Постанова від 27.10.2010 по справі 2а-3625/10

Справа № 2а-3625

2010 рік

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2010 року Ворошиловський районний суд м.Донецька у складі:

головуючого судді - Цукурова В.П.,

при секретарі - Коноплянко А.О.,

за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача Ємельянова С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Донецьку справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Ворошиловському районі м.Донецька про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Ворошиловському районі м.Донецька про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», посилаючись на наступні обставини.

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою. Як пенсіонер перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Ворошиловському районі м.Донецька.

20 квітня 2010 року, позивач дізнався, що на нього, як на учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії та інваліда ІІІ-ї групи внаслідок захворювання пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, поширюються всі пільги, які передбачені Законом України №796-ХІІ від 28.02.1991 року «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

На даний момент, позивач перебуває на обліку УПФ України у Ворошиловському районі м.Донецька та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

04 червня 2010 року позивач звернувся до УПФ України у Ворошиловському районі м.Донецька із заявою про призначення та перерахунок пенсії, що призначається йому відповідно до Закону №796-ХІІ.

Відповідно до листа Управління Пенсійного фонду України в м.Донецьку №2712-м-19 від 22.06.2010 року у призначені та перерахунку пенсії позивачу було відмовлено.

На підставі викладено, позивач просить суд визнати противоправними дії Управління пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м.Донецька щодо відмови у розгляді його листа та призначення ОСОБА_1, пенсії, додаткової пенсії і як інваліду війни 30% мінімальної пенсії за віком, у відповідності з Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визнати за ОСОБА_1 право на отримання державної пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, а також додатково, як інваліду війни 30% мінімальної пенсії за віком, а також зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м.Донецька зробити перерахунок пенсії відповідно до норм ст.ст.50,54,67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та призначити державну пенсію з розрахунку не менше 6 мінімальних пенсій за віком - прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % від мінімальної пенсії за віком, а також додатково, як інваліду війни 30% мінімальних пенсій за віком, з 01.09.2003 року та звільнити позивача від сплати державного мита згідно ст.4 Декрету КМ України «Про державне мито».

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав заявлені позовні вимоги, надав суду пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача Ємельянов С.М. в судовому засіданні позов не визнав надавши письмові заперечення, в яких УПФУ у Ворошиловському районі м.Донецька заперечує проти задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 з наступних підстав.

В ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зазначено: переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання заяви з усіма необхідними документами.

Позивач по 12.08.2010 року отримував пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб з військової служби та деяких інших осіб» і з 13.08.2010 року, згідно заяви йому була призначена пенсія по інвалідності згідно ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто право на підвищення пенсії виникає відповідно з 13.08.2010 року. Просив в задоволенні позову відмовити.

Суд, вислухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, вважає необхідним позовні вимоги задовольнити частково, з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлені наступні обставини.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до 1 категорії, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 від 10.03.2005 року (а.с.15) та має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно довідки Донецької обласної МСЕ серії ДОН-04 № 016247 від 02.09.2009 року ОСОБА_1 є інвалідом ІІІ групи. Інвалідність встановлена безстроково (а.с.13).

Згідно тимчасового посвідчення НОМЕР_2 від 01.04.1198 року, ОСОБА_1 є інвалідом ВВВ третьої групи з 01.04.1998 року (а.с.11).

16 серпня 2010 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м.Донецька з заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Рішенням №2/540 від 19 серпня 2010 року за підписом заступника начальника управління ОСОБА_4 «Про відмову в перерахунку пенсії» у перерахунку пенсії ОСОБА_1 було відмовлено.

У відповідності зі ст. 8 Конституції України закони і нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй, норми Конституції є нормами прямої дії.

Стаття 22 Конституції України міститься у розділі II, в якому закріплено основні права і свободи людини і громадянина. Право на пенсійне забезпечення особи є складовою права на соціальний захист, передбаченого Конституцією України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Розділ 8 даного закону передбачає правила призначення та виплати пенсій та компенсацій особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4.

Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що особам, віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема інвалідам ІІІ групи - 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Виплата зазначеної пенсії відповідно до статті 53 даного Закону здійснюється повністю, незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Нормами статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, та визначено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим, по ІІІ групі інвалідності, ніж 6 мінімальних пенсій за віком.

Згідно ч.3 статті 67 спеціального закону у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначеній відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в наслідок Чорнобильської катастрофи, особам віднесеним до категорії 1.2,3,4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційних гарантій громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України «Про прожитковий мінімум», а також Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” для осіб, які втратили працездатність, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму визначеного законом.

Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних та демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Законом України «Про державний бюджет Україна на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року внесені зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а саме текст статті 50 викладено в новій редакції: «Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: інвалідам І групи - 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; інвалідам ІІ групи - 20% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; інвалідам ІІІ групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із Законом про Державний бюджет України і не може коригуватись іншими нормативно-правовими актами». У всіх випадках розмір пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС у 1986 році: по І групі інвалідності - 220 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; по ІІ групі інвалідності - 200% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; по ІІ групі інвалідності - 180% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року№10-рп/2008 положення п.28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Прожитковий мінімум на 2008 рік визначено статтею 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», та для осіб, які втратили працездатність він становить: з 1 січня - 470 гривень; з 01 квітня - 481 гривня, з 01 липня -482 гривні; з 01 жовтня - 498 гривень.

Таким чином для позивача, який є інвалідом ІІІ групи, особою яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, нижчий розмір державної та додаткової пенсій повинен розраховуватись виходячи із наведених розмірів.

Відповідно до ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання заяви з усіма необхідними документами.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про противоправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову. Відповідачем не було надано суду достатніх доказів, які б підтверджували та обґрунтовували його позицію та заперечення проти позову.

Виходячи з викладеного та враховуючи те, що позивач отримував пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб з військової служби та деяких інших осіб» і з 13.08.2010 року, згідно заяви, йому була призначена пенсія по інвалідності згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд вважає необхідним позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м.Донецька про перерахунок пенсії задовольнити частково.

Згідно п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» за № 7-93 від 21.01.1993 р., громадяни, віднесені до категорії 1 і 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи звільнені від сплати судового збору.

На підставі вищевикладеного, керуючись положеннями Конституції України, положеннями Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Декретом Кабінету Міністрів України «Про державне мито» №7-93 від 21.01.1993 року, ст.ст. 2, 17, 71, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м.Донецька про перерахунок пенсії відповідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - задовольнити частково.

Визнати дії управління Пенсійного Фонду України в Ворошиловському районі м.Донецька по відмові у перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до діючого законодавства протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Ворошиловському районі м.Донецька здійснити перерахунок державної пенсії ОСОБА_1 - з 13 серпня 2010 року у відповідності до статей 49, 50,54,67,71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку не менш ніж 6 мінімальних пенсій за віком - прожиткових мінімумів для осіб, втративших працездатність, здійснити перерахунок додаткової пенсії - 50% мінімальної пенсії за віком - прожиткового мінімуму, для осіб, що втратили працездатність.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через даний суд протягом десяти днів після її проголошення.

Суддя Ворошиловського районного

суду міста Донецька В.П.Цукуров