІНФОРМАЦІЯ_8 , на підставі рішення ІНФОРМАЦІЯ_9 № 315 від 24.02.1949.

Згідно ч. 4 ст. 2 Закону України «Про власність» (в редакції від 11.04.1995), власність в Україні виступає в таких формах: приватна, колективна, державна. Всі форми власності є рівноправними.

У ст. 20 Закону України «Про власність» визначено, що суб'єктами права колективної власності є трудові колективи державних підприємств, колективи орендарів, колективні підприємства, кооперативи, акціонерні товариства, господарські товариства, господарські об'єднання, професійні спілки, політичні партії та інші громадські об'єднання, релігійні та інші організації, що є юридичними особами.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про власність», право колективної власності виникає на підставі: добровільного об'єднання майна громадян і юридичних осіб для створення кооперативів, акціонерних товариств, інших господарських товариств і об'єднань, передачі державних підприємств в оренду, викупу колективами трудящих державного майна, перетворення державних підприємств в акціонерні та інші товариства, безоплатної передачі майна державного підприємства у власність трудового колективу, державних субсидій, пожертвувань організацій і громадян, інших цивільно-правових угод.

Отже, рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 депутатів трудящих № 315 від 24.02.1949 про передачу будівлі на баланс, не є підставою для виникнення права колективної власності на об'єкт нерухомого майна.

Оскільки, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 311 від 05.11.1991 та ухвали ІНФОРМАЦІЯ_10 № 236 від 04.06.1992, приміщення на АДРЕСА_2 ) віднесено до обласної комунальної власності, відтак державна реєстрація права колективної власності та в подальшому приватної на приміщення за ІНФОРМАЦІЯ_11 суперечить законодавству України.

Підпунктом 2.2. пункту 2 Правил державної реєстрації об'єктів нерухомого майна, що знаходяться у власності юридичних та фізичних осіб, затверджені наказом ІНФОРМАЦІЯ_12 від 13.12.95 N 56, чинний до 05.08.2012, (надалі - Правила) передбачено, що реєстрація проводиться в такому порядку:

а) заявник подає до бюро технічної інвентаризації два примірники правовстановлюючого документу (оригінал та копію);

б) відповідальний працівник бюро технічної інвентаризації вивчає законність та повноту документів і на підставі їх робить відповідний запис в реєстрову книгу;

Відповідно до п.п. 4.1 п.4 Порядку, оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна проводиться з видачею свідоцтва про право власності за зразком, наведеним в додатку N 12: на підставі документів, встановлених законодавством, які підтверджують їх право власності на об'єкти нерухомого майна.

Пунктом 7 Переліку правовстановлюючих документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація об'єктів нерухомого майна, що знаходяться у власності юридичних та фізичних осіб, Додаток N 1 до Правил, визначено, що підставою для реєстрації права власності є рішення місцевих органів державної виконавчої влади, місцевого самоврядування щодо права власності на об'єкти нерухомого майна.

Оскільки рішення виконкому ІНФОРМАЦІЯ_1 № 315 від 24.02.1949 передбачало передачу будівлі на баланс, а не у власність, а відтак, державна реєстрація права колективної власності на приміщення за ІНФОРМАЦІЯ_11 суперечить вищенаведеним нормам Закону.

16.03.2020 державний реєстратор ІНФОРМАЦІЯ_13 - ОСОБА_4 прийняв рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер рішення: 51683961 від 18.03.2020 на підставі якого до Державного реєстру речових прав внесені відомості про реєстрацію права приватної власності на ІНФОРМАЦІЯ_11 на адміністративний будинок загальною площею 3836,3 кв. м. на АДРЕСА_2 .

17.01.2023 у кримінальному провадженні вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 365-2 КК України, гр. ОСОБА_4 по факту зловживання своїми повноваженнями державним реєстратором з метою отримання неправомірної вигоди, що завдало тяжких наслідків державним інтересам.

Слідчий зазначає, що у ході проведення досудового розслідування виникла необхідність в встановленні першочергового власника будинку АДРЕСА_2 , таким чином існує необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей та документів, а саме до оригіналів документів, які будуть містити відомості про замовника будівлі АДРЕСА_2 , організації що виконувала будівництво вказаної будівлі, а також інші відомості про власника будівлі на момент побудови такої. Вказані документи знаходяться у володінні ДП Державного інституту проектування міст « ІНФОРМАЦІЯ_14 », що здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_3 .

В судове засідання слідчий не з'явився, про дату, час та місце розгляду клопотання повідомлявся належним чином. До початку розгляду клопотання подав заяву про розгляд вказаного клопотання без його участі, клопотання підтримав та просив його задовольнити. Також, просив розглянути вказане клопотання без виклику особи, у якої необхідно отримати інформацію.

Слідчий суддя визнав за можливе провести розгляд даного клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, оскільки слідчим доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів.

Відповідно до ч. 5 ст. 27 КПК України під час судового розгляду та у випадках, передбачених цим Кодексом, під час досудового розслідування забезпечується повне фіксування судового засідання та процесуальних дій за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів. Офіційним записом судового засідання є лише технічний запис, здійснений судом у порядку, передбаченому цим Кодексом.

Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Слідчий суддя, дослідивши вказане клопотання та документи, якими воно обґрунтовується, вважає необхідним задовольнити клопотання, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Пунктом 5 частини 2 статті 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження зокрема тимчасовий доступ до речей і документів.

Зі змісту положень ч. 3 ст. 132 КПК України, вбачається, що застосування заходів забезпечення кримінального провадження допускається у разі існування обґрунтованої підозри щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування, які виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; виконання завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.

При цьому слідчий та/чи прокурор повинні довести зазначене, належним чином, як у самому клопотанні так і матеріалами доданими до нього.

Слідчим суддею встановлено, що у клопотанні слідчого викладені обставини кримінального правопорушення, які мають місце; правову кваліфікацію із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; підстави щодо отримання вказаних речей і документів та значення цих речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні щодо використання їх як доказів, що у сукупності також підтверджується копіями документів долучених до клопотання. Також, слідчим доведено, що вказані документи знаходяться за вказаною адресою.

Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи, зокрема, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Отже, слідчим, у відповідності до вищезазначених приписів та положень Кримінального процесуального Закону України, в повному обсязі та належним чином доведено необхідність досудового розслідування в отриманні тимчасового доступу до вказаних документів з метою виконання завдань кримінального провадження у вказаному кримінальному провадженні.

Враховуючи вищевикладене та з огляду на те, що вказані документи, дозвіл на тимчасовий доступ до яких просить надати слідчий, мають суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, які містять охоронювану законом таємницю, слідчий суддя прийшов до висновку про наявність достатніх підстав для надання тимчасового доступу до вказаних документів, у зв'язку із цим клопотання слідчого підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 164, 372 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити в повному обсязі.

Надати дозвіл слідчим СУ ГУНП у Львівській області: ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 на проведення тимчасового доступу до речей та документів з можливістю вилучення оригіналів документів, а саме документів, які будуть містити відомості про замовника будівлі АДРЕСА_2 , організації що виконувала будівництво вказаної будівлі, а також інші відомості про власника будівлі на момент побудови такої. Вказані документи знаходяться у володінні ДП Державного інституту проектування міст « ОСОБА_11 », що здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_3 .

Уповноваженим посадовим особам ДП Державний інститут проектування міст «Містопроект м. Львів», надати (забезпечити) тимчасовий доступ до речей і документів.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Строк дії ухвали 2 (два) місяці з дня її постановлення.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подане під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1

Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду.

Ухвала набрала законної сили

Помічник судді ОСОБА_12