Постанова від 04.11.2010 по справі 2а-662/10/0670

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-662/10/0670 Головуючий у 1-й інстанції: Капинос О.В.

Суддя-доповідач: Собків Я.М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" листопада 2010 р. м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Собківа Я.М.

суддів: Зайцева М.П., Романчук О.М.,

при секретарі: Кравченко Д.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Житомирі на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 01 липня 2010 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Престиж Ойл»до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про визнання протиправним та скасування рішення , -

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Престиж Ойл»звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про визнання протиправним та скасування рішення

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 01 липня 2010р позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у м. Житомирі від 22.01.2010 року № 0000792302 та задоволено в частині застосування штрафних санкцій в сумі 543563,32 грн.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким у вимогах позивача відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанову суду -слід скасувати з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, працівниками ДШ у м.Житомирі 14.01.2010 була проведена перевірка АЗС № 2 що знаходиться за адресою: м. Житомир, вул. Київське шосе 4/2. Згідно акту перевірки № 0022/06/25/23/36389529 від 14.01.2010, встановлено порушення вимог п.п. 12. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг»від 06.07.95 р. № 265/95-ВР (із змінами та доповненнями), а саме:

п.12 - не забезпечено ведення у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів за місцем їх реалізації - на момент перевірки на АЗС знаходились паливно-мастильні матеріали на загальну суму 271611,66,19 грн.

п.9 - не забезпечено збереження у книзі обліку розрахункових операцій (КОРО) Z-звіту (денного звіту) № 838 від 26.07.2009 року.

Відповідальність за дані порушення передбачена: п.4 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг»від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР у розмірі -20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян у разі незбереження денного звіту -340,0 грн.

ст.21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг»від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (із змінами та доповненнями) у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів (271611,66 грн. х 2 = 543223,32 грн.)

До ТОВ «Престиж - Ойл»рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000792302 від 22.01.2010р. застосована фінансова санкція в розмірі 543564,62 грн.

Як свідчать обставини справи, на АЗС № 2 не забезпечено збереження у книзі обліку розрахункових операцій (КОРО) денного звіту № 838 від 26.07.2009 року та відсутній другий примірник змінного звіту АЗС за формою № 17-НП.

Твердження позивача, що денний звіт за 26.07.2009 оператором був неякісно роздрукований з технічних причин не береться колегією суддів до уваги, виходячи з наступного.

Згідно зі ст. 5 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»на період виходу з ладу реєстратора розрахункових операцій та здійснення його ремонту або у разі тимчасового, але не більше 72 годин (7 робочих днів), відключення електроенергії проведення розрахункових операцій здійснюється з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки або із застосуванням належним чином зареєстрованого резервного реєстратора розрахункових операцій.

У випадку технічної помилки необхідно викликати представника сервісного центру для усунення такої технічної помилки. Після усунення усіх технічних помилок представник сервісного центру у книзі обліку розрахункових операцій (КОРО) на останній сторінці зазначає час та дату а також причину несправності апарату яка була усунута. Однак, у книзі обліку розрахункових операцій (КОРО), що була оглянута в ході судового засідання жодних записів від 26.07.2009 року не було, а вклеєний звіт № 838 від 26.07.2009 року не відповідав вимогам чинного законодавства - відсутній напис «останній звіт». Отже перевіряючі не взяли до уваги звіт № 838 від 26.07.2009, так як з нього не можна було встановити чи це кінцевий звіт чи це проміжний звіт, що друкується на протязі дня.

Суд першої інстанції не взяв до уваги те, що перевіряючим не було надано звіт встановленої форми № 17-НП

З метою встановлення єдиного порядку організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів, наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 року №281/171/578/155 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 2 вересня 2008 року за №805/15496, затверджено Інструкцію про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України.

Нормами цього наказу встановлено, що облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи реєстратор розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами за готівку.

Відпуск нафтопродуктів за готівку, талони, платіжними картками відображається у змінному звіті АЗС за формою №17-НП. Відпуск нафтопродуктів за відомостями здійснюється АЗС на підставі договорів, укладених між підприємством та споживачем, та відображається у відомості на відпуск нафтопродуктів за формою №16-НП.

Кількісний облік нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) на АЗС здійснюється за формою змінного звіту АЗС №17-НП, який складається у двох примірниках.

Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи.

На підставі товарно-транспортних накладних та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою № 17-НП.

Матеріально відповідальні особи підприємств ведуть кількісний облік нафти та нафтопродуктів у товарній книзі кількісного руху нафтопродуктів (нафти) за формою № 31 -НП, у якій зазначаються надходження і відпуск нафтопродуктів за день, а також їх залишки на кінець дня.

Для посилення контролю за станом приймання, зберігання, відпуску та обліку нафти та нафтопродуктів матеріально відповідальні особи ведуть журнал обліку надходження нафти і нафтопродуктів за формою №6-НП і журнал вимірювання нафти і нафтопродуктів у резервуарах за формою № 7-НП.

Фактичні залишки нафтопродуктів в резервуарах визначаються за результатами вимірювання та також відображаються у змінному звіті АЗС за формою № 17-НП. Облік реалізації за готівку нафтопродуктів, за певний проміжок часу ведеться через реєстратор розрахункових операцій, в тому числі враховується відпуск нафтопродуктів на АЗС за талонами, платіжними картками, відомостями.

Враховуючи вищевикладене, фактичні залишки нафтопродуктів на АЗС, мають відповідати обліковим залишкам надходження нафтопродуктів за певний проміжок часу, що підтверджені відповідними документами (ТТН), змінного звіту АЗС за формою № 17-НП. за вирахуванням кількості відпущених нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників паливно-роздавальних колонок. Обсяг реалізації нафтопродуктів, що фіксується лічильником сумарного обліку паливно-роздавальних колонок за певний проміжок часу, має збігатися з обсягом реалізації, відображеним у звітних документах касових апаратів за всіма формами оплати за цей самий проміжок часу.

Отже у разі, якщо перевіркою встановлено, що на АЗС не зберігається (відсутній) другий примірник змінного звіту АЗС за формою № 17-НП, це є порушенням установленого порядку ведення обліку.

Таким чином, суд першої інстанції неправомірно задовольнив позов та скасував рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у м. Житомирі від 22.01.2010 року № 0000792302 в сумі 543563,32 грн.

На підставі вищевикладеного колегія суддів приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги спростовують висновок суду першої інстанції, відповідають вимогам чинного законодавства та матеріалам справи.

Згідно зі ст. ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 2,5, 198, 202, 205 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Житомирі - задовольнити.

Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 01 липня 2010 року -скасувати.

Постановити нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Престиж Ойл»до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про визнання протиправним та скасування рішення -відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.

Касаційну скаргу на постанову може бути подано безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді:

Повний текст постанови виготовлено 05 листопада 2010 року