№2а-3103/10
25 листопада 2010 року суддя Ворошиловського районного суду м Донецька Цукуров В.П., розглянувши в порядку письмового провадження справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання дій відповідача, щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням середнього заробітку на одну особу в цілому по Україні, -
16 вересня 2010 року позивач звернувся до суду з даним позовом до Управління пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання неправомірними дій відповідача, щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку і збільшенням середнього заробітку на одну особу в цілому по Україні, посилаючись на наступні обставини: в квітні 2010 року, після двох років роботи з дати останнього перерахунку пенсії позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька з письмовою заявою про черговий перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням страхового стажу та середнього заробітку в цілому по Україні. Рішенням Управління Пуфу Ворошиловському районі м.Донецька в перерахунку з урахуванням середньої заробітної плати в цілому по Україні за 2009 рік позивачу було відмовлено.
З вказаною відповіддю позивач не погоджується та на підставі викладеного, просить суд визнати неправомірними дії Управління ПФУ у Ворошиловському районі м.Донецька, щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати, на підставі п.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» у відповідності до постанови КМУ України від 28.05.2005 року, із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні для перерахунку пенсії, який передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік, у розмірі 1650 грн. 43 коп., а також зобов'язати Управління ПФУ у Ворошиловському районі м.Донецька, починаючи з моменту появи права на перерахунок пенсії, провести перерахунок та виплат позивачу пенсії з урахуванням страхового стаж, придбаного після призначення пенсії та у зв'язку із збільшенням середньої заробітної оплати на підставі п.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» у відповідності до постанови Кабінету міністрів України від 28.05.2005 рок із застосуванням показника середньомісячної заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні для перерахунку пенсії, який передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік, у розмірі 1650 грн.43 коп.
В подальшому позивачем було подано заяву про уточнення підстав адміністративного позову, згідно якої позивач уточнює підстави позову, а саме: на підставі ст.ст.51,137 КАС України, ст.ст.8,16,19,22,24,46,48,50,56,113 Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішення Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року, ст.ст.6,18,104-108 Кодексу адміністративного судочинства України.
В судове засідання позивач не з'явився, надавши суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав.
В судове засідання представник відповідача не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутність та заперечення в яких позов не визнав та зазначив, що у даній справі виділені наступні періоди дії Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року - дія змін у Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до моменту винесення Конституційним судом рішення №10-рп/2008; з 22.05.2008 року і по сьогоднішній день - повернення до дії Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакцій чинній до 01.01.2008 року. Виникнення спірних правовідносин припадає на період після 22.05.2008 року (Закон «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» діє в редакції чинній до 01.01.2008 року). 01.04.2010 року позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії.
Відповідно до статті ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107-IV були внесені зміни, в тому числі й до Закону України «Про і загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зазначена стаття була викладена в такій редакції: у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу І, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту З розділу III Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107-УІ, 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу І, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), у тому числі, положення п. 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (стосується внесення змін до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Державний бюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.
Згідно п. 5 резолютивної частини рішення Конституційного суду від 22.05.2008 року, положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
У пункті 6 рішення Конституційного Суду України зазначено, що рішення у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку із правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.
Таким чином, з 22.05.2008 року була відновлена дія ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При розгляді і вирішенні даного спору, зазначив представник відповідача, слід застосовувати норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до внесення змін Законом №107, а саме у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Оскільки в зазначеній редакції Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» взагалі відсутнє таке поняття, як перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону, то і вимоги позивача про перерахунок пенсії із застосуванням вказаного показника середньої заробітної плати працівників за 2009 рік є безпідставними.
Твердження про те, що до спірних відносин мають застосовуватися норми постанови Кабінету міністрів України №530 від 28.05.2010 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» є помилковими. Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», має вищу юридичну силу чим постанова Кабінету міністрів України №530 від 28.05.2010 року і саме його норами слід застосовувати при розгляду даного спору. Цей висновок випливає зі змісту ч.4 ст.4 Цивільного кодексу України - якщо постанова Кабінету Міністрів України суперечить положенням цього кодексу або іншому закону, застосовуються відповідні положення цього кодексу або іншого закону. А згідно ч.4ст.8иЦивільно-процесального кодексу України у разі невідповідності правового акта закону України або міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною радою України, суд застосовує акт законодавства, який має вищу юридичну силу.
В ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зазначено: перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька з заявою 01.04.2010 року, тобто право на отримання щомісячної доплати до пенсії може виникнути, відповідно з 01.04.2010 р.
Просив у задоволенні позову відмовити.
На заперечення відповідача, позивач надав заяву-відповідь, в якій наполягав на заявлених позовних вимогах, просив позов задовольнити.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецька та отримує пенсію за віком (довідка №571//05-21/3, замість пенсійного посвідчення) (а.с.20).
Продовжуючи працювати ОСОБА_2 звернувся до Управління пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м.Донецька з заявою про перерахунок пенсії.
Листом №5381/05 від 09.09.2010 року Управління пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька, повідомило позивачу, що у зв'язку з відсутністю законодавчого регулювання питання визначення показника середньої заробітної плати по Україні з 2009 року та по теперішній перерахунки пенсії здійснюються відповідно до підпункту 3 п.11 Постанови Кабінету міністрів Україні від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із застосуванням показника середньої заробітної плати , яка діяла на момент прийняття постанови-1197.91 грн. (за 2007 рік).
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, перерахунок пенсії здійснений правильно. Підстави для перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої зарплати за 2009 рік на теперішній час відсутні (а.с19).
Згідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислювання розміру пенсії застосовується середня заробітна плата працівників, за календарний рік, попередній року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто в даному випадку повинна використовуватися середня заробітна плата за 2009 рік. При відсутності на момент призначення (перерахунку) пенсії даних про середню заробітну плату працівників, за попередній рік для визначення заробітної плати (доходу) враховується нова середня заробітна плата працівників, за місяці попереднього року з послідуючим перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середній заробіток працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, попередній року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.
Відповідно до статті ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Ця норма Закону Управлінням Пенсійного Фонду України в Ворошиловському районі м.Донецька не була дотримана та для перерахунку розміру пенсії була прийнята не середня заробітна плата за 2009 року, а середня заробітна плата за 2007 рік, що суперечить вищевказаному Закону.
Таким чином, є наявними правові підстави для визнання бездіяльності не правомірною в порушенні права на перерахунок пенсії виходячи із середньої плати працівників за 2009 рік відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем не надано суду доказів та не доведено правомірності свого рішення щодо не перерахунку пенсії виходячи із середньої заробітної плати працівників за 2009 рік відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Враховуючи положення ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись принципом адміністративного судочинства, а саме верховенством права, з метою забезпечення передбаченого Конституцією України права позивача на належне соціальне забезпечення, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги і зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м.Донецька здійснити за 2010 рік перерахунок щомісячного розміру її пенсії, виходячи із середнього заробітку по Україні.
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року, ст.ст.161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання неправомірними дій відповідача, щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням середнього заробітку на одну особу в цілому по Україні - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України Ворошиловському районі м.Донецька, щодо відмови ОСОБА_2 у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати, на підставі п.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні для перерахунку пенсії, який передує року перерахунку пенсії.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м.Донецька здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсію з урахуванням страхового стажу, придбаного після призначення пенсії та у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати на підставі п.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» із застосування показника середньомісячної заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні для перерахунку пенсії, який передує року перерахунку пенсії з 01 квітня 2010 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через даний суд протягом десяти днів після її проголошення.
Суддя Ворошиловського районного
суду м.Донецька Цукуров В.П.